Young Lawyers

2015 — UT/US

Final Places in Novice Lincoln Douglas

Place Name School/Team Ballots
1st (Logan WC) Wesley Carter Logan
W 28
W 29
W 27
W 25
W 30
W W W
W L W
W W W
2nd (Hunter AD) Anastasia Davis Hunter
W 29
W 29
W 28
W 29
W 28
W W W
W W L
L L L
Semi Fin (SkyVie SK) Sierra Kline Sky View
W 29
W 26
W 30
W 28
L 28
W W W
L W L
Semi Fin (JuaDie EN) Elainna Na Juan Diego
W 26
W 29
W 29
L 26
W 29
W
L L W
Quarter (SkyVie DS) Dominik Schumacher Sky View
W 30
W 26
W 30
L 28
L 30
L L L
Quarter (SkyVie HD) Hayden Dattage Sky View
W 29.1
L 27
W 30
L 28.3
W 28.5
L L L
Quarter (JuaDie EG) Erin Garzella Juan Diego
W 28
W 28.5
W 28
L 26
W 28
L
Quarter (Bingha LT) Losena Tauteoli Bingham
W 28
W 26
L 30
W 27
L L L

Place Name School/Team Win Pts -1HL Pts -2HL Pts OSd Rand Ballots
Prelim (CopHil MT) Moira Turner Copper Hills 3 85.8 27.8 142.8 13 822
W 29
L 29
L 28
W 28.8
W 28
Prelim (SkyVie JE) Jeffery Evens Sky View 3 84.3 29.3 140.3 14.4 374
L 27
L 28
W 29
W 28
W 28.3
Prelim (Logan MJ) Michelle Jung Logan 3 83 28 138 11.2 628
L 27
W 28
W 26
W 29
L 28
Prelim (Highla KH) Kenna Hansen Highland 3 82 29 136 11.4 240
W 28
W 25
L 27
W 29
L 27
Prelim (CopHil KB) Klever Barrezueta Copper Hills 3 82 27 136 16.2 384
L 28
W 27
L 27
W 26
W 28
Prelim (Logan CT) Cintia Trujillo Logan 3 82 25 136 17.6 314
L 29
W 28
L 25
W 28
W 26
Prelim (SkyVie KP) Kjia Perkins Sky View 2 82.88 27.58 137.88 16.2 327
L 27.3
L 28
W 28
W 27
Prelim (Jordan RB) Rachel Barnes Jordan 2 82 26 137 10.8 501
L 27
W 29
W 27
L 28
L 26
Prelim (Jordan SF) Sabrina Franco Jordan 2 79.33 25.33 133.33 16 62
L 28
L 26
L 26
Prelim (Bingha CC) Caleb Christensen Bingham 2 79.2 27.2 131.2 17.4 544
L 27
L 25
L 24
W 27.2
W 28
Prelim (SanJua EP) Eva Perkins San Juan 2 79 29 132 13.8 274
L 25
L 25
W 26
L 28
W 28
Prelim (Jordan SC) Shellby Carvalho Jordan 2 79 27.9 131.1 16.2 130
W 26
L 25.1
L 27
L 27
W 26
Prelim (SkyVie ML) Mathew Luthy Sky View 2 79 26 132 13.2 12
W 28
L 25
L 26
W 28
L 25
Prelim (KarG TH) Tanner Hassan Karl G Maeser 2 77 27 129 17 322
L 25
W 25
W 26
L 26
L 27
Prelim (Bingha WS) Wiphawanee Savageau Bingham 2 76.75 24.75 128.75 11.75 859
W 28
L 24
L 25
L 26
Prelim (Jordan CP) Charles Pozernick Jordan 1 82 28 136 15.4 370
L 27
L 27
L 26
L 28
W 28
Prelim (Jordan CW) Chloe Wilbur Jordan 1 78.75 23.75 133.75 13.75 939
L 25
L 30
L 26
L 26
Prelim (Ventur BC) Ben Crown Venture 1 77 26 128 14.4 930
L 27
L 24
L 24
W 27
L 26
Prelim (Highla WE) William Eckenfelder Highland 1 75 25 125 15.5 914
L 24
L
L 26
L 25
Prelim (SanJua JC) JC Clinger San Juan 0 78 26 130 13.8 397
L 28
L 24
L 25
L 26
L 27