Cal Invitational UC Berkeley

2018 — Berkeley, CA/US
NDCA Dukes and Bailey Points
Varsity LD
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
St Francis AN Anirudh Natarajan CA 80 3 50 1 100 1.6
Northland Christian AV Andy Van TX 53 2 33 1 100 1.6
Harker AD Arnav Dani CA 80 3 50 1 100 1.6
Westwood JA Jugal Amodwala TX 147 5 83 1.1 100 1.6
Newark Science BA Brianna Aaron NJ 177 6 100 1.1 100 1.6
Brentwood RY Ryan Younger CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake NR Nathan Russell CA 108 4 67 1 100 1.6
Cypress Bay NB Nicole Buckley FL 108 4 67 1 100 1.6
Lynbrook AJ Aayushi Jain CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake TA Tessa Augsberger CA 80 3 50 1 100 1.6
Bingham CL Connor Leal UT 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake LP Landon Poon CA 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook HH Hsin Yen Huang CA 53 2 33 1 100 1.6
La Reina AC Andrea Chow CA 108 4 67 1 100 1.6
Harker AV Aditi Vinod CA 80 3 50 1 100 1.6
Miramonte AD Andrew Devlin CA 28 1 17 1 100 1.6
Colleyville Heritage AL Arsh Ladhani TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake TD Tyler Donovan CA 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood ELi Ethan Liu CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker KM Krishay Mukhija CA 80 3 50 1 100 1.6
Interlake HS - Bellevue ZL Zitao Li WA 80 3 50 1 100 1.6
Mountain View MS Maya Sanghavi CA 129 4 67 1.2 100 1.6
Kent Denver AA Ariana Aghevli CO 80 3 50 1 100 1.6
Harker RJ Rishi Jain CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JI Joanna Im CA 108 4 67 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood NB Nikki Bayat CA 80 3 50 1 100 1.6
Harker QC Quentin Clark CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley SMu Sarim Mundres CA 53 2 33 1 100 1.6
Westwood DM Dhruva Mambapoor TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Beckman SG Sameer Ghai CA 28 1 17 1 100 1.6
Dougherty Valley AB Ansuman Bardalai CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Brentwood CL Chiara Lea CA 80 3 50 1 100 1.6
Bingham HP Hema Prasad UT 53 2 33 1 100 1.6
Kamiak NB Niko Battle WA 224 6 100 1.4 100 1.6
Brentwood LE Linus Epstein CA 80 3 50 1 100 1.6
Los Altos NH Nathan Huang CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake GZ George Zhang CA 80 3 50 1 100 1.6
Flintridge Sacred Heart CB Catherine Bauer CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook AG Arushi Gupta CA 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood PS Paola Santos CA 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood AR Avi Ross CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake AMo Alexandra Mork CA 147 5 83 1.1 100 1.6
St. Thomas KS Kristoph Sayavedra TX 28 1 17 1 100 1.6
Polytechnic JL Jonathan Liu CA 53 2 33 1 100 1.6
Northland Christian KE Kaitlyn England TX 53 2 33 1 100 1.6
SLC West GG Gideon Gomm UT 80 3 50 1 100 1.6
Northwood GA Garrett Arnold CA 108 4 67 1 100 1.6
Presentation NV Nikhita Vasan CA 80 3 50 1 100 1.6
Brentwood WJ Whit Jackson CA 289 6 100 1.8 100 1.6
Harvard-Westlake IP Indu Pandey CA 368 6 100 2.3 100 1.6
Kinkaid SM Shreya Mehta TX 108 4 67 1 100 1.6
Northland Christian JQ Jack Quisenberry TX 53 2 33 1 100 1.6
Alexander Dawson DM David McKean CO 53 2 33 1 100 1.6
Los Altos JH Josh Hejna CA 108 4 67 1 100 1.6
Cypress Bay IM Isabella Mason FL 80 3 50 1 100 1.6
Brentwood KM Kiley McKay CA 108 4 67 1 100 1.6
Mission San Jose TW Tylor Wu CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola NT Nathaniel Tran CA 80 3 50 1 100 1.6
La Salle AT Asher Towner CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Loyola JN Joseph Namkung CA 80 3 50 1 100 1.6
Henry W. Grady AO Alex Opsahl GA 108 4 67 1 100 1.6
Cypress Bay CS Charles Seldin FL 108 4 67 1 100 1.6
Archbishop Mitty AS Ammar Syed CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola JC John Choi CA 108 4 67 1 100 1.6
San Marino VL Vincent Liu CA 108 4 67 1 100 1.6
Spring Creek RC Ruben Candelaria NV 28 1 17 1 100 1.6
Brentwood EL Eve Levenson CA 147 5 83 1.1 100 1.6
George Washington CO SC Sofia Chavez CO 53 2 33 1 100 1.6
Beckman RC Ruby Choi CA 28 1 17 1 100 1.6
Archbishop Mitty JL John Lee CA 28 1 17 1 100 1.6
Mission San Jose MS Meera Sehgal CA 28 1 17 1 100 1.6
Alexander Dawson KP Khang Pham CO 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake SM Sophia Musante CA 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley KD Kabir Dubey CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake BW Ben Weinberg CA 53 2 33 1 100 1.6
Marlborough MC Mia Coates CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Canyon Crest JS Jacob Spiegelman CA 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood JD Jackson Deconcini CA 129 4 67 1.2 100 1.6
Arcadia JC Jason Chan CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Marlborough ZW Zoe Wasserman CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook SC Shreya Chilukuri CA 28 1 17 1 100 1.6
Canyon Crest NZ Natalia Zorrilla CA 80 3 50 1 100 1.6
Kent Denver ML Max Lewis CO 53 2 33 1 100 1.6
Beckman AW April Wang CA 80 3 50 1 100 1.6
Mountain View VP Varun Paranjpe CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake SP Spencer Paul CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley PC Pranav Chillappagari CA 80 3 50 1 100 1.6
University RH Ryan Hemnarine NJ 129 4 67 1.2 100 1.6
Marlborough SD Sophia Danielpour CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Alexander Dawson MM Maxwell Melamed CO 28 1 17 1 100 1.6
Harvard-Westlake ALa Allie Landecker CA 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley PT Pooja Tallapaneni CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Dougherty Valley MN Mishka Narasimhan CA 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook AR Achintya Rajan CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake RM Rhea Madhogarhia CA 53 2 33 1 100 1.6
Mira Loma SN Srushti Naik CA 53 2 33 1 100 1.6
Northwood VA Viren Abhyankar CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Cherry Creek EH Emily Huang CO 53 2 33 1 100 1.6
San Marino IC Ian Chen CA 108 4 67 1 100 1.6
Bellarmine College Prep RB Rishi Balakrishnan CA 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook CW Chris Wang CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Marlborough JS Julia Steinberg CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JM Jason Morganbesser CA 28 1 17 1 100 1.6
Bellarmine College Prep AP Ashwin Pillai CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Mission San Jose SC Sreetama Chowdhury CA 53 2 33 1 100 1.6
Canyon Crest KL Kevin Li CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Denver Arts AD Alexa Downing CO 53 2 33 1 100 1.6
Buhach Colony KH Kyle Hoffart CA 0 0 1 100 1.6
Harvard-Westlake AM Athalia Meron CA 28 1 17 1 100 1.6
Oakwood CB Corey Baldyga CA 53 2 33 1 100 1.6
Mission San Jose AS Amit Sant CA 53 2 33 1 100 1.6
Sprague LW Lindsey Williams OR 147 5 83 1.1 100 1.6
Mountain House KB Kaela Buenaventura CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake JD Jake Davidson CA 213 5 83 1.6 100 1.6
Northland Christian MR Marly Grace Rogers TX 80 3 50 1 100 1.6
Davis Senior ET Elise Turkovich CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Brentwood DW Daniella Wilson CA 147 5 83 1.1 100 1.6
South Eugene AK Andrei Kleshchev OR 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake WF Will Farhat CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake MG Matthew Gross CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Lynbrook MA Mehir Arora CA 0 0 1 100 1.6
James Logan SL Serena Lee CA 80 3 50 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood MW Maximillian Wolf-Valdes CA 108 4 67 1 100 1.6
Dougherty Valley AR Anurag Rao CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake EL Emma Limor CA 53 2 33 1 100 1.6
Oakwood KA Khush Amin CA 28 1 17 1 100 1.6
Canyon Crest SX Samuel Xiong CA 80 3 50 1 100 1.6
Kent Denver GR Gavin Rolls CO 80 3 50 1 100 1.6
Greenhill BZ Brian Zhou TX 147 5 83 1.1 100 1.6
Canyon Crest CW Catherine Wang CA 53 2 33 1 100 1.6
Presentation MS Monica Schneck CA 80 3 50 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood SM Sarah Mostow CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest ST Sophia Teglia CA 53 2 33 1 100 1.6
Loyola AO Andrew Overing CA 108 4 67 1 100 1.6
Canyon Crest JY Jason Yang CA 80 3 50 1 100 1.6
Northwood KK Karthik Krishnan CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Harker AC Akhilesh Chegu CA 80 3 50 1 100 1.6
Harker KK Karoun Kaushik CA 28 1 17 1 100 1.6
Davis Senior VK Vasanth Kumar CA 80 3 50 1 100 1.6
Brentwood KR Katie Raphaelson CA 108 4 67 1 100 1.6
St Francis KR Kushaal Rao CA 53 2 33 1 100 1.6
Quarry Lane SK Saianurag Karavadi CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake SK Spencer Klink CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Marlborough LD Lydia Dimsu CA 80 3 50 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood AO August Orser CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker SL Serena Lu CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Westwood RS Rishabh Shah TX 129 4 67 1.2 100 1.6
Northland Christian AB Austin Broussard TX 80 3 50 1 100 1.6
Immaculate Heart LM Lena Mizrahi CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake SMc Samantha McLoughlin CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JGl Jessa Glassman CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley JL Justin Lee CA 80 3 50 1 100 1.6
Greenhill AM Anna Myers TX 160 5 83 1.2 100 1.6
Harker SS Sachin Shah CA 80 3 50 1 100 1.6
Mission San Jose JP Julia Park CA 80 3 50 1 100 1.6
Northland Christian JW Jordan Wang TX 108 4 67 1 100 1.6
Cherry Creek MH Mick Hashimoto CO 53 2 33 1 100 1.6
Marlborough CL Cameron Lange CA 108 4 67 1 100 1.6
Sprague SM Santiago Monleon OR 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JN Jaya Nayar CA 186 5 83 1.4 100 1.6
Presentation JW Jessica Wei CA 53 2 33 1 100 1.6
South Eugene WR Willie Race OR 80 3 50 1 100 1.6
Denver East AB Austin Barish CO 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest RAg Reva Agashe CA 80 3 50 1 100 1.6
San Marino BK Brian Kam CA 80 3 50 1 100 1.6
Marlborough GN Grace Nelson CA 53 2 33 1 100 1.6
Denver East OD Owen Dehmler-Buckley CO 53 2 33 1 100 1.6
Cherry Creek MR Maya Robbins CO 53 2 33 1 100 1.6
Los Altos PD Parth Dhanotra CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake AL Angela Lee CA 108 4 67 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood WA Wyatt Alpert CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Dougherty Valley NR Nikita Redkar CA 53 2 33 1 100 1.6
Cypress Bay GB Garrett Bishop FL 28 1 17 1 100 1.6
Mission San Jose AZ Alison Zhang CA 53 2 33 1 100 1.6
Palo Alto (Independent) FZ Frances Zhuang CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Westwood RM Rohith Mandavalli TX 224 6 100 1.4 100 1.6
La Reina OA Olivia Arthur CA 53 2 33 1 100 1.6
Kent Denver DT Dan Taro CO 147 5 83 1.1 100 1.6
Mission San Jose JX Jessica Xu CA 28 1 17 1 100 1.6
Marlborough AJ Amy Jarkow CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Newark Science SB Shah Bano NJ 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley SM Sri Mannava CA 80 3 50 1 100 1.6
Colleyville Heritage CW Celine Wei TX 108 4 67 1 100 1.6
Lynbrook YM Yash Mishra CA 53 2 33 1 100 1.6
Longmont JL JJ Lord CO 53 2 33 1 100 1.6
Denver East GK Grace Kieft CO 53 2 33 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood AW Arlo Weiner CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Lynbrook BC Brandon Chu CA 53 2 33 1 100 1.6
Greenhill SK Shruthi Krishnan TX 257 6 100 1.6 100 1.6
Spring Creek JK Jonna Kamensky NV 0 0 1 100 1.6
Notre Dame AB Arushi Bansal CA 80 3 50 1 100 1.6
Isidore Newman SG Sydney Gold LA 80 3 50 1 100 1.6
Isidore Newman MK Max Kanner LA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley DS David Si CA 108 4 67 1 100 1.6
San Marino ED Eric Deng CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley KK Kavin Kumaravel CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harker AR Anshul Reddy CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley AM Amogh Maganahalli CA 0 0 1 100 1.6
Canyon Crest EL Edward Li CA 108 4 67 1 100 1.6
Brentwood SH Sierra Houegban CA 53 2 33 1 100 1.6
Notre Dame DS Dipashreya Sur CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Denver East TC Theo Culhane CO 53 2 33 1 100 1.6
Northwood EC Ekas Chawla CA 53 2 33 1 100 1.6
Newark Science OS Osmane Sanogo NJ 151 4 67 1.4 100 1.6
Harvard-Westlake AG Andrew Gong CA 108 4 67 1 100 1.6
New Trier WT Will Thornton IL 80 3 50 1 100 1.6
Beckman KM Kenichi Matsuo CA 108 4 67 1 100 1.6
Henry W. Grady RB Reid Barry GA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake LM Lauren Morganbesser CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Loyola ST Samuel Troyer CA 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook NS Naman Sighal CA 53 2 33 1 100 1.6
St Francis DJ Deepankar Joshi CA 108 4 67 1 100 1.6
Westlake EE Ethan Elasky CA 80 3 50 1 100 1.6
Immaculate Heart MS Mia Speier CA 80 3 50 1 100 1.6
Brentwood EB Emma Blum CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Mira Loma AK Alexander Kassouni CA 53 2 33 1 100 1.6
Santa Monica RE Rex Evans CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Beckman SS Shira Silver CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook IG Ishani Gupta CA 0 0 1 100 1.6
Loyola RB Ryan Beckman CA 53 2 33 1 100 1.6
Overland EC Ebony Carter CO 28 1 17 1 100 1.6
North Hollywood JS Jack Stern CA 108 4 67 1 100 1.6
San Marino KW Kelly Wong CA 108 4 67 1 100 1.6
Nueva AK Adam Keller CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest NF Natalie Feldman CA 80 3 50 1 100 1.6
Mountain House AP Atmanah Parab CA 53 2 33 1 100 1.6
Presentation SP Shachi Prasad CA 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood HG Harper Green CA 80 3 50 1 100 1.6
Immaculate Heart DD Danielle Dosch CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Colleyville Heritage SM Sarah Manjee TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Mission San Jose KG Katherine Guo CA 80 3 50 1 100 1.6
George Washington CO CS Catilin Soch CO 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest RA Ruchi Agashe CA 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook VM Vamsi Mannava CA 0 0 1 100 1.6
Harvard-Westlake CL Christina Lee CA 80 3 50 1 100 1.6
New Trier PT Patrick Tolan IL 80 3 50 1 100 1.6
Loyola LA Luis Arbelaez CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake AGa Abraham Gallardo CA 28 1 17 1 100 1.6
Harker AT Aditya Tadimeti CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake VC Vishan Chaudhary CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Kent Denver SL Sarah London CO 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley AP Aayush Patel CA 53 2 33 1 100 1.6
Denver East TP Tom Patterson CO 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley SK Shravan Konduru CA 80 3 50 1 100 1.6
Chaminade CP JK Josh Kirshner CA 53 2 33 1 100 1.6
New Trier EM Emma Mansour IL 28 1 17 1 100 1.6
Rowland Hall-St Mark JW Joseph Wang UT 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake RMa Rohan Madhogarhia CA 28 1 17 1 100 1.6
Harker AM Akshay Manglik CA 108 4 67 1 100 1.6
Buhach Colony BL Bella Lalanne CA 28 1 17 1 100 1.6
Pacific Hills AS Alexander Shaikh CA 28 1 17 1 100 1.6
Harker KS Kelly Shen CA 108 4 67 1 100 1.6
Immaculate Heart MC Madeleine Conrad-Mogin CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Quarry Lane VG Vineela Gogineni CA 80 3 50 1 100 1.6
Archbishop Mitty JP Joanne Park CA 108 4 67 1 100 1.6