Apple Valley MinneApple Debate 2015

2014 — MN/US

NDCA Dukes and Bailey Points in VLD

Code Name Institution Points Wins Pct Elim Field Geo
Scarsdale MB Michael Bogaty Scarsdale 317 6 86 2.3 100 1.6
Greenhill BE Bennett Eckert Greenhill 248 6 86 1.8 100 1.6
Sacred Heart AT Adam Tomasi Sacred Heart 221 6 86 1.6 100 1.6
Evanston CT Carlos Taylor Evanston 193 6 86 1.4 100 1.6
University School (FL DB David Branse University School (FL) 193 6 86 1.4 100 1.6
Strake Jesuit College AT Anthony Tohme Strake Jesuit College P 182 5 71 1.6 100 1.6
Grapevine AY Alexander Yoakum Grapevine 166 6 86 1.2 100 1.6
Harrison EA Elyssa Alfieri Harrison 166 6 86 1.2 100 1.6
Miramonte TK Tom Kadie Miramonte 166 6 86 1.2 100 1.6
Clements FT Felix Tan Clements 160 5 71 1.4 100 1.6
Mission San Jose SS Shivane Sabharwal Mission San Jose 160 5 71 1.4 100 1.6
Greenhill GB Graham Baker Greenhill 152 6 86 1.1 100 1.6
Hockaday AH Anne-Marie Hwang Hockaday 152 6 86 1.1 100 1.6
Clements RG Rebecca Gelfer Clements 137 5 71 1.2 100 1.6
Lexington AS Achal Srinivasan Lexington 137 5 71 1.2 100 1.6
Northland Christian DL Davis LaBarre Northland Christian 137 5 71 1.2 100 1.6
Strake Jesuit College RC Richard Cook Strake Jesuit College P 137 5 71 1.2 100 1.6
West Des Moines Valle GS Gina Scorpiniti West Des Moines Valley 137 5 71 1.2 100 1.6
Bronx Science CL Carolyn Lau Bronx Science 125 5 71 1.1 100 1.6
Bronx Science DR Diganta Rashed Bronx Science 125 5 71 1.1 100 1.6
Bronx Science JS John Staunton Bronx Science 125 5 71 1.1 100 1.6
Harrison EE Ella Eisinger Harrison 125 5 71 1.1 100 1.6
Harrison SR Sarah Ryan Harrison 125 5 71 1.1 100 1.6
Hopkins SG Sam Greenwald Hopkins 125 5 71 1.1 100 1.6
Lake Highland Prepara MC Michael Corder Lake Highland Preparato 125 5 71 1.1 100 1.6
Scarsdale DW David Wang Scarsdale 125 5 71 1.1 100 1.6
Strake Jesuit College JZ Joe Zaghrini Strake Jesuit College P 125 5 71 1.1 100 1.6
Strake Jesuit College SM Sean McCormick Strake Jesuit College P 125 5 71 1.1 100 1.6
Theodore Roosevelt EW Emma Weddle Theodore Roosevelt 125 5 71 1.1 100 1.6
Walt Whitman LK Leora Korn Walt Whitman 125 5 71 1.1 100 1.6
Walt Whitman MR Miklos Roberts-Gaal Walt Whitman 125 5 71 1.1 100 1.6
West Des Moines Valle TG Trent Gilbert West Des Moines Valley 125 5 71 1.1 100 1.6
Mission San Jose LS Lavanya Singh Mission San Jose 114 5 71 1 100 1.6
Apple Valley PH Prince Hyemang Apple Valley 92 4 57 1 100 1.6
Barrington SN Sienna Nordquist Barrington 92 4 57 1 100 1.6
Brown BD Blake Dawson Brown 92 4 57 1 100 1.6
Brown VP Victoria Priest Brown 92 4 57 1 100 1.6
Dowling Catholic CK Cati Kalinoski Dowling Catholic 92 4 57 1 100 1.6
duPont Manual XH Xinlan Hu duPont Manual 92 4 57 1 100 1.6
Eastside Catholic DD Dino De_Raad Eastside Catholic 92 4 57 1 100 1.6
Eastside Catholic TD Tinuola Dada Eastside Catholic 92 4 57 1 100 1.6
Evanston EW Eric Weine Evanston 92 4 57 1 100 1.6
Evanston JS Joey Schnide Evanston 92 4 57 1 100 1.6
Harrison AG Amy Geller Harrison 92 4 57 1 100 1.6
Hawken NK Nicole Kastelic Hawken 92 4 57 1 100 1.6
Hockaday AG Aashima Garg Hockaday 92 4 57 1 100 1.6
Hockaday LJ Lori Jia Hockaday 92 4 57 1 100 1.6
Lake Highland Prepara KP Krupali Patel Lake Highland Preparato 92 4 57 1 100 1.6
Lake Highland Prepara NK Neal Kapoor Lake Highland Preparato 92 4 57 1 100 1.6
Lexington NB Nirmal Balachundhar Lexington 92 4 57 1 100 1.6
North Carolina School TP Tejal Patwardham North Carolina School o 92 4 57 1 100 1.6
Oxbridge Academy of t BK Brandon Kramer Oxbridge Academy of the 92 4 57 1 100 1.6
Plano East AK Aimun Khan Plano East 92 4 57 1 100 1.6
Presentation MS Mariah Stewart Presentation 92 4 57 1 100 1.6
Princeton DE Daniel Edelberg Princeton 92 4 57 1 100 1.6
Roseville Area DD Dean Doneen Roseville Area 92 4 57 1 100 1.6
Roseville Area NM Nathan Meyer Roseville Area 92 4 57 1 100 1.6
Scarsdale MC Marie Ceske Scarsdale 92 4 57 1 100 1.6
Strake Jesuit College ML Matthew Lai Strake Jesuit College P 92 4 57 1 100 1.6
University School (FL AF Alejandro Frydman University School (FL) 92 4 57 1 100 1.6
University School (FL KC Karan Choudhary University School (FL) 92 4 57 1 100 1.6
University School (FL SK Samantha Koreman University School (FL) 92 4 57 1 100 1.6
Walt Whitman NL Nicholas Lorence Walt Whitman 92 4 57 1 100 1.6
Walt Whitman SP Sophie Palim Walt Whitman 92 4 57 1 100 1.6
West Des Moines Valle TF TJ Foley West Des Moines Valley 92 4 57 1 100 1.6
Barrington JH Jeffrey Hymen Barrington 69 3 43 1 100 1.6
Barrington RJ Ricardo Jimenez Barrington 69 3 43 1 100 1.6
Bettendorf AM Adejoke Mason Bettendorf 69 3 43 1 100 1.6
Brown NT Nuri Thompson Brown 69 3 43 1 100 1.6
Brown SS Serena Stoddard Brown 69 3 43 1 100 1.6
Hawken MZ Matthew Zhu Hawken 69 3 43 1 100 1.6
Hockaday KK Kate Keough Hockaday 69 3 43 1 100 1.6
Hopkins RA Rae Akinsanya Hopkins 69 3 43 1 100 1.6
Lake Highland Prepara SS Suzie Sharpe Lake Highland Preparato 69 3 43 1 100 1.6
Lakeville South TJ Ted Jantscher Lakeville South 69 3 43 1 100 1.6
Lexington JK Jungwan Kim Lexington 69 3 43 1 100 1.6
Lexington JS Jessica Sun Lexington 69 3 43 1 100 1.6
Lexington LW Linnea Warburton Lexington 69 3 43 1 100 1.6
Liberty Christian BS Breann Smith Liberty Christian 69 3 43 1 100 1.6
Mission San Jose PB Prachit Bhike Mission San Jose 69 3 43 1 100 1.6
New Trier LK Louie Kollar New Trier 69 3 43 1 100 1.6
Newtown AH Aysha Hafiz Newtown 69 3 43 1 100 1.6
Northland Christian MZ Maggie Zollo Northland Christian 69 3 43 1 100 1.6
Okoboji HG Hannah Grovsner Okoboji 69 3 43 1 100 1.6
Plano East AB Aisha Bawany Plano East 69 3 43 1 100 1.6
Presentation KS Kaitlynn Sierra Presentation 69 3 43 1 100 1.6
Roseville Area SL Shane Lilla-Fogarty Roseville Area 69 3 43 1 100 1.6
Saint Thomas Academy AS Annie Schoonover St Thomas 69 3 43 1 100 1.6
Saint Thomas Academy NW Nick Weir St Thomas 69 3 43 1 100 1.6
Saint Thomas Academy SK Sophia Kuriscak St Thomas 69 3 43 1 100 1.6
Scarsdale LS Lauren Singer Scarsdale 69 3 43 1 100 1.6
St. Louis Park DH David Hope St. Louis Park 69 3 43 1 100 1.6
Strake Jesuit College KF Kyle Fennessy Strake Jesuit College P 69 3 43 1 100 1.6
Strake Jesuit College WL William Ledig Strake Jesuit College P 69 3 43 1 100 1.6
Walt Whitman JB Jacob Blitz Walt Whitman 69 3 43 1 100 1.6
West Des Moines Valle CT Conal Thomas-McGinnis West Des Moines Valley 69 3 43 1 100 1.6
West Des Moines Valle EM Evan McKinney West Des Moines Valley 69 3 43 1 100 1.6
Whitefish Bay SR Suhas Raja Whitefish Bay 69 3 43 1 100 1.6
Barrington ER Ethan Rahman Barrington 47 2 29 1 100 1.6
Bettendorf JB John Bai Bettendorf 47 2 29 1 100 1.6
Bronx Science ZP Zoe Posner Bronx Science 47 2 29 1 100 1.6
Eagan DC David Cox Eagan 47 2 29 1 100 1.6
Eagan NM Nicholas Mattson Eagan 47 2 29 1 100 1.6
Eagan TA Tahir Ahsan Eagan 47 2 29 1 100 1.6
Eastside Catholic DC Drew Charters Eastside Catholic 47 2 29 1 100 1.6
Episcopal AB Adam Brown Episcopal 47 2 29 1 100 1.6
Hopkins AL Alex Leih Hopkins 47 2 29 1 100 1.6
Isidore Newman AA Alexis Alex Isidore Newman 47 2 29 1 100 1.6
Lake Highland Prepara NP Navya Pothamsetty Lake Highland Preparato 47 2 29 1 100 1.6
New Trier NK Nicky Kacena New Trier 47 2 29 1 100 1.6
Okoboji RO Rebecca Owens Okoboji 47 2 29 1 100 1.6
Rosemount WL William Lai Rosemount 47 2 29 1 100 1.6
Saint Thomas Academy NB Noah Bandt St Thomas 47 2 29 1 100 1.6
St. Louis Park DA Dotan Appelbaum St. Louis Park 47 2 29 1 100 1.6
Walt Whitman MH Michael Hepburn Walt Whitman 47 2 29 1 100 1.6
Walt Whitman RH Rachel Hazan Walt Whitman 47 2 29 1 100 1.6
West Des Moines Valle DC DC Cunningham West Des Moines Valley 47 2 29 1 100 1.6
West Des Moines Valle KK Kyle Kopf West Des Moines Valley 47 2 29 1 100 1.6
Whitefish Bay RP Robert Paslaski Whitefish Bay 47 2 29 1 100 1.6
Whitefish Bay WT Wendy Trattner Whitefish Bay 47 2 29 1 100 1.6
Coon Rapids LA Louisa Akoto Coon Rapids 23 1 14 1 100 1.6
Eagan JL Jack Linden Eagan 23 1 14 1 100 1.6
Eagan SH Stephen Herron Eagan 23 1 14 1 100 1.6
Highland Park AM Alex Maceda Highland Park 23 1 14 1 100 1.6
Rosemount AH Aleezeh Hasan Rosemount 23 1 14 1 100 1.6
Upper Dublin RZ Richard Zhang Upper Dublin 23 1 14 1 100 1.6
West Des Moines Valle ZB Zach Bollinger West Des Moines Valley 23 1 14 1 100 1.6
Eagan KM Kathryn Maas Eagan 0 0 1 100 1.6
Eagan MW Melissa Wilson Eagan 0 0 1 100 1.6
Highland Park MC Monce Cuerta Highland Park 0 0 1 100 1.6