Assumption Rocket Invitational

2016 — KY/US

Final Places in Broadcasting

Place Name School/Team Rk JP Rcp Pts Ballots
1st (100) Antonio Clements Trinity 500 0 2.33 296 3 97
1 100
1 100 1 100 3 96
2nd (129) Daniel Meritt Rowan County Sr 800 0 1.25 294 1 100
2 97
2 98 4 97 2 99
3rd (118) Gracie Hall Central Hardin 1100 0 0.99 285 2 99
1 100
3 97 2 99 6 89
4th (140) Kayla Thurman Central Hardin 1300 0.02 0.7 284 1 100
2 99
4 96 5 96 4 92
5th (121) Leila Abou Jaoude Lafayette 1300 0.01 1.34 289 1 100
1 100
5 95 7 94 1 100
6th (109) Faith LoPiccolo Henry Clay 1400 0 0.69 282 1 100
1 100
6 94 3 98 5 90
7th (132) Billy Devericks Knott County Central 2000 0 0.44 273 1 100
3 97
7 93 6 95 7 85

Place Name School/Team Rk Rcp Pts Ballots
Prelim (114) Ryan Henning LaRue County 400 1.33 194 1 100
3 94
Prelim (104) Izzy Neel Bethlehem 500 1.25 197 4 97
1 100
Prelim (134) Matthew Fannin Knott County Central 500 1.25 190 4 90
1 100
Prelim (117) Ben Carpenter North Oldham 500 0.83 194 2 99
3 95
Prelim (137) Samantha Miller Boyle County 500 0.83 192 3 95
2 97
Prelim (135) Lekha Challappa Kentucky Country Day 600 0.75 190 4 95
2 95
Prelim (113) Jack Walz Beechwood 600 0.75 187 2 97
4 90
Prelim (111) Charlie Stacy Beechwood 600 0.66 191 3 98
3 93
Prelim (105) Monica Gutierez Boone County 600 0.66 186 3 97
3 89
Prelim (130) Madison Welte Rowan County Sr 700 0.7 193 5 96
2 97
Prelim (144) Adarsh Chithrala Paul Laurence Dunbar 700 0.7 192 5 96
2 96
Prelim (139) Billy Young Rowan County Sr 700 0.7 187 2 99
5 88
Prelim (136) Sanna Muhammad Boyle County 700 0.7 185 2 99
5 86
Prelim (107) Ethan Kohl Boone County 700 0.7 184 2 98
5 86
Prelim (110) Jared Rowe Beechwood 700 0.58 186 3 98
4 88
Prelim (108) Aida Manzi Boone County 700 0.58 184 4 90
3 94
Prelim (138) Noah Moore Highlands 800 1.14 194 7 94
1 100
Prelim (103) GJ Olde Loohuis Bethlehem 800 1.14 185 1 100
7 85
Prelim (126) Will Hedrick Rowan County Sr 800 0.66 182 6 90
2 92
Prelim (106) Hannah Johnson Boone County 800 0.53 178 3 93
5 85
Prelim (133) Sarah Hunter Knott County Central 800 0.5 186 4 96
4 90
Prelim (102) Mark Hughes Trinity 900 0.64 184 2 99
7 85
Prelim (131) Clint Chaffins Knott County Central 900 0.49 189 6 95
3 94
Prelim (101) Teddy Dentinger Trinity 900 0.49 175 3 95
6 80
Prelim (115) Celeste Menard LaRue County 900 0.45 181 5 89
4 92
Prelim (128) Alyssa White LaRue County 900 0.45 180 5 90
4 90
Prelim (125) Boston Enderle Rowan County Sr 1000 0.41 187 6 95
4 92
Prelim (124) Nicholas Imam Paul Laurence Dunbar 1000 0.41 183 4 97
6 86
Prelim (122) Isaac Kern Lafayette 1000 0.41 178 6 88
4 90
Prelim (141) Zoe McCarthy Central Hardin 1000 0.41 173 4 93
6 80
Prelim (120) Lauren Ratliff Beechwood 1000 0.4 182 5 92
5 90
Prelim (142) Nick Ludwick North Oldham 1000 0.4 171 5 89
5 82
Prelim (119) Omar Abdalla North Oldham 1100 0.36 181 5 93
6 88
Prelim (123) Hathlyn Chapman Rowan County Sr 1100 0.36 168 6 80
5 88
Prelim (127) Trevor Keeton Rowan County Sr 1200 0.32 169 6 88
6 81