National Speech and Debate Tournament

2017 — Birmingham, AL/US

Final Places in Big Questions Debate

Place Code Name Institution Ballots
1st Lewis Xavior Lewis Lee's Summit North
2nd Roy Rebecca Roy Watertown
Fitzgerald Aidan Fitzgerald Chaminade
Newell Anna Newell Minnetonka
Morrison Adrian Morrison Regis
Qiu Tori Qiu Millard North
George Alan George Klein Oak
Gibbens Josh Gibbens Glencoe
Mills Andrew Mills Lakeville South
Webb Braden Webb Highland
Dainty Thomas Dainty Theodore Roosevelt
Cormier Colin Cormier Monsignor Kelly Catholic
Hancock Samuel Hancock Madison
Schmitz Caleb Schmitz Rocky Mountain
Calcagno Fletcher Calcagno Woodrow Wilson
Sethi Kavya Sethi Cy-Fair
Singer Matthew Singer Pompano Beach
Schweikert Evan Schweikert Phoenix
Hervey Jacob Hervey Perry
Mainzer Quade Mainzer Highland
Brover Liza Brover Richard Montgomery
Russell Dalton Russell Raymore-Peculiar
Bassett-Audain Beau Bassett-Audain Pompano Beach

Final Places in Big Questions Debate

Place Code Name Institution PBal Ballots
Prelim Sweeney Wyatt Sweeney University 3
Prelim Cook Raya Cook ILEAD North Hollywood 3
Prelim Millay Shealyn Millay Ashland 3
Prelim Leavitt Cole Leavitt Highland 3
Prelim Braithwaite Kelise Braithwaite Kickapoo 3
Prelim Sledge Hayden Sledge Mountain Brook 3
Prelim Siegel Ethan Siegel ILEAD North Hollywood 3
Prelim Anderson Talon Anderson Rigby 3
Prelim Tattersfield Andria Tattersfield Lincoln 3
Prelim Jia Annie Jia Lincoln East 3
Prelim Sours Zoey Sours Fargo South 3
Prelim Speaker Kaylee Speaker GlenOak 3
Prelim Cox Adam Cox Dardanelle 3
Prelim Williams Amanda Williams Reno 3
Prelim Khanolkar Lena Khanolkar Plano 3
Prelim Hillsberry Seth Hillsberry Kingston 2
Prelim Krohn Mason Krohn Ridge 2
Prelim Menefee Samuel Menefee Los Alamos 2
Prelim Qu James Qu North Allegheny 2
Prelim Sun Anthony Sun Pueblo West 2
Prelim Seley Madelyn Seley Liberty North 2
Prelim Pekas Nathaniel Pekas O'Gorman 2
Prelim Bowler Nikita Bowler ILEAD North Hollywood 2
Prelim Savage Kodee Savage Shelley 2
Prelim Kampman Michael Kampman Chagrin Falls 2
Prelim Dotson David Dotson Vermilion 2
Prelim Womack Laura Womack Dimmitt 2
Prelim Wilson Cole Wilson Trinity 2
Prelim Pan Evan Pan All Saints Episcopal 2
Prelim Lamunyon Matt Lamunyon Hutchinson 2
Prelim Flores Gabriella Flores McArthur 2
Prelim Ramirez-Calderon Mayte Ramirez-Calderon McArthur 2
Prelim Grant Marquis Grant Valdosta 2
Prelim Barabas Laura Barabas Jackson 1
Prelim Molina Lilah Molina Buffalo 1
Prelim Motupalli Trisha Motupalli Flower Mound 1
Prelim Lampman Ben Lampman Millard North 1
Prelim Nfaoui Nadya Nfaoui Rangeview 1
Prelim Byrom Jerika Byrom Clear Falls 1
Prelim Abarca Alex Abarca Claremont 0
Prelim Harris Gabrielle Harris McKinney North 0