Mid America Cup

2019 — West Des Moines, IA/US
Final Places
LD
Debate Elims
Place Code Name State Round Ballots
1st American Heritage Plantation PB Peregrine Beckett FL Finals R1W29.2R2W28.5R3L29.5R4W29.6R5W29.7R6W29.2R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R10LWW(2-1)R11WWL(2-1)
2nd Needham ZL Zachary Lu MA Finals R1W29.2R2L29.0R3W28.9R4L29.2R5W29.6R6W29.4R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9WWW(3-0)R11LLW(1-2)
Semis Scarsdale CC Curtis Chang NY Semis R1W29.8R2W29.3R3W28.3R4L28.8R5W29.1R6L28.0R7LWW(2-1)R8WWW(3-0)R9WLW(2-1)
Semis Millburn AH Amanda Huang NJ Semis R1W29.6R2W29.3R3W28.0R4W29.8R5W29.4R6W29.5R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9LWW(2-1)R10WLL(1-2)
Quarters Evanston Twp QH Quinn Hughes IL Quarters R1W29.0R2W29.5R3L28.9R4W29.6R5L28.5R6W29.7R7LWW(2-1)R8LWW(2-1)R9LLL(0-3)
Quarters Lexington EL Evan Li MA Quarters R1W29.3R2W29.0R3W29.7R4W29.7R5W29.6R6L29.4R7WWW(3-0)R8WWW(3-0)R9LLL(0-3)
Quarters Walt Whitman BW Benjamin Waldman MD Quarters R1W29.0R2W29.2R3W30.0R4W28.7R5L28.6R6W29.9R7WWW(3-0)R8LWW(2-1)R9LWL(1-2)
Quarters Legacy Christian BP Breigh Plat TX Quarters R1W28.5R2W28.7R3W29.2R4W29.2R5L29.1R6L29.6R7WLW(2-1)R9WLL(1-2)
Octos Evanston Twp HE Henry Eberhart IL Octos R1W29.4R2W29.0R3W29.0R4L28.6R5W29.6R6W29.8R7WLW(2-1)R8WLL(1-2)
Octos Strake Jesuit ZD Zion Dixon TX Octos R1L28.4R2W29.8R3W28.7R4W29.1R5W29.5R6W28.3R7WR8LLL(0-3)
Octos Strake Jesuit BE Ben Erdmann TX Octos R1L29.6R2W28.7R3W30.0R4W29.8R5W29.5R6W29.8R7WWW(3-0)R8WLL(1-2)
Octos Lexington SG Simran Gandhi MA Octos R1W29.5R2W29.2R3W29.6R4W29.7R5W29.5R6L29.3R7WWL(2-1)R8LLL(0-3)
Octos American Heritage Plantation EM Emilin Mathew FL Octos R1W29.1R2W28.5R3L29.6R4W29.8R5W29.0R6L29.2R7WWW(3-0)R8LLL(0-3)
Octos Newsome DB Dylan Burke FL Octos R1W29.5R2W28.1R3L29.9R4W29.0R5L29.6R6W29.3R7WWW(3-0)R8LLL(0-3)
Octos Westview Independent RS Reetesh Sudhakar OR Octos R1W29.0R2W28.9R3W29.3R4L29.0R5W29.1R6W30.0R7WWW(3-0)
Octos Harker DS Deven Shah CA Octos R1W28.7R2W29.7R3W29.7R4L29.4R5L29.1R6W29.0R7WWW(3-0)R8LLL(0-3)
Doubles Harrison RA Rebecca Anderson NY Doubles R1L28.7R2W29.2R3W29.3R4W28.6R5L29.4R6W29.0R7LLL(0-3)
Doubles Harrison GC Giovanni Cutri NY Doubles R1L28.9R2W29.8R3W29.6R4W29.0R5L28.7R6W28.2R7LLW(1-2)
Doubles Strake Jesuit JX Jarvis Xie TX Doubles R1W28.0R2W29.9R3W29.4R4W28.2R5L29.1R6L29.9R7L
Doubles Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield TX Doubles R1W29.8R2L29.7R3W29.8R4W29.4R5L28.9R6W30.0R7LLL(0-3)
Doubles Strake Jesuit JP Josh Porter TX Doubles R1L29.3R2W29.8R3W28.6R4W30.0R5L29.5R6W29.1R7WLL(1-2)
Doubles Lake Highland Prep AM Abby Morris FL Doubles R1W29.0R2W29.3R3W29.9R4W29.1R5L29.2R6L29.0R7LLL(0-3)
Doubles William G. Enloe TG Tej Gedela NC Doubles R1L28.4R2W29.3R3L29.2R4W29.4R5W29.2R6W29.4R7LLL(0-3)
Doubles William G. Enloe AC Anthony Cui NC Doubles R1W28.9R2L28.9R3W29.1R4W29.0R5W29.9R6L27.9R7LLL(0-3)
Doubles Carmel Valley Independent JS Jacob Spiegelman CA Doubles R1L29.2R2W28.5R3W29.4R4W28.8R5L28.5R6W29.1R7LLL(0-3)
Doubles Oak Hall KZ Kumail Zaidi FL Doubles R1W29.7R2W30.0R3W30.0R4W30.0R5W29.2R6W29.6R7WLL(1-2)
Doubles American Heritage Plantation PG Prateek Gupta FL Doubles R1W28.9R2W28.4R3W27.5R4L29.9R5W29.4R6L29.7R7LWL(1-2)
Doubles Strake Jesuit JG Joseph Georges TX Doubles R1W28.9R2W28.9R3L27.8R4W29.1R5W28.3R6W29.0R7LLL(0-3)
Doubles Scarsdale ZS Zachary Siegel NY Doubles R1W29.5R2L30.0R3W29.7R4W29.0R5W29.0R6L28.4R7LLL(0-3)
Doubles Scarsdale VG Vivian Guo NY Doubles R1L29.5R2L29.0R3W29.0R4W28.7R5W29.0R6W29.7R7LLL(0-3)
Doubles Brophy CT Calvin Tyler AZ Doubles R1W28.9R2L28.8R3W29.0R4L28.9R5W29.0R6W29.2R7LLL(0-3)
Doubles CyWoods AZ Angela Zhong TX Doubles R1W29.8R2L28.6R3W29.5R4W29.5R5W29.3R6W29.0R7LWL(1-2)
Debate Prelims
Place Code Name State WinPm PtsPm -1HL PtsPm -2HL OSdPm PtsPm RandPm -1HL Ballots
Prelim Lake Highland Prep AV Arjun Verma FL 4 115.4 57.6 38.16 173.3 5.59 R1W29.3R2L28.4R3W29.5R4W28.5R5W28.8R6L28.8
Prelim Scarsdale WC Wolf Cukier NY 4 114.7 57.4 42.5 172.2 7.61 R1W28.7R2W29.6R3L28.7R4L27.9R5W29.1R6W28.2
Prelim Harker KM Krishna Mysoor CA 4 114.5 57.3 35 171.8 5.21 R1W28.3R3L28.3R4W28.9R5L28.7R6W29.0
Prelim American Heritage Plantation AD Anika Dham FL 3 116.3 58.2 44.66 173.6 9.6 R1W29.1R2L28.8R3L29.3R4W28.0R5W29.1R6L29.3
Prelim Strake Jesuit DH David Herrera TX 3 116.3 58 48.5 174.7 4.98 R1L29.4R2L29.1R3W28.9R4W29.5R5W28.9R6L28.9
Prelim Lakeville South LS Logan Stenzel MN 3 116.1 58.1 32.5 174.5 7.71 R1W28.7R2W29.2R3W28.8R4L29.7R5L29.0R6L29.1
Prelim Harrison MR Molly Ryan NY 3 116 58.1 50.5 174.1 2.11 R1W29.1R2W29.0R3L29.6R4L28.5R5L28.8R6W29.1
Prelim Lake Highland Prep MS Meghana Srinivasa FL 3 116 57.9 39.66 173.8 7.03 R1L28.8R2W30.0R3W28.9R4L29.0R5W29.3R6L27.8
Prelim Lake Highland Prep JD Jaya Dayal FL 3 116 57.8 54.16 174 9.4 R1L28.4R2W29.2R3L29.8R4L28.6R5W30.0R6W28.0
Prelim Strake Jesuit AMe Arun Mehra TX 3 115.7 58.3 50.16 173.3 0.44 R1L28.1R2L29.8R3W29.3R4W29.3R5W29.0R6L27.8
Prelim W. Broward CW Christian Wing FL 3 115.7 57.9 54 173.2 0.95 R1L27.8R2L29.7R3W29.3R4W28.7R5W29.2R6L28.5
Prelim Harrison AK Anthony Kang NY 3 115.6 57.9 52.33 173.3 5.2 R1L29.4R2L29.1R3W28.6R4L28.9R5W28.3R6W29.0
Prelim Millard North CP Chaitra Pirisingula NE 3 115.6 57.8 43.83 173.6 8.71 R1W29.0R2W29.3R3L28.9R4W28.7R5L28.9R6L28.8
Prelim Lexington KY Kevin Yang MA 3 115.6 57.8 52.5 173.8 9.6 R1L29.0R2L28.8R3W28.8R4L29.4R5W29.0R6W28.8
Prelim Westlake EE Ethan Elasky CA 3 115.5 57.7 42 173.5 1.33 R1L28.9R2W28.8R3W28.8R4L28.8R5W29.0R6L29.2
Prelim Poly Prep Country Day DB David Bogner NY 3 115.4 57.6 38.66 172.9 7.31 R1W29.1R2W28.5R3L27.6R4L28.5R5W29.3R6L29.9
Prelim Scarsdale AS Aanya Schoetz NY 3 115.3 57.6 44.66 172.9 4.52 R1L28.3R2W28.7R3L29.2R4W28.5R5L28.9R6W29.3
Prelim William G. Enloe KH Kaitlyn Han NC 3 115 57.5 44.83 173 1.86 R1W29.8R2W29.3R3L28.2R4W28.7R5L28.8R6L28.2
Prelim Evanston Twp SB Sabrina Barnes IL 3 115 57.4 47.16 172.8 5.71 R1L28.7R2W29.1R3W28.3R4L28.7R5L28.5R6W29.5
Prelim Strake Jesuit DL Daniel Lee TX 3 114.9 57.4 55.5 172.5 9.72 R1L28.9R2L28.5R3W28.5R4L29.0R5W29.4R6W28.2
Prelim Research Triangle Independent OS Ollie Stoneman NC 3 114.9 57.4 56.5 172.6 1.11 R1W28.0R2L28.8R3L29.0R4L28.6R5W28.5R6W29.7
Prelim Harrison AA Ali Ahmad NY 3 114.6 57.5 55 171.9 1.39 R1L28.1R2W29.2R3W28.9R4L29.0R5W28.1R6L28.6
Prelim West Des Moines Valley MD Mia Dukle IA 3 114.2 57.2 42.33 171 3.27 R1W28.3R2W28.6R3L28.8R4W28.6R5L28.7R6L28.0
Prelim Lake Highland Prep PC Parker Cohen FL 3 114.1 57.2 48.16 170.7 2.5 R1W27.6R2L28.0R3L28.7R4W28.9R5L29.0R6W28.5
Prelim Lexington RP Robin Pan MA 3 114 57.3 54.83 171.7 3.41 R1W29.7R2W28.7R3L28.0R4L28.0R5L28.7R6W28.6
Prelim Star City Nebraska IS Izsa Strong NE 3 113.9 56.7 51 171.4 1.25 R1W28.2R2L28.0R3L29.5R4W29.0R5L28.2R6W28.5
Prelim Lexington BF Brett Fortier MA 3 113.6 56.8 44.66 166.8 0.32 R1L28.0R2L28.7R3W28.1R4W29.2R5L28.8R6W24.0
Prelim Lake Highland Prep MaSi Mayah Singh FL 3 113.3 56.8 58.83 169.1 0.13 R1L28.9R2L28.5R3L28.4R4W26.9R5W28.0R6W28.4
Prelim King AN Aniruth Narayanan FL 2 115.5 57.5 48.5 172.9 1.94 R1W28.5R2L28.8R3L29.5R4W28.7R5L27.8R6L29.6
Prelim Eagan AI Arush Iyer MN 2 115.1 57.8 49.16 172.1 2.21 R1W28.3R2L28.9R3L28.9R4L28.0R5W29.0R6L29.0
Prelim Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman FL 2 114.9 57.4 43.83 172.7 1.78 R1L28.7R2W28.5R3W29.6R4L28.7R5L29.0R6L28.2
Prelim American Heritage Plantation NR Nicholas Randazzo FL 2 114.4 57.2 48.16 171.6 0.33 R1W28.0R2L29.2R3L28.5R4L28.7R5W29.0R6L28.2
Prelim Eagan AK Ankitha Kumar MN 2 114.3 57.2 44.16 171.1 6.02 R1L28.4R2W28.7R3L28.8R4W28.5R5L28.7R6L28.0
Prelim John F. Kennedy AS Andrew Shea IA 2 114.3 57.1 49.16 168.7 0.98 R1L28.7R2L25.0R3L29.2R4W28.4R5W29.4R6L28.0
Prelim Lake Highland Prep KS Krithik Seela FL 2 114.2 57.1 46.5 171.3 6.31 R1W29.0R2L28.5R3W28.1R4L28.3R5L28.8R6L28.6
Prelim West Des Moines Valley CG Claire Gilbert IA 2 114.2 57 50.83 170.7 3.99 R1L28.5R2L28.2R3W27.5R4L29.0R5L29.0R6W28.5
Prelim Okoboji TA TJ Ascherl IA 2 114.1 57.2 46.33 171 3.8 R1L28.8R2L28.9R3W28.0R4W28.7R5L28.1R6L28.5
Prelim Evanston Twp GK Gabe Karsh IL 2 114.1 57.1 49.33 171 8.81 R1W29.0R2L28.0R3L29.0R4L28.1R5L29.1R6W27.8
Prelim Rosemount Sr CP Cierra Phillips MN 2 114.1 57.1 50 171.2 7.54 R1L29.0R2W28.6R3L28.0R4L28.5R5W29.3R6L27.8
Prelim West Des Moines Valley AA Alyssa Ashmore IA 2 114 57 45.6 170.5 9.45 R1BYER2L28.2R3L28.8R4L28.6R5W28.8R6L27.7
Prelim Lexington AR Andrea Reier MA 2 114 57.1 48 169.5 6.51 R1W29.0R2L28.0R3L28.8R4L28.3R5W28.9R6L26.5
Prelim Scarsdale DZ Daniel Zhang NY 2 113.9 57 55.66 171.4 5.96 R1L28.9R2W28.6R3L28.0R4L28.4R5L28.0R6W29.5
Prelim Scarsdale BM Bohan Ma NY 2 113.6 56.9 44.33 170.7 8.33 R1W27.7R2W28.3R3L28.7R4L28.0R5L28.6R6L29.4
Prelim Eagan AC Ashley Chen MN 2 113.6 56.9 56.83 171.1 9.11 R1L29.6R2W28.4R3L28.0R4L28.7R5L27.9R6W28.5
Prelim Evanston Twp AM Anna Lou Marty IL 2 113.5 56.8 60.16 168.3 2.62 R1L28.3R2L28.8R3L28.0R4L26.0R5W28.5R6W28.7
Prelim Lake Highland Prep AG Alexander George FL 2 113 56.5 61.6 169.7 3.22 R1L28.2R2L28.5R3L27.7R5L28.0R6W29.0
Prelim Millard North IM Ian Matuszeski NE 2 112.8 56.4 62.4 169.4 5.61 R1L28.8R2L27.8R4L28.0R5L28.4R6W28.2
Prelim West Des Moines Valley SG Sam Gibson IA 2 112.7 56.3 57 169.9 7.08 R1W29.2R2L28.4R3L28.0R4L28.2R5L28.0R6W28.1
Prelim West Des Moines Valley TH Tony Holm IA 2 112.6 56.4 47.33 168.5 0.89 R1L27.5R2W27.9R3L28.2R4L28.4R5W28.2R6L28.3
Prelim STA/Vis IB Isabel Brandt MN 1 113.8 57 65.5 170.3 5.72 R1L28.8R2L28.7R3L28.0R4L28.3R5L27.0R6W29.5
Prelim West Des Moines Valley SJ Shreya Joshi IA 1 112.6 56.1 59.83 169.4 7.8 R1L27.8R2L29.0R3L28.5R4L28.1R5W28.0R6L28.0
Prelim Iowa City West MG M.C. (Mengcheng) Guo IA 1 112.5 56.2 44.16 168.4 2.1 R1L28.8R2L28.2R3W27.1R4L28.5R5L27.8R6L28.0
Prelim Lake Highland Prep AA Ahad Ansari FL 1 112.5 56 71 169.1 3.94 R1L28.7R2L28.0R3L28.0R4W28.5R5L27.9R6L28.0
Prelim Iowa City West QT Quincy Tate IA 1 112 56 57.2 168.1 9 R1L29.1R2L28.0R3L28.0R4L27.0R5L28.0
Prelim Stanford OHS Independent EC Erin Condron CA 1 112 55.9 49.5 168.5 0.55 R1L27.5R2L27.9R3L28.5R4W27.6R5L29.0R6L28.0
Prelim Catonsville AT Alexander Torrez MD 1 111.7 55.6 51.5 168.1 7.22 R1L27.5R2L29.4R3W28.8R4L28.1R5L27.0R6L27.3
Prelim West Des Moines Valley CF Connor Fogarty IA 1 111.6 55.6 64 167.1 0.17 R1L27.5R2L28.0R3L28.5R4W27.0R5L28.5R6L27.6
Prelim Millard North RL Ryan Lampman NE 1 111.3 56.1 63 166.5 2.52 R1L28.2R2L28.0R3W26.9R4L28.1R5L27.0R6L28.3
Prelim Evanston Twp CC Celia Chambers IL 1 111.3 55.8 60.33 164.6 1.9 R1L27.8R2L28.3R3L28.0R4L27.5R5W25.0R6L28.0
Prelim West Des Moines Valley JC Jackson Colwell IA 1 109.2 55 53.2 163.2 6.36 R1L28.0R2L27.8R3L26.2R4L26.0R6L28.0
Prelim Rosemount Sr LC Laila Campeau MN 0 110.2 55.7 71.16 162.1 0.64 R1L28.5R2L27.7R3L26.0R4L28.0R5L23.0R6L28.9