George McGovern Invitational

2017 — Mitchell, SD/US

Final Places in Domestic Extemp

Place Name School/Team Rk Rcp JP Ballots
1st ( Maggie Fouberg) Maggie Fouberg Aberdeen Central 5 2 0 R1: 2 R2: 1 R3: 1 R4: 1 2 2
2nd ( Ireland Larson) Ireland Larson Douglas 6 1.83 0 R1: 1 R2: 1 R3: 1 R4: 2 3 1
3rd ( Tallon Everson) Tallon Everson Aberdeen Central 8 1.58 0 R1: 2 R2: 1 R3: 2 R4: 3 1 4
4th ( Madison Hetland) Madison Hetland Mitchell 11 0.83 0 R1: 1 R2: 1 R3: 1 R4: 4 4 3
5th ( Caleb Jarding) Caleb Jarding Mitchell 15 0.6 0 R1: 1 R2: 2 R3: 2 R4: 5 5 5

Place Name School/Team PRk PPts Ballots
Prelim ( Maximillian Peters) Maximillian Peters Sioux Falls Lincoln 5 83 R1: 2 27 R2: 2 28 R3: 1 28
Prelim ( Blake Mitchell) Blake Mitchell Watertown 6 85 R1: 1 29 R2: 2 28 R3: 3 28
Prelim ( Eda Uzunlar) Eda Uzunlar Stevens 6 85 R1: 2 29 R2: 3 27 R3: 1 29
Prelim ( Katie Osmundson) Katie Osmundson Sioux Falls Lincoln 6 84 R1: 1 29 R2: 2 27 R3: 3 28
Prelim ( Kyle Sorbe) Kyle Sorbe Brookings 6 84 R1: 1 29 R2: 3 27 R3: 2 28
Prelim ( Marina Du) Marina Du Brookings 7 81 R1: 2 28 R2: 2 28 R3: 3 25
Prelim ( Austin Redwing) Austin Redwing SF Roosevelt 8 83 R1: 3 28 R2: 4 26 R3: 1 29
Prelim ( Hayden Cole) Hayden Cole Harrisburg 9 83 R1: 5 26 R2: 1 29 R3: 3 28
Prelim ( Megan King) Megan King O'Gorman 9 81 R1: 4 26 R2: 1 28 R3: 4 27
Prelim ( Hanna Hill) Hanna Hill Douglas 9 80 R1: 3 27 R2: 3 26 R3: 3 27
Prelim ( Sean Preston) Sean Preston Huron 9 80 R1: 3 27 R2: 4 26 R3: 2 27
Prelim ( Connor Hansen) Connor Hansen Aberdeen Central 10 79 R1: 2 28 R2: 5 25 R3: 3 26
Prelim ( Jakob Harrell) Jakob Harrell Yankton 11 76 R1: 5 26 R2: 2 26 R3: 4 24
Prelim ( Madison Hagan) Madison Hagan O'Gorman 11 76 R1: 3 26 R2: 3 27 R3: 5 23
Prelim ( Kara Vetch) Kara Vetch Aberdeen Central 11 76 R1: 5 24 R2: 4 25 R3: 2 27
Prelim ( Devon Isler) Devon Isler Watertown 11 75 R1: 4 24 R2: 3 26 R3: 4 25
Prelim ( Nathan Zimmerman) Nathan Zimmerman Yankton 12 80 R1: 4 27 R2: 4 26 R3: 4 27
Prelim ( Nathan Maxted) Nathan Maxted Huron 12 79 R1: 3 28 R2: 4 25 R3: 5 26
Prelim ( Riggins Bundy) Riggins Bundy Watertown 12 78 R1: 5 24 R2: 3 27 R3: 4 27
Prelim ( Ethan Bishop) Ethan Bishop Central 12 71 R1: 5 22 R2: 5 20 R3: 2 29
Prelim ( Alexandra Walters) Alexandra Walters Douglas 13 76 R1: 3 26 R2: 5 24 R3: 5 26
Prelim ( Nick Thiel) Nick Thiel Watertown 13 75 R1: 4 25 R2: 4 26 R3: 5 24
Prelim ( Dale Beranek) Dale Beranek Central 14 75 R1: 4 27 R2: 5 24 R3: 5 24
Prelim ( Andrew Garcia) Andrew Garcia Central 14 74 R1: 5 23 R2: 5 25 R3: 4 26
Prelim ( Kahden Mooney) Kahden Mooney Watertown 14 73 R1: 4 25 R2: 5 23 R3: 5 25
Prelim ( Molly Schwartz) Molly Schwartz Douglas 15 75 R1: 5 26 R2: 5 26 R3: 5 23
Prelim ( Peyton Parker) Peyton Parker Douglas 15 74 R1: 5 26 R2: 5 24 R3: 5 24
Prelim ( Ella Van Dam) Ella Van Dam Central 15 73 R1: 5 26 R2: 5 23 R3: 5 24
Prelim ( Allison Horkey) Allison Horkey Central 15 71 R1: 5 23 R2: 5 22 R3: 5 26
Prelim ( Skyler Brockmoller) Skyler Brockmoller Yankton 15 69 R1: 5 21 R2: 5 24 R3: 5 24