The Damien Debates

2016 — La Verne, CA/US

Final Places in Novice Lincoln Douglas

Place Name School/Team Ballots
1st (La Reina EM) Emma Martin La Reina 1 W 1 29.3
2 W 1 28
3 L 1 29
4 W 1 27
5 W 1 29
6 W W W
7 W W W
8 W W L
2nd (Marlborough CL) Cameron Lange Marlborough 1 W 1 28
2 W 1 29.2
3 W 1 29.1
4 W 1 29
5 L 2 28.5
6 B
7 B
8 L L W
Semis (Marlborough EC) Emma Cruz Marlborough 1
2 W 1 28
3 L 2 28
4 W 1 28
5 W 1 29.2
6 W W W
7 B
Semis (Loyola HS) Hayden Soule Loyola 1 W 1 28.5
2 W 1 29
3 L 2 28.8
4 W 1 28.6
5 W 1 25.5
6 B
7 L L L
Quarters (Harvard-Westlake SM) Samantha McLoughlin Harvard-Westlake 1 W 1 25
2 L 2 29.1
3 W 1 27.9
4 W 1 28.7
5 W 1 27
6 L L L
Quarters (Marlborough ST) SarahMae Tuohy Marlborough 1 W 1 28.6
2 W 1 28.5
3 W 2 28
4 L 2 28
5 L 2 27
6 L L L
Quarters (Marlborough JS) Julia Steinberg Marlborough 1 L 1 27.1
2 W 1 29
3 W 1 29.5
4 W 1 28
5 L 2 25
6 B
Quarters (Loyola EMo) Elijah Morris Loyola 1 L 2 29.2
2 L 2 28
3 W 1 28
4 W 1 28.8
5 W 1 29
6 B

Place Name School/Team Win Pts -1HL Pts OpW Rk Ballots
Prelim (Loyola JT) Jacob Tamkin Loyola 3 84.1 137.7 2.8 7 1 L 2 24.5
2 W 1 26
3 W 1 29.1
4 W 1 29
5 L 2 29.1
Prelim (Harvard-Westlake AbGa) Abraham Gallardo Harvard-Westlake 3 84 140 2.4 8 1 W 2 27
2 L 2 28
3 L 2 28
4 W 1 29
5 W 1 28
Prelim (Loyola AT) Austin Tran Loyola 3 84 138.5 2.2 7 1 W 1 28
2 L 2 28
3 L 2 28
4 W 1 25.5
5 W 1 29
Prelim (Harvard-Westlake AT) Asher Towner Harvard-Westlake 3 83.5 137.3 2.8 7 1 L 2 28
2 W 1 28.5
3 W 1 28.5
4 W 1 27
5 L 2 25.3
Prelim (Marlborough SR) Sonora Robles Marlborough 3 83.4 139.4 2.4 7 1 W 1 28
2 L 2 27
3 L 2 27.8
4 W 1 27.6
5 W 1 29
Prelim (Loyola JK) Jack Koenig Loyola 3 82.8 136.8 2 7 1 W 1 29
2 W 1 26.5
3 L 2 25
4 L 2 28
5 W 1 28.3
Prelim (Loyola BS) Brendan Salerno Loyola 3 80.4 133.2 2 6 1 W 1 26.9
2 W 1 25
3 L 1 27.8
4 L 2 26
5 W 1 27.5
Prelim (Loyola MR) Maximilian Rauchberg Loyola 2 85.9 142.1 1.6 6 1 L 2 27.9
2 L 1 29.2
3 W 1 29
4 L 1 27
5 W 1 29
Prelim (Harvard-Westlake AnGo) Andrew Gong Harvard-Westlake 2 84 137.5 3.2 8 1 L 2 28
2 W 1 27.8
3 W 1 28.5
4 L 2 25
5 L 2 28.2
Prelim (Harvard-Westlake KK) Kyle Kaufman Harvard-Westlake 2 84 137.3 3 8 1 W 1 28.5
2 L 2 24.8
3 W 1 28.5
4 L 2 27
5 L 2 28.5
Prelim (Harvard-Westlake SN) Sophia Nunez Harvard-Westlake 2 83.5 137.8 2.8 8 1 W 1 28.8
2 L 2 26.5
3 W 1 25.5
4 L 2 28.2
5 L 2 28.8
Prelim (Marlborough FM) Francoise Martinetti Marlborough 2 82.4 136.4 2 8 1 L 2 28.4
2 W 1 27
3 L 2 27
4 L 2 25
5 W 1 29
Prelim (Polytechnic MB) Matthew Burke Polytechnic 2 81 135 2.75 10 1 L 2 26
2 W 2 28
3 B
4 L 2 27
5 L 2 27
Prelim (Marlborough OF) Olivia Feldman Marlborough 2 80.5 133.6 2.2 9 1 L 2 26
2 L 2 27.6
3 L 2 27
4 W 2 25.5
5 W 1 27.5
Prelim (Marlborough KS) Kendall Spencer Marlborough 2 79.1 131.2 3.25 9 1 L 2 25
2 1 24
3 W 2 27.1
4 L 2 28.1
5 L 2 27
Prelim (Loyola SC) Sebastian Cordero Loyola 1 82.6 137.6 2.4 9 1 W 1 27.1
2 L 2 26
3 L 2 28.5
4 L 2 29
5 L 2 27
Prelim (Marlborough MC) Minnie Cantor Marlborough 0 80 133.9 2.4 10 1 L 2 27
2 L 2 26
3 L 2 27
4 L 2 27.9
5 L 2 26
Prelim (Alverno JA) Juliette Arteaga Alverno 0 76 128 2.75 10 1 L 2 25
2 L 2 24
3 L 2 25
4 L 2 26
5 L 2 28