46th Annual Harvard National Forensics Tournament

2020 — Cambridge, MA/US
NDCA Dukes and Bailey Points
VLD
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
Stratford DS Devon Schwartz TX 100 3 50 1 100 2
Thales Academy Rolesville ED Ethan Delves NC 66 2 33 1 100 2
Hunter SK Scott Klein NY 183 5 83 1.1 100 2
Nova VA Vishnu Anand FL 66 2 33 1 100 2
Dutchtown HV Harun Vemulapalli LA 66 2 33 1 100 2
Austin SFA ZJ Zoe Jones TX 66 2 33 1 100 2
Walt Whitman TG Toby Goldberg MD 34 1 17 1 100 2
Houston Memorial AQ Andrew Qin TX 200 5 83 1.2 100 2
Lexington CL Christina Li MA 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit AM Arun Mehra TX 183 5 83 1.1 100 2
Blair AC Arjun Chopra NJ 100 3 50 1 100 2
Ft Lauderdale FE Fabrice Etienne FL 34 1 17 1 100 2
Walt Whitman HW Heather Wang MD 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep DP Dylan Pandya FL 100 3 50 1 100 2
Needham SC Sam Cogen MA 100 3 50 1 100 2
King AK Arjan Kang FL 134 4 67 1 100 2
Harrison AZ Ava Zinman NY 221 6 100 1.1 100 2
Bronx Science YL Yona Litwin NY 100 3 50 1 100 2
Durham AA Adam Astrachan NC 134 4 67 1 100 2
New Jersey Independent AK Anika Kathuria NJ 100 3 50 1 100 2
Acton-Boxborough IS Iris Shu MA 66 2 33 1 100 2
Bergen County Academies AL Anthony Li NJ 66 2 33 1 100 2
DuPont Manual RP Romith Paily KY 66 2 33 1 100 2
Hamilton NB Nolan Burke AZ 66 2 33 1 100 2
Evanston Twp JA Joshua Ahn IL 183 5 83 1.1 100 2
Harrison GC Giovanni Cutri NY 134 4 67 1 100 2
Village Independent AR Aditya Ramesh-Iyer TX 183 5 83 1.1 100 2
Hamilton CM Claire Mullings AZ 100 3 50 1 100 2
Millburn JL Joy Luo NJ 66 2 33 1 100 2
Scarsdale DZ Daniel Zhang NY 66 2 33 1 100 2
Evanston Twp KY Katie Young IL 34 1 17 1 100 2
James Madison GC Giovan Calzada TX 66 2 33 1 100 2
Desert Vista VP Valerie Peters AZ 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit BB Brendan Barrett TX 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit JPo Jett Poskey TX 148 4 67 1.1 100 2
Scarsdale WC Wolf Cukier NY 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST TB Teja Buddhavarapu VA 100 3 50 1 100 2
Stoneman Douglas JT Johanna Tam FL 34 1 17 1 100 2
Edgemont AJ Anuj Jain NY 34 1 17 1 100 2
Lake Highland Prep AM Abby Morris FL 148 4 67 1.1 100 2
Scarsdale CS Caroline Shi NY 100 3 50 1 100 2
Our Lady of Lourdes LS Liana Sierra FL 0 0 0 1 100 2
William G. Enloe TG Tej Gedela NC 280 6 100 1.4 100 2
Lake Travis JR Julia Ruiz TX 66 2 33 1 100 2
Montville NP Nilay Patel NJ 34 1 17 1 100 2
Cardinal Gibbons ZD Zach Dumas FL 66 2 33 1 100 2
Cary WA William Aarons NC 100 3 50 1 100 2
Lexington AKa Ava Kam MA 34 1 17 1 100 2
Evanston Twp HE Henry Eberhart IL 148 4 67 1.1 100 2
McNeil WP William Park TX 66 2 33 1 100 2
Princeton VC Vedansh Chauhan NJ 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit ZD Zion Dixon TX 200 5 83 1.2 100 2
Timothy Christian SG Steven George NJ 66 2 33 1 100 2
Clear Lake SM Sneha Mokkala TX 34 1 17 1 100 2
Lake Travis MI Meghna Ittycheria TX 34 1 17 1 100 2
Success Academy Manhattan BC Bintou Cisse NY 100 3 50 1 100 2
Bishop’s Independent SR Shea Rueda CA 66 2 33 1 100 2
George Ranch NS Nathan Sher TX 100 3 50 1 100 2
Summit Academy HS Independent OK Omar Khan UT 66 2 33 1 100 2
Harrison AA Ali Ahmad NY 148 4 67 1.1 100 2
Nashua HS South EG Enya Gu NH 66 2 33 1 100 2
North Allegheny AD Akshana Dassanaike PA 100 3 50 1 100 2
Coral Glades AA Andrew Abbate FL 0 0 0 1 100 2
Chantilly Independent TM T.J. Maher VA 148 4 67 1.1 100 2
Montville AP Aaron Pottinger NJ 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit NG Nicholas Goodman TX 66 2 33 1 100 2
Thomas Jefferson HSST TG Tarushii Goel VA 100 3 50 1 100 2
Millburn AG Ashna Gaglani NJ 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep PC Parker Cohen FL 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp AB Ajeyei Bakari IL 34 1 17 1 100 2
Eagan AI Arush Iyer MN 183 5 83 1.1 100 2
Durham BD Bennett Dombcik NC 200 5 83 1.2 100 2
Our Lady of Lourdes GP Gabriella Puig FL 66 2 33 1 100 2
Edgemont MP Mihir Patil NY 34 1 17 1 100 2
Acton-Boxborough CX Chris Xu MA 100 3 50 1 100 2
Hamilton RM Ria Manathkar AZ 100 3 50 1 100 2
Scarsdale AS Aanya Schoetz NY 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST MR Muhurto Rahman VA 134 4 67 1 100 2
Syosset IS Isabella Souza NY 100 3 50 1 100 2
St.Petersburg JM Jack McKyton FL 134 4 67 1 100 2
Millburn RB Ria Bhavaraju NJ 34 1 17 1 100 2
Strake Jesuit JS Jet Sun TX 134 4 67 1 100 2
Westford DT David Towers MA 66 2 33 1 100 2
Newsome DB Dylan Burke FL 161 4 67 1.2 100 2
H.B. Plant TK Taman Kanchanapalli FL 161 4 67 1.2 100 2
Hunter NV Natalie Vihodet NY 66 2 33 1 100 2
Charlotte Catholic DE David Edwards NC 320 6 100 1.6 100 2
Desert Vista RC Rhegan Crabtree AZ 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian LJ Liliana Jurado NJ 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit BE Ben Erdmann TX 233 5 83 1.4 100 2
American Heritage Plantation EM Emilin Mathew FL 183 5 83 1.1 100 2
Thales Academy Rolesville MB Meigan Bagwell NC 100 3 50 1 100 2
Byram Hills MF Mark Fakler NY 100 3 50 1 100 2
Lexington VM Vikrant Maan MA 100 3 50 1 100 2
Stratford JP Jackson Paul TX 134 4 67 1 100 2
New Trier IV Izaak Van Til IL 100 3 50 1 100 2
McDowell EY Ethan Yeung PA 34 1 17 1 100 2
Lake Highland Prep YA Yash Agrawal FL 183 5 83 1.1 100 2
Success Academy Manhattan SB Silma Bathily NY 148 4 67 1.1 100 2
North Allegheny ED Elijah Duckworth PA 134 4 67 1 100 2
Lexington NJ Nicholas Jalbert MA 134 4 67 1 100 2
New Jersey Independent AT Ashima Taneja NJ 100 3 50 1 100 2
Kellenberg Memorial VT Veronica Tadross NY 66 2 33 1 100 2
Brookline AD Amadea Datel MA 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian MR Mark Ruta NJ 100 3 50 1 100 2
Scarsdale BM Bohan Ma NY 34 1 17 1 100 2
Plano West DJ Dylan Jones TX 134 4 67 1 100 2
Our Lady of Lourdes CN Carolyn Nayor FL 0 0 0 1 100 2
Henry Clay CK Cole Knight - INDEPENDENT KY 100 3 50 1 100 2
McNeil AR Abhishek Rao TX 134 4 67 1 100 2
Pingry JF Julia Fu NJ 34 1 17 1 100 2
Lake Highland Prep JD Jaya Dayal FL 100 3 50 1 100 2
Northview YS Yasmin Shalim GA 100 3 50 1 100 2
Desert Vista AG Antonio Gomez AZ 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit AMe Aneel Mehra TX 148 4 67 1.1 100 2
Houston Memorial YB Yajat Bhargav TX 100 3 50 1 100 2
Sequoyah JS Joshua St. Peter GA 66 2 33 1 100 2
Freehold Township SA Shubhum Agarwal NJ 134 4 67 1 100 2
Plano West SW Shishir Waghray TX 100 3 50 1 100 2
Newtown MS Melissa Schnee CT 66 2 33 1 100 2
Cary CZ Colin Zhu NC 0 0 0 1 100 2
Success Academy Manhattan TR Tajaih Robinson NY 460 6 100 2.3 100 2
Acton-Boxborough ML Matthew Liu MA 188 4 67 1.4 100 2
Scarsdale SB Shreya Barlinge NY 66 2 33 1 100 2
DuPont Manual DK Dhiraj Kanneganti KY 34 1 17 1 100 2
Harrison SN Sonali Nicola NY 240 6 100 1.2 100 2
Cardinal Gibbons AD Alex Dumas FL 134 4 67 1 100 2
Bronx Science WF William Freedman NY 100 3 50 1 100 2
Immaculata La Salle IP Isabella Perez FL 0 0 0 1 100 2
Edgemont RG Riya Ganpati NY 183 5 83 1.1 100 2
Lexington SG Simran Gandhi MA 221 6 100 1.1 100 2
Legacy Christian BP Breigh Plat TX 148 4 67 1.1 100 2
Scarsdale CC Curtis Chang NY 183 5 83 1.1 100 2
Thomas Jefferson HSST AD Avyuk Dixit VA 148 4 67 1.1 100 2
Carmel Valley Independent EP Eric Park CA 134 4 67 1 100 2
Durham JP Jacob Palmer NC 100 3 50 1 100 2
Westford DH Daniel Hu MA 66 2 33 1 100 2
James Madison KG Kimberly Gonzalez TX 66 2 33 1 100 2
Mountain Brook MC Marielle Cornes AL 134 4 67 1 100 2
Hunter MD Maximilian Dittgen NY 100 3 50 1 100 2
Nikita Tanguturi Nikita Tanguturi FL 183 5 83 1.1 100 2
Strake Jesuit VC Vail Chen TX 148 4 67 1.1 100 2
Byram Hills TD Talia Dinstein NY 100 3 50 1 100 2
Paul R Wharton AW Abby Wincott FL 66 2 33 1 100 2
Bergen County Academies IK Irene Kim NJ 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep AS Anay Shah FL 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit KS Karan Shah TX 100 3 50 1 100 2
Catonsville AT Alexander Torrez MD 100 3 50 1 100 2
Roslyn WB William Borges NY 134 4 67 1 100 2
Princeton RL Rohit Lakshman NJ 134 4 67 1 100 2
William G. Enloe KH Kaitlyn Han NC 100 3 50 1 100 2
Scarsdale ZS Zachary Siegel NY 148 4 67 1.1 100 2
Hunter DS David Solecki NY 34 1 17 1 100 2
Thomas Jefferson HSST SB Sohini Banerjee VA 66 2 33 1 100 2
Tuloso Midway ZN Zachary Nepote TX 100 3 50 1 100 2
Vestavia Hills JH Jason Han AL 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit DH David Herrera TX 134 4 67 1 100 2
Millburn KW Kevin Wang NJ 221 6 100 1.1 100 2
Lake Highland Prep MSi Mayah Singh FL 100 3 50 1 100 2
Harrison MR Molly Ryan NY 134 4 67 1 100 2
Mount Pleasant CR Caroline Rose TX 34 1 17 1 100 2
Blair PS Priscilla Sharma NJ 66 2 33 1 100 2
Bronx Science DB Dahlia Bekong NY 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit JX Jarvis Xie TX 134 4 67 1 100 2
New Jersey Independent ANa Amulya Natchukuri NJ 134 4 67 1 100 2
Austin SFA JH James Hartline TX 66 2 33 1 100 2
Montgomery Blair PZ Peter Zhang MD 299 5 83 1.8 100 2
Woodlands AA Allison Aldridge TX 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp SB Sabrina Barnes IL 66 2 33 1 100 2
Lake Travis AO Alexi Olney TX 100 3 50 1 100 2
Unionville MA Maxine Adams PA 66 2 33 1 100 2
Trinity Valley KK Kishan Kalaria TX 148 4 67 1.1 100 2
Edgemont HL Helena Lew-Kiedrowska NY 100 3 50 1 100 2
Lindale PP Phoenix Pittman TX 66 2 33 1 100 2
New Jersey Independent AN Ananya Natchukuri NJ 100 3 50 1 100 2
Lexington CH Christian Han MA 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep AC Alec Clemens FL 66 2 33 1 100 2
Bergen County Academies EL Elizabeth (Hye In) Lee NJ 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST AP Atin Pothiraj VA 100 3 50 1 100 2
Scarsdale VG Vivian Guo NY 134 4 67 1 100 2
Vestavia Hills RC Ryan Conn AL 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp CC Celia Chambers IL 34 1 17 1 100 2
Stoneman Douglas GP Grainne Popen FL 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep AV Arjun Verma FL 134 4 67 1 100 2
DuPont Manual PT Preeti Tanwani KY 34 1 17 1 100 2
Evanston Twp AM Anna Lou Marty IL 66 2 33 1 100 2
Lexington AT Anthony The MA 134 4 67 1 100 2
Woodlands LW Lulu Whitson TX 100 3 50 1 100 2
Needham ZL Zachary Lu MA 183 5 83 1.1 100 2
Thomas Jefferson HSST SR Swesik Ramineni VA 100 3 50 1 100 2
Stoneman Douglas AR Alyssa Robinson FL 66 2 33 1 100 2
Stuyvesant GP Gallo Patel NY 100 3 50 1 100 2
Henry W Grady GR Griffin Richie GA 183 5 83 1.1 100 2
Lake Highland Prep MS Mimi Sawhney FL 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep SS Sophia Schier FL 66 2 33 1 100 2
Lake Travis SR Saher Raza TX 34 1 17 1 100 2
Kraver Independent LK Logan Kraver AZ 100 3 50 1 100 2
Windermere CP Cole Prieto FL 34 1 17 1 100 2
New Trier TS Thomas Serrino IL 148 4 67 1.1 100 2
American Heritage Plantation AD Anika Dham FL 100 3 50 1 100 2
Lexington RP Robin Pan MA 100 3 50 1 100 2
Strath Haven WL William Lee PA 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit AA Aidan Atkins TX 100 3 50 1 100 2
Harrison MB Mai Blaustein NY 134 4 67 1 100 2
Timothy Christian ZL Zachary Lihn NJ 134 4 67 1 100 2
Syosset RD Ronit Dhulia NY 134 4 67 1 100 2
Clear Lake JC James Collura TX 134 4 67 1 100 2
Lexington DY Derek Ying MA 66 2 33 1 100 2
Houston Memorial SC Sebastian Cho TX 100 3 50 1 100 2
Harrison RA Rebecca Anderson NY 148 4 67 1.1 100 2
Westlake AL Andrew Lee TX 183 5 83 1.1 100 2
Harrison EM Elizabeth Murno NY 100 3 50 1 100 2
Milton AT Andrew Tsang MA 100 3 50 1 100 2
Bronx Science AW Annie (Yijing) Wang NY 183 5 83 1.1 100 2
Needham AK Abhishek Kasula MA 66 2 33 1 100 2
Thomas Jefferson HSST VB Vinay Bhaip VA 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian PT Pranay Tsappidi NJ 66 2 33 1 100 2
Lake Travis LS Lee Scheffe TX 134 4 67 1 100 2
Millburn AH Amanda Huang NJ 200 5 83 1.2 100 2
Northview SD Sreyaash Das GA 148 4 67 1.1 100 2
William G. Enloe AC Anthony Cui NC 134 4 67 1 100 2
Hill NL Nethmin Liyanage PA 148 4 67 1.1 100 2
Needham VF Vijay Fisch MA 100 3 50 1 100 2
Lake Travis VM Vivian McDonald TX 100 3 50 1 100 2
Houston Memorial DX Daniel Xu TX 100 3 50 1 100 2
Asheville HC Hollis Cross NC 66 2 33 1 100 2
Hunter KC Kenneth Chen NY 66 2 33 1 100 2
Westlake EA Ethan Abraham TX 100 3 50 1 100 2
All Saints Episcopal GL Gabrielle Lea TX 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep AG Alexander George FL 100 3 50 1 100 2
Walt Whitman BW Benjamin Waldman MD 183 5 83 1.1 100 2
Timothy Christian KQ Kenneth Quizon NJ 34 1 17 1 100 2
Hunter NK Nate Kruger NY 148 4 67 1.1 100 2
Evanston Twp QH Quinn Hughes IL 166 5 83 1 100 2
Northwest JB Justin Barnes TX 66 2 33 1 100 2
Success Academy Manhattan CE Chase Earland NY 134 4 67 1 100 2
McDowell AG Aashka Gupta PA 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit JP Josh Porter TX 148 4 67 1.1 100 2
Bergen County Academies MS Maria Savransky NJ 100 3 50 1 100 2
Acton-Boxborough SZ Sophie Zhang MA 34 1 17 1 100 2
Seattle AL Aliyah Lee WA 66 2 33 1 100 2
American Heritage Plantation NR Nicholas Randazzo FL 66 2 33 1 100 2
Edgemont JJ Jade Jang NY 66 2 33 1 100 2
Copper Hills MC Moccah Crabtree UT 66 2 33 1 100 2
Lexington JC Jeong-Wan Choi MA 134 4 67 1 100 2
Dacas Independent JD Jayvyn Dacas FL 183 5 83 1.1 100 2
Lexington AK Archit Kumar MA 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield TX 233 5 83 1.4 100 2
James Madison BV Benjiman Valtr TX 66 2 33 1 100 2
Seattle SZ Sachin Zachariah WA 100 3 50 1 100 2
American Heritage Boca/Delray NS Nadaroopa Saraswathi-Mohan FL 100 3 50 1 100 2
American Heritage Plantation PG Prateek Gupta FL 100 3 50 1 100 2
Livingston GL Gene Lu NJ 148 4 67 1.1 100 2
Stone Bridge YC Yiyang Chen VA 100 3 50 1 100 2
Bergen County Academies EK Elvin Ko NJ 148 4 67 1.1 100 2
Syosset JL Jason Lan NY 148 4 67 1.1 100 2
Strake Jesuit DL Daniel Lee TX 134 4 67 1 100 2
Walt Whitman CB Clarissa Branson MD 34 1 17 1 100 2
Hamilton NK Nivea Krishnan AZ 66 2 33 1 100 2
American Heritage Plantation PB Peregrine Beckett FL 266 5 83 1.6 100 2
Myers Park Unaffiliated EA Elias Altman NC 148 4 67 1.1 100 2
Stuyvesant SP Sarai Pridgen NY 183 5 83 1.1 100 2
Ft Lauderdale EP Elijah Pitt FL 148 4 67 1.1 100 2
Appleton North MU Mihir Uberoi WI 183 5 83 1.1 100 2
New Trier CS Caroline Siebert IL 34 1 17 1 100 2
North Allegheny SW Shejuti Wahed PA 66 2 33 1 100 2
Lexington EL Evan Li MA 200 5 83 1.2 100 2
Henry W Grady EH Emmaline Harmon GA 66 2 33 1 100 2
Los Osos RN Ron Nath CA 66 2 33 1 100 2
Kraver Independent CM Carter Miller AZ 66 2 33 1 100 2
Chaminade CW Charles Weiler NY 148 4 67 1.1 100 2
Evanston Twp CS Callie Stolar IL 66 2 33 1 100 2
Westford MD Matthew Ding MA 66 2 33 1 100 2
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF Nathan Fallin NJ 100 3 50 1 100 2
Westview Independent RS Reetesh Sudhakar OR 183 5 83 1.1 100 2
Cardinal Gibbons RS Roberto Sosa FL 100 3 50 1 100 2
Westborough HI Harshith Iyer MA 0 0 0 1 100 2
Lake Highland Prep MSr Meghana Srinivasa FL 148 4 67 1.1 100 2
McDowell SA Sandy Askins PA 100 3 50 1 100 2
Montville DP Dev Patel NJ 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman FL 134 4 67 1 100 2
Chaminade PV Peter Vouthas NY 66 2 33 1 100 2
Newtown BP Benjamin Paley CT 34 1 17 1 100 2
Coral Glades KW Kristopher Wallen FL 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp EB Evan Barreto IL 34 1 17 1 100 2
Lake Highland Prep AA Ahad Ansari FL 100 3 50 1 100 2
Ft Lauderdale MG Michelle Grant FL 66 2 33 1 100 2
Research Triangle Independent OS Ollie Stoneman NC 134 4 67 1 100 2