Golda Meir Debate Invitational

2016 — Milwaukee, WI/US

Final Places in Novice Lincoln-Douglas

Place Name School/Team Ballots
1st (Marquette University AS) Adley Smith Marquette 1 W 28
2 W 28
3 W 29
4 L 29
5 W 27
6 W W W
7 L W W
2nd (Brookfield East SK) Simran Khunger Brookfield East 1 W 24
2 L 29
3 W 27.5
4 W 28
5 W 28
6 W W W
7 W L L
Semifina (Bradley Tech AN) Alexander Neal Bradley Tech 1 W 26
2 W 29
3 L 20
4 W 29
5 W 29
6 L L L
Semifina (Appleton North ZP) Zoe Pizak Appleton North 1 W 29
2 W 29
3 W 29
4 W 23
5 W 26.5
6 L L L

Place Name School/Team Win Pts -1HL Pts OpW Ballots
Prelim (Golda Meir AH) Aubree Hansen Golda Meir 4 82 137 2.6 1 L 28
2 W 27
3 W 27
4 W 28
5 W 27
Prelim (West Bend CM) Caitlin Marsch West Bend 4 79 133 2.8 1 W 27
2 W 28
3 W 30
4 W 24
5 L 24
Prelim (Whitefish Bay DC) Declan Coleman Whitefish Bay 3 83.25 136.25 3 1 W 28
2 B
3 W 28
4 L 24
5 L 29
Prelim (Whitefish Bay BW) Beatrix Walter Whitefish Bay 3 83 140 2.75 1 B
2 L 27
3 L 27
4 W 30
5 W 28
Prelim (Bradley Tech QC) Quentin Castro Bradley Tech 3 81 132.5 2.2 1 L 23.5
2 W 28
3 L 27
4 W 28
5 W 26
Prelim (Bradley Tech AK) Yahonadov (KING) Ahveooz Bradley Tech 3 80 130 2.6 1 W 26
2 W 27
3 L 27
4 W 28
5 L 22
Prelim (Marquette University SL) Sam Larson Marquette 3 76.5 126.5 2 1 W 28
2 L 22
3 L 26.5
4 W 23
5 W 27
Prelim (Brookfield East XG) Xander Ge Brookfield East 3 76 127 3.4 1 W 28
2 W 26
3 W 23
4 L 24
5 L 26
Prelim (Bradley Tech AP) Antonio Ponce DeLeon Bradley Tech 2 82 134 2.6 1 L 27
2 L 27
3 W 28
4 L 22
5 W 30
Prelim (Whitefish Bay JP) Jack Pioskowski Whitefish Bay 2 81 135 2.6 1 L 25
2 L 27
3 W 27
4 L 27
5 W 29
Prelim (Brookfield East AK) Adithya Konduru Brookfield East 2 80 131 3 1 W 23
2 W 28
3 L 28
4 L 26
5 L 26
Prelim (Bradley Tech AB) Anaji Brooks Bradley Tech 2 80 131 2.6 1 W 27
2 L 24
3 L 26
4 W 27
5 L 27
Prelim (Craig MT) Madalyn Thompson Craig 2 77 129 2.6 1 L 25
2 W 25
3 L 27
4 L 26
5 W 26
Prelim (Whitefish Bay BA) Benjamin Ahyun Whitefish Bay 2 75.5 127.5 2.5 1 L 28
2 L 24
3 W 25
4 B
5 L 25
Prelim (Craig AP) Axel Pelayo Craig 1 80.5 132.5 3.25 1 L 23
2 L 28
3 B
4 L 26
5 L 29
Prelim (Whitefish Bay AB) Andy Beale Whitefish Bay 1 79 132 2.6 1 L 26
2 L 27
3 W 27
4 L 26
5 L 26
Prelim (Bradley Tech GA) Gavin Anderson Bradley Tech 1 78 132 2 1 L 25
2 W 27
3 L 26
4 L 29
5 L 25
Prelim (Alexander Hamilton DA) Destiny Austin Alexander Hamilton 1 76 125 2.25 1 L 26
2 L 23
3 L 26
4 L 25
5 B
Prelim (Golda Meir CA) Cametria Anderson Golda Meir 1 76 125 2 1 L 25
2 L 26
3 L 22
4 W 25
5 L 27