Damus Hollywood Invitational and USC Round Robin

2017 — Sherman Oaks, CA/US

Final Places in Varsity LD

Place Name School/Team Ballots
Finals (Harvard-Westlake AM) Alexandra Mork Harvard-Westlake R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: W R7: B R8: W W L R9: W L W R10: B R11: W
Finals (Immaculate Heart DD) Danielle Dosch Immaculate Heart R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: L R7: B R8: W W W R9: W W W R10: L W W R11: L
Semifina (Harvard-Westlake JN) Jaya Nayar Harvard-Westlake R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: W R7: B R8: W W W R9: B R10: B
Semifina (Salt Lake City West KB) Kiyan Banuri Salt Lake City West R1: W R2: B R3: W R4: L R5: W R6: L R7: W W W R8: L W W R9: W W L R10: W L L
Quarterf (Arcadia JC) Jason Chan Arcadia R1: W R2: W R3: W R4: W R5: W R6: L R7: W W W R8: L W W R9: L W L
Quarterf (La Salle AT) Asher Towner La Salle R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: W W W R8: W W L R9: L L L
Quarterf (North Hollywood JS) Jack Stern North Hollywood R1: W R2: L R3: W R4: L R5: W R6: W R7: W W W R8: W W W R9: L L W
Quarterf (Harvard-Westlake AGo) Andrew Gong Harvard-Westlake R1: L R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: L W W R8: L W W R9: B
Octofina (Harker AM) Akshay Manglik Harker R1: W R2: W R3: L R4: W R5: W R6: L R7: L W W R8: L L W
Octofina (Marlborough MC) Mia Coates Marlborough R1: W R2: W R3: L R4: W R5: W R6: W R7: W W L R8: L L W
Octofina (Marlborough SD) Sophia Danielpour Marlborough R1: L R2: W R3: W R4: W R5: W R6: W R7: W W L R8: W L L
Octofina (Kent Denver DT) Dan Taro Kent Denver R1: W R2: W R3: W R4: L R5: L R6: W R7: W W W R8: L L L
Octofina (Oakwood School - North Hollywood WA) Wyatt Alpert Oakwood School - North Hollywood R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: W R7: B R8: L L L
Octofina (Immaculate Heart LM) Lena Mizrahi Immaculate Heart R1: W R2: W R3: L R4: W R5: W R6: L R7: W W W R8: L L L
Octofina (Loyola AO) Andrew Overing Loyola R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: W R7: W W W R8: W L L
Octofina (Harvard-Westlake MP) Matthew Paul Harvard-Westlake R1: W R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: W W W R8: W L L
(Harvard-Westlake GZ) George Zhang Harvard-Westlake R1: W R2: W R3: L R4: W R5: W R6: L R7: B
(Harker LF) Lauren Fu Harker R1: W R2: L R3: W R4: W R5: L R6: W R7: L L L
(Salt Lake City West GG) Gideon Gomm Salt Lake City West R1: W R2: W R3: W R4: L R5: W R6: L R7: L L L
(Kent Denver SL) Sarah London Kent Denver R1: L R2: W R3: W R4: W R5: L R6: W R7: L L L
(Harker SS) Sachin Shah Harker R1: W R2: L R3: W R4: W R5: L R6: W R7: L L L
(Canyon Crest RA) Reva Agashe Canyon Crest R1: W R2: B R3: L R4: W R5: W R6: L R7: W L L
(Harker QC) Quentin Clark Harker R1: W R2: W R3: W R4: L R5: L R6: W R7: L L W
(Harker AT) Aditya Tadimeti Harker R1: W R2: W R3: L R4: W R5: L R6: W R7: L L L
(Immaculate Heart MC) Madeleine Conrad-Mogin Immaculate Heart R1: W R2: L R3: L R4: W R5: W R6: W R7: L L W
(Harker AR) Anshul Reddy Harker R1: W R2: L R3: W R4: L R5: W R6: W R7: L L L
(Marlborough CL) Cameron Lange Marlborough R1: L R2: B R3: W R4: W R5: L R6: W R7: L L L
(Loyola JC) John Choi Loyola R1: L R2: L R3: W R4: W R5: W R6: W R7: L L L
(La Reina AC) Andrea Chow La Reina R1: W R2: W R3: W R4: L R5: L R6: W R7: W L L

Place Name School/Team PWin PPts -1HL PPts -2HL PPts POSd PRand Ballots
Prelim (Brentwood JD) Jackson Deconcini Brentwood 3 116.5 58 174.1 36.5 5.19 R1: L 29.5 R2: L 29 R3: W 27.6 R4: W 30 R5: L 29 R6: W 29
Prelim (Harvard-Westlake WB) Will Berlin Harvard-Westlake 3 115 57.6 172.3 29.5 7.34 R1: W 28.9 R2: L 28.5 R3: W 28.9 R4: L 28.9 R5: W 28.4 R6: L 28.7
Prelim (Marlborough AJ) Amy Jarkow Marlborough 3 114 57 171.1 47 4.95 R1: L 28.4 R2: L 28.6 R3: W 28.5 R4: W 28.8 R5: L 28.3 R6: W 28.5
Prelim (Canyon Crest RAg) Ruchi Agashe Canyon Crest 3 114 56.8 170.6 42.83 0.73 R1: W 28.5 R2: W 29 R3: L 28.3 R4: L 28.2 R5: L 29 R6: W 27.6
Prelim (Loyola CL) Connor Lindquist Loyola 3 113.8 57 169.9 32.6 4.31 R1: W 28.4 R2: W 28.9 R3: L 28.6 R4: L 28.8 R5: W 28 R6: L 27.2
Prelim (Harvard-Westlake AL) Angela Lee Harvard-Westlake 3 113.64 56.94 170.64 39.16 2.85 R1: L 29 R2: L 28.5 R3: W 28.2 R4: L 28 R5: B R6: W 28.5
Prelim (Beckman SS) Shira Silver Beckman 3 113.6 56.9 170.8 27 4.43 R1: W 28 R2: W 29.2 R3: L 28 R4: W 28.5 R5: L 28.7 R6: L 28.4
Prelim (Marlborough GN) Grace Nelson Marlborough 3 113.6 56.8 170.3 38.66 5.92 R1: L 28.8 R2: L 28.4 R3: W 28.4 R4: L 28.3 R5: W 27.9 R6: W 28.5
Prelim (Harvard-Westlake CL) Christina Lee Harvard-Westlake 3 113.5 56.8 170.5 32.33 4.78 R1: W 28.5 R2: L 27.9 R3: W 28.7 R4: L 28 R5: W 29.1 R6: L 28.3
Prelim (Marlborough ZW) Zoe Wasserman Marlborough 3 113.46 56.86 170.16 41.83 3.03 R1: L 27.8 R2: W 27.9 R3: L 28.7 R4: W 28.9 R5: L 28.5 R6: B
Prelim (Gabrielino ET) Ethan Tan Gabrielino 3 113.2 56.6 169.4 39.66 1.07 R1: W 28.6 R2: W 28.5 R3: L 28.5 R4: L 28.1 R5: L 28.1 R6: W 27.6
Prelim (Harvard-Westlake JC) Jonathan Cosgrove Harvard-Westlake 3 112.9 56.4 170 32.83 5.21 R1: L 28.4 R2: L 28 R3: W 28.2 R4: W 28.1 R5: W 29.1 R6: L 28.2
Prelim (Oakwood School - North Hollywood AO) August Orser Oakwood School - North Hollywood 3 112.9 56.4 168.4 37.16 8.79 R1: W 28.5 R2: W 28.5 R3: L 27 R4: L 28.3 R5: L 28 R6: W 28.1
Prelim (Brentwood KR) Katie Raphaelson Brentwood 3 112.4 56.2 168.6 33.83 8.08 R1: W 28.2 R2: B R3: L 28.4 R4: L 27.8 R5: F R6: W 28
Prelim (Marlborough JS) Julia Steinberg Marlborough 3 112.1 56 168.1 36.33 8.81 R1: W 27.8 R2: L 27.9 R3: L 27.5 R4: W 28.1 R5: W 28.3 R6: L 28.5
Prelim (Harvard-Westlake LK) Laura Kors Harvard-Westlake 3 111.52 55.82 166.92 42 4.27 R1: L 28 R2: W 28.4 R3: L 27 R4: W 28.2 R5: B R6: L 27.5
Prelim (Chaminade CP JK) Josh Kirshner Chaminade CP 3 111 55.8 166.1 31.83 7.81 R1: W 28 R2: W 27.2 R3: L 27 R4: W 27.9 R5: L 28.1 R6: L 27.9
Prelim (Gabrielino MC) Monie Choi Gabrielino 2 113.7 57 170.7 37.66 3 R1: L 29.5 R2: L 27.5 R3: W 27.9 R4: L 28.6 R5: W 28.8 R6: L 28.4
Prelim (Oakwood School - North Hollywood SM) Sarah Mostow Oakwood School - North Hollywood 2 113.4 56.9 171.4 41.5 7.83 R1: L 28.5 R2: L 28.4 R3: W 28 R4: L 28 R5: L 30 R6: W 28.5
Prelim (Beckman AW) April Wang Beckman 2 113.3 56.5 169.4 43 2.93 R1: L 28 R2: L 28.5 R3: W 28.8 R4: L 27.1 R5: L 29 R6: W 28
Prelim (Brentwood DL) Dylan Liu Brentwood 2 112.6 56.3 168.8 41.5 7.11 R1: L 28.5 R2: L 28 R3: L 28.3 R4: W 28 R5: L 28.3 R6: W 27.7
Prelim (Harker AV) Aditi Vinod Harker 2 112.3 56 168.3 47.5 0.1 R1: W 27.7 R2: L 27 R3: L 28.6 R4: L 28 R5: W 29 R6: L 28
Prelim (Gabrielino LS) London Rain Stevens Gabrielino 2 112.2 56 168.4 36 4.3 R1: L 28 R2: W 28.2 R3: L 27.9 R4: L 28.3 R5: W 28 R6: L 28
Prelim (Marlborough ST) SarahMae Tuohy Marlborough 2 112.1 56.1 168.1 40.16 9.77 R1: L 28 R2: L 28.1 R3: L 27.5 R4: W 27.4 R5: W 28.5 R6: L 28.6
Prelim (Harvard-Westlake EL) Emma Limor Harvard-Westlake 2 111.8 56 168.1 40.33 9.63 R1: L 27.4 R2: L 28.9 R3: W 28 R4: W 28 R5: L 27.8 R6: L 28
Prelim (Harvard-Westlake ALa) Allie Landecker Harvard-Westlake 2 111.8 56 167.1 40.5 9.27 R1: L 27.8 R2: W 28.8 R3: L 28 R4: L 26.5 R5: W 28 R6: L 28
Prelim (La Reina OA) Olivia Arthur La Reina 2 111.6 55.8 167.4 35.83 8.87 R1: W 28 R2: L 27.8 R3: L 28.1 R4: W 28.3 R5: L 27.5 R6: L 27.7
Prelim (Westlake EE) Ethan Elasky Westlake 2 111.5 55.8 167.2 41.16 0.18 R1: L 27.8 R2: W 28.2 R3: W 28 R4: L 27.7 R5: L 27.5 R6: L 28
Prelim (Harker AD) Arnav Dani Harker 2 110.8 55.6 165.8 44.16 2.99 R1: L 27 R2: L 28 R3: W 27.8 R4: W 27.2 R5: L 28 R6: L 27.8
Prelim (Polytechnic EM) Esteban Mendoza Polytechnic 2 110.6 55.6 166.4 38.16 9.86 R1: L 27 R2: W 27.6 R3: L 28 R4: L 28.8 R5: W 28 R6: L 27
Prelim (Immaculate Heart EL) Emma Lehtonen Immaculate Heart 2 109.8 54.8 164.8 39.83 2.19 R1: L 27.5 R2: L 26.9 R3: L 27 R4: W 27.3 R5: W 28.1 R6: L 28
Prelim (Brentwood CL) Chiara Lea Brentwood 2 109.56 54.86 164.16 47.33 9.04 R1: L 27.6 R2: L 27.5 R3: L 28 R4: W 27.1 R5: F R6: W 26.6
Prelim (Harvard-Westlake AG) Abraham Gallardo Harvard-Westlake 2 109.5 54.8 164.4 49.6 6.38 R1: L 27.2 R2: L 27.5 R3: L 27.9 R4: B R5: L 27 R6: B
Prelim (Meadows AS) Allison Stone Meadows 1 111.6 55.8 166.9 43.5 2.4 R1: L 28.8 R2: W 27.5 R3: L 27.8 R4: L 28 R5: L 28.3 R6: L 26.5
Prelim (Loyola JD) James Duchesneau Loyola 1 111.14 55.74 167.04 40.33 4.28 R1: L 27.9 R2: W 28.5 R3: L 27.4 R4: L 27.4 R5: L 28 R6: F
Prelim (Loyola AT) Austin Tran Loyola 1 111.02 55.52 166.32 45.2 2.35 R1: L 28 R2: L 27.8 R3: B R4: L 27.1 R5: L 28.2 R6: L 27.5
Prelim (Loyola DB) Dante Bajarias Loyola 1 110.5 55.4 165.2 48.16 5.24 R1: L 26 R2: L 28.7 R3: L 27.9 R4: L 27.1 R5: W 28 R6: L 27.5
Prelim (Brentwood AR) Avi Ross Brentwood 1 110.3 55.1 165.5 47.16 0 R1: L 27.5 R2: L 27.4 R3: L 27.8 R4: W 27.7 R5: L 27.6 R6: L 27.5
Prelim (Polytechnic MB) Matthew Burke Polytechnic 1 109.96 54.96 164.16 47.8 2.33 R1: L 28.2 R2: L 28 R3: L 27.6 R4: L 27 R5: L 26 R6: B
Prelim (Loyola JK) Jack Koenig Loyola 1 109.82 55.02 165.12 42.2 3.31 R1: L 27 R2: L 27.8 R3: L 27.5 R4: L 27 R5: B R6: L 28.3
Prelim (Polytechnic DB) Diego Blanco Polytechnic 1 108.98 54.48 164.88 49.33 1.37 R1: L 27 R2: L 27 R3: L 26.9 R4: L 27.5 R5: W 29 R6: F
Prelim (Pacific Hills AS) Alexander Shaikh Pacific Hills 0 109.5 54.6 164.5 42.33 6.75 R1: L 26.9 R2: L 28.1 R3: L 27.6 R4: L 27 R5: L 27.9 R6: L 27