SFR Novice After School 3

2016 — SD/US

Final Places in Policy

Place Name School/Team Win Pts -1HL Pts -2HL Pts OSd Rand Ballots
Prelim (SF Roosevelt KB) Knurck & Blechinger SF Roosevelt 3 59 0 174 13.33 4.69 1 W 30 29
2 W 28 27
3 W 30 30
Prelim (SF Roosevelt BK) Kroger & Baker SF Roosevelt 3 57.5 0 172.5 13.66 0.18 1 W 28 29
2 W 29 28.5
3 W 29 29
Prelim (SF Roosevelt WL) Wells & Lundin SF Roosevelt 3 56 0 167 17 2.43 1 W 26 29
2 W 29 27
3 W 29 27
Prelim (Morgan Freeman Dreads KB) Kilstrom & Bevers Morgan Freeman Dreads 3 54 0 163 18 6 1 W 27 27
2 W 27 27
3 W 28 27
Prelim Daniel Shchur Cincinnati Firefighters 3 28.26 0 127.12 12.5 1.49 1 B
2 W 28
3 W 28.5
Prelim (SF Roosevelt SM) Svenningsen & Miller SF Roosevelt 2 57.9 0 172.4 13 8.89 1 W 29 28.9
2 L 27 27.5
3 W 30 30
Prelim (Cincinnati Firefighters MiSh) Mix & Shari Cincinnati Firefighters 2 55 0 163.5 12 5.65 1 W 27.5 28
2 W 27 28
3 L 27 26
Prelim (Morgan Freeman Dreads KD) Koepke & Duvall Morgan Freeman Dreads 2 55 0 163 12 9.86 1 L 26 26
2 W 27 28
3 W 28 28
Prelim (Morgan Freeman Dreads SB) Sturm & Barillas Morgan Freeman Dreads 2 54.5 0 163.5 13 4.37 1 W 28.3 27.7
2 L 27 26
3 B
Prelim Flakus & Gillis Morgan Freeman Dreads 2 54 0 163 14.66 0.83 1 L 28.5 28.5
2 W 27 27
3 W 25 27
Prelim (Bush did Harambe DL) DeBoer & Lalley Bush did Harambe 2 54 0 160 15 3.4 1 L 26 25
2 W 27 27
3 W 27 28
Prelim (Bush did Harambe DB) Duin & Bruggeman Bush did Harambe 2 52.4 0 158.4 15 5.66 1 W 25 25
2 W 26.1 26.3
3 L 28 28
Prelim (Harambe KF) Kovalenko & Feiock Harambe 1 57 0 170 8.33 5.03 1 W 29.5 27.5
2 L 27 28
3 L 29 29
Prelim (Harambe HT) Hubbard & Thorstenson Harambe 1 57 0 167 9.33 2.77 1 L 26 26
2 W 29 28
3 L 28 30
Prelim (Bush did Harambe MH) Miller & Howard Bush did Harambe 1 54.5 0 165 12 1.15 1 L 27.5 27
2 L 27 27
3 W 29 27.5
Prelim (Bush did Harambe WG) Wollmann & Grismer Bush did Harambe 1 54 0 163.5 4.66 6.63 1 W 28 26
2 L 27 26
3 L 28 28.5
Prelim (Morgan Freeman Dreads HA) Hagebock & Arntz Morgan Freeman Dreads 1 53.5 0 160.5 9.33 2.12 1 W 27.5 26
2 L 24 28
3 L 27 28
Prelim (SF Roosevelt JB) Beskow & Johnson SF Roosevelt 1 53 0 156 11.66 9.23 1 L 27 26
2 L 27 27
3 W 26 23
Prelim (Cincinnati Firefighters LD) Lounsbery & Duprey Cincinnati Firefighters 1 47.5 0 142.5 10.5 2.46 1 L 25 25
2 B
3 L 25 20
Prelim (Morgan Freeman Dreads WDS) Welding & DeWitte Morgan Freeman Dreads 0 55 0 166.2 10.66 5.35 1 L 28.7 26
2 L 28 28.5
3 L 28 27
Prelim (Cincinnati Firefighters KD) Keller & Defries Cincinnati Firefighters 0 53 0 160.2 10.33 3.74 1 L 27.8 27.6
2 L 25.8 26
3 L 26 27
Prelim (Bush did Harambe IS) Isaev & Stelling Bush did Harambe 0 52.5 0 157.5 7 7.92 1 L 26 26.5
2 L 26 26
3 L 26 27
Prelim (Cincinnati Firefighters WS) Woodward & Stoel Cincinnati Firefighters 0 51 0 155 14 6.97 1 L 26 25
2 L 27 27
3 L 27 23