Juan Diego Silver and Blue

2016 — UT/US

Final Places in A- Novice Impromptu

Place Name School/Team Rk Rk Rk Rcp Ballots
1st (AX Julane Machado) Julane Machado Skyline 11 3 3 8.33 1 3
2 1
3 1
4 1 1 1
5 1 1 1
2nd (AB Makayla Patrick) Makayla Patrick Herriman 23 5 13 4.86 1 2
2 2
3 1
4 1 2 2
5 6 2 5
3rd (AH Whitney McConnell) Whitney McConnell Lone Peak 25 8 10 4.27 1 5
2 1
3 1
4 2 3 3
5 4 3 3
4th (BB Gladys Hernandez Zuniga) Gladys Hernandez Zuniga Copper Hills 26 9 13 4.44 1 1
2 2
3 1
4 3 4 2
5 5 6 2
5th (AX Calissa Mayer) Calissa Mayer Skyline 26 12 11 5.19 1 1
2 1
3 1
4 5 6 1
5 3 4 4
6th (AA Karley Viczian) Karley Viczian Juan Diego Catholic 28 9 13 4.22 1 3
2 2
3 1
4 3 1 5
5 2 5 6
Semis (AX B'Elana Wilcox) B'Elana Wilcox Skyline 16 9 0 2.41 1 2
2 2
3 3
4 2 3 4
Semis (AX Maggie Liu) Maggie Liu Skyline 16 10 0 3.25 1 1
2 1
3 4
4 4 2 4
Semis (AX David Zhong) David Zhong Skyline 20 14 0 2.55 1 1
2 2
3 3
4 4 7 3
Semis (AE Mikkie Scott) Mikkie Scott Green River 21 15 0 2.85 1 1
2 1
3 4
4 5 5 5
Semis (AC Liz Stay) Liz Stay Bingham 24 16 0 2.27 1 1
2 2
3 5
4 6 4 6
Semis (BB Canyon Smith) Canyon Smith Copper Hills 24 19 0 2.48 1 2
2 1
3 2
4 7 5 7
Semis (AD Alissa Nipper) Alissa Nipper West 26 19 0 2.21 1 4
2 1
3 2
4 6 6 7
Semis (AB Charlye Diel) Charlye Diel Herriman 28 20 0 1.6 1 2
2 3
3 3
4 7 7 6

Place Name School/Team Rk Rcp Ballots
Prelim (BB Savannah Larsen) Savannah Larsen Copper Hills 9 1.66 1 1
2 6
3 2
Prelim (AS Omar Khan) Omar Khan Summit 9 1.53 1 3
2 1
3 5
Prelim (AF Madeleine Sorenson) Madeleine Sorenson Waterford 9 1.08 1 2
2 3
3 4
Prelim (AD Matthew Kim) Matthew Kim West 10 2.12 1 1
2 8
3 1
Prelim (BB Cheyenne Hahn) Cheyenne Hahn Copper Hills 10 1.16 1 2
2 6
3 2
Prelim (BB Kiara Gonzalez) Kiara Gonzalez Copper Hills 10 1.16 1 6
2 2
3 2
Prelim (AL Hannah Goins) Hannah Goins Highland 10 1 1 4
2 4
3 2
Prelim (AE Shelbee McFadden) Shelbee McFadden Green River 11 1.41 1 6
2 4
3 1
Prelim (AK Makayla Kramer) Makayla Kramer Rock Springs 11 1.14 1 7
2 2
3 2
Prelim (AH Adam Godfrey) Adam Godfrey Lone Peak 11 0.99 1 6
2 2
3 3
Prelim (AB Sierra Schippers) Sierra Schippers Herriman 11 0.99 1 6
2 3
3 2
Prelim (BB Heather Davis) Heather Davis Copper Hills 11 0.95 1 2
2 4
3 5
Prelim (BB Nydia Lopez-Goins) Nydia Lopez-Goins Copper Hills 11 0.95 1 2
2 5
3 4
Prelim (AN Sraavya Pinjala) Sraavya Pinjala Hillcrest 11 0.86 1 3
2 3
3 5
Prelim (AN Sydney Min) Sydney Min Hillcrest 12 1.39 1 7
2 1
3 4
Prelim (BB Paola Almanza) Paola Almanza Copper Hills 12 1.36 1 1
2 5
3 6
Prelim (AH Alex Higgins) Alex Higgins Lone Peak 12 0.78 1 5
2 4
3 3
Prelim (AB Kaleb Schauerhamer) Kaleb Schauerhamer Herriman 13 0.89 1 2
2 4
3 7
Prelim (AA John Flanagan) John Flanagan Juan Diego Catholic 13 0.86 1 5
2 6
3 2
Prelim (BB Sariah Purser) Sariah Purser Copper Hills 13 0.8 1 3
2 7
3 3
Prelim (AA Kiely Rasmussen) Kiely Rasmussen Juan Diego Catholic 13 0.74 1 6
2 3
3 4
Prelim (BB Asia Rowell) Asia Rowell Copper Hills 14 1.3 1 7
2 6
3 1
Prelim (AM Mya Barrie) Mya Barrie Jackson Hole 14 0.69 1 6
2 3
3 5
Prelim (AD Michael Lunn) Michael Lunn West 14 0.69 1 3
2 5
3 6
Prelim (BB Alex Mappin) Alex Mappin Copper Hills 14 0.69 1 6
2 3
3 5
Prelim (AK Brody White) Brody White Rock Springs 14 0.66 1 4
2 6
3 4
Prelim (AD Thomas Drews) Thomas Drews West 15 0.7 1 3
2 4
3 8
Prelim (AE Breccken Caroon) Breccken Caroon Green River 15 0.67 1 3
2 5
3 7
Prelim (AE Kassi Jo Rasmussen) Kassi Jo Rasmussen Green River 15 0.67 1 7
2 5
3 3
Prelim (AH Nathan Larsen) Nathan Larsen Lone Peak 15 0.64 1 4
2 4
3 7
Prelim (AA Jaden Herbert) Jaden Herbert Juan Diego Catholic 15 0.61 1 5
2 4
3 6
Prelim (AN Momina Sial) Momina Sial Hillcrest 15 0.61 1 4
2 5
3 6
Prelim (AR Seviah Morgan) Seviah Morgan Hunter 16 0.63 1 6
2 7
3 3
Prelim (AH Anna Brimley) Anna Brimley Lone Peak 16 0.59 1 5
2 4
3 7
Prelim (AA Charlee Sanchez) Charlee Sanchez Juan Diego Catholic 16 0.59 1 5
2 7
3 4
Prelim (AE Ashlynn Robbins) Ashlynn Robbins Green River 17 0.61 1 7
2 3
3 7
Prelim (AE Will Allen) Will Allen Green River 17 0.61 1 7
2 3
3 7
Prelim (AA Daniella Ulloa) Daniella Ulloa Juan Diego Catholic 17 0.61 1 8
2 6
3 3
Prelim (AL Maxwell Herrman) Maxwell Herrman Highland 17 0.55 1 4
2 7
3 6
Prelim (AH Morgan Rasmussen) Morgan Rasmussen Lone Peak 17 0.55 1 7
2 6
3 4
Prelim (AE Alex Shafe) Alex Shafe Green River 17 0.55 1 4
2 8
3 6
Prelim (AA Kelly Blaber) Kelly Blaber Juan Diego Catholic 17 0.55 1 4
2 7
3 6
Prelim (AD Marissa Goodman) Marissa Goodman West 17 0.54 1 5
2 5
3 7
Prelim (AZ Tyler Baugh) Tyler Baugh Jordan 17 0.52 1 6
2 6
3 5
Prelim (AN Dominick Strome) Dominick Strome Hillcrest 17 0.52 1 5
2 6
3 6
Prelim (AB Kevin Smith) Kevin Smith Herriman 18 0.59 1 3
2 7
3 8
Prelim (AH Charles Williams) Charles Williams Lone Peak 18 0.52 1 8
2 5
3 5
Prelim (AB Hayden Hesse-Konig) Hayden Hesse-Konig Herriman 18 0.52 1 5
2 5
3 8
Prelim (AS Eric Mecham) Eric Mecham Summit 21 0.44 1 8
2 8
3 5
Prelim (AR Jamie Gardner) Jamie Gardner Hunter 23 0.38 1 8
2 7
3 8
Prelim (AK Merary Avila) Merary Avila Rock Springs 12 0.37 1 4
2 F
3 8
Prelim (AK Nasheil Vieira) Nasheil Vieira Rock Springs 14 0.28 1 7
2 7
3 F
Prelim (AE Robyn Jauregui) Robyn Jauregui Green River 8 0.12 1 8
2 F
3 F