Central Valley Bear Brawl

2017 — Spokane Valley, WA/US

Final Places in Open LD

Place Name School/Team Ballots
1st (Spragu LW) Lindsey Williams Sprague R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: W R7: B R8: W L W R9: W W L R10: W W L R11: W W W
2nd (IntHS AM) Alia Memon Interlake HS - Bellevue R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: L R7: B R8: W W W R9: W W W R10: W W L R11: L L L
Sems (GigHar KG) Kayla Garcia Gig Harbor R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: B R8: W W L R9: W W W R10: L L W
Sems (Centen AH) Avy Hine Centennial R1: W R2: W R3: B R4: W R5: L R6: W R7: B R8: W W W R9: W L W R10: L L W
Quar (TahSen HG) Hansel Guzman-Soto Tahoma Senior R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: W R7: B R8: W L W R9: L W L
Quar (Centen HH) Harrison Hall Centennial R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: B R8: W W W R9: L L W
Quar (Kamiak NB) Niko Battle Kamiak R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: L R7: B R8: W W W R9: L L L
Quar (MouVie DL) David Luke Mountain View R1: L R2: W R3: W R4: W R5: W R6: W R7: B R8: W W L R9: L L L
Octs (GonPre RO) Ryland O'Quinn Gonzaga Prep R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: L R7: B R8: L L L
Octs (Newpor AL) Anne Lim Newport R1: B R2: W R3: L R4: W R5: W R6: L R7: W W W R8: L L W
Octs (Eagle JB) Jackson Beem Eagle R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: B R8: L W L
Octs (Eagle TW) Titan Walker Eagle R1: W R2: W R3: W R4: L R5: L R6: W R7: L W W R8: L L L
Octs (Eagle ON) Olivia Niederer Eagle R1: L R2: L R3: W R4: W R5: W R6: W R7: W W W R8: L W L
Octs (GonPre MA) Marshall Amaya Gonzaga Prep R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: L R7: W W W R8: L L W
Octs (Mead DS) Dylan Schuler Mead R1: W R2: W R3: L R4: W R5: W R6: W R7: B R8: L L L
Octs (CenVal TO) Trey Orr Central Valley R1: W R2: L R3: W R4: L R5: W R6: W R7: W W W R8: L L L
Double O (GonPre WF) William Foster-Dow Gonzaga Prep R1: W R2: L R3: W R4: W R5: W R6: L R7: L L L
Double O (IntHS ED) Emily Du Interlake HS - Bellevue R1: W R2: W R3: W R4: L R5: L R6: W R7: L L L
Double O (Capita RS) Robbie Spiers Capital R1: L R2: L R3: W R4: W R5: W R6: W R7: L L L
Double O (MouBro RW) Russ Weas Mountain Brook R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: L R7: W L L
Double O (MouBro DC) Daniel Carmichael Mountain Brook R1: L R2: W R3: W R4: L R5: W R6: W R7: L L L

Place Name School/Team PWin PPts -1HL PPts PPts -2HL POSd PRand Ballots
Prelim (Eagle WP) Wyatt Platts Eagle 3 118.4 176.4 59.4 28.16 7.45 R1: W 30 R2: L 28 R3: W 29 R4: L 30 R5: W 30 R6: L 29.4
Prelim (RocMou BT) Braden Thomas Rocky Mountain 3 117 174.7 58 27 9.09 R1: W 29 R2: L 30 R3: W 27.7 R4: L 29 R5: W 29 R6: L 30
Prelim (MouBro JS) Jack Smith T Mountain Brook 3 116.8 174.8 58 23.16 3.06 R1: W 28.8 R2: W 30 R3: W 30 R4: L 29 R5: L 29 R6: L 28
Prelim (GigHar AH) Anne Hansen Gig Harbor 3 115.1 173.1 58 27.8 0.74 R1: L 29 R2: L 29 R3: W 29.1 R4: L 28 R5: W 28 R6: W 30
Prelim (Newpor SX) Sarah Xu Newport 3 113.6 169.6 56.5 27.5 9.36 R1: W 30 R2: W 27.5 R3: L 27.5 R4: W 29.6 R5: L 26 R6: L 29
Prelim (OakCla MR) Maggie Ruffcorn Oaks 3 113 170 56 30.16 3.75 R1: L 27 R2: W 27 R3: L 28 R4: W 30 R5: L 30 R6: W 28
Prelim (WesLin DT) Dennis Tang West Linn 3 113 168.9 58 31.83 4.82 R1: L 26 R2: W 26 R3: L 29.9 R4: L 29 R5: W 29 R6: W 29
Prelim (Chart HD) Hannah Daniels CDA Charter 3 112.5 170 56 22.66 1.57 R1: W 28 R2: W 30 R3: W 28 R4: L 28.5 R5: L 27.5 R6: L 28
Prelim (MouVie RH) Robyn Harper Mountain View 3 112 169 56 31.16 8.33 R1: L 27 R2: W 28 R3: L 27 R4: W 28 R5: W 30 R6: L 29
Prelim (Lewand AB) Audrey Bensching Lewis and Clark 3 110 165 55 27.33 6.09 R1: W 26 R2: L 27 R3: L 28 R4: W 29 R5: L 29 R6: W 26
Prelim (OakCla ED) Evelyn Dykstra Oaks 3 110 165 55 34.66 4.77 R1: L 26 R2: L 26 R3: L 29 R4: W 29 R5: W 27 R6: W 28
Prelim (Newpor VC) Vanessa Chen Newport 3 110 165 55 35 0.71 R1: W 27 R2: L 30 R3: L 25 R4: L 28 R5: W 28 R6: W 27
Prelim (CDA RK) River Kleng Coeur D'Alene 3 109.7 163.7 55 31 8.2 R1: W 28 R2: L 27 R3: W 26.7 R4: L 28 R5: W 28 R6: L 26
Prelim (Lewand KD) Katherine Davis Lewis and Clark 3 108.5 162 54.5 41.5 3.87 R1: W 28 R2: L 26 R3: L 28 R4: W 25.5 R5: L 27.5 R6: W 27
Prelim (RocMou TM) Taylor McMullin Rocky Mountain 2 114.5 172.5 57.5 30.5 3.22 R1: L 29 R2: W 28 R3: L 29 R4: W 28.5 R5: L 30 R6: L 28
Prelim (Mt.Spo AE) Avery Edmondson Mt. Spokane 2 113.5 169.5 57 24.5 4.39 R1: L 26 R2: L 29 R3: L 27.5 R4: W 30 R5: L 29 R6: W 28
Prelim (Lewand HS) Hannah Summers Lewis and Clark 2 113 169.8 56 21.16 3.79 R1: L 28 R2: W 29 R3: L 29 R4: L 27.8 R5: W 28 R6: L 28
Prelim (Timber HH) Hailey Honovich Timberline 2 113 168 57 39 4.96 R1: W 29 R2: L 28 R3: L 26 R4: L 29 R5: W 27 R6: L 29
Prelim (Lewand SC) Skye Cordero Lewis and Clark 2 112.8 168.8 56 31.66 8.6 R1: L 29 R2: L 28.8 R3: L 28 R4: W 28 R5: L 28 R6: W 27
Prelim (Eagle EC) Emma Charters Eagle 2 112.5 168.5 56 27.16 6.08 R1: W 28 R2: L 28 R3: L 27 R4: L 28 R5: L 28.5 R6: W 29
Prelim (Lewand MB) Melanie Brigham Lewis and Clark 2 110 165 54 29.5 5.46 R1: L 25 R2: W 26 R3: L 30 R4: L 27 R5: W 30 R6: L 27
Prelim (Spragu SM) Santiago Monleon Sprague 2 110 164.9 55 37 8.94 R1: W 28 R2: L 28.9 R3: L 27 R4: L 27 R5: W 28 R6: L 26
Prelim (Lewand GR) Gabriel Roller Lewis and Clark 2 109.64 164.64 54.64 23 8.01 R1: L 27.2 R2: L 29 R3: B R4: W 26 R5: L 28 R6: L 27
Prelim (Lewand NH) Naomi Harris Lewis and Clark 2 109 163 54 37.33 8.33 R1: L 26 R2: L 27 R3: W 28 R4: L 27 R5: L 27 R6: W 28
Prelim (CDA JW) Jax Wilson Coeur D'Alene 2 108.5 160.5 54.5 29.33 4.68 R1: L 29 R2: L 29 R3: L 25.5 R4: W 29 R5: W 23 R6: L 25
Prelim (MouVie RK) Rebekka Kim Mountain View 2 106 161 53 34.5 5.53 R1: L 25 R2: W 26 R3: L 27 R4: L 30 R5: L 27 R6: W 26
Prelim (OakCla AM) Alyssa Munch Oaks 2 106 159 54 37 6.71 R1: L 25 R2: L 25 R3: L 27 R4: W 28 R5: L 27 R6: W 27
Prelim (Ferris AL) Andy Luong Ferris 2 106 158 54 31.66 3.52 R1: L 23 R2: L 24 R3: L 28 R4: L 29 R5: W 27 R6: W 27
Prelim (Ferris AV) Aurelia Vanderwild Ferris 2 105.96 156.96 52.96 37.6 6.62 R1: L 27 R2: B R3: W 26.8 R4: L 27 R5: L 24 R6: L 26
Prelim (CDA SM) Shelby Miles Coeur D'Alene 2 105 156.3 53 32.33 7.12 R1: L 26 R2: L 27 R3: W 24 R4: W 27.3 R5: L 25 R6: L 27
Prelim (Ferris KL) Kalina Luong Ferris 1 110.5 166 54.5 34.83 4.55 R1: L 29 R2: L 27 R3: L 26.5 R4: W 29 R5: L 27.5 R6: L 27
Prelim (Mead AM) Andrew McIntyre Mead 1 108.5 161.5 54.5 34.66 0.04 R1: L 27 R2: L 29 R3: W 27.5 R4: L 24 R5: L 26 R6: L 28
Prelim (Ferris AS) Aldijana Sabanovic Ferris 1 108 162 54 32.16 5.59 R1: L 27 R2: W 28 R3: L 27 R4: L 29 R5: L 25 R6: L 26
Prelim (Mt.Spo JK) Justin Kurp Mt. Spokane 1 107 157 53 38.16 8.13 R1: L 28 R2: W 26 R3: L 27 R4: L 26 R5: L 22 R6: L 28
Prelim (Lewand SM) Sam Morehouse Lewis and Clark 1 104 156 52 38.83 1.52 R1: L 26 R2: L 26 R3: L 26 R4: L 22 R5: W 30 R6: L 26
Prelim (CDA ID) Isaiah Dunbar Coeur D'Alene 1 104 153 54 34.66 4.73 R1: L 26 R2: L 28 R3: L 22 R4: L 28 R5: L 20 R6: W 29
Prelim (CDA AR) Adam Russell Coeur D'Alene 0 104.4 156.9 51 43.83 2.33 R1: L 28.4 R2: L 25 R3: L 25 R4: L 28.5 R5: L 24 R6: L 26