Mid America Cup

2019 — West Des Moines, IA/US
NDCA Dukes and Bailey Points
LD
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
Lexington EL Evan Li MA 195 5 83 1.4 93 1.8
W. Broward CW Christian Wing FL 84 3 50 1 93 1.8
Strake Jesuit AMe Arun Mehra TX 84 3 50 1 93 1.8
Millburn AH Amanda Huang NJ 268 6 100 1.6 93 1.8
Lake Highland Prep AA Ahad Ansari FL 29 1 17 1 93 1.8
Evanston Twp CC Celia Chambers IL 29 1 17 1 93 1.8
Evanston Twp HE Henry Eberhart IL 167 5 83 1.2 93 1.8
Evanston Twp AM Anna Lou Marty IL 56 2 33 1 93 1.8
Harker KM Krishna Mysoor CA 113 4 67 1 93 1.8
Millard North RL Ryan Lampman NE 29 1 17 1 93 1.8
Millard North CP Chaitra Pirisingula NE 84 3 50 1 93 1.8
American Heritage Plantation EM Emilin Mathew FL 135 4 67 1.2 93 1.8
Lake Highland Prep PC Parker Cohen FL 84 3 50 1 93 1.8
Lake Highland Prep KS Krithik Seela FL 56 2 33 1 93 1.8
Carmel Valley Independent JS Jacob Spiegelman CA 124 4 67 1.1 93 1.8
Scarsdale DZ Daniel Zhang NY 56 2 33 1 93 1.8
Eagan AC Ashley Chen MN 56 2 33 1 93 1.8
Stanford OHS Independent EC Erin Condron CA 29 1 17 1 93 1.8
Scarsdale AS Aanya Schoetz NY 84 3 50 1 93 1.8
William G. Enloe AC Anthony Cui NC 124 4 67 1.1 93 1.8
Rosemount Sr LC Laila Campeau MN 0 0 0 1 93 1.8
Iowa City West QT Quincy Tate IA 29 1 17 1 93 1.8
Strake Jesuit ZD Zion Dixon TX 167 5 83 1.2 93 1.8
Strake Jesuit JG Joseph Georges TX 153 5 83 1.1 93 1.8
West Des Moines Valley AA Alyssa Ashmore IA 56 2 33 1 93 1.8
Evanston Twp SB Sabrina Barnes IL 84 3 50 1 93 1.8
West Des Moines Valley MD Mia Dukle IA 84 3 50 1 93 1.8
Scarsdale ZS Zachary Siegel NY 124 4 67 1.1 93 1.8
Research Triangle Independent OS Ollie Stoneman NC 84 3 50 1 93 1.8
Westlake EE Ethan Elasky CA 84 3 50 1 93 1.8
West Des Moines Valley SG Sam Gibson IA 56 2 33 1 93 1.8
West Des Moines Valley TH Tony Holm IA 56 2 33 1 93 1.8
Lexington AR Andrea Reier MA 56 2 33 1 93 1.8
Lake Highland Prep MaSi Mayah Singh FL 84 3 50 1 93 1.8
American Heritage Plantation PB Peregrine Beckett FL 320 5 83 2.3 93 1.8
American Heritage Plantation PG Prateek Gupta FL 124 4 67 1.1 93 1.8
Harrison GC Giovanni Cutri NY 124 4 67 1.1 93 1.8
Harrison RA Rebecca Anderson NY 124 4 67 1.1 93 1.8
Harrison MR Molly Ryan NY 84 3 50 1 93 1.8
Legacy Christian BP Breigh Plat TX 158 4 67 1.4 93 1.8
Strake Jesuit DH David Herrera TX 84 3 50 1 93 1.8
Lake Highland Prep AM Abby Morris FL 124 4 67 1.1 93 1.8
Oak Hall KZ Kumail Zaidi FL 185 6 100 1.1 93 1.8
Evanston Twp GK Gabe Karsh IL 56 2 33 1 93 1.8
Lake Highland Prep MS Meghana Srinivasa FL 84 3 50 1 93 1.8
Lake Highland Prep AG Alexander George FL 56 2 33 1 93 1.8
American Heritage Plantation NR Nicholas Randazzo FL 56 2 33 1 93 1.8
Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield TX 124 4 67 1.1 93 1.8
Strake Jesuit JX Jarvis Xie TX 124 4 67 1.1 93 1.8
Strake Jesuit DL Daniel Lee TX 84 3 50 1 93 1.8
STA/Vis IB Isabel Brandt MN 29 1 17 1 93 1.8
West Des Moines Valley CG Claire Gilbert IA 56 2 33 1 93 1.8
King AN Aniruth Narayanan FL 56 2 33 1 93 1.8
Lake Highland Prep JD Jaya Dayal FL 84 3 50 1 93 1.8
Lake Highland Prep AV Arjun Verma FL 113 4 67 1 93 1.8
William G. Enloe KH Kaitlyn Han NC 84 3 50 1 93 1.8
Scarsdale CC Curtis Chang NY 158 4 67 1.4 93 1.8
Lexington RP Robin Pan MA 84 3 50 1 93 1.8
Walt Whitman BW Benjamin Waldman MD 195 5 83 1.4 93 1.8
Scarsdale WC Wolf Cukier NY 113 4 67 1 93 1.8
Scarsdale BM Bohan Ma NY 56 2 33 1 93 1.8
Eagan AK Ankitha Kumar MN 56 2 33 1 93 1.8
John F. Kennedy AS Andrew Shea IA 56 2 33 1 93 1.8
Rosemount Sr CP Cierra Phillips MN 56 2 33 1 93 1.8
Iowa City West MG M.C. (Mengcheng) Guo IA 29 1 17 1 93 1.8
Catonsville AT Alexander Torrez MD 29 1 17 1 93 1.8
Strake Jesuit BE Ben Erdmann TX 167 5 83 1.2 93 1.8
Westview Independent RS Reetesh Sudhakar OR 153 5 83 1.1 93 1.8
West Des Moines Valley JC Jackson Colwell IA 29 1 17 1 93 1.8
West Des Moines Valley CF Connor Fogarty IA 29 1 17 1 93 1.8
Okoboji TA TJ Ascherl IA 56 2 33 1 93 1.8
William G. Enloe TG Tej Gedela NC 124 4 67 1.1 93 1.8
Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman FL 56 2 33 1 93 1.8
Poly Prep Country Day DB David Bogner NY 84 3 50 1 93 1.8
Eagan AI Arush Iyer MN 56 2 33 1 93 1.8
Millard North IM Ian Matuszeski NE 56 2 33 1 93 1.8
Lakeville South LS Logan Stenzel MN 84 3 50 1 93 1.8
Needham ZL Zachary Lu MA 202 4 67 1.8 93 1.8
Evanston Twp QH Quinn Hughes IL 158 4 67 1.4 93 1.8
Harker DS Deven Shah CA 135 4 67 1.2 93 1.8
Star City Nebraska IS Izsa Strong NE 84 3 50 1 93 1.8
CyWoods AZ Angela Zhong TX 153 5 83 1.1 93 1.8
American Heritage Plantation AD Anika Dham FL 84 3 50 1 93 1.8
Harrison AK Anthony Kang NY 84 3 50 1 93 1.8
Harrison AA Ali Ahmad NY 84 3 50 1 93 1.8
Lexington KY Kevin Yang MA 84 3 50 1 93 1.8
Lexington SG Simran Gandhi MA 167 5 83 1.2 93 1.8
Lexington BF Brett Fortier MA 84 3 50 1 93 1.8
Strake Jesuit JP Josh Porter TX 124 4 67 1.1 93 1.8
Brophy CT Calvin Tyler AZ 124 4 67 1.1 93 1.8
West Des Moines Valley SJ Shreya Joshi IA 29 1 17 1 93 1.8
Newsome DB Dylan Burke FL 135 4 67 1.2 93 1.8
Scarsdale VG Vivian Guo NY 124 4 67 1.1 93 1.8