Isidore Newman School Invitational

2019 — New Orleans, LA/US
Final Places
Varsity Lincoln Douglas Debate
Debate Elims
Place Code Name State Round Ballots
Finals Durham BD Bennett Dombcik NC Finals R1W29.3R2W28.7R3W30.0R4L28.0R5W28.8R6W29.0R7WWL(2-1)R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10WWW(3-0)R11WLW(2-1)
Finals BASIS San Antonio Shavano PK Pranavkrishna Kandikayala TX Finals R1W28.0R2W29.0R3L29.5R4W28.0R5W29.1R6W29.6R7WWW(3-0)R8LWW(2-1)R9LWW(2-1)R10WWL(2-1)R11LWL(1-2)
Semis Northview SD Sreyaash Das GA Semis R1W30.0R2L28.6R3W28.8R4W29.5R5W29.7R6L28.0R7LWW(2-1)R8LWW(2-1)R9LWW(2-1)R10LLW(1-2)
Semis Cypress Falls RK Rajveer Kindra TX Semis R1W28.9R2W29.0R3L27.0R4W29.5R5W29.6R6W30.0R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10LLL(0-3)
Quarters Northland Christian ABr Austin Broussard TX Quarters R1BYER2W29.0R3W27.3R4L28.9R5W29.2R6W29.8R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9WLL(1-2)
Quarters Durham JP Jacob Palmer NC Quarters R1W28.3R2W30.0R3W30.0R4W28.5R5L29.1R6W29.0R8WWW(3-0)R9LLL(0-3)
Quarters St Pius X Catholic JT Joseph Tarnowski GA Quarters R1W29.2R2L29.0R3W28.8R4W28.5R5L29.3R6W29.0R7WWW(3-0)R8LWW(2-1)R9LLL(0-3)
Quarters Dulles TJ Tony Jha TX Quarters R1W29.0R2W29.5R3W29.5R4W28.8R5W29.3R6L29.4R8WR9WLL(1-2)
Octos Northland Christian AB Aaron Barcio TX Octos R1W28.0R2W29.2R3W29.5R4W28.0R5W29.1R6L28.5R7WLW(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Northland Christian JQ Jack Quisenberry TX Octos R1W29.0R2W29.5R3W28.8R4W29.0R5W29.5R6L28.0R8WLL(1-2)
Octos Baton Rouge PF Peter Franz LA Octos R1W29.0R2W29.0R3W28.0R4W27.0R5L29.0R6W28.7R7WWW(3-0)R8LLL(0-3)
Octos Bronx Science AW Annie (Yijing) Wang NY Octos R1W29.0R2W28.7R3W30.0R4W29.0R5L29.6R6W30.0R8WLL(1-2)
Octos Dulles FS Favian Sun TX Octos R1W29.0R2W29.4R3L28.0R4W29.0R5L28.0R6W29.2R7WLW(2-1)R8L
Octos Dulles NJ Neer Jain TX Octos R1W28.0R2W28.1R3L29.0R4L29.5R5W28.5R6W29.0R7WLW(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Valdosta AK Albert Kang GA Octos R1W29.3R2W28.8R3W28.8R4W28.8R5L29.0R6W30.0R7WLW(2-1)R8LLL(0-3)
Octos Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield TX Octos R1W30.0R2W28.7R3W28.0R4W29.3R5W29.7R6W29.0R8WLL(1-2)
Doubles Baton Rouge CH Channing Hall LA Doubles R1W28.0R2W28.8R3L29.0R4W30.0R5W29.3R6L28.9R7LLL(0-3)
Doubles Lindale PP Phoenix Pittman TX Doubles R1L28.7R2W28.8R3W28.6R4W28.3R5L28.5R6W29.6R7LLL(0-3)
Doubles Lassiter TR TJ Riggs GA Doubles R1W29.5R2L28.0R3W28.0R4W29.5R5W30.0R6L28.6R7WLL(1-2)
Doubles Dulles SZ Sarah Zheng TX Doubles R1W29.0R2W29.0R3L27.0R4W28.0R5L28.5R6W30.0R7LLW(1-2)
Doubles Dulles TY Tommy Yu TX Doubles R1W29.0R2W28.0R3L27.2R4L28.7R5W29.0R6W30.0R7LWL(1-2)
Doubles Garland IR Ishan Rereddy TX Doubles R1W30.0R2W28.7R3W29.5R4L27.0R5W29.5R6L29.1R7LWL(1-2)
Doubles Heights AA Alfonso Arreola TX Doubles R1L28.2R3L27.0R4W28.7R5W28.8R6W29.0R7LWL(1-2)
Doubles Seattle SZ Sachin Zachariah WA Doubles R1W29.0R2W28.2R3L29.0R4W27.5R5L29.0R6W28.6R7LLL(0-3)
Doubles Henry W Grady GR Griffin Richie GA Doubles R1W29.0R2W28.7R3W29.0R4L29.0R5W28.0R6W29.4R7LWL(1-2)
Doubles Henry W Grady EH Emmaline Harmon GA Doubles R1L28.0R2W28.0R3L26.0R4W29.0R5W28.1R6W28.3R7LLL(0-3)
Debate P 5+
Place Code Name State WinPm PtsPm -1HL PtsPm OSdPm Ballots
Prelim Dutchtown HV Harun Vemulapalli LA 3 116.7 174.7 46.66 R1L28.8R2L29.0R3W29.5R4L28.0R5W30.0R6W29.4
Prelim Nova SB Skyla Bryant FL 3 115.8 172.8 37.33 R1W28.8R2W29.0R3L27.0R4L28.5R5W30.0R6L29.5
Prelim Dulles AJ Anshumi Jhaveri TX 3 115.3 173.3 42.66 R1W30.0R2L28.5R3L28.0R4W28.3R5W29.0R6L29.5
Prelim Bronx Science ES Emily Shang NY 3 115.3 172.3 30.5 R1L28.5R2W29.0R3W29.0R4W28.8R5L29.0R6L28.0
Prelim Heights LC Lee Carter TX 3 115.2 172.2 40.16 R1W28.0R2L28.3R3W28.9R4L29.0R5W29.0R6L29.0
Prelim Montgomery CD Cyprian Dumas AL 3 115 172 34.16 R1W28.7R2L28.6R3L28.0R4W29.0R5W29.0R6L28.7
Prelim Southlake Carroll PK Pranav Kaginele TX 3 114.7 172.1 42.66 R1L28.0R2L28.7R3W28.0R4W29.0R5W29.0R6L29.4
Prelim SpeakFirst FO Ferrell Oden AL 3 114.4 172.4 43.33 R1L28.0R2L28.7R3W29.3R4L28.0R5W30.0R6W28.4
Prelim Cabot DR Damion Reeves AR 3 114.3 171.8 40.16 R1L27.5R2W28.5R3L28.4R4W30.0R5L29.0R6W28.4
Prelim Northland Christian EN Eathan Newman TX 3 114.2 170.2 29.83 R1W28.3R2W29.0R3W28.5R4L28.6R5L28.8R6L27.0
Prelim St Paul's HF Hal Fox LA 3 114 171.5 42.83 R1W27.5R2L28.9R3L28.0R4W30.0R5L29.0R6W28.1
Prelim Henry W Grady LC Lindsey Curtis GA 3 113.9 171.4 38.16 R1W28.6R2L27.5R3L28.3R4W30.0R5L28.0R6W29.0
Prelim Dulles RB Rhea Biswas TX 3 113.7 170.7 35.33 R1W29.0R2L29.1R3W28.5R4W28.0R5L27.9R6L28.2
Prelim Princeton TE Tristan Espinoza TX 3 113.5 171 43.16 R1L29.0R2W27.5R3L28.0R4W30.0R5W28.0R6L28.5
Prelim Dulles CS Connor Self TX 3 113.2 170.9 35.16 R1L28.0R2L28.0R3W28.0R4W28.2R5W29.7R6L29.0
Prelim Seattle DB Dylan Breslin WA 3 113.2 169.4 37.5 R1W28.7R2L28.2R3W28.5R4L28.0R5L28.5R6W27.5
Prelim Baton Rouge KP Kennedy Potter LA 3 113.1 167.6 47.16 R1W29.0R2L28.9R3L25.5R4W28.2R5L29.0R6W27.0
Prelim Baton Rouge AC Andrew Callender LA 3 112.6 168.6 40 R1L26.0R2W30.0R3L27.0R4L28.2R5W28.6R6W28.8
Prelim Bronx Science NK Nicolas Kim NY 3 112.4 167.9 34.66 R1L27.0R2W28.7R3W28.5R4L26.5R5L29.0R6W28.2
Prelim Teurlings Catholic EO Emile Olivier LA 3 111.6 167.6 36.8 R1L26.0R2L27.5R4L28.2R5W28.0R6W30.0
Prelim Gulf Breeze GD Gavin Day FL 3 111.2 167 32.66 R1W28.5R2W27.0R3L26.0R4L26.5R5W29.2R6L29.8
Prelim Warner Robins ZN Zander Narum GA 3 110.7 166 48 R1L27.0R2W28.3R3L27.5R4L28.2R5W28.0R6W27.0
Prelim Holy Cross ND Nicholas Davillier LA 3 110.6 166.6 38.83 R1W27.0R2W27.8R3L27.8R4L27.0R5L28.0R6W29.0
Prelim Montgomery TD Tristan Dumas AL 3 110.5 166.5 30.5 R1L28.0R2W27.5R3W27.0R4L27.0R5W29.0R6L28.0
Prelim Houston Memorial YB Yajat Bhargav TX 2 114.1 170.4 46.83 R1L28.0R2W28.8R3L28.7R4W28.8R5L28.6R6L27.5
Prelim Teurlings Catholic CS Cade Savoy LA 2 113.7 170.2 43.5 R1L28.5R2W28.0R3W27.5R4L28.7R5L29.0R6L28.5
Prelim Dulles SZh Sophia Zhao TX 2 113.3 170.1 39.16 R1W27.8R2W28.5R3L28.8R4L28.0R5L28.0R6L29.0
Prelim Heights AV Ashlyn Veach TX 2 112.7 168.7 48.66 R1W27.5R2L26.5R3L28.7R4L29.5R5W28.7R6L27.8
Prelim Henry W Grady PH Peter Haynes GA 2 112.1 167.4 38.83 R1L27.0R2L28.0R3W28.0R4W28.3R5L28.0R6L28.1
Prelim Purvis OM Owen Myatt MS 2 112 167 46.5 R1L26.0R2L28.0R3W29.0R4L28.6R5L27.0R6W28.4
Prelim Nova GL Genesis Lee FL 2 111.6 167.4 37.8 R1L27.4R2L28.3R3L26.8R5W29.0R6L28.0
Prelim Nova FJ Fabie Jacques FL 2 111 166.9 50 R1L27.9R2L27.0R3L28.9R4L27.0R5W28.6R6W27.5
Prelim Baton Rouge AT Alex Taylor LA 2 111 166.3 46.33 R1L28.0R2W27.0R3L28.0R4L27.0R5W28.3R6L28.0
Prelim Caddo Magnet JH Jackson Hays LA 2 109.9 163.8 41.16 R1L26.0R2L25.0R3W28.0R4W28.4R5L27.5R6L28.9
Prelim Nova JF Jessica Friedland FL 2 109.7 164.2 45 R1L28.3R2L26.0R3W26.0R4L27.0R5L28.5R6W28.4
Prelim Mullen AG Andrew Garcia CO 2 109.5 165 41.6 R1L28.0R2L27.0R3L26.5R4L29.0R5W27.0
Prelim Gulf Breeze WL Wyatt Lewis FL 2 109 162.4 32.5 R1W28.2R2L26.5R3W25.0R4L27.8R5L26.5R6L28.4
Prelim Airline AP Aidan Price LA 2 106.2 159.4 47.83 R1L28.0R2L25.0R3W25.0R4L26.0R5L28.2R6W27.2
Prelim Castle View KG Keira Greven CO 1 112.8 168.9 45.66 R1L28.5R2L27.4R3L29.0R4W27.9R5L29.1R6L27.0
Prelim Niceville ZW Zenyah Woolley FL 1 112.2 167.7 44.33 R1L26.5R2L28.0R3L29.0R4W27.5R5L28.0R6L28.7
Prelim Russellville MJ Mitchell Jackson AR 1 111.3 165.8 47.33 R1L27.7R2L27.6R3W28.0R4L28.5R5L28.0R6L26.0
Prelim Baton Rouge ZA Zayeed Akhter LA 1 110.3 163.3 52.83 R1L27.5R2L27.0R3L25.0R4L27.8R5L28.0R6W28.0
Prelim Nova SJ Shaunelle Jones FL 1 110 164.8 40.66 R1L26.5R2L28.3R3L28.0R4W27.0R5L27.3R6L27.7
Prelim Nova SJe Shanda Jean-Pierre FL 1 109.8 163.4 41.5 R1L28.6R2L28.0R3W26.0R4L27.8R5L28.0R6L25.0
Prelim Houston County TH Thomas Hartley GA 1 109.4 165.3 45.5 R1L27.0R2L28.0R3W26.9R4L29.0R5L27.0R6L27.4
Prelim Nova GM gabrielle marston FL 1 109.4 163.8 54.66 R1L28.4R2L27.5R3L27.0R4L27.4R5L26.0R6W27.5
Prelim Carrollton RT Ryan Talley GA 1 108.1 161.3 44 R1L27.0R2L25.0R3L26.0R4L27.6R5W27.5R6L28.2
Prelim Cabot HM Harrison Mobbs AR 1 105.5 158.6 50.2 R1L28.1R2L26.6R3L27.0R4L25.0R6L25.5
Prelim Russellville EH Efrain Herrarte AR 0 107.6 160.6 56.33 R1L27.9R2L28.0R3L25.0R4L27.7R5L26.0R6L26.0