National Speech and Debate Tournament

2017 — Birmingham, AL/US

Final Places in Congressional Debate: Senate

Place Code Name School/Team Rk JP Rcp Rk -1HL CRk Ballots
1st 23S106 Gregory Seabrooks Oxbridge Academy Of The Palm Beaches 29 0 4.69 19 4 R1: 6 1 R2: 1 1 R3: 3 1 R4: 1 1 1 R5: 1 1 1 R6: 1 3 1 1 R7: 9 4 4 2 1 1 1 3 4
2nd 37S113 Aditya Dhar Harker 43 0 4.44 33 18 R1: 1 1 R2: 2 1 R3: 3 1 R4: 1 7 1 R5: 1 1 6 R6: 3 1 2 1 R7: 9 9 1 1 2 9 2 1 18
3rd 23S138 Jack Fitzgerald Pine View 48 0 2.09 38 7 R1: 3 2 R2: 1 1 R3: 3 1 R4: 3 1 1 R5: 3 3 1 R6: 1 6 3 4 R7: 7 2 8 3 4 8 3 6 7
4th 45S288 Jeremiah Menslage Spring Woods 52 0 2.68 42 2 R1: 2 4 R2: 6 1 R3: 4 3 R4: 9 1 1 R5: 5 8 3 R6: 9 5 5 2 R7: 3 1 9 4 9 9 6 9 2
5th 03S217 Jack Stafford Cary 58 0 1.72 47 5 R1: 2 1 R2: 2 2 R3: 4 3 R4: 2 2 2 R5: 4 4 9 R6: 4 6 4 6 R7: 9 9 2 7 7 6 9 4 5
6th 41S108 Alex Wakefield Desert Vista 59 0 1.51 47 8 R1: 3 3 R2: 1 9 R3: 1 2 R4: 9 2 2 R5: 9 1 7 R6: 7 1 1 5 R7: 9 3 6 8 6 9 5 5 8
7th 38S174 Quinn Stewart Scarborough 60 0 1.5 48 12 R1: 2 6 R2: 3 5 R3: 1 9 R4: 1 2 2 R5: 4 6 9 R6: 2 4 1 2 R7: 6 5 9 5 3 9 7 7 12
8th 45S257 Ellen Wang Plano West Sr 63 0 1.49 51 3 R1: 1 3 R2: 3 1 R3: 9 1 R4: 4 2 2 R5: 1 9 2 R6: 3 4 8 8 R7: 9 6 9 9 9 5 4 9 3
9th 45S256 Emma Lin Carroll 66 0 2.11 56 1 R1: 3 2 R2: 2 2 R3: 4 5 R4: 5 4 5 R5: 5 9 1 R6: 6 1 3 12 R7: 9 9 9 9 8 3 9 9 1
10th 38S175 Sydney McDonald Bangor 67 0 1.61 56 14 R1: 1 8 R2: 5 6 R3: 9 1 R4: 1 3 5 R5: 2 6 2 R6: 1 2 1 4 R7: 8 9 3 9 9 9 9 2 14
11th 45S251 Jason Ancheta William P Clements 70 0 1.47 59 20 R1: 1 9 R2: 1 4 R3: 6 4 R4: 3 6 3 R5: 9 8 3 R6: 6 9 8 3 R7: 2 9 5 9 9 9 9 9 20
12th 37S124 Raymond Alonso Crescenta Valley 71 0 1.91 61 13 R1: 1 4 R2: 1 3 R3: 1 1 R4: 4 7 3 R5: 3 9 4 R6: 9 9 6 3 R7: 1 9 9 9 9 7 9 9 13
13th 42S223 Sebastian Williams Gilmour 72 3 1.41 61 16 R1: 9 7 R2: 5 9 R3: 2 6 R4: 2 5 5 R5: 9 8 9 R6: 5 5 4 5 R7: 9 9 7 9 9 2 9 9 16
14th 45S258 Saavni Desai Jasper 72 1 1.22 59 19 R1: 3 9 R2: 6 6 R3: 5 3 R4: 5 2 5 R5: 1 7 3 R6: 7 3 2 13 R7: 9 9 9 9 5 4 9 9 19
15th 45S254 Caleb Newton James Bowie 75 0 1.14 62 22 R1: 9 9 R2: 4 3 R3: 9 5 R4: 9 3 8 R5: 9 9 9 R6: 2 1 4 4 R7: 4 9 9 9 9 9 9 8 22
16th 45S262 Noah Scantlebury Lamar 77 3 1.05 62 11 R1: 3 1 R2: 9 1 R3: 1 1 R4: 3 1 1 R5: 5 4 6 R6: 3 9 9 2 R7: 9 8 9 6 9 9 9 9 11
17th 45S250 Mari Oliver Oliver 77 1 1.08 63 17 R1: 8 2 R2: 2 7 R3: 1 6 R4: 3 9 5 R5: 7 6 1 R6: 5 8 7 3 R7: 5 9 9 9 9 9 9 9 17
18th 37S119 Keshav Raghu Dougherty Valley 78 2 1.03 62 24 R1: 6 6 R2: 6 6 R3: 6 5 R4: 2 3 1 R5: 4 5 3 R6: 5 5 5 5 R7: 9 7 9 9 9 9 8 9 24
19th 12S201 Lance Ledet Northwest Career And Technical 78 1 1.04 63 6 R1: 5 9 R2: 3 2 R3: 2 6 R4: 6 1 4 R5: 2 2 9 R6: 9 9 5 6 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 6
20th 23S105 Alexander Gordon Dreyfoos School Of The Arts 81 0 0.99 63 9 R1: 4 2 R2: 1 2 R3: 2 2 R4: 1 1 1 R5: 4 1 9 R6: 8 8 5 3 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 9
21st 23S135 Anthony Walton Nova 81 0 0.99 63 10 R1: 5 9 R2: 3 2 R3: 5 2 R4: 7 1 2 R5: 9 3 5 R6: 1 9 3 11 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 10
22nd 03S214 Meet Jain Ardrey Kell 81 0 0.99 63 15 R1: 4 2 R2: 4 7 R3: 4 1 R4: 9 4 1 R5: 9 5 4 R6: 2 9 9 7 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 15
23rd 03S216 Katherine Gan William G Enloe 81 0 0.99 63 21 R1: 1 2 R2: 2 1 R3: 7 4 R4: 5 7 2 R5: 5 9 2 R6: 7 5 6 5 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 21
24th 45S249 Adrian Berumen Douglas MacArthur 81 0 0.99 63 23 R1: 3 9 R2: 5 1 R3: 9 2 R4: 3 1 1 R5: 9 7 2 R6: 7 8 2 8 R7: 9 9 9 9 9 9 9 9 23

Place Code Name School/Team Rk JP Rcp Rk -1HL Rcp -1HL CRk Ballots
Semi 2 43S281 Georgia Spurrier Bellevue 46 0 1.44 35 0.83 14 R1: 6 4 R2: 2 5 R3: 4 5 R4: 3 3 3 R5: 8 9 9 R6: 6 2 3 14
Semi 2 24S144 Kaden Marchetti Highland 44 4 2.11 34 1 1 R1: 4 3 R2: 4 9 R3: 5 3 R4: 9 9 3 R5: 8 2 9 R6: 6 9 9 1
Semi 2 25S205 Luke Vrotsos Natick 46 0 1.38 35 0.77 6 R1: 1 1 R2: 2 2 R3: 5 2 R4: 3 1 1 R5: 9 2 9 R6: 4 9 7 6
Semi 2 37S125 Sarem Haq El Camino Real Charter 48 0 1.19 36 0.75 10 R1: 5 8 R2: 1 6 R3: 4 1 R4: 2 4 3 R5: 7 7 4 R6: 9 3 9 10
Semi 2 03S215 Luke Tillitski Charlotte Latin 47 0 1.36 36 0.75 9 R1: 2 5 R2: 1 4 R3: 1 2 R4: 3 4 3 R5: 2 9 7 R6: 9 4 7 9
Semi 2 02S238 Andrew Binder Unionville 44 3 1.47 33 0.86 4 R1: 2 1 R2: 3 6 R3: 1 8 R4: 9 9 3 R5: 9 9 4 R6: 9 7 2 4
Semi 2 37S118 Leo Korsunsky Miramonte 48 0 1.17 36 0.73 8 R1: 1 5 R2: 1 1 R3: 1 1 R4: 2 6 3 R5: 8 3 8 R6: 9 4 8 8
Semi 2 23S134 Nick Diprima Nova 53 0 1.01 40 0.65 9 R1: 6 2 R2: 9 9 R3: 7 9 R4: 2 1 6 R5: 8 9 5 R6: 9 9 4 9
Semi 2 01S207 Suchritha Patlolla Hun School Of Princeton 49 0 1.12 37 0.68 7 R1: 7 7 R2: 9 9 R3: 1 3 R4: 3 8 5 R5: 6 3 9 R6: 9 6 9 7
Semi 2 11S170 Jack White North Oldham 47 0 1.43 36 0.82 13 R1: 2 6 R2: 8 9 R3: 6 6 R4: 4 8 2 R5: 9 9 9 R6: 2 3 6 13
Semi 2 01S208 Sean Taltavall Montville 50 0 1.38 39 0.77 2 R1: 9 5 R2: 5 3 R3: 9 9 R4: 2 5 1 R5: 3 9 9 R6: 9 9 9 2
Semi 2 42S225 Richard Sammartino Boardman 54 0 1.19 43 0.58 14 R1: 9 8 R2: 9 5 R3: 2 6 R4: 8 9 2 R5: 9 9 9 R6: 9 2 7 14
Semi 2 42S227 Max Rossi Perrysburg 55 0 0.95 42 0.59 13 R1: 6 3 R2: 9 9 R3: 2 3 R4: 1 9 6 R5: 9 9 9 R6: 4 7 8 13
Semi 2 18S177 Evan Gustafson Blaine 54 0 0.94 40 0.63 7 R1: 7 4 R2: 8 6 R3: 8 6 R4: 6 2 1 R5: 6 5 9 R6: 9 9 9 7
Semi 2 45S260 Angela Lytle Cinco Ranch 52 3 1.03 39 0.67 11 R1: 3 2 R2: 5 5 R3: 1 4 R4: 5 6 4 R5: 7 4 5 R6: 9 9 9 11
Semi 2 07S162 Jordan Ojile Kapaun Mount Carmel 55 0 0.95 42 0.59 7 R1: 4 5 R2: 7 1 R3: 7 7 R4: 7 5 5 R5: 9 9 9 R6: 4 8 9 7
Semi 2 07S161 Kayla Benson Shawnee Heights 56 0 1.16 45 0.55 17 R1: 5 7 R2: 9 9 R3: 3 8 R4: 9 6 4 R5: 9 2 9 R6: 9 9 9 17
Semi 2 17S151 Carson Conley Floyd Central 55 0 1.17 44 0.56 9 R1: 4 9 R2: 7 9 R3: 7 2 R4: 4 2 7 R5: 9 9 9 R6: 8 2 9 9
Semi 2 27S275 Dany Matar Thomas Jefferson HS Science & Tech 52 1 1.71 42 0.6 1 R1: 2 8 R2: 7 4 R3: 7 7 R4: 7 4 7 R5: 9 9 6 R6: 9 9 9 1
Semi 2 45S248 Matthew Mandell Theodore Roosevelt 56 0 0.93 43 0.57 13 R1: 9 3 R2: 9 5 R3: 9 4 R4: 7 9 2 R5: 9 4 8 R6: 8 9 9 13
Semi 2 27S276 Manu Onteeru Thomas Jefferson HS Science & Tech 57 0 0.89 43 0.58 10 R1: 7 4 R2: 1 8 R3: 1 7 R4: 1 2 3 R5: 7 9 5 R6: 9 9 9 10
Semi 2 26S284 Angela Jiang Madison West 56 0 1.16 45 0.55 17 R1: 6 1 R2: 9 6 R3: 2 1 R4: 6 7 7 R5: 2 9 9 R6: 9 9 9 17
Semi 2 07S158 Kyra Larson Olathe Northwest 57 3 0.87 42 0.6 14 R1: 7 5 R2: 6 9 R3: 4 4 R4: 5 7 4 R5: 9 9 9 R6: 9 6 6 14
Semi 2 41S109 Ashley Mikel Mountain View 57 3 0.86 42 0.59 8 R1: 9 3 R2: 5 3 R3: 6 9 R4: 9 1 5 R5: 6 9 7 R6: 9 9 9 8
Semi 2 17S148 Maddie Butler Fishers 59 0 0.83 44 0.56 6 R1: 1 3 R2: 2 1 R3: 2 9 R4: 9 8 4 R5: 9 9 9 R6: 8 9 9 6
Semi 2 07S165 Megan Spiers St Mary's Colgan 57 0 0.99 45 0.55 16 R1: 8 1 R2: 9 9 R3: 5 7 R4: 6 5 11 R5: 3 9 9 R6: 9 9 9 16
Semi 2 29S146 MJ Hurley Wheeling 57 1 0.99 45 0.55 18 R1: 1 9 R2: 3 3 R3: 4 2 R4: 5 2 2 R5: 9 9 9 R6: 3 9 9 18
Semi 2 04S193 Maguire Radosevic Rockhurst 57 2 0.89 43 0.58 11 R1: 2 1 R2: 5 3 R3: 9 6 R4: 9 8 5 R5: 9 9 9 R6: 5 7 9 11
Semi 2 19S241 Dean Lage Riverside 60 0 0.82 45 0.55 12 R1: 3 9 R2: 3 4 R3: 5 9 R4: 1 5 6 R5: 9 6 9 R6: 9 9 9 12
Semi 2 37S112 William Pramono Bellarmine College Prep 58 0 0.85 43 0.58 14 R1: 7 8 R2: 4 4 R3: 7 9 R4: 6 5 6 R5: 9 7 6 R6: 9 9 9 14
Semi 2 20S229 Sanjeev Musuvathy Jenks 60 0 0.82 45 0.55 15 R1: 8 8 R2: 9 5 R3: 3 9 R4: 1 2 10 R5: 6 9 9 R6: 9 9 9 15
Semi 2 08S295 Caleb Hisel Palisade 59 0 0.86 45 0.55 18 R1: 5 9 R2: 7 9 R3: 2 2 R4: 1 2 4 R5: 9 5 9 R6: 9 9 9 18
Semi 2 07S166 Nicholas Kaechele Spring Hill 61 0 0.79 44 0.56 11 R1: 9 8 R2: 7 7 R3: 2 5 R4: 7 3 2 R5: 9 8 8 R6: 9 9 9 11
Semi 2 04S192 Lauren Lawson Springfield Central 62 0 0.78 45 0.55 15 R1: 2 8 R2: 1 2 R3: 8 9 R4: 9 3 12 R5: 9 9 8 R6: 9 9 9 15
Semi 2 23S137 Ryan Psik Trinity Prep 61 2 0.8 45 0.55 9 R1: 5 6 R2: 8 4 R3: 9 4 R4: 5 9 3 R5: 9 9 9 R6: 9 7 9 9
Semi 2 30S232 Brad Subramaniam Lincoln 63 0 0.77 45 0.55 12 R1: 5 7 R2: 8 9 R3: 2 9 R4: 2 6 8 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 12
Semi 2 45S289 Preethi Kannan Seven Lakes 63 0 0.77 45 0.55 15 R1: 9 1 R2: 8 3 R3: 6 8 R4: 3 5 7 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 15
Semi 2 42S222 Nayan Rao Hawken 63 0 0.77 45 0.55 10 R1: 2 1 R2: 1 4 R3: 5 1 R4: 9 4 3 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 10
Semi 2 42S226 Lark Yan Sylvania Southview 61 1 0.8 45 0.55 10 R1: 8 9 R2: 4 4 R3: 9 9 R4: 6 5 7 R5: 9 9 7 R6: 9 9 9 10
Semi 2 45S261 Evan Finley Bellaire 63 0 0.77 45 0.55 15 R1: 9 4 R2: 2 2 R3: 9 3 R4: 9 4 2 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 15
Semi 2 23S136 Christopher Hamilton Apopka Sr 63 0 0.77 45 0.55 16 R1: 7 9 R2: 9 9 R3: 5 6 R4: 9 1 4 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 16
Semi 2 23S139 Riya Patel King 63 0 0.77 45 0.55 12 R1: 7 4 R2: 9 3 R3: 9 6 R4: 4 9 11 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 12
Semi 2 18S182 Subhashree Ravichandran Eagan 63 1 0.77 45 0.55 16 R1: 6 7 R2: 4 4 R3: 3 8 R4: 5 7 8 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 16
Semi 2 23S140 Kevin Lemus Belen Jesuit Prep 63 0 0.77 45 0.55 16 R1: 9 3 R2: 3 9 R3: 5 9 R4: 8 9 5 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 16
Semi 2 04S186 Jacob Holcomb Neosho 63 0 0.77 45 0.55 18 R1: 2 9 R2: 2 8 R3: 4 9 R4: 3 4 4 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 18
Semi 2 31S195 Taylor Gregory Sentinel 63 0 0.77 45 0.55 18 R1: 6 9 R2: 9 4 R3: 9 5 R4: 2 9 6 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 18
Semi 2 17S153 Jaclyn Webber Munster 63 0 0.77 45 0.55 17 R1: 5 9 R2: 8 7 R3: 1 9 R4: 7 9 4 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 17
Semi 2 40S210 Kellen Nee East Mountain 63 0 0.77 45 0.55 17 R1: 7 2 R2: 9 9 R3: 2 8 R4: 9 9 4 R5: 9 9 9 R6: 9 9 9 17
Prelim 07S164 Nicole Konopelko Pittsburg 59 4 1.58 47 1.14 10 R1: 4 9 R2: 7 7 R3: 7 9 R4: 4 3 10
Prelim 04S189 Devon Shewell Central 59 4 1.63 47 1.19 8 R1: 3 5 R2: 9 9 R3: 8 9 R4: 5 3 8
Prelim 10S269 Adam Hickey Park City HS 55 0 2.02 44 1.41 8 R1: 6 2 R2: 6 9 R3: 9 2 R4: 4 9 8
Prelim 37S117 Arthur Harris Flintridge Prep 59 0 1.79 48 1.18 15 R1: 9 5 R2: 2 5 R3: 8 9 R4: 3 9 15
Prelim 07S160 Keith Nagy Silver Lake HS (KS) 57 0 1.58 45 1.14 9 R1: 3 5 R2: 9 6 R3: 6 8 R4: 4 7 9
Prelim 07S167 Ryan Harra Olathe North 56 0 1.84 45 1.23 7 R1: 3 9 R2: 5 7 R3: 9 2 R4: 9 5 7
Prelim 42S224 Drake Safranic Canfield 61 4 1.48 49 1.04 5 R1: 9 9 R2: 5 7 R3: 9 3 R4: 8 6 5
Prelim 45S259 Eshan Chhabra Shepton 62 0 1.44 50 1 15 R1: 6 9 R2: 7 5 R3: 7 7 R4: 9 3 15
Prelim 45S255 Julia Belov Lake Travis 60 0 1.57 48 1.13 11 R1: 7 4 R2: 9 4 R3: 3 9 R4: 6 9 11
Prelim 18S178 Ned Laird-Raylor St Paul Academy & Summit 61 0 1.51 49 1.07 8 R1: 9 5 R2: 9 6 R3: 3 4 R4: 8 9 8
Prelim 43S280 Zackery Gostisha Federal Way 55 0 2.37 45 1.26 13 R1: 9 9 R2: 4 3 R3: 5 7 R4: 1 8 13
Prelim 18S179 Dylan Clausen Elk River Sr 63 0 1.68 52 1.07 7 R1: 9 9 R2: 3 2 R3: 9 9 R4: 6 9 7
Prelim 17S149 Jongjin Park West Lafayette 65 4 2.05 55 0.94 11 R1: 8 9 R2: 4 1 R3: 9 8 R4: 8 9 11
Prelim 25S206 Kevin Spear Catholic Memorial 60 0 1.79 49 1.18 13 R1: 2 9 R2: 9 9 R3: 3 6 R4: 4 9 13
Prelim 45S291 Miranda Cassidy McKinney 57 0 2.31 47 1.2 7 R1: 5 1 R2: 9 9 R3: 9 3 R4: 5 9 7
Prelim 06S287 Carolyn Rude Cheyenne Central 61 0 1.99 50 1.38 12 R1: 9 9 R2: 3 2 R3: 9 9 R4: 2 9 12
Prelim 37S115 Reese Springer Ponderosa 62 0 1.5 50 1.06 6 R1: 9 9 R2: 5 9 R3: 9 4 R4: 8 3 6
Prelim 43S279 Kavya Srikanth Interlake HS - Bellevue 60 0 1.56 48 1.12 6 R1: 4 3 R2: 8 9 R3: 4 8 R4: 9 9 6
Prelim 34S244 Eda Uzunlar Stevens 61 3 2.41 51 1.3 15 R1: 1 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 2 4 15
Prelim 05S143 Pilar Corso R W Johnson 65 0 1.35 52 0.99 11 R1: 4 5 R2: 8 7 R3: 9 5 R4: 9 9 11
Prelim 04S185 Olivia Padilla Cassville 64 0 1.56 53 0.95 12 R1: 8 9 R2: 6 7 R3: 9 5 R4: 9 2 12
Prelim 36S156 Eleanor Hildebrandt Theodore Roosevelt 62 0 1.42 50 0.98 7 R1: 3 9 R2: 6 9 R3: 6 7 R4: 9 6 7
Prelim 37S110 Peter Gaughan Northgate 66 0 1.37 54 0.93 8 R1: 5 9 R2: 8 9 R3: 9 9 R4: 6 3 8
Prelim 04S194 Daniel Lewis Blue Springs 64 0 1.34 51 0.98 4 R1: 5 7 R2: 9 9 R3: 8 7 R4: 9 6 4
Prelim 05S142 Theodore Weimar Henry W Grady 65 4 1.49 53 1.05 6 R1: 9 3 R2: 9 9 R3: 9 3 R4: 9 8 6
Prelim 02S239 Benjamin Becker Southern Lehigh 67 5 1.27 54 0.91 11 R1: 8 6 R2: 9 9 R3: 7 4 R4: 6 9 11
Prelim 02S236 Nathan Genstein Shady Side 60 0 1.72 49 1.11 10 R1: 9 7 R2: 4 2 R3: 9 4 R4: 9 7 10
Prelim 04S190 Addison Henson Liberty Sr 66 0 1.41 54 0.97 8 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 3 9 R4: 4 6 8
Prelim 08S126 Jackson Garske Columbine 63 0 1.45 50 1.09 4 R1: 9 4 R2: 9 9 R3: 9 5 R4: 9 5 4
Prelim 11S171 Cooper Winrich Trinity 67 0 1.39 55 0.95 9 R1: 9 9 R2: 4 3 R3: 8 7 R4: 9 9 9
Prelim 17S152 Daniel Owens Valparaiso 62 0 1.49 50 1.05 3 R1: 8 5 R2: 9 9 R3: 4 7 R4: 9 8 3
Prelim 10S274 Stephen Cummings Weber 69 0 1.94 59 0.83 12 R1: 9 9 R2: 6 9 R3: 9 9 R4: 1 8 12
Prelim 10S273 Camilla Reis Clearfield 68 0 1.44 56 1 14 R1: 9 9 R2: 3 8 R3: 9 9 R4: 9 3 14
Prelim 37S122 Ryan Casey Yucaipa 71 0 1.42 60 0.81 14 R1: 9 9 R2: 7 9 R3: 9 8 R4: 2 9 14
Prelim 09S212 Jacob Boehm Berkeley Carroll 68 5 1.21 54 0.9 6 R1: 8 8 R2: 9 8 R3: 6 5 R4: 9 9 6
Prelim 45S263 Malachi Willis Amarillo 68 0 1.38 56 0.94 9 R1: 7 3 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 4 9 9
Prelim 45S265 Michael Pulver Athens 69 0 1.2 55 0.89 8 R1: 5 7 R2: 6 9 R3: 9 9 R4: 7 9 8
Prelim 29S147 Kelly Miller John Hersey 67 4 1.24 53 0.93 5 R1: 9 7 R2: 6 6 R3: 9 9 R4: 9 7 5
Prelim 42S221 James Summerville Medina Senior 67 0 1.39 55 0.95 15 R1: 4 9 R2: 9 9 R3: 3 7 R4: 9 8 15
Prelim 42S220 Rayna Phelps Canton McKinley 67 0 1.3 54 0.94 6 R1: 9 9 R2: 4 7 R3: 9 5 R4: 9 9 6
Prelim 10S271 Skye Jansen Timpview 72 0 1.41 61 0.8 13 R1: 7 9 R2: 9 2 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 06S286 Coleden Church Cheyenne Central 72 0 1.19 59 0.83 14 R1: 9 4 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 8 6 14
Prelim 15S198 Tanvi Santhosh Lincoln Southwest 64 0 1.57 53 0.96 6 R1: 9 9 R2: 2 9 R3: 9 5 R4: 6 9 6
Prelim 35S246 Shelby Stewart Rossview 71 0 1.43 60 0.82 13 R1: 9 6 R2: 9 9 R3: 2 9 R4: 9 9 13
Prelim 23S141 Andrew Lorenzen Ransom Everglades 74 4 1.15 61 0.79 13 R1: 9 9 R2: 4 9 R3: 8 8 R4: 9 9 13
Prelim 08S130 Jacob Jenkins Jefferson Academy Secondary 71 0 1.27 59 0.83 15 R1: 9 6 R2: 9 8 R3: 9 3 R4: 9 9 15
Prelim 45S103 Brett May West Hardin 68 3 1.95 58 0.84 9 R1: 1 9 R2: 9 9 R3: 8 9 R4: 8 6 9
Prelim 07S169 Emily Unruh Garden City 68 0 1.28 55 0.92 10 R1: 9 6 R2: 5 9 R3: 4 8 R4: 9 9 10
Prelim 06S102 Alecx Christensen Lovell 73 0 1.17 60 0.81 12 R1: 9 4 R2: 8 9 R3: 9 7 R4: 9 9 12
Prelim 45S104 Cason Lutrick Godley 73 0 1.17 59 0.86 14 R1: 9 9 R2: 5 5 R3: 9 9 R4: 9 9 14
Prelim 43S277 Gage Harty University 74 0 1.13 60 0.82 11 R1: 9 6 R2: 9 5 R3: 9 9 R4: 9 9 11
Prelim 08S129 Alexander Kokoshinskiy Fairview 68 0 1.25 55 0.89 14 R1: 4 9 R2: 7 9 R3: 6 9 R4: 8 7 14
Prelim 31S196 Tristen Lang Glacier 73 0 1.11 58 0.84 10 R1: 9 6 R2: 6 9 R3: 8 9 R4: 9 8 10
Prelim 02S237 Ian Martin Cardinal Wuerl North Catholic 73 0 1.13 59 0.82 8 R1: 9 5 R2: 7 8 R3: 9 9 R4: 9 9 8
Prelim 19S240 Henry Lear Southside 66 0 1.56 55 0.95 10 R1: 4 2 R2: 8 9 R3: 7 9 R4: 9 9 10
Prelim 37S114 Angikaar Chana Granite Bay 71 0 1.42 60 0.81 8 R1: 9 2 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 7 9 8
Prelim 08S132 Anna Sniezek St Mary's 74 2 1.22 62 0.78 15 R1: 9 9 R2: 9 3 R3: 9 9 R4: 8 9 15
Prelim 15S199 Ina Bhoopalam Lincoln East 71 0 1.2 57 0.89 11 R1: 9 7 R2: 9 9 R3: 5 9 R4: 5 9 11
Prelim 04S191 Whitney Elliott Kickapoo 69 0 1.33 57 0.89 16 R1: 9 3 R2: 9 5 R3: 9 9 R4: 7 9 16
Prelim 37S123 Gilbert Neuner Bonita Vista 68 0 1.25 55 0.89 14 R1: 4 9 R2: 7 9 R3: 6 9 R4: 7 8 14
Prelim 08S133 Calisse Burand Centennial 74 0 1.38 63 0.77 9 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 2 R4: 9 9 9
Prelim 34S242 Grayson Smith Brookings 75 0 1.21 63 0.77 9 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 3 R4: 9 9 9
Prelim 08S128 Tristan Reyez Fort Morgan 78 0 1.03 62 0.78 12 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 7 8 R4: 9 9 12
Prelim 12S202 Nathaniel McConnell Silverado 72 0 1.12 57 0.85 7 R1: 9 7 R2: 9 8 R3: 9 6 R4: 9 8 7
Prelim 40S209 Annika Davenport Jemez Mountain Home 77 2 1.05 62 0.78 14 R1: 9 9 R2: 9 8 R3: 9 9 R4: 6 9 14
Prelim 48S296 Somer Shannon Cabot 76 0 1.13 63 0.77 12 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 4 9 12
Prelim 22S107 John Koo Montgomery 71 0 1.18 57 0.87 9 R1: 9 9 R2: 6 6 R3: 5 9 R4: 9 9 9
Prelim 18S181 Saumya Mangalick Edina 71 0 1.2 58 0.84 9 R1: 9 8 R2: 9 6 R3: 8 4 R4: 9 9 9
Prelim 24S145 Liam Quigley Skyline 79 0 1.02 63 0.77 7 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 7
Prelim 20S231 Chloe Shames Norman 76 0 1.13 63 0.77 9 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 4 9
Prelim 15S197 Jia Yu Shao Millard North 75 0 1.09 60 0.82 11 R1: 6 6 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 11
Prelim 35S247 Naba Wahid Brentwood 72 0 1.22 59 0.86 11 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 4 R4: 9 5 11
Prelim 04S187 Edward Wu Ladue Horton Watkins 75 0 1.21 63 0.77 14 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 3 9 R4: 9 9 14
Prelim 30S233 Deven Bishnu Westview 76 0 1.06 61 0.79 12 R1: 9 8 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 8 6 12
Prelim 20S228 Amanda Amos Broken Arrow 79 0 1.01 62 0.78 16 R1: 8 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 8 9 16
Prelim 45S252 Carlos Carroll W B Ray 73 3 1.18 60 0.82 9 R1: 6 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 4 9
Prelim 18S180 Connor Bullock Andover 77 1 1.08 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 5 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 24S292 Peyton Appell Mountain View 79 0 1.02 63 0.77 15 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 7 9 15
Prelim 20S230 Kausik Velaga Norman North 72 0 1.25 60 0.81 7 R1: 9 9 R2: 3 8 R3: 9 9 R4: 9 9 7
Prelim 16S184 Kelly Li Hattiesburg 71 0 1.15 56 0.88 6 R1: 9 9 R2: 9 8 R3: 6 6 R4: 9 9 6
Prelim 06S101 Kevin Milburn Natrona County 79 0 1.02 63 0.77 9 R1: 9 7 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 9
Prelim 34S245 Maximillian Peters Sioux Falls Lincoln 79 2 1.02 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 7 10
Prelim 36S154 Shelby Tigges John F Kennedy 76 0 1.13 63 0.77 15 R1: 9 9 R2: 9 4 R3: 9 9 R4: 9 9 15
Prelim 24S293 Emma Freitas Columbia 73 0 1.17 60 0.81 12 R1: 8 4 R2: 9 7 R3: 9 9 R4: 9 9 12
Prelim 37S116 Savannah Landaverry Arroyo 78 0 1.02 61 0.79 15 R1: 9 8 R2: 9 8 R3: 8 9 R4: 9 9 15
Prelim 33S218 Rylee Lindemann Fargo Davies 79 0 1.02 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 7 9 R3: 9 9 R4: 9 9 10
Prelim 16S183 John Bethea Madison Central 81 0 0.99 63 0.77 9 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 9
Prelim 26S285 Samia Sheikh Ronald Reagan 73 2 1.24 61 0.8 13 R1: 9 9 R2: 9 3 R3: 9 9 R4: 7 9 13
Prelim 33S219 Nidhi Mahale Fargo Davies 81 0 0.99 63 0.77 11 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 11
Prelim 45S266 Jake Snyder Mabank 81 0 0.99 63 0.77 11 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 11
Prelim 07S159 Abigail Byrd Bishop Miege 74 0 1.13 60 0.82 14 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 6 9 R4: 9 5 14
Prelim 30S234 Nikolas Lindauer Ashland 72 0 1.22 59 0.86 14 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 5 4 14
Prelim 48S297 Alex Martin Episcopal Collegiate 79 0 1.02 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 7 10
Prelim 45S290 Mason Golden Lovejoy 79 2 1.01 62 0.78 13 R1: 8 9 R2: 9 9 R3: 8 9 R4: 9 9 13
Prelim 08S294 Ethan Schweissing Fruita Monument 79 0 1.02 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 9 7 R3: 9 9 R4: 9 9 10
Prelim 08S131 Carson Ziegenhagen Bear Creek 80 2 1 63 0.77 13 R1: 9 9 R2: 9 8 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 39S172 Alex DePriest Holy Cross 81 1 0.99 63 0.77 13 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 37S111 Christian Glass Delta Charter 81 0 0.99 63 0.77 15 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 15
Prelim 09S213 Andrew Obedian Syosset 81 0 0.99 63 0.77 13 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 17S150 John Kozyrski Cathedral 79 0 1.02 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 7 9 R4: 9 9 10
Prelim 45S264 Johnathan Urias Tascosa 81 0 0.99 63 0.77 12 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 12
Prelim 45S268 Anevay Davila Ysleta 81 0 0.99 63 0.77 13 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 12S204 Sawyer Barnett Carson 78 0 1.04 63 0.77 16 R1: 9 6 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 08S127 Himanvi Kopuri Cherry Creek 79 0 1.02 63 0.77 16 R1: 7 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 30S235 Blake Beck Crater 80 0 1 63 0.77 8 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 8
Prelim 10S270 Henry Tran Kearns 81 1 0.99 63 0.77 12 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 12
Prelim 37S120 Michael Markarian Bullard 81 0 0.99 63 0.77 12 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 12
Prelim 15S200 Jaliya Nagahawatte Creighton Prep 80 1 1 63 0.77 15 R1: 9 9 R2: 8 9 R3: 9 9 R4: 9 9 15
Prelim 36S157 Anna Senneff Ankeny 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 07S163 Trinity Wedel Derby 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 45S267 Sarah Perdue Chapin 81 0 0.99 63 0.77 14 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 14
Prelim 09S211 Nicholas Allis Sayre 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 26S283 Christian Bump Waupaca 81 0 0.99 63 0.77 15 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 15
Prelim 04S188 Brian Pilon Parkway South 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 36S155 Katherine Frevert Burlington 81 1 0.99 63 0.77 13 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 13
Prelim 45S253 John Cappadonna Gregory Portland 81 0 0.99 63 0.77 10 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 10
Prelim 39S173 Hannah Lejeune Comeaux 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 07S168 Chally Miller Salina High Central 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 34S243 David Melanson Watertown 81 0 0.99 63 0.77 14 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 14
Prelim 10S272 Kamen Kent Salem Hills 81 0 0.99 63 0.77 16 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 16
Prelim 26S282 Rakshya Bhatta Sheboygan South 81 0 0.99 63 0.77 17 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 17
Prelim 28S176 Adlee Heshmat Winston Churchill 81 0 0.99 63 0.77 17 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 17
Prelim 37S121 Niteesh Kuchakulla Stockdale 81 0 0.99 63 0.77 17 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 17
Prelim 12S203 Kenneth Brown Douglas 81 0 0.99 63 0.77 17 R1: 9 9 R2: 9 9 R3: 9 9 R4: 9 9 17