John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School

2018 — MN/US

Results

Aff Neg Judging Win Points/Ranks
West Des Moines Valley AJ
Animesh Joshi
Newark Science OS
Osmane Sanogo
29.8 Joshi 28.8 Sanogo
Hattiesburg OS
Owen Sayre
Scarsdale SH
Sally Ho
28.7 Sayre 28.4 Ho
Niskayuna SR
Shreyas Ramanujam
Lakeville South LS
Logan Stenzel
28.7 Ramanujam 28.8 Stenzel
Newark Science SB
Simone Braithwaite
West Linn DT
Dennis Tang
28.5 Braithwaite 28 Tang
Scarsdale SB
Sanjana Bhatnagar
Edgemont JJ
Jade Jang
29.4 Bhatnagar 28.8 Jang
Washington CL
Catherine Liu
West Des Moines Valley JM
James Meng
27.8 Liu 28.8 Meng
West Des Moines Valley CB
Caleb Bray
Scarsdale BM
Bohan Ma
29.3 Bray 28.7 Ma
Millard West CJ
Chris Jackson
Needham ZL
Zachary Lu
28.8 Jackson 29.8 Lu
Hopkins ET
Ezana Tedla
Lexington SG
Simran Gandhi
28.8 Tedla 29.4 Gandhi
Millard North BL
Ben Lampman
Edina SC
Sandra Chen
29.1 Lampman 29.2 Chen
Cypress Bay HL
Haziq Latif-Jangda
Pennsbury CZ
Carolyn Zou
26 Latif-Jangda 29.5 Zou
University SP
Saavan Patel
Eastlake JY
Jenna Yuan
27.8 Patel 29.1 Yuan
Apple Valley MA
Morgen Allen
Scarsdale VG
Vivian Guo
27.1 Allen 26.9 Guo
Rosemount MQ
Michelle Quan
William G. Enloe TG
Tej Gedela
28 Quan 29 Gedela
West Des Moines Valley JW
Jalyn Wu
Greenhill MR
Mihir Rai
28 Wu 28.6 Rai
STA/Vis IB
Isabel Brandt
Halstrom RA
Ronak Ahuja
28 Brandt 28.9 Ahuja
Eagan BT
Bianca Turman
Apple Valley SA
Serena Abraham
28 Turman 28.7 Abraham
Kamiak NB
Niko Battle
W. Broward EM
Ethan Massa
30 Battle 29.3 Massa
Edina EM
Ellen Mi
Eagan AK
Ankitha Kumar
28.7 Mi 28 Kumar
Minnetonka RP
Rachel Park
Lakeville North KN
Kristin Neary
30 Park 27 Neary
Eagan AS
Aarushi Sen
Canyon Crest Independent SX
Samuel Xiong
27 Sen 28 Xiong
Lexington JG
Jeffrey Gu
Newark Science TO
Temitope Ogundare
29.2 Gu 28.7 Ogundare
Scarsdale FH
Felicity Huang
Appleton East MM
Matthew Moorhead
28.6 Huang 29 Moorhead
Rosemount TA
Tanvi Adige
Edina MK
Mark Kivimaki
28.4 Adige 28.7 Kivimaki
Minnetonka CH
Christian Hilgemann
West Des Moines Valley MD
Mia Dukle
28 Hilgemann 27.6 Dukle
Edgemont HL
Helena Lew-Kiedrowska
Lexington AF
Avery Fortier
28.8 Lew-Kiedrowska 29.8 Fortier
Edina SO
Stella Olken-Hunt
New Trier PT
Patrick Tolan
28.5 Olken-Hunt 28.6 Tolan
Lakeville North LT
Lizzie Tullis
Hopkins AL
Alexander Lapoint
27.5 Tullis 27 Lapoint
West Des Moines Valley LB
Lucas Bryant
Edgemont AJ
Anuj Jain
29.7 Bryant 27.9 Jain
Rosemount AT
An Thai
West Des Moines Valley LG
Lauren Gilbert
28.1 Thai 29.3 Gilbert
Strath Haven WL
William Lee
Eagan AC
Ashley Chen
28.4 Lee 28.5 Chen
Minnetonka EL
Emil Liden
Oak Hall KZ
Kumail Zaidi
26.9 Liden 29.4 Zaidi
Evanston Twp LT
Luis Toro
Lexington PS
Pranathi Srirangam
27 Toro 26.9 Srirangam
Edina LH
Leo Hickey
Apple Valley NB
Nora Bolsoni
28.4 Hickey 28 Bolsoni
Homewood-Flossmoor GW
George Waddell
Roseville Area EC
Elyse Colihan
28.7 Waddell 28.6 Colihan
Lexington KY
Kevin Yang
Apple Valley TH
Tai Henrichs
28.8 Yang 28.7 Henrichs
Aberdeen Central HR
Hunter Ringgenberg
West Des Moines Valley BK
Braedon Kirkpatrick
27.5 Ringgenberg 28 Kirkpatrick
Minnetonka PB
Priscilla Bunday
Edina KS
Kathleen Scoggin
28 Bunday 28.5 Scoggin
Cypress Bay IM
Isabella Mason
University NC
Nehal Chigurupati
28 Mason 29 Chigurupati
Minnetonka EM
Ethan Mirman
Eagan AI
Arush Iyer
28 Mirman 28.1 Iyer
West Des Moines Valley CT
Conal Thomas-McGinnis
Canyon Crest Independent JS
Jacob Spiegelman
29.2 Thomas-McGinnis 28.8 Spiegelman
Lakeville South NB
Nina Baker
Canyon Crest Independent CW
Catherine Wang
29 Baker 28 Wang
Ridge AL
Alan Liu
Lakeville North ST
Shashwot Tripathy
29.1 Liu 28.8 Tripathy
Lincoln NW
Natalie Wang
Southwoods AA
Alyssa Ashmore
27.1 Wang 27 Ashmore
Park City AO
Aidin O'Brien
Edina MR
Matthew Ruppert
28.7 O'Brien 29 Ruppert
Greenhill AM
Anna Myers
Southwoods CG
Claire Gilbert
29 Myers 27.3 Gilbert
Lexington EL
Evan Li
Lincoln AW
Alex Wei
28.8 Li 28.1 Wei
Evanston Twp HE
Henry Eberhart
Scarsdale ZS
Zachary Siegel
29.7 Eberhart 28.9 Siegel
NSU SF
Sebastian Frazier
Edina RM
Rahil Modi
29.4 Frazier 28.7 Modi
Evanston Twp QH
Quinn Hughes
Apple Valley JS
John Schwartz
28.2 Hughes 28 Schwartz
Chaska DP
Daylon Prochaska
Edgemont RG
Riya Ganpati
28.1 Prochaska 28.5 Ganpati
Rosemount AS
Andy Soileau
West Bend CM
Caitlin Marsch
28 Soileau 26 Marsch
North Star Academy CPHS JD
Jada Darby
Apple Valley BS
Brandon Schellhaass
28.4 Darby 28.2 Schellhaass
West Des Moines Valley IN
Isabella Nadel
Homewood-Flossmoor TS
Tiana Sharpe
28 Nadel 27.9 Sharpe
Canyon Crest Independent JY
Jason Yang
STA/Vis PM
Pierce Moberg
28.6 Yang 28.1 Moberg
Greenhill AZ
Anais Zhang
Sioux Falls RO
Rachel Overstreet
28 Zhang 29 Overstreet
Southwoods TK
Thomas Knudsen
West Des Moines Valley KC
Kauai Cua
27.2 Knudsen 27.7 Cua
STA/Vis TL
Thomas Lund
Scarsdale CC
Curtis Chang
27 Lund 29 Chang
Eagan AA
Aadarsh Akula
Interlake MW
Megan Wu
28.2 Akula 28.7 Wu
Scarsdale WM
Will Musoff
Edina AJ
Atman Jahagirdar
28.9 Musoff 27.8 Jahagirdar