John Edie Holiday Debates Hosted by The Blake School

2019 — Minneapolis, MN/US
Final Places
Lincoln Douglas
Debate Elims
Place Code Name State Round Ballots
1st Montgomery Blair PZ Peter Zhang MD Finals R1W29.6R2W29.2R3W29.8R4W28.8R5L29.6R6W29.3R8WWL(2-1)R9LWW(2-1)R10WWW(3-0)R11WWW(3-0)R12WWW(3-0)
2nd West Des Moines Valley AJ Animesh Joshi IA Finals R1W29.8R2W29.8R3W30.0R4W29.6R5W29.7R6W28.9R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10WR11WLW(2-1)R12LLL(0-3)
Semis Scarsdale ZS Zachary Siegel NY Semis R1W29.4R2L28.8R3W29.5R4W28.5R5W28.8R6L28.4R8WR9WWW(3-0)R10WWW(3-0)R11LLL(0-3)
Semis Evanston Twp QH Quinn Hughes IL Semis R1W29.1R2W29.0R3W29.9R4W29.6R5L29.5R6W30.0R8WR9WR10WWW(3-0)R11LWL(1-2)
Quarterf West Des Moines Valley IN Isabella Nadel IA Quarterfinal R1W28.7R2W29.8R3W29.8R4W28.8R5L28.7R6W29.4R8WWL(2-1)R9WWW(3-0)R10L
Quarterf Seriös AB Alexander Batt WA Quarterfinal R1W29.3R2W29.1R3L29.8R4W30.0R5W29.5R6W29.5R8WWL(2-1)R9WWW(3-0)R10LLL(0-3)
Quarterf Appleton East SM Sophia Mast WI Quarterfinal R1W29.3R2L28.9R3L29.1R4W29.1R5W28.5R6W29.5R8LWW(2-1)R9WWW(3-0)R10LLL(0-3)
Quarterf Lakeville LS Logan Stenzel MN Quarterfinal R1W29.7R2W29.0R3W29.8R4W28.7R5W29.2R6W30.0R8WLW(2-1)R9WWL(2-1)R10LLL(0-3)
Octas Greenhill KD Krutin Devesh TX Octas R1W28.9R2W28.9R3W29.1R4W28.6R5W29.4R6L29.5R8WWW(3-0)R9LLL(0-3)
Octas Lexington CH Christian Han MA Octas R1W28.7R2W28.8R3L28.9R4W28.5R5W29.5R6W28.8R8WWW(3-0)R9LLW(1-2)
Octas Walt Whitman BW Benjamin Waldman MD Octas R1W29.5R2W29.3R3W29.0R4L29.5R5W28.7R6L29.1R8WLW(2-1)R9LLL(0-3)
Octas Evanston Twp HE Henry Eberhart IL Octas R1L28.5R2W28.7R3W29.2R4W29.0R5W29.1R6W29.1R8WWW(3-0)R9L
Octas Success Academy Manhattan TR Tajaih Robinson NY Octas R1W29.8R2W29.3R3W29.0R4W29.4R5W30.0R6W29.2R8WWW(3-0)R9LLL(0-3)
Octas Interlake AS Andrew Shaw WA Octas R1W28.7R2L29.0R3W28.8R4W29.4R5L29.0R6W28.9R8WWL(2-1)R9WLL(1-2)
Octas Lake Highland Prep MS Meghana Srinivasa FL Octas R1W29.0R2W29.2R3W29.8R4L29.8R5W27.8R6W28.6R8WWL(2-1)R9LLL(0-3)
Octas Lincoln North Star AE Azza Elhaj NE Octas R1W30.0R2L29.5R3W29.0R4W28.0R5W28.7R6W29.5R8LWW(2-1)R9LLL(0-3)
Doubles Greenhill AZ Anais Zhang TX Doubles R1L28.0R2W29.5R3W28.9R4W29.6R5W30.0R6L29.3R8LWL(1-2)
Doubles Lexington JC Jeong-Wan Choi MA Doubles R1L28.2R2L29.3R3W28.7R4W29.7R5W28.7R6W29.0R8LLW(1-2)
Doubles West Des Moines Valley LG Lauren Gilbert IA Doubles R1W28.8R2W28.9R3L29.6R4W29.8R5L28.6R6W29.0R8LLL(0-3)
Doubles West Des Moines Valley KC Kauai Cua IA Doubles R1W28.9R2W28.8R3W28.5R4W29.4R5L28.7R6W28.9R8WLL(1-2)
Doubles West Des Moines Valley TK Thomas Knudsen IA Doubles R1W29.2R2W28.5R3W28.6R4L28.5R5L28.8R6W29.6R7WLW(2-1)R8LLL(0-3)
Doubles Newark Science TO Temitope Ogundare NJ Doubles R1W28.8R2W29.0R3W29.1R4L28.9R5W29.0R6L28.5R8LLW(1-2)
Doubles Newark Science SB Simone Braithwaite NJ Doubles R1W28.9R2W29.0R3W28.9R4W28.9R5L29.9R6W29.7R8LLW(1-2)
Doubles Sioux Falls Lincoln RO Rachel Overstreet SD Doubles R1W28.1R2L28.6R3W28.3R4W28.2R5L28.3R6W29.1R7WWW(3-0)R8LLW(1-2)
Doubles Scarsdale WC Wolf Cukier NY Doubles R1W28.9R2W29.0R3L28.9R4L28.7R5W29.2R6W28.8R8WLL(1-2)
Doubles Scarsdale CC Curtis Chang NY Doubles R1L28.4R2W29.0R3W30.0R4W29.1R5W29.6R6W29.2R8L
Doubles Scarsdale VG Vivian Guo NY Doubles R1W28.7R2W28.7R3W28.6R4L28.5R5L29.4R6W29.2R7LWW(2-1)R8LLW(1-2)
Doubles Scarsdale DZ Daniel Zhang NY Doubles R1W28.8R2W28.8R3L29.0R4W28.7R5L28.0R6W28.4R7WWW(3-0)R8LWL(1-2)
Doubles Evanston Twp GK Gabe Karsh IL Doubles R1L28.5R2W29.8R3W28.4R4W29.5R5W28.8R6L28.4R7WLW(2-1)R8L
Doubles Live Oak RS Ritvik Sriram CA Doubles R1L28.0R2W29.0R3W29.3R4W28.8R5W29.3R6L29.3R8LLL(0-3)
Doubles St.Petersburg JM Jack McKyton FL Doubles R2L29.3R3W29.1R4W29.9R5L28.8R6W28.4R8LLL(0-3)
Doubles Vestavia Hills RC Ryan Conn AL Doubles R2W28.7R3L28.4R4W29.2R5L28.5R6W28.9R7LWW(2-1)R8LLL(0-3)
Triple Edina AV Ananth Veluvali MN Triple R1L28.0R2W28.8R3W28.0R4W28.4R5W28.8R6L28.6R7WLL(1-2)
Triple Greenhill AA Arush Adabala TX Triple R1W28.9R2L28.7R3L29.0R4W28.6R5W28.6R6W28.7R7WLL(1-2)
Triple West Des Moines Valley JW Jalyn Wu IA Triple R1L28.6R2W28.5R3W28.3R4L29.2R5W28.7R6W29.5R7LLL(0-3)
Triple Poly Prep Country Day GP Gabrielle Perry NY Triple R1L29.2R2W28.9R3W27.4R4W30.0R5L28.7R6W28.5R7LLL(0-3)
Triple Eagan AK Ankitha Kumar MN Triple R1W28.3R2W28.5R3L28.4R4W28.8R5W28.6R6L28.7R7LWL(1-2)
Triple Okoboji TA TJ Ascherl IA Triple R1W28.0R2W29.1R3W29.7R4L29.0R5W28.1R6L28.4R7LWL(1-2)
Debate Prelims
Place Code Name State WinPm PtsPm -1HL PtsPm -2HL PtsPm OSdPm RandPm -1HL Ballots
Prelim Eagan AI Arush Iyer MN 3 117.1 58.6 175.1 60.33 5.39 R1L28.6R2W29.1R3W29.5R4L28.0R5L29.9R6W30.0
Prelim West Des Moines Valley AA Alyssa Ashmore IA 3 116.24 58.04 174.24 46.66 4.56 R1L28.0R2L30.0R3W29.0R4WR5W28.8R6L29.4
Prelim Apple Valley DG Dawit Gebremaryam MN 3 115.7 57.4 173.7 64 4.96 R1L29.8R2W28.7R3L28.0R4W28.5R5L28.7R6W30.0
Prelim Edgemont JJ Jade Jang NY 3 115.6 57.9 173.6 49.5 1.62 R1W28.5R2W29.0R3L28.0R4L28.9R5W30.0R6L29.2
Prelim Strath Haven WL William Lee PA 3 115.4 57.7 173.1 52.66 1.2 R1L29.0R2L29.2R3W28.7R4W28.2R5W28.5R6L29.5
Prelim Cypress Bay IM Isabella Mason FL 3 115.3 57.7 172.5 72.66 8.17 R1L28.6R2W29.0R3L28.0R4L29.2R5W28.7R6W29.0
Prelim Eden Prairie AG Akshitha Ginuga MN 3 115.2 57.4 173.2 42.16 3.8 R1W28.6R2L28.6R3W29.5R4W28.8R5L28.5R6L29.2
Prelim Newark Science VA Victoria Ajayi NJ 3 114.92 57.52 172.32 51.2 7.22 R1W28.9R2L28.4R3L28.5R4W28.8R6L29.0
Prelim Peninsula AR Anish Ramireddy CA 3 114.9 57.4 172.7 46 6.23 R1W28.6R2W29.3R3L29.0R4L28.5R5W28.5R6L28.8
Prelim New Trier TS Thomas Serrino IL 3 114.8 57.4 172.1 47.5 2.03 R1W29.0R2W29.4R3W27.9R4L28.4R5L28.6R6L28.8
Prelim Lexington RP Robin Pan MA 3 114.7 57.2 172.2 72.16 2.34 R1L28.5R2L29.5R3W28.0R4L28.5R5W29.0R6W28.7
Prelim Minnetonka PB Priscilla Bunday MN 3 114.5 57.3 171.6 42.66 6.04 R1L27.8R2W28.2R3W28.5R4L29.0R5W29.3R6L28.8
Prelim Lexington CL Christina Li MA 3 114.5 57.2 171.7 30.8 1.6 R1W28.5R2W28.7R3W28.5R4L28.2R5L28.8R6L29.0
Prelim Apple Valley MA Morgen Allen MN 3 114.4 57.2 171.5 49.33 1.91 R1W29.0R2L29.2R3L28.7R4W28.5R5W27.9R6L28.2
Prelim Iowa City West MG M.C. (Mengcheng) Guo IA 3 114.28 57.08 171.48 51.2 3.21 R2W28.8R3L28.4R4L29.0R5W28.2R6L28.5
Prelim West Des Moines Valley SG Samuel Gibson IA 3 114.2 57.1 171.4 47.5 0.67 R1W28.5R2W28.6R3L28.6R4L28.9R5W28.5R6L28.3
Prelim Minnetonka SW Steven Wang MN 3 114 57 172.1 64.33 6.78 R1W28.1R2L28.5R3L28.6R4L28.4R5W30.0R6W28.5
Prelim St Michael Albertville RD Ryan Davis MN 3 114 57 171.5 65.5 8.48 R1W29.0R2L28.5R3L28.0R4W30.0R5L27.5R6W28.5
Prelim Sioux Falls Lincoln AN Areej Nazir SD 3 114 56.8 171.1 48 8.49 R1W28.1R2W29.0R3L28.5R4W28.2R5L29.0R6L28.3
Prelim Apple Valley JS John Schwartz MN 3 113.9 57.1 171.9 47 7.28 R1W28.5R2L28.6R3L28.0R4W28.8R5W30.0R6L28.0
Prelim Edina LH Leo Hickey MN 3 113.9 57 171.1 57.33 2.67 R1W29.1R2L28.2R3W28.7R4L28.5R5L28.1R6W28.5
Prelim Lexington AK Archit Kumar MA 3 113.7 56.8 170.5 67.66 6.97 R1W28.8R2L28.5R3L28.6R4L28.3R5W28.0R6W28.3
Prelim Apple Valley NB Nora Bolsoni MN 3 113.6 57.1 168.5 51.83 9.6 R1W28.4R2L28.7R3W28.7R4L25.0R5W27.8R6L29.9
Prelim Scarsdale CS Caroline Shi NY 3 113.6 56.6 170.5 57.66 3.56 R1W28.1R2W28.0R3L28.9R4L28.2R5L28.9R6W28.4
Prelim Lakeville KN Kristin Neary MN 3 113.4 56.8 170.2 46.33 4.52 R1W28.4R2L28.1R3W27.9R4L28.5R5W28.4R6L28.9
Prelim New Trier IV Izaak Van Til IL 3 113.3 56.9 169.9 58.83 4.35 R1L29.1R2L28.5R3L27.7R4W28.4R5W28.7R6W27.5
Prelim Rosemount AO Alexander Owens MN 3 113.3 56.3 169.5 64.83 2.08 R1L28.3R2W27.0R3L28.0R4L28.0R5W29.0R6W29.2
Prelim Eagan JS Julia Schowalter MN 3 113.2 57 169.7 66.66 8.44 R1L28.5R2L28.7R3W27.5R4L27.5R5W28.5R6W29.0
Prelim Lincoln IS Isza Strong NE 3 113 56.8 169.1 55.16 4.97 R1L28.4R2W27.7R3L27.0R4W28.5R5L28.4R6W29.1
Prelim Rosemount CP Cierra Phillips MN 3 112.7 56.2 169.6 55.83 4.4 R1L28.2R2W28.0R3W28.5R4L27.9R5L28.0R6W29.0
Prelim West Des Moines Valley MD Mia Dukle IA 3 112.5 56.3 168.9 61 2.24 R1L28.0R2W27.8R3L27.8R4W28.3R5L28.4R6W28.6
Prelim West Des Moines Valley CG Claire Gilbert IA 3 112.1 56.3 167.6 57.16 7.61 R1W29.5R2W28.3R3L28.3R4W26.0R5L27.5R6L28.0
Prelim Lincoln North Star MB Mary Kate Boyle NE 3 111.64 55.74 167.64 56.33 9.7 R1L27.2R2L27.2R3W27.8R4LR5W28.7R6W28.8
Prelim Minnetonka MW Molly Welch MN 2 114.42 57.12 172.32 59.4 0.38 R1W30.0R3L28.3R4L27.9R5L28.4R6L29.0
Prelim Lexington AKa Ava Kam MA 2 114.2 57.1 171.5 73.16 0.02 R1L28.0R2L29.1R3L28.0R4W28.1R5L29.0R6W29.3
Prelim Stuyvesant GP Gallo Patel NY 2 114.1 57.3 170.2 67.5 5.27 R1L27.0R2L28.8R3W28.8R4L29.1R5L28.0R6W28.5
Prelim Peninsula JN Jacob Namgung CA 2 114.1 57 170.1 50 5.48 R1W28.7R2L26.9R3L28.4R4W28.6R5L28.4R6L29.1
Prelim Lake Highland Prep KS Krithik Seela FL 2 114 57 171 57.33 6.53 R1L28.2R2W29.0R3L27.8R4L28.8R5W29.2R6L28.0
Prelim Vestavia Hills JH Jason Han AL 2 114 56.5 171.8 55.5 2.11 R1W28.3R2L30.0R3L27.8R4L29.5R5W28.0R6L28.2
Prelim Evanston Twp SB Sabrina Barnes IL 2 113.9 57 170.9 72.66 6.85 R1L28.9R2L28.7R3L28.5R4W28.5R5W28.1R6L28.2
Prelim Gayle SR Sebastian Rao VA 2 113.7 57 168.9 68.4 6.36 R1L28.7R2L28.4R3W26.5R4L28.7R5L28.6R6W28.0
Prelim Homewood-Flossmoor HL Hailey Lunceford IL 2 113.7 56.7 170.5 65 7.36 R1L28.0R2L27.6R3W28.7R4L28.0R5L29.0R6W29.2
Prelim Scarsdale KL Karen Lee NY 2 113.5 56.8 170.3 61.33 4.52 R1L28.3R2W28.8R3L28.0R4W28.2R5L28.5R6L28.5
Prelim Eagan AC Ashley Chen MN 2 113.5 56.5 170.5 61.33 3.07 R1W29.0R2L28.4R3L28.0R4L28.0R5W29.0R6L28.1
Prelim Evanston Twp CS Callie Stolar IL 2 113.4 56.7 170.8 57.66 9.16 R1L28.5R2L28.6R3W28.1R4W29.3R5L28.2R6L28.1
Prelim Edina MK Matt Kumar-Montei MN 2 113 56.5 169.8 55.5 1.67 R1L28.6R2W27.9R3W27.9R4L29.0R5L27.8R6L28.6
Prelim Lincoln East EB Elena Belashchenko NE 2 113 56.4 168.8 58.16 6.84 R1L26.8R2L28.0R3W29.0R4W28.6R5L28.2R6L28.2
Prelim Minnetonka CL Chaehyun Lee MN 2 112.5 56.6 168 61.66 6.48 R1L26.0R2L28.5R3W28.8R4L28.1R5W27.1R6L29.5
Prelim Apple Valley KW Kacee Wells MN 2 111.96 55.96 167.76 83.75 0.33 R1L28.0R2L28.0R3L27.6R4L28.2R6W28.0
Prelim Minnetonka SS Saloni Somia MN 2 111.6 56 166.4 69.16 2.15 R1L28.0R2L28.0R3W26.8R4L28.0R5L28.0R6W27.6
Prelim Minnetonka AJ Aleen Jude MN 2 111.4 55.8 166.9 56.83 4.46 R1W28.5R2L27.9R3L27.9R4W27.6R5L28.0R6L27.0
Prelim New Trier CS Caroline Siebert IL 2 111.36 55.36 162.36 52.2 6.66 R1L28.3R2L27.0R4L29.0R5W29.0R6L22.0
Prelim Evanston Twp AM Anna Lou Marty IL 2 111.1 56 167 53.5 2.22 R1L28.0R2W27.1R3W27.0R4L28.9R5L28.0R6L28.0
Prelim Lakeville JT Josiah Thompson MN 2 110.9 55.7 166.4 74.66 4.69 R1L28.0R2L27.0R3L27.8R4W27.2R5W27.9R6L28.5
Prelim Lincoln East PS Pratham Soni NE 2 110.5 55.5 164.6 65.83 8.66 R1L27.0R2W28.0R3L28.1R4L27.5R5L28.0R6W26.0
Prelim Lincoln East LZ Lily Zeleny NE 2 110.48 55.38 165.48 74 4.53 R1L28.3R2L27.8R3L26.7R5L27.9R6W27.2
Prelim Rosemount LC Laila Campeau MN 2 110.4 55.2 166.2 54.6 9.03 R1L27.8R2L27.5R3W27.4R4L27.0R5L28.8
Prelim Lincoln Southeast AT Amber Tannehill NE 1 113.6 56.9 169.6 68 6.43 R1W29.0R2L27.9R3L28.8R4L28.5R5L28.4R6L27.0
Prelim Scarsdale BM Bohan Ma NY 1 113.1 56.4 168.8 66 2.82 R1L28.3R2W29.0R3L26.7R4L28.1R5L28.7R6L28.0
Prelim West Des Moines Valley RS Risha Shetye IA 1 112.58 56.28 168.48 60.6 8.35 R1L28.3R2L27.4R3W28.0R4L28.2R5L28.5
Prelim Homewood-Flossmoor AP Alexandria Porter IL 1 112.3 56 168.7 58 9.68 R1L27.5R2L28.0R3L28.3R4W28.0R5L28.0R6L28.9
Prelim Minnetonka AAb Ahlaam Abdulwali MN 1 111.8 56 167.8 78.5 8.26 R1L28.0R2L28.0R3L27.0R4L28.0R5L27.8R6W29.0
Prelim Apple Valley RL Rogelio Lopez MN 1 111.6 56 166.7 71 2.65 R1L28.0R2L27.5R3L28.1R4W28.1R5L27.0R6L28.0
Prelim Homewood-Flossmoor JP Justen Pippens IL 1 111 55.5 167 56.33 5.05 R1W29.0R2L27.0R3L27.5R4L28.0R5L28.0R6L27.5
Prelim Homewood-Flossmoor EM Evelyn Middleton IL 1 110.3 55.3 165.8 63.16 2.73 R1L27.8R2L27.0R3L27.5R4W28.5R5L27.0R6L28.0
Prelim Minnetonka NT Nolan Trinh MN 1 109.9 55.1 164.5 62.33 1.41 R1L27.0R2L27.6R3L28.6R4L27.8R5W26.0R6L27.5
Prelim Peninsula HC Henry Chung CA 1 109.7 54.8 163.2 61.83 2.28 R1L28.0R2L27.8R3L25.5R4L27.0R5W27.9R6L27.0
Prelim Minnetonka AA Abdulkhani Abdi MN 1 109 55 163 64.83 2.69 R1L27.5R2L26.0R3L26.0R4L28.0R5W27.5R6L28.0
Prelim St. Louis Park JR Julian Rohweder MN 0 111.5 56 167 82.83 5.56 R1L28.0R2L29.5R3L27.5R4L28.0R5L28.0R6L26.0
Prelim Fargo Shanley JD Jacob Dosch ND 0 110.6 55.1 164.1 72.16 0.12 R1L27.5R2L24.0R3L28.0R4L27.5R5L27.6R6L29.5