Isidore Newman School Invitational

2017 — New Orleans, LA/US

Final Places in Congressional Debate

Place Code Name Institution FRk FJP FRcp FJP Ballots
1st CL Noah Scantlebury Noah Scantlebury Lamar 5 0 2.33 0
2nd BY Ian Orr Ian Orr Castle View 14 2 0.84 0
3rd AC Ashley Clarke Ashley Clarke Bellaire 14 1 0.94 0
4th AC Eduardo Moeller Eduardo Moeller Bellaire 17 0 0.61 0
5th BC Rosetta Cao Rosetta Cao Bentonville 18 0 0.59 0
6th DG Alex Martin Alex Martin Episcopal Collegiate 19 2 0.51 0
7th DH Joseph Perbtani Joseph Perbtani Nova 19 1 1.22 0
8th BC Eriifeoluwa Adelusimo Eriifeoluwa Adelusimo Bentonville 20 0 0.72 0
9th AR John Carlson John Carlson Oxbridge Academy of the Palm Beaches 22 1 0.47 0
10th BC Thomas Guarino Thomas Guarino Bentonville 22 1 0.41 0
11th-T DH David Forbes David Forbes Nova 24 1 0.38 1
11th-T AA Snow Perrin Snow Perrin Little Rock Central 24 1 0.38 1
13th-T AC Rebecca Parsons Rebecca Parsons Bellaire 26 1 0.34 1
13th-T DH John Ocampo John Ocampo Nova 26 1 0.34 1
15th-T AM Cameron Miller Cameron Miller Sacred Heart Catholic 27 0 0.33 0
15th-T CG Alberto Lorio Alberto Lorio Riverdale 27 0 0.33 0
15th-T DG Gabrielle Rancifer Gabrielle Rancifer Episcopal Collegiate 27 0 0.33 0
15th-T BT Beth Jennings Beth Jennings Bentonville West 27 0 0.33 0
15th-T BT Benjamin Canter Benjamin Canter Bentonville West 27 0 0.33 0
15th-T AA Trey Berry Trey Berry Little Rock Central 27 0 0.33 0
15th-T DH Filomena Selvanik Filomena Selvanik Nova 27 0 0.33 0

Final Places in Congressional Debate

Place Code Name Institution PRk PJP PRcp PRk -1HL PRcp -1HL Ballots
Prelim AA Ann Rayburn Ann Rayburn Little Rock Central 25 0 0.64 12 0.32
Prelim AA Connor Bierbaum Connor Bierbaum Little Rock Central 30 0 0.56 16 0.25
Prelim BC Solomon Berry Solomon Berry Bentonville 30 2 0.56 16 0.25
Prelim CJ Khalil Jackson Khalil Jackson St. Andrew's Episcopal 29 0 0.58 15 0.27
Prelim CH Elias Addy Elias Addy Oxford 31 2 0.51 15 0.26
Prelim AL Zachary Auster Zachary Auster Albuquerque 30 1 0.54 15 0.27
Prelim BT Jillian Brugger Jillian Brugger Bentonville West 31 0 0.51 15 0.26
Prelim BS Serena Carpenter Serena Carpenter Gulf Breeze Dolphin 31 1 0.58 18 0.22
Prelim AR Sebastien Limbourg Sebastien Limbourg Oxbridge Academy of the Palm Beaches 32 0 0.49 16 0.24
Prelim BS Juliana Lucas Juliana Lucas Gulf Breeze Dolphin 36 0 0.44 18 0.22
Prelim BS Sarah Tu Sarah Tu Gulf Breeze Dolphin 36 0 0.44 18 0.22
Prelim CE Turner Ward Turner Ward Cabot 36 0 0.44 18 0.22
Prelim DB Beata Casiday Beata Casiday Alabama School Of Mathematics & Science 36 0 0.44 18 0.22
Prelim DB Jalexis Edwards Jalexis Edwards Alabama School Of Mathematics & Science 36 0 0.44 18 0.22
Prelim AM Jacob Ratliff Jacob Ratliff Sacred Heart Catholic 33 0 0.49 18 0.22
Prelim AR Henry Horgan Henry Horgan Oxbridge Academy of the Palm Beaches 34 0 0.47 18 0.22
Prelim AR Arthur Frigo Arthur Frigo Oxbridge Academy of the Palm Beaches 34 0 0.46 17 0.23
Prelim BS Marissa Gootee Marissa Gootee Gulf Breeze Dolphin 36 0 0.44 18 0.22
Prelim BS Devon Shields Devon Shields Gulf Breeze Dolphin 36 0 0.44 18 0.22
Prelim DJ Miguel Savoy Miguel Savoy Comeaux 36 0 0.44 18 0.22
Prelim AR Madi Bendeck Madi Bendeck Oxbridge Academy of the Palm Beaches 36 0 0.44 18 0.22
Prelim DB Zachary Blair Zachary Blair Alabama School Of Mathematics & Science 36 0 0.44 18 0.22
Prelim BC Brice Witt Brice Witt Bentonville 36 0 0.44 18 0.22