New York City Invitational Debate and Speech Tournament

2018 — Bronx, NY/US

LD Entries by Prelim Record

Wins Name Code School
7 Beckett Larcher Lake Travis BL Lake Travis
7 Daniel Harris Walt Whitman DH Walt Whitman
7 Ethan Massa West Broward Ind. EM West Broward Independent
6 Nevin Kara Dallastown NK Dallastown
6 Abby Morris Lake Highland Prep AM Lake Highland Prep
6 Julia Wu Lake Highland Prep JW Lake Highland Prep
6 Simran Gandhi Lexington SG Lexington
6 Amanda Huang Millburn AH Millburn
6 Kumail Zaidi Oak Hall KZ Oak Hall
6 Tiffany Chang Phillips Academy Andover TC Phillips Academy Andover
6 Tajaih Robinson Success Academy Manhattan TR Success Academy Manhattan
6 Rohith Sudhakar Beaverton Independent RS Westview Independent
5 Robert Gillespie American Heritage Plantation RG American Heritage Plantation
5 Ryan Younger Brentwood RY Brentwood
5 Lindsey Perlman Byram Hills LP Byram Hills
5 Andrew Garber Cambridge Rindge and Latin AG Cambridge Rindge and Latin
5 David Edwards Charlotte Catholic DE Charlotte Catholic
5 Emily White Dallastown EW Dallastown
5 Riya Ganpati Edgemont RG Edgemont
5 Eli Lapkin Harrison EL Harrison
5 Megan Wu Interlake MW Interlake
5 Sachin Shah Lake Highland Prep SS Lake Highland Prep
5 Evan Li Lexington EL Lexington
5 Arthur Wayne Millburn AW Millburn
5 Kevin Wang Millburn KW Millburn
5 Tejas Gupta Millburn TG Millburn
5 Zachary Lu Needham ZL Needham
5 Kristen Arnold Pinnacle KA Pinnacle
5 Daniel Lin Princeton DL Princeton
5 Daniel Shahab Princeton DS Princeton
5 Rex Evans Santa Monica RE Santa Monica
5 Sanjana Bhatnagar Scarsdale SB Scarsdale
5 Wolf Cukier Scarsdale WC Scarsdale
5 Claire Liu Stuyvesant CL Stuyvesant
5 Michael Wang Syosset MW Syosset
5 Saianurag Karavadi Quarry Lane SK Quarry Lane
5 Benjamin Waldman Walt Whitman BW Walt Whitman
5 Animesh Joshi West Des Moines Valley AJ West Des Moines Valley
5 Conal Thomas-McGinnis West Des Moines Valley CT West Des Moines Valley
5 Tej Gedela William G. Enloe TG William G. Enloe
4 Matthew Liu Acton Boxborough RHS Independent Entry ML Acton Boxborough RHS Independent Entry
4 Anika Dham American Heritage Plantation AD American Heritage Plantation
4 Perry Beck American Heritage Plantation PB American Heritage Plantation
4 Maria Savransky Bergen County Academies MS Bergen County Academies
4 Arjun Chopra Blair AC Blair
4 Katie Raphaelson Brentwood KR Brentwood
4 Christopher Wong Collegiate CW Collegiate
4 Charles Seldin Cypress Bay CS Cypress Bay
4 Elise Turkovich Davis Senior ET Davis Senior
4 Jennifer Xu DuPont Manual JX DuPont Manual
4 Anthony Kang Harrison AK Harrison
4 Giovanni Cutri Harrison GC Harrison
4 Rebecca Anderson Harrison RA Harrison
4 Nate Kruger Hunter NK Hunter
4 Scott Klein Hunter SK Hunter
4 Arjan Kang King AK King
4 Madi Crowley Lake Highland Prep MC Lake Highland Prep
4 Meghana Srinivasa Lake Highland Prep MS Lake Highland Prep
4 Parnika Agrawal Lake Highland Prep PA Lake Highland Prep
4 Avery Fortier Lexington AF Lexington
4 Janet Mariadoss Lexington JM Lexington
4 Yianni Zavaliagkos Lexington YZ Lexington
4 Peter Zhang Montgomery Blair PZ Montgomery Blair
4 William Thornton New Trier WT New Trier
4 Simone Braithwaite Newark Science SBr Newark Science
4 Shreyas Ramanujam Niskayuna SR Niskayuna
4 Carolyn Zou Pennsbury CZ Pennsbury
4 Isabella Phillips Princeton IP Princeton
4 Alan Liu Ridge AL Ridge
4 Marko Cukar Ridge MC Ridge
4 Asher Bykov Roslyn AB Roslyn
4 Brandon Lee Roslyn BL Roslyn
4 Curtis Chang Scarsdale CC Scarsdale
4 Sally Ho Scarsdale SH Scarsdale
4 Will Musoff Scarsdale WM Scarsdale
4 Asher Towner Stanford OHS Independent AT Stanford OHS Independent
4 Bintou Cisse Success Academy Manhattan BC Success Academy Manhattan
4 Chase Earland Success Academy Manhattan CE Success Academy Manhattan
4 Silma Bathily Success Academy Manhattan SB Success Academy Manhattan
4 Ronit Dhulia Syosset RD Syosset
4 Vineela Gogineni Quarry Lane VG Quarry Lane
4 Zachary Davis Quarry Lane ZD Quarry Lane
4 James Meng West Des Moines Valley JM West Des Moines Valley
3 Nikita Tanguturi American Heritage Boca/Delray NT American Heritage Boca/Delray
3 Benjamin Geller American Heritage Plantation BG American Heritage Plantation
3 Elizabeth (Hye In) Lee Bergen County Academies EL Bergen County Academies
3 Dylan Liu Brentwood DLi Brentwood
3 Linus Epstein Brentwood LE Brentwood
3 Sierra Houegban Brentwood SH Brentwood
3 Sophie Rubin Brentwood SR Brentwood
3 Luke Gastelu Byram Hills LG Byram Hills
3 Talia Dinstein Byram Hills TD Byram Hills
3 Aaron Lin Chantilly Independent AL Chantilly Independent
3 T.J. Maher Chantilly Independent TM Chantilly Independent
3 Kate Marin Chatfield Senior KM Chatfield Senior
3 Tiffany Brailow Corner Canyon TB Corner Canyon
3 Helena Lew-Kiedrowska Edgemont HL Edgemont
3 Jade Jang Edgemont JJ Edgemont
3 Lily Cai Edgemont LC Edgemont
3 Ava Zinman Harrison AZ Harrison
3 Kenneth Chen Hunter KC Hunter
3 Manish Bhatta King MB King
3 Jaya Dayal Lake Highland Prep JD Lake Highland Prep
3 Jeong-Wan Choi Lexington JC Lexington
3 Anusha Veluri Millburn AV Millburn
3 Patrick Tolan New Trier PT New Trier
3 Shah Bano Newark Science SB Newark Science
3 Shivani Mendiratta Newtown SM Newtown
3 David Bogner Poly Prep Country Day DB Poly Prep Country Day
3 Alexander Smyth Ridge AS Ridge
3 Ryan Kim Roslyn RK Roslyn
3 Matthew Sussman Scarsdale MS Scarsdale
3 Aida Ruan Strath Haven AR Strath Haven
3 William Lee Strath Haven WL Strath Haven
3 Gallo Patel Stuyvesant GP Stuyvesant
3 Sarai Pridgen Stuyvesant SP Stuyvesant
3 Lala Diallo Success Academy Manhattan LD Success Academy Manhattan
3 William Freedman Bronx HS Of Science WF Bronx HS Of Science
3 Devin Jiang Unionville DJ Unionville
3 Cassandra Branson Walt Whitman CB Walt Whitman
3 Clarissa Branson Walt Whitman CBr Walt Whitman
3 Sami Iqbal West Broward Independent SI West Broward Independent
3 Isabella Nadel West Des Moines Valley IN West Des Moines Valley
3 Jalyn Wu West Des Moines Valley JW West Des Moines Valley
3 Elie Salem Woodrow Wilson ES Woodrow Wilson
2 Paola Santos Brentwood PS Brentwood
2 Alexander Torrez Catonsville AT Catonsville
2 Nate Frankel Catonsville NF Catonsville
2 Campbell Morrison Charlotte Catholic CM Charlotte Catholic
2 Luke Slota Charlotte Catholic LS Charlotte Catholic
2 Garrett Bishop Cypress Bay GB Cypress Bay
2 Pranav Kanmadikar DuPont Manual PK DuPont Manual
2 David Solecki Hunter DS Hunter
2 Tyler Wood La Salle TW La Salle
2 Hannah Swalina Lake Mary HS Lake Mary
2 Emerson Kahle Manchester Essex EK Manchester Essex
2 Ashna Gaglani Millburn AG Millburn
2 Hannah Rubinstein Millburn HR Millburn
2 Clark Zhang Montgomery Blair CZ Montgomery Blair
2 Emma Mansour New Trier EM New Trier
2 Temitope Ogundare Newark Science TO Newark Science
2 Stephanie Cobb Newtown SC Newtown
2 Nathan Fallin Ridgewood NF Ridgewood HS Independent
2 Julian Bekong Bronx HS Of Science JB Bronx HS Of Science
2 Kalyani Valiyaveettil Quarry Lane KV Quarry Lane
2 Luke Ittyachen Unionville LI Unionville
2 Alex Brodie Walt Whitman AB Walt Whitman
2 Anthony Cusat Woodgrove AC Woodgrove
2 Darla Puckett Woodgrove DP Woodgrove
2 Tristan May Woodrow Wilson TM Woodrow Wilson
1 Anuj Jain Edgemont AJ Edgemont
1 Sonali Nicola Harrison SN Harrison
1 James Magee La Salle JM La Salle
1 Zoya Mukherjee Lake Mary ZM Lake Mary
1 Aditya Sharma Montville AS Montville
1 Nikhil Ganesh Montville NG Montville
1 Keara McLaughlin New Trier KM New Trier
1 Vedansh Chauhan Princeton VC Princeton
1 Winnie Huang Stuyvesant WH Stuyvesant
1 Heather Wang Walt Whitman HW Walt Whitman
1 Nathan Rand Woodgrove NR Woodgrove
1 Riley Parsons Woodgrove RP Woodgrove
0 Vik Bilakanti Lake Mary VB Lake Mary
0 Jp Marquardt Walt Whitman JM Walt Whitman