The Princeton Classic

2020 — NSDA Campus, NJ/US
Final Places
Extemp
Place Code Name School State RkPm -1L+RkEm+RkFn RkFn JPFn Ballots
1st 370 Ethan Jiang Seven Lakes TX 27 16 0 R11R21R32R41R51R6211(4)R7111(3)R816261(16)
2nd 347 Alex Sorgini La Salle PA 34 12 0 R11R24R31R41R51R6111(3)R7555(15)R832124(12)
3rd 362 Peter Alisky Smoky Hill CO 34 15 0 R11R21R32R42R51R6211(4)R7244(10)R823433(15)
4th 366 Alex Zhang Monta Vista CA 36 19 0 R11R21R31R41R52R6114(6)R7322(7)R864342(19)
5th 374 Oliver Fuisz Collegiate NY 42 18 0 R12R21R31R43R54R6322(7)R7523(10)R841616(18)
6th 316 Tyler Tjan Milton Acad MA 42 25 0 R12R21R32R42R56R6131(5)R7113(5)R855555(25)
IE Elim
Place Code Name School State RkPm -1L+RkEm RkEm RcpPm -1L+RcpEm Ballots
Semi 481 Rowan Haffner Scarsdale NY 25 21 6.4 R11R23R31R41R51R6525(12)R7441(9)
Semi 321 Sophia Chaudri Syosset NY 26 18 5.5 R12R21R34R41R54R6212(5)R7436(13)
Semi 336 Caroline Xie Princeton NJ 27 23 5.66 R13R21R31R41R51R6433(10)R7634(13)
Semi 475 Shria Shyam North Allegheny PA 28 22 5 R12R22R31R41R54R6233(8)R7266(14)
Semi 328 Michael Bellia Chaminade NY 29 22 5.04 R12R22R33R42R51R6162(9)R7652(13)
Semi 310 Rishika Bansal Scarsdale NY 30 23 4.28 R12R22R33R41R52R6324(9)R7365(14)
Quarter 379 Jason Hu Strath Haven PA 17 9 3.86 R11R23R32R44R52R6351(9)
Quarter 464 Genie Enders Scarsdale NY 17 9 3.83 R14R22R33R41R52R6144(9)
Quarter 332 James Cullen Chaminade NY 17 10 3.83 R11R24R33R41R52R6442(10)
Quarter 304 Chirag Choudhary Unionville PA 17 11 4.19 R11R21R31R43R53R6353(11)
Quarter 301 Neha Modak Milton Acad MA 18 9 3.66 R13R21R34R41R55R6423(9)
Quarter 357 Francesca Lopez Ransom Everglades FL 18 11 3.83 R11R21R34R42R53R6632(11)
Quarter 463 Sam Drescher Scarsdale NY 18 12 4.23 R13R21R31R44R51R6525(12)
Quarter 391 Isabel Brittin Potomac VA 19 11 2.83 R12R22R32R44R52R6443(11)
Quarter 469 Kelly Liu Bronx Science NY 19 12 3.58 R11R22R33R45R51R6444(12)
Quarter 371 Yotam Pe'er Metropolitan Expeditionary Learning NY 20 12 3.44 R13R26R31R43R51R6354(12)
Quarter 465 Anushka Kumar Scarsdale NY 20 14 3.98 R13R21R31R41R54R6545(14)
Quarter 322 Alex Wang Syosset NY 21 14 3.34 R15R22R32R42R51R6266(14)
Quarter 382 James Wang Strath Haven PA 21 15 3.67 R11R23R31R42R52R6636(15)
Quarter 390 Ben Joel Potomac VA 22 15 3.1 R12R25R32R41R52R6555(15)
Quarter 303 Sri Vellakkat Thomas Jefferson HSST VA 23 16 3.07 R12R23R32R41R52R6556(16)
Quarter 378 Nathan Widjaja Pine View FL 25 17 2.54 R14R22R32R42R52R6665(17)
IE prelim
Place Code Name School State RkPm -1L RcpPm -1L Ballots
Prelim 470 marina shirky Bronx Science NY 9 2.16 R14R23R31R43R52
Prelim 320 Giselle Rasquinha Syosset NY 9 2.16 R11R23R35R42R53
Prelim 462 Cindy De Dianous Scarsdale NY 9 2.16 R13R23R33R42R51
Prelim 350 Sebastian Barnes La Salle PA 9 2.16 R13R21R33R42R55
Prelim 360 Rebekah Nix Huntington WV 9 2.16 R12R23R31R44R53
Prelim 476 Eli Seiden Western FL 9 1.83 R15R22R32R42R53
Prelim 318 Jacob Rosenberg Syosset NY 9 1.83 R12R23R33R42R52
Prelim 399 Isha Narang Ardrey Kell NC 10 2.08 R11R22R34R44R53
Prelim 323 Michael Kopacz Syosset NY 10 2.08 R11R24R34R43R52
Prelim 369 Srijay Chenna Wilmington Charter DE 10 2.08 R12R21R33R45R54
Prelim 348 Joseph Portas Regis NY 10 1.66 R13R22R33R42R54
Prelim 376 Samantha Korff West Springfield VA 11 2 R12R24R34R45R51
Prelim 361 Truman DiBartolo Metropolitan Expeditionary Learning NY 11 1.91 R14R23R31R43R55
Prelim Preston Ferraiuolo Preston Ferraiuolo Regis NY 11 1.91 R13R24R31R43R54
Prelim 309 Parth Lagu Acton-Boxborough MA 11 1.58 R14R24R32R43R52
Prelim 387 Elizabeth Wong Durham NC 11 1.49 R13R22R33R43R55
Prelim 324 Clay Jeon Syosset NY 11 1.49 R13R23R32R44R53
Prelim 334 Daniel Deeney St Joseph's Prep PA 12 1.95 R11R25R36R44R52
Prelim 358 Kevin Wallner Loyola Blakefield MD 12 1.41 R12R23R36R44R53
Prelim 359 Farrell Gregory Loyola Blakefield MD 12 1.41 R13R22R34R44R53
Prelim 319 Nicole Greenberg Syosset NY 12 1.32 R13R25R33R43R53
Prelim 342 Julien Jerkovich Regis NY 13 1.78 R13R26R34R41R55
Prelim 308 Eric Xie Princeton NJ 13 1.75 R14R21R35R44R54
Prelim 471 Evangelina Yakushev Bronx Science NY 13 1.45 R16R24R32R42R55
Prelim 306 Arya Gupta Pine View FL 13 1.33 R14R22R34R46R53
Prelim 329 Dylan Long Chaminade NY 13 1.24 R14R23R35R43R53
Prelim 330 Audrey Lee Potomac VA 14 1.28 R13R24R32R45R55
Prelim 351 Benjamin Kim Roslyn NY 14 1.25 R14R25R34R42R54
Prelim 388 Aamer Husain Durham NC 14 1.16 R15R24R33R44R53
Prelim 466 Emily-Jane Luo Scarsdale NY 15 1.7 R15R23R36R46R51
Prelim 365 Ryland Adzich Monta Vista CA 15 1.7 R16R26R35R43R51
Prelim 356 Dai Nguyen Western FL 15 1.65 R15R24R36R45R51
Prelim 344 Luke Jovanovic Regis NY 15 1.2 R14R24R32R45R55
Prelim 314 Samarth Mannikeri Pennsbury PA 15 1.11 R14R25R33R43R56
Prelim 467 Alexa Carr Bronx Science NY 15 1.08 R15R24R34R44R53
Prelim 380 Seamus Kelly Strath Haven PA 16 1.03 R16R24R35R43R54
Prelim 326 Derek Halligan Xavier NY 16 1.03 R15R23R34R45R54
Prelim 373 Oliver Jordan Collegiate NY 16 1.03 R14R26R35R44R53
Prelim 346 Christopher Tomeo Regis NY 16 1.03 R15R24R33R45R54
Prelim 337 Ian Sossoman Western FL 16 1 R14R25R34R44R55
Prelim 313 Patrick Weng Pennsbury PA 17 1.1 R12R25R35R45R55
Prelim 472 Rose Winston Bronx Science NY 17 0.98 R15R25R34R43R55
Prelim 381 Chris Kujawski Strath Haven PA 18 0.9 R15R25R36R44R54
Prelim 300 Nikhil Vallikat Thomas Jefferson HSST VA 19 0.85 R16R25R35R45R54
Prelim 315 Karansher Sidhu Southern Lehigh PA 19 0.85 R15R25R36R46R54
Prelim 345 Kelly O,Donnell Gwynedd Mercy PA 19 0.85 R14R25R35R45R56
Prelim 311 Luke Dodson Walt Whitman MD 20 0.82 R16R24R35R46R55
Prelim 364 Giuliana Tepedino Xaverian NY 20 0.8 R16R25R35R45R55
Prelim 375 Owen Marakovits Collegiate NY 20 0.8 R15R25R35R45R55
Prelim 307 grace herring Prestonwood Christian Academy North TX 21 0.77 R15R25R35R46R56
Prelim 363 Asher Davis Loyola Blakefield MD 21 0.77 R16R26R35R45R55
Prelim 367 Luke Henderson Wilmington Charter DE 22 0.76 R16R26R34R46R56
Prelim 368 Eva Giordano Notre Dame PA 22 0.74 R15R26R36R45R56
Prelim 354 Andres Mendoza Ransom Everglades FL 23 0.71 R15R26R36R46R56