MDTA JVNovice State Championship

2016 — MN/US

Final Places in Junior Varsity LD

Place Name School/Team Ballots
1st (Robbinsdale Armstrong MW) Maggie Wuollet Robbinsdale Armstrong 1 W 29
2 W 30
3 W 29.5
4 W 29.5
5 W 29
6 W 30
7 B
8 L W W
9 W W W
10 W L W
11 W W W
2nd (Chanhassen NW) Natalie Williamson Chanhassen 1 W 29
2 W 27
3 W 28.5
4 W 29
5 W 29
6 W 29
7 B
8 L W W
9 W W L
10 L W W
11 L L L
(Edina PS) Prasoon Sinha Edina 1 W 28
2 W 29
3 W 29
4 W 29.5
5 W 30
6 W 29.5
7 B
8 B
9 W W W
10 W L L
(Edina TJ) Tanner Jones Edina 1 W 28.5
2 W 29
3 W 29
4 L 29.5
5 W 28
6 W 29
7 B
8 W W W
9 W W L
10 L W L
(Lakeville South RT) Ryan Tullis Lakeville South 1 B
2 W 28.5
3 W 28
4 L 27
5 W 27
6 W 28
7 B
8 W W L
9 L L W
(Edina AG) Amrutha Garimella Edina 1 W 28
2 L 27
3 W 30
4 W 29.5
5 L 28
6 W 29
7 B
8 W L W
9 L L W
(Edina JS) Jake Straub Edina 1 B
2 W 29
3 L 29
4 W 30
5 W 27
6 L 29
7 B
8 W W W
9 L L L
(Forest Lake Sr AB) Alex Biedny Forest Lake Sr 1 L 26
2 W 28
3 W 30
4 W 29
5 L 28.5
6 W 29
7 B
8 L W W
9 L L L
(Blaine AW) Alexis Wagenfeld Blaine 1 W 29
2 W 29
3 W 29
4 W 27.5
5 L 29
6 L 29
7 B
8 L L L
(St. Croix Prep AN) Alex Nelson St. Croix Prep 1 W 28.5
2 W 28
3 L 28
4 W 30
5 W 29.5
6 L 30
7 B
8 L W L
(Chaska AW) Austin Wu Chaska 1 W 29
2 L 29
3 W 29
4 L 29
5 W 29
6 W 28.5
7 B
8 W L L
(Robbinsdale Armstrong NA) Nadrat Amos Robbinsdale Armstrong 1 L 27
2 W 28
3 L 27
4 W 28
5 W 28
6 W 30
7 W L W
8 W L L
(Edina KS) Kathleen Scoggin Edina 1 B
2 W 28.5
3 L 28
4 W 28.5
5 W 28.5
6 L 29
7 B
8 L L W
(Apple Valley SA) Serena Abraham Apple Valley 1 W 28
2 W 28
3 W 30
4 W 30
5 L 28
6 L 28
7 B
8 L L L
(Apple Valley NH) Nicholas Holland Apple Valley 1 W 28
2 L 28
3 W 29
4 L 27
5 W 28
6 W 30
7 W W L
8 W L L
(Edina LF) Lucca Figari Edina 1 L 29
2 W 29
3 W 28
4 W 27.5
5 L 24
6 W 28.5
7 W W W
8 B
(Blaine AC) Anna Charleson Blaine 1 L 27
2 B
3 W 27.5
4 L 29
5 W 28.5
6 W 28.5
7 L L W
(Eagan PS) Pavan Sakhamuru Eagan 1 W 28
2 L 28
3 W 28
4 W 28
5 W 28.5
6 L 28
7 L L L
(Edina SO) Stella Olken-Hunt Edina 1 L 28
2 W 26.5
3 W 29
4 W 28.5
5 L 29
6 W 28
7 L W L

Place Name School/Team Win Pts -1HL OpW Pts Rand Ballots
Prelim (Eagan ML) Marguerite Laplant Eagan 3 113.5 3.83 171 4.15 1 W 28
2 W 29
3 L 28.5
4 W 29.5
5 L 28
6 L 28
Prelim (Edina MK) Mark Kivimaki Edina 3 113.5 3.66 170 6.47 1 W 28
2 W 28
3 W 30
4 L 29.5
5 L 26.5
6 L 28
Prelim (Roseville Area EB) Elizabeth Booms Roseville Area 3 113.5 3.16 168.5 1.29 1 W 28.5
2 W 28.5
3 L 28
4 L 26
5 W 29
6 L 28.5
Prelim (Apple Valley HC) Hanna Clark Apple Valley 3 113 2.83 166.5 6.09 1 W 29
2 W 28.5
3 L 24
4 L 28
5 L 27.5
6 W 29.5
Prelim (East Ridge MR) Minerva Roscoe East Ridge 3 112.5 3.83 169 6.99 1 W 28
2 W 28
3 L 27.5
4 W 29
5 L 27.5
6 L 29
Prelim (Mahtomedi RL) Rachel Lundell Mahtomedi 3 112.5 2.66 168.5 1.76 1 W 28
2 L 28
3 L 28
4 L 28.5
5 W 27.5
6 W 28.5
Prelim (Lakeville North AV) Alexia VonRuden Lakeville North 3 112 3.5 168 9.13 1 W 27.5
2 W 27
3 L 28
4 L 29
5 L 28
6 W 28.5
Prelim (Edina NA) Nathan Annareddy Edina 3 112 3.16 167 7.18 1 L 28.5
2 W 28
3 W 28
4 L 28
5 W 26.5
6 L 28
Prelim (St. Louis Park BC) Ben Chappell St. Louis Park 3 111.5 2.66 167.5 5.72 1 W 28
2 L 27
3 L 28
4 L 27.5
5 W 28
6 W 29
Prelim (Rosemount MQ) Michelle Quan Rosemount 3 111.5 2.16 166.5 5.05 1 L 26
2 L 28
3 L 26.5
4 W 28
5 W 29
6 W 29
Prelim (Lakeville South MH) Morgyn Hibbard Lakeville South 3 110.5 3.5 165.5 5.03 1 W 28
2 L 26
3 L 27
4 W 29
5 L 27.5
6 W 28
Prelim (STA/Vis LW) Lauren Wohlberg STA/Vis 3 109.5 3.5 165 4.29 1 W 26.5
2 L 27.5
3 W 29
4 L 28
5 L 27
6 W 27
Prelim (Chanhassen BW) Brian Wahl Chanhassen 3 109.5 2.83 162.5 1.79 1 L 27
2 L 24
3 W 27
4 W 28
5 W 29
6 L 27.5
Prelim (Edina MI) Mythili Iyer Edina 2 115 2.16 172 2.97 1 L 28
2 W 29
3 L 29
4 L 29
5 L 27.5
6 W 29.5
Prelim (Forest Lake Sr SS) Summer Schwintek Forest Lake Sr 2 114.5 2.83 170.5 7.97 1 L 28
2 W 29
3 L 29
4 L 27
5 W 29
6 L 28.5
Prelim (Lakeville South KR) Kevin Remer Lakeville South 2 112.7 2.83 169.2 1.17 1 L 27
2 F
3 L 29
4 W 28
5 W 29.5
6 L 27.5
Prelim (Edina ZI) Zoe Iyer Edina 2 112 2.66 168 1.04 1 L 28
2 L 28
3 W 27.5
4 W 28.5
5 L 28
6 L 28
Prelim (Chanhassen AM) Anthony Meng Chanhassen 2 112 2.66 165.5 6.86 1 L 28
2 L 28
3 W 29
4 L 27
5 L 24
6 W 29.5
Prelim (Blaine ZM) Zamzam Mohamed Blaine 2 110.5 2.33 165.5 7.12 1 L 28
2 L 28
3 L 27
4 W 28
5 W 27.5
6 L 27
Prelim (Hopkins RU) Reyan Ugas Hopkins 2 110.5 2.16 165.5 3.34 1 L 27
2 L 29
3 W 29
4 L 26.5
5 W 28
6 L 26
Prelim (Eagan AS) Aarushi Sen Eagan 2 110 3 166 8.36 1 L 27
2 L 28
3 W 27
4 L 28
5 W 29
6 L 27
Prelim (Mahtomedi HS) Hayli Sundgaard Mahtomedi 2 109.5 3.2 165 2.12 1 B
2 L 27
3 L 27
4 W 29
5 L 28
6 L 26.5
Prelim (East Ridge AR) Athena Roscoe East Ridge 2 109.5 2.66 163.5 5.06 1 W 26
2 L 27
3 L 27.5
4 L 28
5 L 27
6 W 28
Prelim (Hopkins JB) John Bove Hopkins 2 104.5 2.66 156.5 7.19 1 L 27.5
2 L 26
3 W 24
4 L 25
5 L 26
6 W 28
Prelim (Hopkins BL) Bekka Lovelace Hopkins 1 110.5 2.66 165.5 5.27 1 L 27
2 L 28
3 W 28
4 L 27.5
5 L 28
6 L 27
Prelim (Eagan KP) Kayla Patyk Eagan 1 110.5 2.5 165.5 2.22 1 L 27
2 L 28
3 L 28
4 W 27
5 L 28
6 L 27.5
Prelim (Robbinsdale Armstrong AU) Austin Urevig Robbinsdale Armstrong 1 110 2.33 164.5 9.07 1 W 27
2 L 27
3 L 28
4 L 28
5 L 26.5
6 L 28
Prelim (St. Croix Prep CP) Connor Parr St. Croix Prep 1 109.5 3.16 164.5 6.05 1 L 27
2 W 28
3 L 28
4 L 27
5 L 27
6 L 27.5
Prelim (Denfeld NW) Nelson Wennberg Denfeld 1 109.5 2.83 161.5 5.16 1 L 27
2 L 27.5
3 L 24
4 L 27
5 W 28
6 L 28
Prelim (Roseville Area DU) David Ukatu Roseville Area 1 109.5 2.33 164.5 7.43 1 L 27
2 L 26
3 L 27.5
4 W 28
5 L 29
6 L 27
Prelim (Chaska CA) Cyrus Aiken Chaska 1 108.5 2.33 162.5 2.71 1 L 26
2 L 27
3 L 28
4 L 27
5 L 27
6 W 27.5