Moon Area High School Tournament

2016 — PA/US

Final Places in Congress

Place Name School/Team Rk Rcp Ballots
Prelim (North Allegheny Sr Hayden Stec) Hayden Stec North Allegheny Sr 4 4 1 1 1
2 1 1
Prelim (Knoch Senior Kolten Hilterman) Kolten Hilterman Knoch Senior 5 3.5 1 1 2
2 1 1
Prelim (Cardinal Wuerl North Catholic Ian Martin) Ian Martin Cardinal Wuerl North Catholic 12 1.66 1 2 6
2 2 2
Prelim (North Allegheny Sr Katre Soran) Katre Soran North Allegheny Sr 16 1.06 1 3 3
2 5 5
Prelim (Shady Side Nathan Genstein) Nathan Genstein Shady Side 17 1.57 1 4 1
2 6 6
Prelim (Knoch Senior Kade Hilterman) Kade Hilterman Knoch Senior 17 1.1 1 2 5
2 5 5
Prelim (Cardinal Wuerl North Catholic Matt Esser) Matt Esser Cardinal Wuerl North Catholic 18 1.03 1 8 4
2 3 3
Prelim (Moon Area Gautam Pulivarthi) Gautam Pulivarthi Moon Area 18 1 1 5 7
2 3 3
Prelim (Moon Area Vikranth Mallikajrun) Vikranth Mallikajrun Moon Area 21 1.32 1 13 4
2 2 2
Prelim (Deer Lakes Justin Skirda) Justin Skirda Deer Lakes 21 0.93 1 3 10
2 4 4
Prelim (North Allegheny Sr Nicole McGaa) Nicole McGaa North Allegheny Sr 22 0.99 1 4 2
2 8 8
Prelim (Shady Side Shreya Gulati) Shreya Gulati Shady Side 23 0.77 1 6 3
2 7 7
Prelim (Upper St Clair Daniel Speer) Daniel Speer Upper St Clair 26 0.62 1 7 5
2 7 7
Prelim (Quigley Catholic Benjamin Whiting) Benjamin Whiting Quigley Catholic 34 0.65 1 15 11
2 4 4
Prelim (Moon Area Samuel Hertzer) Samuel Hertzer Moon Area 35 0.48 1 6 7
2 11 11
Prelim (Moon Area Louis Estermyer) Louis Estermyer Moon Area 39 0.46 1 5 8
2 13 13
Prelim (Moon Area Nikita Shapiro) Nikita Shapiro Moon Area 39 0.41 1 12 9
2 9 9
Prelim (Moon Area Matt Zilionis) Matt Zilionis Moon Area 40 0.4 1 10 8
2 11 11
Prelim (Upper St Clair Dylan Jenny) Dylan Jenny Upper St Clair 42 0.45 1 14 16
2 6 6
Prelim (Sewickley Chloe Black) Chloe Black Sewickley 42 0.4 1 16 10
2 8 8
Prelim (Moon Area Matthew Manasterski) Matthew Manasterski Moon Area 44 0.36 1 11 13
2 10 10
Prelim (Moon Area Sravani Ambadapudi) Sravani Ambadapudi Moon Area 46 0.34 1 13 13
2 10 10
Prelim (North Allegheny Sr Lindsey Shema) Lindsey Shema North Allegheny Sr 48 0.35 1 14 16
2 9 9
Prelim (Deer Lakes Pietro Porco) Pietro Porco Deer Lakes 50 0.34 1 9 9
2 16 16
Prelim (Moon Area James Neirle) James Neirle Moon Area 50 0.32 1 9 17
2 12 12
Prelim (Moon Area Parker Ward) Parker Ward Moon Area 50 0.31 1 12 14
2 12 12
Prelim (Moon Area Anthony Testa) Anthony Testa Moon Area 52 0.3 1 10 12
2 15 15
Prelim (Deer Lakes Sam Smallwood) Sam Smallwood Deer Lakes 53 0.33 1 17 6
2 15 15
Prelim (Knoch Senior David Brooks) David Brooks Knoch Senior 53 0.28 1 15 12
2 13 13
Prelim (Cardinal Wuerl North Catholic Jake Ball) Jake Ball Cardinal Wuerl North Catholic 54 0.32 1 7 15
2 16 16
Prelim (Moon Area Arun Guduru) Arun Guduru Moon Area 54 0.29 1 11 15
2 14 14
Prelim (Keystone Oaks Speech and Debate Team Jack Oreto) Jack Oreto Keystone Oaks 55 0.29 1 16 11
2 14 14
Prelim (Cardinal Wuerl North Catholic Ryan Hickey) Ryan Hickey Cardinal Wuerl North Catholic 56 0.29 1 8 14
2 17 17