CTMSDL Jan 27

2018 — CT/US
Speaker Awards
CTMSDL Jan 27
Parli Open
Tiebreak Set 1
Place First Last School State Ballots Pts Rnk W OPt ORk OpW Rand
1 Ailish MacDonnell South Orangetown Dutchmen NY W127,W128,L127.5 82.50 3.00 2.00 25.38 10.77 2.00 72.66
2 Abhinav Aitha Westfield/Watkinson CT W127.5,W127.5,W127 82.00 3.00 3.00 25.22 10.00 1.33 11.41
3 Halle Hunt Hive CT W127,W127.5,W127 81.50 3.00 3.00 25.33 10.33 1.33 48.81
4 Alex Cheng East Ridge CT W126.5,W228,W127 81.50 4.00 3.00 25.44 10.77 1.33 63.99
5 A.J. Juneja Westfield/Watkinson CT W127,L127,W327 81.00 5.00 2.00 25.27 10.33 1.33 98.65
6 Ella Burns-DeMelo Bethel CT W225.5,L227,W128.5 81.00 5.00 2.00 25.20 12.11 1.00 24.92
7 Mikayla Zedek Seymour CT W127,W126,W127.5 80.50 3.00 3.00 24.96 10.66 1.33 82.98
8 CheKlein Third East Ridge CT W226.5,W328,W326 80.50 8.00 3.00 25.44 10.77 1.33 99.44
9 Caspar Browning East Ridge CT W127,W126,W127 80.00 3.00 3.00 25.33 11.55 1.00 13.48
10 Bejay Mugo Ethel Walker CT W126,W126.5,W127.5 80.00 3.00 3.00 25.24 10.00 1.33 90.81
11 Aastha Kashyap Smith CT W125.5,W227,W327.5 80.00 6.00 3.00 25.25 10.22 1.66 80.94
12 Mia Yu Hamden Hall (Middle school) CT L227,L326,W127 80.00 6.00 1.00 25.37 11.88 1.00 1.48
13 Skylar Kleinmann East Ridge CT W625,W128.5,W226.5 80.00 9.00 3.00 25.44 10.77 1.33 68.51
14 Charles Wang Westfield/Watkinson CT W426,L526.5,W227.5 80.00 11.00 2.00 25.27 10.33 1.33 72.15
15 Juliana Habshay Bethel CT W127,W225,L227.5 79.50 5.00 2.00 25.00 10.66 1.33 63.19
16 Lilly Barone Scotts Ridge CT W127,W226.5,L326 79.50 6.00 2.00 25.38 9.44 1.66 64.99
17 Sonia Ghoshal Smith CT W127.5,L425,W127 79.50 6.00 2.00 25.23 11.50 1.00 77.48
18 Jasper Richardson Hive CT W128,W125.5,L426 79.50 6.00 2.00 25.08 11.05 1.66 52.62
19 Max Wu Polson CT L425,W126.5,L128 79.50 6.00 1.00 25.81 10.11 2.00 25.19
20 Nathaniel Valdivieso Hive CT W226.5,W326.5,W226.5 79.50 7.00 3.00 25.33 10.33 1.33 49.92
21 Grace Flynn Westfield/Watkinson CT W127.5,W225.5,W126 79.00 4.00 3.00 25.27 10.55 1.66 54.72
22 Eira Prakash Westfield/Watkinson CT W227,W126,W326 79.00 6.00 3.00 25.27 10.55 1.66 75.84
23 Hersha Chauhan East Ridge CT W326,W126.5,L226.5 79.00 6.00 2.00 24.55 11.66 1.66 97.85
24 Ashley Petzel Torrington CT L326.5,W226,W226.5 79.00 7.00 2.00 25.48 9.33 1.66 49.69
25 Matthew Tobin South Orangetown Dutchmen NY W226.5,W326.5,L226 79.00 7.00 2.00 25.38 10.77 2.00 12.29
26 Tommy Fowler South Orangetown Dutchmen NY W326.5,W226.5,L326 79.00 8.00 2.00 25.38 10.77 2.00 33.03
27 Lillian Morrison Torrington CT L226,W126,W126.5 78.50 4.00 2.00 25.03 11.00 1.00 59.39
28 Simar Soni Bethel CT W126,W126.5,L226 78.50 4.00 2.00 24.49 11.99 1.00 3.06
29 June Lin Amity Middle School-Orange CT W125.5,W227,W226 78.50 5.00 3.00 24.76 12.44 1.33 65.33
30 Michael Hoffman Westfield/Watkinson CT L226,W127.5,W225 78.50 5.00 2.00 25.66 9.33 1.66 28.61
31 Kashvi Shrivastava Smith CT L326,L127,W125.5 78.50 5.00 1.00 25.16 11.00 1.66 69.31
32 Ambika Grover Eastern CT L326,W226,W126.5 78.50 6.00 2.00 25.68 9.55 2.00 51.19
33 Ellis Zusel East Ridge CT W126,W226.5,L326 78.50 6.00 2.00 25.12 11.72 1.33 28.87
34 Andrew Knispel East Ridge CT W126.5,W226,L326 78.50 6.00 2.00 24.55 11.66 1.66 24.75
35 Max Allen Bethel CT W126,L425.5,W227 78.50 7.00 2.00 25.20 12.11 1.00 34.95
36 Niteesh Kalangi Smith CT W226.5,L126.5,L425.5 78.50 7.00 1.00 25.50 10.88 1.66 67.56
37 Sawyer Kasanowski Smith CT W424.5,W326,W128 78.50 8.00 3.00 25.25 10.22 1.66 19.86
38 Rodrigo Caballero Smith CT W127,L525,L226.5 78.50 8.00 1.00 25.50 10.88 1.66 64.72
39 Manav Mittall Smith CT W426,L426.5,W126 78.50 9.00 2.00 25.83 9.88 1.33 20.87
40 Arjun Kishore Eastern CT W125.5,L125.5,L127 78.00 3.00 1.00 25.35 10.11 1.66 67.05
41 Katie Gilland East Ridge CT W226.5,W225,W226.5 78.00 6.00 3.00 25.33 11.55 1.00 53.51
42 Charlie McIntyre Polson CT W127,W126,L425 78.00 6.00 2.00 25.16 9.88 2.00 59.75
43 Jay Srivastava Westfield/Watkinson CT W226.5,W325,W226.5 78.00 7.00 3.00 25.22 10.00 1.33 68.56
44 Ishan Chopra Smith CT W127,L525,W326 78.00 9.00 2.00 25.83 9.88 1.33 24.56
45 Will Richards East Ridge CT L525,W127,L326 78.00 9.00 1.00 26.12 9.00 1.66 40.47
46 William Zeppieri Smith CT L325,L527,L226 78.00 10.00 0.00 25.87 9.33 2.00 34.12
47 Aravind Bhamidipati Westfield/Watkinson CT W326,L626,W526 78.00 14.00 2.00 25.27 10.33 1.33 91.79
48 Christopher Reiter Seymour CT L226,W127,L324.5 77.50 6.00 1.00 25.46 11.00 1.33 79.74
49 Si Ru Liang Amity Middle School-Orange CT W523.5,W127.5,W126.5 77.50 7.00 3.00 24.76 12.44 1.33 35.08
50 Megan Curi Torrington CT L325,L226,L226.5 77.50 7.00 0.00 25.25 11.11 1.33 35.13
51 Emil Schaumburg Eastern CT L525.5,W126.5,W225.5 77.50 8.00 2.00 25.68 9.55 2.00 68.53
52 Raghav Kale Smith CT L325,L425,W127.5 77.50 8.00 1.00 25.59 9.44 2.00 85.87
53 Claire Flynn Westfield/Watkinson CT L425.5,L426,W126 77.50 9.00 1.00 25.18 10.44 1.33 44.04
54 Shaun Li Scotts Ridge CT B,,,L425,L226.5 77.25 6.00 1.00 25.61 9.33 2.00 36.64
55 Rebecca Gold East Ridge CT W126,W325.5,L325.5 77.00 7.00 2.00 25.00 8.77 1.66 68.94
56 Ryan Kim-Cogan East Ridge CT L425,W126,L226 77.00 7.00 1.00 25.14 11.44 1.66 95.55
57 William Ryan Middlebrook CT L524,W227,W126 77.00 8.00 2.00 25.79 10.11 2.00 62.31
58 Henry Levitt East Ridge CT W325,W127,L525 77.00 9.00 2.00 25.12 11.72 1.33 67.42
59 Isha Sondhi Smith CT W126,W325,L526 77.00 9.00 2.00 24.87 11.11 1.00 52.72
60 Ava Prevey Hive CT W326,W227,W624 77.00 11.00 3.00 25.33 10.33 1.33 63.13
61 Calista Oria Torrington CT L426,W425,W326 77.00 11.00 2.00 25.48 9.33 1.66 99.34
62 Jude Ramanan Smith CT L226,L524.5,W426.5 77.00 11.00 1.00 25.59 9.44 2.00 91.81
63 Sneha Kadiyala Smith CT L426,L426,W325 77.00 11.00 1.00 25.16 11.00 1.66 51.69
64 Rishabh Bhandari Middlebrook CT L225,W426.5,W225 76.50 8.00 2.00 25.79 10.11 2.00 48.87
65 Nila Kumar Bethel CT W225.5,W226,L425 76.50 8.00 2.00 24.49 11.99 1.00 74.66
66 Jeremy Gold East Ridge CT W225.5,W326,L425 76.50 9.00 2.00 25.12 11.72 1.33 79.81
67 Olivia Lee Smith CT W225.5,L525,W326 76.50 10.00 2.00 25.23 11.50 1.00 93.84
68 Nathan O'Connell Smith CT W325,W425,L326.5 76.50 10.00 2.00 24.87 11.11 1.00 60.31
69 Mark Frigiani Smith CT W623.5,W127,W426 76.50 11.00 3.00 25.25 10.22 1.66 71.97
70 Varun Kandarpa Westfield/Watkinson CT W326,W624.5,W426 76.50 13.00 3.00 25.22 10.00 1.33 81.32
71 Charlotte Norcross East Ridge CT L425,W426,L525.5 76.50 13.00 1.00 26.12 9.00 1.66 9.22
72 Palash Vora Smith CT L524,L427.5,L425 76.50 13.00 0.00 25.87 9.33 2.00 84.94
73 Ivy Kang Torrington CT L625,W326,W525.5 76.50 14.00 2.00 25.48 9.33 1.66 98.69
74 Patrick Minnerly Torrington CT L226,L225.5,W124.5 76.00 5.00 1.00 24.94 11.44 1.66 82.26
75 Prish Dhagat Torrington CT W225.5,L225.5,W225 76.00 6.00 2.00 24.62 12.77 1.00 14.87
76 Kevin Tang Westfield/Watkinson CT W126,L325,L325 76.00 7.00 1.00 24.95 10.27 1.66 66.89
77 Zachary Freiler Torrington CT L424,L325.5,W126.5 76.00 8.00 1.00 25.31 11.55 1.00 25.83
78 Faryal Akbar Amity Middle School-Orange CT W225,W326,W425 76.00 9.00 3.00 24.76 12.44 1.33 21.92
79 Rubin Jha Middlebrook CT L324.5,W326.5,W325 76.00 9.00 2.00 25.79 10.11 2.00 79.17
80 Anna Campo East Ridge CT W324.5,W126.5,L625 76.00 10.00 2.00 25.00 8.77 1.66 80.62
81 Eli Cantu Bethel CT W226,W324.5,L525.5 76.00 10.00 2.00 25.00 10.66 1.33 62.16
82 Ritika Aggarwal Smith CT W225.5,W225.5,L625 76.00 10.00 2.00 24.87 11.11 1.00 69.83
83 Third Morr-Pruc Torrington CT L525,W325,W326 76.00 11.00 2.00 25.03 11.00 1.00 22.98
84 Third Gro-Sch Eastern CT L426,W325.5,W524.5 76.00 12.00 2.00 25.68 9.55 2.00 53.76
85 Matthew Sherter East Ridge CT W426,W325.5,L524.5 76.00 12.00 2.00 24.55 11.66 1.66 43.46
86 Rohan Sharma Smith CT W326,L624.5,W425.5 76.00 13.00 2.00 25.83 9.88 1.33 47.74
87 Third Kadi-Shriv Smith CT L625,L326.5,W424.5 76.00 13.00 1.00 25.16 11.00 1.66 62.46
88 Third Curi-Vega Torrington CT L425,L425.5,L525.5 76.00 13.00 0.00 25.25 11.11 1.33 66.99
89 Jocelyn Tucker Hamden Hall (Middle school) CT L525,L625,W426 76.00 15.00 1.00 25.37 11.88 1.00 13.86
90 Ruby Leonard Torrington CT L324.5,L225.5,W125.5 75.50 6.00 1.00 24.88 10.99 1.33 18.75
91 Ethan Speerli Polson CT W425,W225,L225.5 75.50 8.00 2.00 25.16 9.88 2.00 82.83
92 Tanner Elliott Torrington CT W126,L624,W125.5 75.50 8.00 2.00 24.62 12.77 1.00 98.33
93 Louise Leonard Torrington CT L225.5,L425,W225 75.50 8.00 1.00 24.88 10.99 1.33 92.41
94 Mae Johnson Ethel Walker CT W225.5,W325,W425 75.50 9.00 3.00 25.24 10.00 1.33 97.14
95 Ejona Gashi Seymour CT W425,W225,W325.5 75.50 9.00 3.00 24.96 10.66 1.33 17.29
96 Rachel Zhang Westfield/Watkinson CT L524.5,W326,W125 75.50 9.00 2.00 25.66 9.33 1.66 96.59
97 Jonah Birtwell Hive CT W225.5,W224.5,L525.5 75.50 9.00 2.00 25.08 11.05 1.66 28.11
98 Third Dha-Elli Torrington CT W325.5,L425,W325 75.50 10.00 2.00 24.62 12.77 1.00 21.95
99 Sophie Browning East Ridge CT L325.5,W325,L525 75.50 11.00 1.00 25.14 11.44 1.66 38.48
100 Landon Rocchio Amity Middle School-Orange CT L425,L225.5,L525 75.50 11.00 0.00 25.18 10.88 1.33 42.04
101 Ananya Balasubramanya Westfield/Watkinson CT L525,L525.5,W225 75.50 12.00 1.00 25.18 10.44 1.33 55.68
102 Michaela Louch Bethel CT W424.5,L525,W426 75.50 13.00 2.00 25.20 12.11 1.00 45.32
103 Alfie Pritchard Polson CT L524,W425,L426.5 75.50 13.00 1.00 25.81 10.11 2.00 65.51
104 Dylan Petrini Bethel CT L425.5,L624,L326 75.50 13.00 0.00 25.55 9.44 2.00 6.49
105 Quinton Miller Scotts Ridge CT W325.5,W625,L525 75.50 14.00 2.00 25.38 9.44 1.66 47.02
106 Amisha Malkani Bethel CT W125.5,W125,W624.5 75.00 8.00 3.00 24.98 10.44 1.00 37.56
107 Daniel Li Scotts Ridge CT B,,,L524.5,L425.5 75.00 9.00 1.00 25.61 9.33 2.00 49.64
108 Konotey Sackey Bethel CT L424.5,L425,W325.5 75.00 11.00 1.00 25.62 9.88 2.00 17.59
109 Third Rish-Reit Seymour CT L525,W326,L424 75.00 12.00 1.00 25.46 11.00 1.33 91.65
110 Kavya Anand East Ridge CT W526,W325,W624 75.00 14.00 3.00 25.33 11.55 1.00 17.85
111 Third Rich-Nor East Ridge CT L624,W226,L625 75.00 14.00 1.00 26.12 9.00 1.66 69.35
112 Arya Patel Smith CT W326,L624,L525 75.00 14.00 1.00 25.50 10.88 1.66 32.42
113 Rachel Greene Bethel CT W324.5,W225,W425 74.50 9.00 3.00 24.98 10.44 1.00 69.63
114 Ben Pawloski Bethel CT L524,L524.5,W126 74.50 11.00 1.00 25.62 9.88 2.00 40.39
115 Victor Uceda-Sosa East Ridge CT W325,L424.5,L425 74.50 11.00 1.00 25.14 9.88 1.66 14.91
116 James Cox-Donovan East Ridge CT W126.5,L524,L524 74.50 11.00 1.00 25.14 9.88 1.66 63.72
117 Federico Barrera Polson CT W326,W424,L524.5 74.50 12.00 2.00 25.16 9.88 2.00 92.52
118 Olivia Cantadori Bethel CT L624.5,L424,L226 74.50 12.00 0.00 25.55 9.44 2.00 49.53
119 Nidhi Binoy Westfield/Watkinson CT W525.5,W325,W524 74.50 13.00 3.00 25.27 10.55 1.66 92.68
120 Alyson Pruchnicki Torrington CT L625,W225.5,W624 74.50 14.00 2.00 25.03 11.00 1.00 90.54
121 Shane Miller Scotts Ridge CT W623.5,W525.5,L425.5 74.50 15.00 2.00 25.38 9.44 1.66 47.21
122 Third K-C-Brown East Ridge CT L525,W424.5,L625 74.50 15.00 1.00 25.14 11.44 1.66 66.29
123 Kenan Griffith Eastern CT W424,L424,L426 74.00 12.00 1.00 25.35 10.11 1.66 81.79
124 Third Gree-Malk Bethel CT W524,W325,W525 74.00 13.00 3.00 24.98 10.44 1.00 53.81
125 Third Sac-Paw Bethel CT L624,L624,W226 74.00 14.00 1.00 25.62 9.88 2.00 64.61
126 Hunter Lawrence Smith CT L524,L623.5,W326.5 74.00 14.00 1.00 25.59 9.44 2.00 20.77
127 Nikhil Lebaka Westfield/Watkinson CT L624.5,L625.5,W424 74.00 16.00 1.00 25.18 10.44 1.33 32.22
128 Daniela McGovern Hamden Hall (Middle school) CT L625,L525,W624 74.00 17.00 1.00 25.37 11.88 1.00 51.33
129 Mercede Ter Seymour CT L224.5,L125.5,L223.5 73.50 5.00 0.00 24.94 10.99 1.66 39.69
130 Leeah Wang Westfield/Watkinson CT W225,L624,L424.5 73.50 12.00 1.00 24.95 10.27 1.66 86.13
131 Nathaniel Judson Hamden Hall (Middle school) CT L424.5,L524.5,L324.5 73.50 12.00 0.00 25.48 10.00 1.66 35.49
132 Third Wu-Prit Polson CT L623.5,W226,L624 73.50 14.00 1.00 25.81 10.11 2.00 61.59
133 Gabriel Uceda-Sosa East Ridge CT W226,L623.5,L624 73.50 14.00 1.00 25.14 9.88 1.66 10.81
134 Charlotte Ward East Ridge CT W623.5,W525,L525 73.50 16.00 2.00 25.00 8.77 1.66 56.32
135 Surya Kumar Bethel CT W525,W524,L624.5 73.50 16.00 2.00 25.00 10.66 1.33 40.85
136 Delaney Gortner ISAAC/Dragons CT L523,L425,L225 73.00 11.00 0.00 25.24 10.22 1.33 82.85
137 Samantha Barone Scotts Ridge CT L325,L524,L324 73.00 11.00 0.00 24.94 10.44 2.00 29.16
138 Alister Haglund ISAAC/Dragons CT L424,L325,L524 73.00 12.00 0.00 25.24 10.22 1.33 11.89
139 Maxwell Pelizarri Hague Torrington CT L523.5,L624,W325.5 73.00 14.00 1.00 25.31 11.55 1.00 18.56
140 Anisha Bhatnagar Westfield/Watkinson CT W325,L524,L624 73.00 14.00 1.00 24.95 10.27 1.66 28.58
141 Dakshesh Amaram Bethel CT L525,L524,L524 73.00 15.00 0.00 25.55 9.44 2.00 37.71
142 Rhea Shukla Smith CT W524,L624,W525 73.00 16.00 2.00 25.23 11.50 1.00 84.32
143 Benjamin Le Smith CT L624,L625,L624 73.00 18.00 0.00 25.87 9.33 2.00 67.87
144 Jackson Hannon Seymour CT L324.5,B,,,L524 72.75 8.00 1.00 25.50 7.50 2.50 65.72
145 Jennifer Luo Amity Middle School-Orange CT L624,L524,W124.5 72.50 12.00 1.00 24.72 10.11 2.00 55.47
146 Sreenidhi Tadepalli Amity Middle School-Orange CT L225,L624,W423.5 72.50 12.00 1.00 24.72 10.11 2.00 75.41
147 Third Prim-Baro Scotts Ridge CT L425,L623,L224.5 72.50 12.00 0.00 24.94 10.44 2.00 80.53
148 Third Spea-Minn Torrington CT L524,L424.5,W424 72.50 13.00 1.00 24.94 11.44 1.66 97.62
149 Sophia Liu Amity Middle School-Orange CT L424,L425,W523.5 72.50 13.00 1.00 24.72 10.11 2.00 62.12
150 Riley Singleton Hive CT W325,W623,L624.5 72.50 15.00 2.00 25.08 11.05 1.66 40.21
151 Alexandra Bender Bethel CT W424,W524.5,L624 72.50 15.00 2.00 24.49 11.99 1.00 59.87
152 Lizzie Speaker Torrington CT L424,L624.5,W524 72.50 15.00 1.00 24.94 11.44 1.66 70.82
153 Alan Moody Amity Middle School-Orange CT L524.5,L623,L425 72.50 15.00 0.00 25.18 10.88 1.33 31.45
154 Ollie Dubois Torrington CT L623.5,L524.5,W524.5 72.50 16.00 1.00 25.31 11.55 1.00 9.57
155 Armen Deljanin Seymour CT L423.5,B,,,L424.5 72.00 8.00 1.00 25.50 7.50 2.50 87.16
156 Kareena Ohri Bethel CT L524,L324,B,, 72.00 8.00 1.00 25.00 10.50 1.50 75.82
157 Matthew Ratnavel Scotts Ridge CT B,,,L623.5,L624.5 72.00 12.00 1.00 25.61 9.33 2.00 69.19
158 Tom Kot Torrington CT L623,L525,W324 72.00 14.00 1.00 24.88 10.99 1.33 78.99
159 Chrysta Brantley Seymour CT W623.5,W325,W623.5 72.00 15.00 3.00 24.96 10.66 1.33 98.88
160 Hailey Suller Ethel Walker CT W624,W524.5,W623.5 72.00 17.00 3.00 25.24 10.00 1.33 70.03
161 Mirbalaj Rishi Seymour CT L623.5,W625,L523.5 72.00 17.00 1.00 25.46 11.00 1.33 99.23
162 George Benner Eastern CT L324.5,L523.5,L523.5 71.50 13.00 0.00 25.33 8.77 1.66 13.79
163 Third Ter-Oul Seymour CT L424,L524.5,L623 71.50 15.00 0.00 24.94 10.99 1.66 90.96
164 Luke Celentano Hamden Hall (Middle school) CT L524,L624,L523.5 71.50 16.00 0.00 25.48 10.00 1.66 5.02
165 Sammy Cohen Eastern CT W523.5,L623.5,L624.5 71.50 17.00 1.00 25.35 10.11 1.66 12.43
166 Aleyna Vega Torrington CT L623,L525,L623.5 71.50 17.00 0.00 25.25 11.11 1.33 91.53
167 Ella Eagan Bethel CT L424,L423.5,B,, 71.25 8.00 1.00 25.00 10.50 1.50 4.02
168 Jake Phillips Eastern CT L523,L424,L424 71.00 13.00 0.00 25.33 8.77 1.66 92.43
169 Jason Oulette Seymour CT L523.5,L624,L323.5 71.00 14.00 0.00 24.94 10.99 1.66 42.33
170 Jack Flaumenhaft Hamden Hall (Middle school) CT L623,L425,L623 71.00 16.00 0.00 25.48 10.00 1.66 1.35
171 Avnish Primavera Scotts Ridge CT L624,L424,L623 71.00 16.00 0.00 24.94 10.44 2.00 36.67
172 Matia Malish Amity Middle School-Orange CT L624,L524,L623 71.00 17.00 0.00 25.18 10.88 1.33 12.37
173 Isis Bandele-Asante ISAAC/Dragons CT L623,L624,L624 71.00 18.00 0.00 25.24 10.22 1.33 31.33
174 Maria Peschko Bethel CT L623.5,L523.5,B,, 70.50 11.00 1.00 25.00 10.50 1.50 33.28
175 Alexa Tamburino Seymour CT L623.5,B,,,L623.5 70.50 12.00 1.00 25.50 7.50 2.50 8.83
176 Nainika Lebaka Westfield/Watkinson CT L623.5,W623,W623 69.50 18.00 2.00 25.66 9.33 1.66 89.85
177 Sawyer Palmer Eastern CT L623,L623.5,L623 69.50 18.00 0.00 25.33 8.77 1.66 74.31