KHSSL Senior State Speech Tournament

2020 — SKYNET, KY/US
Final Places
Broadcast Announcing
KHSSL Finals
Place Code Name School RkFn -1HL JPFn RcpFn -1HL PtsFn -1HL RkFn JPFn RcpFn PtsFn Ballots
1st 134 Parker Smith Paul Laurence Dunbar 3 0 3 300 7 0 4.33 498 R1198R21100R3298R41100199298(4,297)R51100110011003981100(7,498)
2nd 132 Sadie Bograd Paul Laurence Dunbar 8 0 1.16 295 14 0 2.36 490 R1198R2594R3299R4298397196(6,291)R53982995951100398(14,490)
3rd 127 Karly Jones Marshall County 10 0 1 292 16 0 1.75 486 R11100R2298R3397R4299295396(7,290)R5299495298497497(16,486)
4th 108 Wyatt Welte Rowan County 13 0 0.75 290 21 0 1.42 483 R1395R2199R3199R41100299492(7,291)R5497398694695299(21,483)
5th 115 Raegan Settle Murray 14 0 0.65 288 21 0 1.35 480 R1297R2297R31100R43971100294(6,291)R5596593496299596(21,480)
6th 107 Gus Boyer Trinity 17 0 0.54 286 26 0 1.04 475 R1397R2199R3298R4398490199(8,287)R5695692397596695(26,475)
KHSSL Semis
Place Code Name School RkPr JPPr RcpPr PtsPr Ballots
Semis 128 Darby Tassell Bowling Green 11 0 0.83 286 R1296R2299R31100R4497394495(11,286)
Semis 124 Savannah Pinson Beechwood 13 0 0.73 281 R11100R2397R31100R4595593393(13,281)
Semis 130 Caroline Topham Kentucky Country Day 16 0 0.57 274 R1394R2397R3299R4596684594(16,274)
Semis 109 Ellie Whisman Calloway County 15 0 0.62 279 R11100R2298R3396R4496692591(15,279)
Semis 118 Ayush Tibrewal Paul Laurence Dunbar 17 0 0.54 272 R1299R2198R3298R4695587690(17,272)
Semis 122 Laurel Riggs Bethlehem 16 0 0.59 279 R1295R2299R31100R4694495690(16,279)
KHSSL Prelims
Place Code Name School RkPm RcpPm PtsPm Ballots
Prelim 123 Emma Stamper Johnson Central 9 1.2 292 R1299R2596R3297
Prelim 120 Samuel Chang Bowling Green 10 1.45 288 R1592R2496R31100
Prelim 101 Ava Layton Beechwood 10 0.91 285 R1398R2496R3391
Prelim 129 Bella Groh Beechwood 11 1.42 288 R1495R21100R3693
Prelim 119 Brody Chambers Marshall County 11 1.4 287 R11100R2592R3595
Prelim 111 Connor Tucker Danville 11 1 286 R1298R2398R3690
Prelim 102 Graesyn Heimer Kentucky Country Day 11 0.83 288 R1493R2497R3398
Prelim 110 Skylar Swalls Murray 11 0.83 283 R1492R2398R3493
Prelim 125 Ben Belin Henry Clay 11 0.83 283 R1396R2493R3494
Prelim 113 Presley Moore Knott County Central 11 0.83 275 R1385R2493R3497
Prelim 104 Coleman McIntire Larry A Ryle 12 1.37 283 R1691R21100R3592
Prelim 103 August Colby Henry Clay 12 0.83 288 R1695R2395R3398
Prelim 105 Luke Glasscock Bethlehem 12 0.78 285 R1593R2497R3395
Prelim 112 Luke Gagliano Rowan County 12 0.78 282 R1590R2396R3496
Prelim 131 Joshua Moore Knott County Central 13 0.87 285 R1596R2299R3690
Prelim 114 Taylor Head Dixie Heights 14 0.67 274 R1497R2690R3487
Prelim 133 Wade McGuire Knott County Central 15 0.62 284 R1496R2694R3594
Prelim 106 Jasir Rahman Henry Clay 15 0.62 264 R1484R2595R3685
Prelim 121 Lily Holland Rowan County 15 0.6 272 R1595R2591R3586
Prelim 117 Dawsan Rodriguez Letcher County Central 16 0.59 270 R1690R2690R3490
Prelim 126 Zoe Lewis Marshall County 16 0.57 255 R1575R2695R3585
Prelim 116 Alexander Becker Dixie Heights 17 0.54 282 R1694R2596R3692
Prelim 135 Sydney Willis Larry A Ryle 17 0.54 269 R1688R2689R3592