Stars and Stripes Spectatcular

2016 — Sioux Falls, SD/US

Final Places in Dramatic

Place Name School/Team Rk Pts JP Ballots
1st (20 Cassidy Schoenhard) Cassidy Schoenhard O'Gorman 5 88 0 1 1 28
2 1 29
3 1 30
4 2 1
5 3 29 1 30 1 29
2nd (16 Kelci Kooistra) Kelci Kooistra Sioux Falls Christian 8 85 0 1 1 30
2 2 28
3 1 28
4 4 2
5 1 30 3 28 4 27
3rd (16 Elise Ackerman) Elise Ackerman Sioux Falls Christian 9 85 0 1 1 30
2 1 29
3 1 30
4 1 1
5 5 28 2 29 2 28
4th (20 Caryn Piatt) Caryn Piatt O'Gorman 11 83 0 1 1 30
2 1 29
3 1 30
4 1 3
5 4 28 4 27 3 28
5th (38 Isabelle Thorson) Isabelle Thorson Watertown 13 80 0 1 1 29
2 1 29
3 2 27
4 4 2
5 2 29 5 26 6 25
6th (20 Kathryn Hammer) Kathryn Hammer O'Gorman 17 79 0 1 2 29
2 2 28
3 1 30
4 3 5
5 6 28 6 25 5 26

Place Name School/Team Rk Pts Ballots
Semi (29 Kelsey Barnett) Kelsey Barnett Wagner 5 89 1 1 30
2 1 30
3 3 29
4 5 6
Semi (20 Taylor Evans) Taylor Evans O'Gorman 5 88 1 2 28
2 1 30
3 2 30
4 2 6
Semi (28 Kailey Bechtold) Kailey Bechtold Harrisburg 5 87 1 1 29
2 3 28
3 1 30
4 5 4
Semi (39 Courtney Hanson) Courtney Hanson Brookings 5 85 1 2 29
2 1 27
3 2 29
4 3 5
Semi (31 Yairis Alvarado) Yairis Alvarado Sioux Falls Lincoln Interp 6 78 1 3 22
2 2 29
3 1 27
4 6 4
Semi (29 Margaret Barnett) Margaret Barnett Wagner 7 84 1 2 28
2 2 27
3 3 29
4 6 3
Prelim (31 Carlie Hartle) Carlie Hartle Sioux Falls Lincoln Interp 8 83 1 2 29
2 2 26
3 4 28
Prelim (17 Shawndra Thielen) Shawndra Thielen Sioux Valley 9 84 1 4 27
2 3 29
3 2 28
Prelim (22 Janae Hahn) Janae Hahn Dell Rapids 9 80 1 4 25
2 3 26
3 2 29
Prelim (14 Elle Thompson) Elle Thompson Flandreau 10 82 1 4 26
2 2 29
3 4 27
Prelim (16 Josh Erickson) Josh Erickson Sioux Falls Christian 10 81 1 2 29
2 4 24
3 4 28
Prelim (18 Alexis Keimig) Alexis Keimig Deuel School District 10 77 1 3 25
2 5 24
3 2 28
Prelim (22 Brooke Hawthorne) Brooke Hawthorne Dell Rapids 11 81 1 3 28
2 5 26
3 3 27
Prelim (20 Hayat Sumael) Hayat Sumael O'Gorman 11 79 1 3 27
2 6 25
3 3 27
Prelim (20 Elizabeth Lubeck) Elizabeth Lubeck O'Gorman 11 79 1 6 25
2 3 26
3 3 28
Prelim (20 Faith Rogers) Faith Rogers O'Gorman 11 78 1 3 28
2 5 23
3 3 27
Prelim (22 Bergen Weiland) Bergen Weiland Dell Rapids 11 77 1 3 28
2 3 23
3 5 26
Prelim (35 Mary Schmidt) Mary Schmidt Yankton 12 81 1 4 25
2 3 28
3 5 28
Prelim (27 Kenzie Irick) Kenzie Irick Winner 12 81 1 4 27
2 4 28
3 4 26
Prelim (28 Avery Alvarado) Avery Alvarado Harrisburg 12 79 1 2 27
2 5 27
3 6 25
Prelim (34 Katie Larson) Katie Larson West Central 12 79 1 5 26
2 3 27
3 4 26
Prelim (30 Shaina Determan) Shaina Determan Hanson Beavers 12 78 1 4 25
2 4 27
3 4 26
Prelim (14 Catrina Standifer) Catrina Standifer Flandreau 12 78 1 5 24
2 2 27
3 5 27
Prelim (20 Bethelehem Gebremedehine) Bethelehem Gebremedehine O'Gorman 12 69 1 5 23
2 5 19
3 2 27
Prelim (25 Lana Braswell) Lana Braswell Garretson Blue Dragons 13 79 1 5 26
2 5 26
3 3 27
Prelim (18 Emma McKean) Emma McKean Deuel School District 13 78 1 3 26
2 5 26
3 5 26
Prelim (17 Jarrett Kahler) Jarrett Kahler Sioux Valley 13 77 1 5 24
2 4 27
3 4 26
Prelim (27 Emily Moser) Emily Moser Winner 13 67 1 4 20
2 4 22
3 5 25
Prelim (34 Katelynn Urness) Katelynn Urness West Central 14 76 1 6 25
2 4 27
3 6 24
Prelim (28 Gracie Simonsen) Gracie Simonsen Harrisburg 14 74 1 5 25
2 4 25
3 5 24
Prelim (28 Skylar Drey) Skylar Drey Harrisburg 15 65 1 5 18
2 6 22
3 5 25