Jack Howe Memorial Tournament

2021 — NSDA Campus, CA/US
Final Places
Open Lincoln-Douglas - TOC
Debate Elims
Place Code Name State Round Ballots
1st Orange Lutheran AZ Aaron Zhang CA Final R1W29.5R2W29.7R3W29.2R4W29.5R5W29.3R6W29.5R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10LWW(2-1)R11LWW(2-1)
2nd Diamond Bar NC Nathan Chu CA Final R1W29.0R2W29.0R3W29.1R4W29.0R5L29.2R6W28.8R8WLW(2-1)R9LWW(2-1)R10WWW(3-0)R11WLL(1-2)
Semi Nashua HS South EG Enya Gu NH Semi R1W28.9R2W28.5R3W29.4R4W29.0R5L29.0R6W29.8R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10WLL(1-2)
Semi Perry JA Joey Antonelli AZ Semi R1W28.9R2W29.1R3W29.7R4W29.5R5W29.6R6W29.9R8WWL(2-1)R9WWW(3-0)R10LLL(0-3)
Quar ModernBrain JO Joseph Or CA Quar R1W29.1R2W29.5R3L28.9R4W28.7R5W28.3R6W29.9R7WWW(3-0)R8WWL(2-1)R9LLL(0-3)
Quar Archbishop Mitty AA Alex Ali CA Quar R1W28.9R2W29.0R3W28.6R4L24.0R5W28.8R6W30.0R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9LLL(0-3)
Quar Samammish LW Lydia Wang WA Quar R1W28.8R2W29.4R3L29.1R4W29.4R5L29.8R6W29.7R7LWW(2-1)R8WWW(3-0)R9WLL(1-2)
Quar Millard North NL Nathan Liu NE Quar R1W29.6R2W28.6R3W29.2R4W29.5R5W29.6R6L29.4R7WLW(2-1)R8WLW(2-1)R9LLL(0-3)
Octos Yerba Buena KN Kastella Nguyen CA Octos R1W28.9R2W28.9R3L29.0R4W29.5R5L28.7R6W29.3R7WLW(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Harker GS Gordy Sun CA Octos R1W29.1R2W28.5R3W28.8R4L28.9R5W29.6R6L29.3R7WWW(3-0)R8LLW(1-2)
Octos Solebury LM Leo Mokriski PA Octos R1W28.1R2W28.8R3L28.8R4W28.6R5W28.4R6W28.5R7WWW(3-0)R8LWL(1-2)
Octos Independent WW William Walker TX Octos R1W29.3R2L28.3R3W29.2R4W28.0R5W28.6R6L28.5R7LWW(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Marlborough AK Anya Karumanchi CA Octos R1W28.0R2W28.7R3W28.8R4L29.0R5W29.1R6L29.7R7LWW(2-1)R8LWL(1-2)
Octos Homestead SL Sarah Li WI Octos R1L29.4R3W28.7R4W29.4R5L28.2R6W29.1R7WWW(3-0)R8LLL(0-3)
Octos Honor AP Andrew Park CA Octos R1W29.7R2W29.7R3W28.5R4W29.5R5W29.5R6L28.0R7WWL(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Archbishop Mitty AS Arnav Simha CA Octos R1W29.5R2W29.3R3L29.6R4W29.6R5W29.4R6W28.9R7WWW(3-0)R8LLW(1-2)
Doubles Marlborough AW Alexis Weiss CA Doubles R1L26.5R2W28.3R3W29.0R4L28.5R5W28.8R6W28.6R7LLL(0-3)
Doubles West Ranch SV Shreyas Venkatsubramanian CA Doubles R1W28.9R2L29.2R3W29.1R4L29.0R5W29.0R6W28.5R7LWL(1-2)
Doubles Ayala AM Adam Mimou CA Doubles R1W28.8R2W29.4R3W29.2R4W29.6R5L29.4R6W29.7R7WLL(1-2)
Doubles Brentwood SH Samantha Ho CA Doubles R1W27.6R2W28.6R3W29.6R4L28.9R5L28.3R6W30.0R7LLL(0-3)
Doubles Canyon Crest ED Elaine Dong CA Doubles R1L28.2R2L29.0R3W29.1R4W29.0R5W28.7R6W29.2R7LLL(0-3)
Doubles Harvard-Westlake ML Maxwell Lee CA Doubles R1W29.0R2W28.3R3L28.2R4L27.9R5W28.5R6W28.7R7LLL(0-3)
Doubles ModernBrain AK Annabelle Kim CA Doubles R1L28.8R2W29.8R3W28.5R4L28.9R5W29.7R6W29.1R7LLW(1-2)
Doubles Brookfield East DJ David Jia WI Doubles R1L27.0R2W28.6R3W28.5R4W29.0R5W28.3R6W28.8R7LLL(0-3)
Doubles Honor VD Vaibhav Dara CA Doubles R1L28.8R2W28.6R3W27.8R4W29.5R5W29.9R6W29.4R7WLL(1-2)
Doubles Portola AS Amitoj Singh CA Doubles R1W29.3R2W29.5R3L28.7R4W29.1R5W28.7R6W28.9R7WLL(1-2)
Doubles Marlborough MS Margalit Salkin CA Doubles R1W28.0R2L28.3R3W28.5R4W28.8R5L28.5R6W28.7R7LLL(0-3)
Doubles Harvard-Westlake KD Kai Do CA Doubles R1BYER2L28.0R3L28.6R4W28.5R5W28.3R6W29.1R7LLL(0-3)
Doubles Dougherty Valley TM Tarpan Mishra CA Doubles R1W28.8R2W28.5R3W28.7R4W28.8R5L29.2R6L28.6R7LWL(1-2)
Debate Prelims
Place Code Name State WinPm OSdPm PtsPm -1HL PtsPm H2HPm Rand Ballots
Prelim Archbishop Mitty AB Aarav Billore CA 3 18 112.9 169.2 0 2.92 R1W28.8R2W28.5R3L27.5R4W28.0R5L27.8R6L28.6
Prelim Marlborough LK Lily Kinnear CA 3 20.5 115.9 173.7 0 9.3 R1L28.3R2W28.5R3W29.2R4L29.5R5W29.5R6L28.7
Prelim ModernBrain AY Amanda Yu CA 3 21.17 113.8 171.2 0 9.89 R1W27.6R2W28.3R3L28.4R4L28.4R5W29.8R6L28.7
Prelim Harvard-Westlake SW Simon Wacziarg CA 3 21.8 113.5 170.5 0 6.56 R2L28.0R3W28.6R4L27.8R5W29.2R6L28.5
Prelim Dougherty Valley KZ Katie Zheng CA 3 25 115.9 174 0 0.34 R1W29.5R2W28.6R3L28.7R4L29.3R5W28.6R6L29.3
Prelim James Logan AD Amogh Donthi CA 3 27.33 113 169.7 0 2.01 R1W28.0R2L28.0R3L28.6R4W28.7R5L28.4R6W28.0
Prelim Christopher Columbus AM Alan Munschy FL 3 29.83 113.8 170.6 0 8.4 R1W28.5R2L28.3R3W28.4R4L26.8R5W28.6R6L30.0
Prelim West HS SLC ML Marianne Liu UT 3 30 115 172.4 0 4.49 R1W28.7R2L28.7R3L28.8R4W29.0R5W28.8R6L28.4
Prelim Marlborough ED Ela Desai CA 3 30.17 115.1 172.3 0 8.89 R1L29.0R2W29.2R3L28.0R4W28.3R5W29.0R6L28.8
Prelim Canyon Crest AK Andrew Kang CA 3 31.83 114.7 171.1 0 6.99 R1L27.4R2W28.5R3W29.0R4L28.7R5W28.6R6L28.9
Prelim Canyon Crest SZ Sarah Zhou CA 3 32.17 113.9 171.4 0 3.8 R1W29.3R2L28.2R3W28.5R4L28.2R5L28.2R6W29.0
Prelim Brentwood AR Allie Ruiz CA 3 32.33 115.6 173.5 0 4.82 R1L28.7R2W29.5R3L28.9R4W28.5R5W28.3R6L29.6
Prelim Immaculate Heart AW Ava Wegmann-Gatarz CA 3 32.33 115.5 172.2 0 3.89 R1L29.0R2W27.5R3W28.7R4L29.2R5L28.9R6W28.9
Prelim Stockdale RP Rishit Pradhan CA 3 32.33 112.4 165.9 0 2.82 R1W28.1R2L28.3R3W28.3R4W28.5R5L27.7R6L25.0
Prelim Westwood AD AJ Darwin TX 3 34.33 114.7 172.3 0 0.72 R1W28.7R2L28.9R3W28.6R4W29.6R5L28.0R6L28.5
Prelim Cogito CL Conner Lee CA 3 34.33 112.6 169.3 0 6.2 R1L27.0R2L28.5R3W27.5R4W29.7R5L28.7R6W27.9
Prelim Harker MK Muzzi Khan CA 3 34.5 117.6 176.1 0 5.57 R1L28.6R2W29.5R3W29.2R4W29.6R5L29.3R6L29.9
Prelim Westwood AY Anya Yaksh TX 3 34.5 116 174 0 3.91 R1W28.8R2W29.2R3W29.0R4L29.0R5L28.9R6L29.1
Prelim Harker AM Arjun Moogimane CA 3 35.5 114 170.9 0 8.77 R1L28.6R2L28.6R3W29.0R4L28.2R5W28.6R6W27.9
Prelim BASIS Independent Silicon Valley Independent SK Shreyas Kapavarapu CA 3 39 115.7 173.7 0 6.83 R1W28.7R2W28.7R3L28.6R4L29.3R5L29.4R6W29.0
Prelim James Logan LZ Luqman Zaceria CA 3 40 112.6 169.2 0 8.81 R1L28.0R2W27.0R3W28.6R4L29.6R5L28.0R6W28.0
Prelim Millard North YL Yoyo Lei NE 3 40.67 112.7 168.9 0 0.71 R1W27.6R2W27.7R3L28.5R4L28.4R5L28.6R6W28.1
Prelim Bishop's SR Shea Rueda CA 3 42.17 112.3 168.4 0 2.99 R1W26.6R2L29.5R3L28.5R4W28.0R5W27.5R6L28.3
Prelim Harvard-Westlake CR Christopher Robertson CA 3 42.67 112.4 169.4 0 6.49 R1L27.5R2W27.8R3W27.6R4L28.5R5L28.5R6W29.5
Prelim Silver Creek KZ Katelyn Zhou CA 3 44 114.5 170.4 0 0.59 R1L28.5R2L27.0R3L28.9R4W28.9R5W28.5R6W28.6
Prelim South Eugene KS Kendra Schmidt OR 3 44.67 112.4 168.9 0 2.85 R1L29.0R2L27.5R3W27.7R4W28.3R5L28.2R6W28.2
Prelim Notre Dame San Jose AG Anika Ganesh CA 3 45.67 115.4 172.9 0 6.35 R1W28.6R2L28.4R3L28.9R4W29.1R5L29.0R6W28.9
Prelim Harvard-Westlake AW Andrew Wesel CA 3 45.83 113.2 169.8 0 1.75 R1L28.3R2W28.5R3L28.0R4W27.8R5L28.4R6W28.8
Prelim Loyola LR Lukas Roybal CA 2 27.2 114.1 171.1 0 5.98 R1L28.5R3L28.7R4W28.0R5L29.0R6L28.4
Prelim Northwood ST Sabrina Tang CA 2 32.8 112.3 167.8 0 3.49 R1L28.3R3W29.0R4L29.0R5L27.0R6L26.5
Prelim Marlborough TZ Tatum Zolkin CA 2 36.67 111.2 167.2 0 1.46 R1L29.0R2L27.7R3W28.0R4W27.9R5L27.0R6L27.6
Prelim Honor DM Derek Maeshiro CA 2 37.5 112.6 169.7 0 5.86 R1W28.0R2L28.4R3L27.8R4L27.7R5W28.4R6L29.4
Prelim Dougherty Valley KK Krish Kapoor CA 2 37.83 115.9 173.3 0 0.39 R1L28.6R2W29.0R3L28.8R4L29.5R5W29.5R6L27.9
Prelim Marlborough VA Violet Affleck CA 2 37.83 113.4 170.6 0 2.09 R1L27.5R2L28.7R3L27.6R4W28.5R5W28.6R6L29.7
Prelim Harvard-Westlake NL Nathalie Leung CA 2 39.17 113 169 0 3.78 R1L28.0R2L28.3R3W28.4R4L28.4R5L27.6R6W28.3
Prelim Brentwood BB Bronson Boyle CA 2 39.33 113.7 170.1 0 8.02 R1W28.6R2L27.8R3L28.3R4L28.6R5L28.3R6W28.5
Prelim Marlborough HH Helena Hudlin CA 2 39.83 114.1 171.2 0 5.69 R1L28.1R2W28.5R3L28.2R4L28.4R5W29.0R6L29.0
Prelim Marlborough GA Gabriela Adler CA 2 41.17 113 169.1 0 8.27 R1L28.5R2L28.7R3W28.5R4W27.4R5L28.5R6L27.5
Prelim Westwood AP Akhilesh Pissay TX 2 42.17 114 170.5 0 6.7 R1L27.5R2L28.7R3W28.2R4L28.3R5W29.0R6L28.8
Prelim Harvard-Westlake LM Luke Madden CA 2 43.33 114.1 171.1 0 9.68 R1L28.8R2L28.3R3L28.0R4W29.0R5W28.5R6L28.5
Prelim Peninsula AB Alex Borgas CA 2 43.4 111.2 166.8 0 7.29 R1L28.6R2L27.0R3L27.2R5L28.0R6W28.2
Prelim James Logan KL Krish Lal CA 2 45.33 114.3 171.3 0 4.98 R1L28.3R2W28.7R3L28.0R4W28.3R5L29.0R6L29.0
Prelim Harvard-Westlake MT Max Turetzky CA 2 46.5 113.7 170.3 0 7.39 R1L28.2R2L29.1R3L28.8R4L28.7R5W27.5R6W28.0
Prelim Northwood AA Anika Akshantala CA 2 47.83 111.5 167.4 0 7.09 R1L27.0R2L27.9R3W28.9R4L28.6R5W27.5R6L27.5
Prelim Fremont TK Taran Kondamuru CA 2 51.67 112.5 169.1 0 3.71 R1W28.0R2L28.0R3L28.0R4L27.8R5W28.5R6L28.8
Prelim Harvard-Westlake AT Arielle Trakhtenberg CA 2 54.67 112.1 167.1 0 2.88 R1L26.5R2L28.2R3L27.9R4L28.0R5W28.0R6W28.5
Prelim Marlborough EW Emma Wollaeger CA 2 56.2 111.6 167.9 0 1.06 R1L27.5R2L28.0R3L27.8R4L27.8R6W28.8
Prelim Marlborough FL Francesca Lesinski CA 1 30.2 111.5 167.8 0 4.66 R1L29.2R3L28.5R4L27.1R5L27.4R6L27.6
Prelim Harker SM Stefan Maxim CA 1 34.83 110.4 166.1 0 1.97 R1W28.4R2L27.3R3L27.5R4L27.7R5L27.9R6L27.3
Prelim Christopher Columbus NG Nicholas Gonzalez FL 1 37 112.7 168.6 0 1.6 R1W28.5R2L28.6R3L27.3R4L28.2R5L28.0R6L28.0
Prelim Mount Vernon TK Taite Kirkpatrick WA 1 39.5 112.5 168.8 0 5.15 R1L28.0R2L28.6R3W28.3R4L27.7R5L28.2R6L28.0
Prelim Troy EB Edward Bleker CA 1 42.83 111.7 167.5 0 8.04 R1W28.8R2L28.5R3L27.0R4L27.2R5L28.5R6L27.5
Prelim Loyola SG Suraj Gajula CA 1 46 114.8 171.6 0 9.18 R1L28.1R2L28.4R3L27.0R4W29.8R5L28.9R6L29.4
Prelim Fairmont Prep SV Sahil Vaidya CA 1 56.2 114.2 171 0 3.65 R1L28.3R2L27.4R3L28.5R4L28.9R5L29.4
Prelim Gulliver Prep IP Ivan Pankov FL 0 29.33 139.4 194.6 0 7.01 R1L27.0R2L28.2R3L28.2
Prelim Peninsula EL Eric Lu CA 0 48.67 111.1 166.8 0 0.48 R1L27.9R2L27.6R3L28.3R4L28.1R5L27.4R6L27.5
Prelim Fairmont Prep AS Ammaar Siddiqui CA 0 51.83 111.9 168.3 0 0.45 R1L28.7R2L27.7R3L27.8R4L29.4R5L27.0R6L27.7