National Speech and Debate Tournament

2017 — Birmingham, AL/US

Prelim Seeds in Big Questions Debate

Code Name Institution Seed Bal Ballots
Fitzgerald Aidan Fitzgerald Chaminade 1-T 6
Cormier Colin Cormier Monsignor Kelly Catholic 1-T 6
Hancock Samuel Hancock Madison 3-T 5
Qiu Tori Qiu Millard North 3-T 5
Morrison Adrian Morrison Regis 3-T 5
Mainzer Quade Mainzer Highland 3-T 5
Schmitz Caleb Schmitz Rocky Mountain 3-T 5
Lewis Xavior Lewis Lee's Summit North 3-T 5
Roy Rebecca Roy Watertown 3-T 5
Brover Liza Brover Richard Montgomery 3-T 5
Newell Anna Newell Minnetonka 3-T 5
Schweikert Evan Schweikert Phoenix 12-T 4
Hervey Jacob Hervey Perry 12-T 4
George Alan George Klein Oak 12-T 4
Mills Andrew Mills Lakeville South 12-T 4
Webb Braden Webb Highland 12-T 4
Dainty Thomas Dainty Theodore Roosevelt 12-T 4
Calcagno Fletcher Calcagno Woodrow Wilson 12-T 4
Sethi Kavya Sethi Cy-Fair 12-T 4
Russell Dalton Russell Raymore-Peculiar 12-T 4
Gibbens Josh Gibbens Glencoe 12-T 4
Bassett-Audain Beau Bassett-Audain Pompano Beach 12-T 4
Singer Matthew Singer Pompano Beach 12-T 4
Sweeney Wyatt Sweeney University 24-T 3
Cook Raya Cook ILEAD North Hollywood 24-T 3
Millay Shealyn Millay Ashland 24-T 3
Leavitt Cole Leavitt Highland 24-T 3
Braithwaite Kelise Braithwaite Kickapoo 24-T 3
Sledge Hayden Sledge Mountain Brook 24-T 3
Siegel Ethan Siegel ILEAD North Hollywood 24-T 3
Anderson Talon Anderson Rigby 24-T 3
Tattersfield Andria Tattersfield Lincoln 24-T 3
Jia Annie Jia Lincoln East 24-T 3
Sours Zoey Sours Fargo South 24-T 3
Speaker Kaylee Speaker GlenOak 24-T 3
Cox Adam Cox Dardanelle 24-T 3
Williams Amanda Williams Reno 24-T 3
Khanolkar Lena Khanolkar Plano Sr 24-T 3
Hillsberry Seth Hillsberry Kingston 39-T 2
Krohn Mason Krohn Ridge 39-T 2
Menefee Samuel Menefee Los Alamos 39-T 2
Qu James Qu North Allegheny Sr 39-T 2
Sun Anthony Sun Pueblo West 39-T 2
Seley Madelyn Seley Liberty North 39-T 2
Pekas Nathaniel Pekas O'Gorman 39-T 2
Bowler Nikita Bowler ILEAD North Hollywood 39-T 2
Savage Kodee Savage Shelley 39-T 2
Kampman Michael Kampman Chagrin Falls 39-T 2
Dotson David Dotson Vermilion 39-T 2
Womack Laura Womack Dimmitt 39-T 2
Wilson Cole Wilson Trinity 39-T 2
Pan Evan Pan All Saints Episcopal 39-T 2
Lamunyon Matt Lamunyon Hutchinson 39-T 2
Flores Gabriella Flores McArthur 39-T 2
Ramirez-Calderon Mayte Ramirez-Calderon McArthur 39-T 2
Grant Marquis Grant Valdosta 39-T 2
Barabas Laura Barabas Jackson 57-T 1
Molina Lilah Molina Buffalo 57-T 1
Motupalli Trisha Motupalli Flower Mound 57-T 1
Lampman Ben Lampman Millard North 57-T 1
Nfaoui Nadya Nfaoui Rangeview 57-T 1
Byrom Jerika Byrom Clear Falls 57-T 1
Abarca Alex Abarca Claremont 63-T 0
Harris Gabrielle Harris McKinney North 63-T 0