Grand Nationals

2017 — Louisville, KY/US

Final Places in Declamation

Place Code Name Institution CRk+Rk Rk JP Rcp Ballots
1st 5043 Tani Washington Comeaux 13 10 0 2.83
2nd 5050 Charlotte Magee NYC - Convent of the Sacred Heart 16 13 0 2.41
3rd 5019 Mosab Hamid Berkeley Carroll 18 10 0 3.58
4th 5079 Grace Keenan George Mason 29 22 0 1.18
5th 5021 Laurel Riggs Bethlehem 30 25 0 1.02
6th 5045 Rashon Leday Comeaux 31 25 0 1.18

Final Places in Declamation

Place Code Name Institution Rk JP Rcp Ballots
Semi 5209 Tino Kayafas Wheeling Park 11 0 1.41
Semi 5103 Elliet Malatesta Larry A. Ryle 12 2 0.82
Semi 5049 Allison Bajada NYC - Convent of the Sacred Heart 13 0 0.73
Semi 5167 Christopher Wade Sacred Heart Catholic 12 1 1.36
Semi 5107 Will LaMoure Loyola-Blakefield 16 0 0.57
Semi 5075 Larissa Mignano Fontbonne Hall 14 0 0.69
Quar 5036 Jacob Azzi Catholic Memorial 11 0 1.4
Quar 5064 Tyrese Avery Democracy Prep - Endurance 9 0 1.08
Quar 5172 Ally Banks Shawnee Mission Northwest 12 1 0.78
Quar 5196 Anna Li Unionville 11 0 0.86
Quar 5179 Paulina Hruskoci Shrewsbury 13 0 0.74
Quar 5081 Jelena Dragicevic Granger 15 0 0.6
Quar 5055 Natalie Grubbs Danville 13 0 0.74
Quar 5035 Benjamin Chipman Catholic Memorial 13 0 0.7
Quar 5001 Alex Naduviledam AMSA Charter 16 0 0.57
Quar 5161 Julia Matiszik Ronald Reagan 18 0 0.48
Quar 5171 Lukas Knopke Shawnee Mission East 17 0 0.52
Quar 5102 Marium Abdulhussein Lake Mary Prep 15 0 0.65
Quar 5039 Ryan Varvricka Chaminade 21 0 0.42
Octo 5190 Abhinav Janamanchi Sun Prairie 11 0 0.86
Octo 5175 Emma Mathieson Shawnee Mission West 14 0 0.66
Octo 5092 Jessica Rizzo James Caldwell 12 0 0.9
Octo 5011 Uzo Ngwu Apple Valley 11 0 1.4
Octo 5136 Shayan Raza Needham 13 0 0.86
Octo 5189 Sophia Kulow Sun Prairie 13 2 0.7
Octo 5174 Nicholas Wallenburg Shawnee Mission West 9 1 1.08
Octo 5137 Raquel Fisk Newton South 12 0 0.91
Octo 5182 Alexander Becker Southern Lehigh 15 2 0.6
Octo 5022 Camille Blaydes Bishop Kenny 14 0 0.66
Octo 5005 Hira Khan Academy of the Holy Names 12 0 0.91
Octo 5211 Alexandra Russo Xaverian 13 0 0.74
Octo 5042 Emily Guidry Comeaux 13 1 0.86
Octo 5130 Jennifer Weiss Montville 13 0 0.7
Octo 5061 Alexis Cobbs DeSoto County 10 0 1.16
Octo 5140 Arienne Huskey Northwest Rankin 16 0 0.57
Octo 5135 Micahya Burton Murrah 15 1 0.65
Octo 5208 Netra Patil Wharton 16 0 0.57
Octo 5057 Haley Hopkins Danville 14 0 0.69
Octo 5147 Angie Xiao Paul Laurence Dunbar 13 0 0.73
Octo 5131 Priyanka Solanky Montville 15 0 0.61
Octo 5009 Jana Kelly American Heritage - Plantation 18 0 0.48
Octo 5125 Ghable Bell Mercy 15 0 0.65

Final Places in Declamation

Place Code Name Institution Rk Rcp Ballots
Prelim 5025 Sophia LaRose Brookfield Central 33 6.18
Prelim 5034 Matthew McLaughlin Catholic Memorial 33 6.06
Prelim 5091 Julia Tuck James Caldwell 33 5.61
Prelim 5185 Atta Gould St. Joseph's 33 5.61
Prelim 5199 Lindsay Keiser Walt Whitman 34 6.34
Prelim 5056 Emma Merryman Danville 34 6.01
Prelim 5121 Xavier Brown McQuaid Jesuit 34 5.98
Prelim 5173 Julianna Kantner Shawnee Mission Northwest 34 5.8
Prelim 5013 Vinitha Sunkara Ardrey Kell 34 5.59
Prelim 5195 Nicholas Mehno Union Catholic 35 5.81
Prelim 5044 Arielle Gradney Comeaux 35 5.48
Prelim 5165 Aubrey Gaudet Sacred Heart Catholic 35 5.27
Prelim 5100 Albi Manfredi Lake Mary Prep 35 4.97
Prelim 5187 Emily Xu Stuyvesant 35 4.97
Prelim 5176 Derek Matthews Shikellamy 36 5.76
Prelim 5002 Aarthi Gopalan AMSA Charter 36 5.31
Prelim 5012 Nivi Ramasamy Ardrey Kell 37 5.26
Prelim 5088 Charles Mshomba Holy Ghost Prep 37 4.39
Prelim 5186 Shray Tripathi Stuyvesant 38 5.96
Prelim 5029 Nathanael Valencia Calvert Hall 38 5.93
Prelim 5060 Alanna McKenna DePaul CP 38 5.63
Prelim 5066 Haley Lucio Dutchtown 38 5.6
Prelim 5059 David Meyer DePaul CP 38 5.54
Prelim 5149 Halden Levin Pinecrest 38 5.06
Prelim 5184 Kaiyen Marcelli St. Joseph's 38 4.88
Prelim 5020 Fatima Komoro Berks Catholic 38 4.76
Prelim 5183 Yukta Gutta St. Francis Sacramento 38 4.61
Prelim 5008 Isabel Mitre American Heritage - Plantation 38 4.52
Prelim 5127 Grace Klein Millard West 39 5.34
Prelim 5083 Krystyn Hamke Hamilton Southeastern 39 5.13
Prelim 5048 Annika Solomone NYC - Convent of the Sacred Heart 39 5.04
Prelim 5033 Becca Segal Cary 39 4.56
Prelim 5166 Elizabeth Leek Sacred Heart Catholic 39 4.5
Prelim 5105 Athena Hall Loch Raven 39 4.47
Prelim 5010 Paula Mitre American Heritage - Plantation 39 4.35
Prelim 5157 Libah Farooqi Ridge 39 4.17
Prelim 5082 Liv Manfrey Gwynedd Mercy 39 4.17
Prelim 5204 Renae Roscart West Allegheny 40 4.96
Prelim 5177 Sanjit Rajagopalan Shrewsbury 40 4.63
Prelim 5097 JV Fluehr La Salle 40 4.39
Prelim 5024 Alexis Ballance Bishop Sullivan 40 4.33
Prelim 5194 William Fanelli U of D Jesuit 40 4.09
Prelim 5122 Abby Fife Meadville Area 41 5.24
Prelim 5178 Haleema Siddiqui Shrewsbury 41 4.79
Prelim 5126 Lauren Rezac Millard West 41 4.79
Prelim 5138 Greta Adams Nixa 41 4.79
Prelim 5041 William Maus Chanhassen 41 4.31
Prelim 5150 Audrey Ledford Pinecrest 41 4.25
Prelim 5111 Kristen Kolp Marist 41 4.22
Prelim 5058 Jackie Rojas DePaul CP 41 3.8
Prelim 5007 Amrita Bonthu American Heritage - Plantation 42 4.68
Prelim 5018 Elijah Zitler Benjamin Franklin 42 4.41
Prelim 5112 Megan Li Marriotts Ridge 42 4.29
Prelim 5139 Melanie Brkovich North Allegheny 42 4.11
Prelim 5143 Pilar Aguilar Our Lady of Good Counsel 43 5.23
Prelim 5145 Abby Smith Parkersburg 43 5.11
Prelim 5188 Megan Dorantes Sumner 43 4.69
Prelim 5094 Marilyne Weil John Paul the Great 43 4.33
Prelim 5155 Gayatri Chopra Providence 43 4.21
Prelim 5116 Shravya Kamaraju Mason 44 5.03
Prelim 5096 Caitlyn Bernhard Kickapoo 44 4.61
Prelim 5053 Michael Garcia Cumberland Polytechnic 44 4.58
Prelim 5074 Alexa Vasquez Fontbonne Hall 44 4.25
Prelim 5038 Paul Caruso Chaminade 44 4.16
Prelim 5142 Taylor Thomas Our Lady of Good Counsel 44 4.16
Prelim 5207 Mitali Sakharkar West Ranch 44 4.13
Prelim 5031 Joey Neider Cardinal Mooney 44 4.07
Prelim 5065 Rhea Kumar Downingtown STEM 44 4.07
Prelim 5110 Lily Winslow Madison West 44 4.07
Prelim 5148 Diya Cherian Pennsbury 44 4.04
Prelim 5146 Alonda Reyes Pascagoula 44 4.04
Prelim 5162 Samia Sheikh Ronald Reagan 44 3.62
Prelim 5030 Simone Winslow Cardinal Heights 44 3.59
Prelim 5037 Michael Curtin Catholic Memorial 45 4.53
Prelim 5159 Thomas LaGrange Riverdale 45 4.02
Prelim 5108 Natalie Gault Madison Central 45 3.57
Prelim 5200 Madeleine Frank Walt Whitman 46 4.06
Prelim 5101 Marjan Mardanzai Lake Mary Prep 47 4.43
Prelim 5071 Gillian Rosenberg Evanston Township 47 4.4
Prelim 5047 Lillian Hochstetler Concord 47 3.98
Prelim 5068 Amelia Gailloux Eden Prairie 47 3.5
Prelim 5087 Anika Nayak Hillsborough 47 3.5
Prelim 5124 Abigail Cataldi Mercy 47 3.41
Prelim 5067 Kathleen Yang Eastside 47 3.32
Prelim 5099 Morgan Foster Lake Highland Prep 47 3.32
Prelim 5154 Omatayo Fasan Providence 47 3.29
Prelim 5069 Rhea Sharma Eden Prairie 48 3.78
Prelim 5052 Sheila Skrabacz Croatan 48 3.39
Prelim 5054 Katlyn Clarke Danville 48 3.27
Prelim 5003 Magnolia Jones Abington Heights 48 3.24
Prelim 5193 Abigail Andrews Catholic HS of Baltimore 49 3.85
Prelim 5078 Rahul Jha Freedom 49 3.73
Prelim 5163 Kaitlyn Cox Sacred Heart 49 3.7
Prelim 5180 Kaitlyn Volk Somerset Area 49 3.61
Prelim 5206 Amber Park West Ranch 49 3.31
Prelim 5015 Daniel Kustaborder Bellwood-Antis 49 3.28
Prelim 5128 Tomisha Jackson Milwaukee Arts 49 3.28
Prelim 5151 Max Hoeschen Pius XI 49 3.28
Prelim 5132 Isabella Raux Mount Markham 50 3.68
Prelim 5192 Elizabeth Ruggiero Syosset 50 3.68
Prelim 5028 Michael Kosmas Calvert Hall 50 3.68
Prelim 5090 Kassidy Gido Iroquois JR/SR 50 3.2
Prelim 5077 Reva Kadre Freedom 50 2.99
Prelim 5120 Daniel Backus McQuaid Jesuit 51 4.05
Prelim 5156 Allison Gower Quigley Catholic 51 3.6
Prelim 5152 Robert Chelius Pius XI 51 3.6
Prelim 5197 Paarth Shankar Upper St. Clair 51 3.51
Prelim 5117 Melany Quintero McArthur 51 3.18
Prelim 5095 Maura Lynch Kellenberg Memorial 51 3.15
Prelim 5202 Autumn Heisler Waupaca 51 3.09
Prelim 5014 Akash Shanmugam BASIS Silicon Valley 51 3.06
Prelim 5118 Anna Southward McPherson 51 3.06
Prelim 5168 Madeline Sears Salina HS Central 51 2.94
Prelim 5109 Jared Gressler Madison County 51 2.91
Prelim 5123 Miranda Sepulveda Meadville Area 52 3.55
Prelim 5046 Allie Cerling Concord 52 2.86
Prelim 5134 Caroline DiGrande Mount Saint Mary 52 2.83
Prelim 5170 Abby Ford Scott 53 3.35
Prelim 5141 Uzoma Elekwachi Our Lady of Good Counsel 53 3.35
Prelim 5113 Ben Frese Marysville 53 2.96
Prelim 5203 Hunter Mattin Wauseon 53 2.9
Prelim 5098 Arpna Trivedi Lake Braddock Secondary 53 2.81
Prelim 5085 Kierstan Andrews Hillsborough 54 2.88
Prelim 5114 Anna Cohorst Marysville 54 2.85
Prelim 5023 Savannah Bursdal Bishop Sullivan 54 2.79
Prelim 5205 Savannah Montoya West Broward 54 2.76
Prelim 5086 Sirin Bektas Hillsborough 54 2.76
Prelim 5158 Brione Cheatham Riverdale 55 3.25
Prelim 5004 Modupe Osuntokun Abington Heights 55 2.8
Prelim 5210 Sana Nangia Wilmington Charter 55 2.71
Prelim 5072 Oscar Brautigam Falmouth 55 2.71
Prelim 5164 Samantha Joseph Sacred Heart 56 2.75
Prelim 5160 Natalie King Rockwood Area 56 2.75
Prelim 5006 Isabella Salgado Academy of the Holy Names 56 2.66
Prelim 5089 Ethan Deemer Howland 56 2.63
Prelim 5198 Loren White Upper St. Clair 56 2.63
Prelim 5115 James Gordon Marysville 56 2.63
Prelim 5051 Hunter Ramsden Cotter 56 2.6
Prelim 5181 Jessica Leight Southern Lehigh 57 2.7
Prelim 5153 Jorge Hernandez Proctor 57 2.58
Prelim 5026 Sarah Poutree Brunswick 57 2.58
Prelim 5144 Breanna Pina Park Vista 57 2.58
Prelim 5119 Ano Chikunya McPherson 57 2.58
Prelim 5070 Myranda Drake El Dorado 57 2.58
Prelim 5073 Sarah Rabinowitz Falmouth 57 2.55
Prelim 5169 Isaac Morris Salina HS Central 58 2.53
Prelim 5080 Diana Ruiz Granger 58 2.5
Prelim 5027 Christina Brown Buhler 59 2.45
Prelim 5016 Jazlyn Khan Ben Davis 60 2.4
Prelim 5201 Bella Valendetti Warner Robins 60 2.4
Prelim 5106 Caroline Stubbs Lovett 60 2.4
Prelim 5133 Lauren St.Louis Mount Saint Mary 60 2.4
Prelim 5040 Anthony Meng Chanhassen 60 2.4
Prelim 5084 Jessica Allred Harbor Creek 60 2.4
Prelim 5093 Omisha Mondal John Champe 60 2.4