Grapevine Classic

2019 — GRAPEVINE, TX/US
Final Places
LD
Debate Elims
Place Code Name State Round Ballots
1st Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield TX Finals R1W28.0R3W29.8R4L29.4R5W30.0R6WWW(3-0)R7WWW(3-0)R8WLW(2-1)R9WWL(2-1)R10LWW(2-1)
2nd Carnegie Vanguard AB Arnav Burudgunte TX Finals R1W29.5R2W29.4R3W29.2R4W29.5R5W29.6R6WWL(2-1)R7WWL(2-1)R8WWW(3-0)R9LWW(2-1)R10WLL(1-2)
Semi Plano East NG Nevin Gera TX Semi R1W29.5R2W29.8R3W29.8R4L29.0R5L29.0R6WWL(2-1)R7WLW(2-1)R8WWL(2-1)R9WLL(1-2)
Semi Legacy Christian BP Breigh Plat TX Semi R1W29.7R2W29.5R3W29.4R4L29.2R5L29.6R6WWL(2-1)R7WWW(3-0)R8WWL(2-1)R9LLW(1-2)
Qrtrs Strake Jesuit AMe Aneel Mehra TX Qrtrs R1L30.0R2W28.4R3W29.6R4W28.7R5W29.7R6WWW(3-0)R7WR8LLL(0-3)
Qrtrs KAPS BT Ben Thomas TX Qrtrs R1W28.0R2W29.0R3W29.8R4W29.5R5L28.6R6WWL(2-1)R7WWL(2-1)R8LWL(1-2)
Qrtrs Dulles AS Abhinav Sinha TX Qrtrs R1W29.5R2W27.8R3L29.7R4L29.2R5W29.6R6LWW(2-1)R7WWW(3-0)R8LLW(1-2)
Qrtrs Carroll Senior TR Tarun Ratnasabapathy TX Qrtrs R1W29.0R2W29.0R3W29.2R4W29.6R5W28.7R6WWW(3-0)R7WWL(2-1)R8LLW(1-2)
Octos Strake Jesuit AM Arun Mehra TX Octos R1W29.1R2L29.7R3W28.5R4L29.2R5W29.9R6WWL(2-1)R7LLW(1-2)
Octos Strake Jesuit BE Ben Erdmann TX Octos R1W28.5R2W29.4R3W29.4R4W29.4R5L29.5R6WWW(3-0)R7L
Octos Trinity Valley KK Kishan Kalaria TX Octos R1W28.0R2L28.6R3W29.7R4W28.7R5W29.3R6WWL(2-1)R7LLL(0-3)
Octos Seven Lakes RR Rohan Rao TX Octos R1W29.2R2L29.1R3W29.2R4W29.2R5W29.6R6WWW(3-0)R7LLW(1-2)
Octos Westlake AL Andrew Lee TX Octos R1W29.5R2W28.7R3W29.0R4W28.4R5L29.3R6WWW(3-0)R7LLW(1-2)
Octos Westlake EA Ethan Abraham TX Octos R1W29.5R2L29.0R3W27.9R4W28.8R5W29.0R6WWL(2-1)R7LLL(0-3)
Octos Westwood AZ Alice Zhang TX Octos R1W28.6R2W28.7R3W29.7R4W29.2R5L28.7R6LWW(2-1)R7LWL(1-2)
Octos All Saints Episcopal GL Gabrielle Lea TX Octos R1L28.0R2W27.7R3W29.0R4W28.6R5W30.0R6WWW(3-0)R7LLL(0-3)
Doubles Episcopal School Of Dallas ZH Zan Haq TX Doubles R1W29.1R2L30.0R3L29.3R4W30.0R5W29.8R6LLL(0-3)
Doubles Strake Jesuit JP Josh Porter TX Doubles R1W28.7R2L28.5R3W29.0R4W29.5R5W29.8R6LLW(1-2)
Doubles Dulles FS Favian Sun TX Doubles R1L28.6R2W28.5R3W28.5R4W28.4R5W28.6R6LLL(0-3)
Doubles Village AF Adnan Fatakdawala TX Doubles R1W28.3R2W29.2R3W28.6R4W29.0R5W29.7R6LLW(1-2)
Doubles Village AI Aditya Iyer TX Doubles R1W28.9R2W29.8R3W28.0R4W29.0R5W29.6R6LLW(1-2)
Doubles BASIS San Antonio Shavano PK Pranavkrishna Kandikayala TX Doubles R1W29.0R2W29.2R3L29.6R4W29.0R5W29.8R6LLL(0-3)
Doubles Houston Memorial AQ Andrew Qin TX Doubles R1W30.0R2W29.5R3W29.3R4W27.0R5L28.9R6LLW(1-2)
Doubles Westwood SM Saavan Myneni TX Doubles R1W29.4R2W29.3R3L29.5R4W29.5R5L29.7R6LLL(0-3)
Doubles Greenhill KD Krutin Devesh TX Doubles R1W29.8R2W29.0R3L28.5R4W28.7R5W28.9R6LLL(0-3)
Doubles Crossings Christian JH Jackson Hanna OK Doubles R1W29.2R2L28.9R3W28.8R4W28.7R5W29.2R6LLW(1-2)
Doubles Needham SC Samuel Cogen MA Doubles R1W29.2R2W29.5R3L29.0R4W28.7R5W28.5R6LLL(0-3)
Doubles Cypress Woods AZ Angela Zhong TX Doubles R1W29.1R2W29.7R3W30.0R4W29.0R5W28.7R6LLW(1-2)
Doubles McNeil ARa Abhishek Rao TX Doubles R1L29.8R2W29.8R3W28.9R4W29.0R5L29.0R6LLW(1-2)
Doubles Northland Christian ABr Austin Broussard TX Doubles R1W29.0R2W30.0R3W30.0R4L28.4R5L30.0R6LLL(0-3)
Doubles Northland Christian JQ Jack Quisenberry TX Doubles R1W28.8R2W29.5R3L29.2R4W29.2R5W28.8R6WLL(1-2)
Doubles Strake Jesuit JG Joseph Georges TX Doubles R1W29.3R2W28.8R3W29.5R4W29.3R5W29.0R6WLL(1-2)
Lincoln Douglas Prelims
Place Code Name State WinPm PtsPm -1HL PtsPm OpWPm PtsPm -2HL Ballots
Prelim Strake Jesuit DH David Herrera TX 3 87.7 146.1 2.6 29.2 R1W29.9R2W29.0R3L29.5R4W28.5R5L29.2
Prelim Newsome DB Dylan Burke FL 3 87.7 145.8 2.4 29.3 R1W28.8R2L28.4R3W29.7R4L29.3R5W29.6
Prelim Prosper IP Isabelle Petros TX 3 87.6 146.1 2.4 29.3 R1W28.8R2W29.8R3L29.3R4L28.7R5W29.5
Prelim Greenhill AZ Anais Zhang TX 3 87.5 145.9 3.4 29.2 R1W29.0R2W29.7R3W29.3R4L28.7R5L29.2
Prelim Cypress Falls RK Rajveer Kindra TX 3 87.5 144.5 2 28.9 R1W27.0R2W28.9R3L30.0R4L28.6R5W30.0
Prelim Kinkaid SM Shreya Mehta TX 3 87 145.5 2.8 29 R1W30.0R2W29.0R3W29.4R4L28.5R5L28.6
Prelim Moore ES Ethan Seabourn OK 3 86.9 144.9 3 29 R1W28.9R2W30.0R3W29.0R4L29.0R5L28.0
Prelim LC Anderson AR Aseel Rawashdeh TX 3 86.7 144.2 2.4 28.8 R1W28.5R2W28.8R3L29.6R4L27.9R5W29.4
Prelim Dulles SP Shaan Parekh TX 3 86.5 144.4 2.4 29 R1W29.5R2W29.0R3L28.4R4L29.0R5W28.5
Prelim Carroll Senior PK Pranav Kaginele TX 3 86.5 144 2.4 28.8 R1W28.2R2W29.3R3L29.0R4L28.8R5W28.7
Prelim Guyer CM Ciarra McClinton TX 3 86.4 144.1 3 28.7 R1W29.6R2W28.5R3L29.2R4L28.1R5W28.7
Prelim Garland LY Leah Yeshitila TX 3 86.3 144.7 2.2 28.4 R1W28.4R2W29.5R3L28.4R4L28.4R5W30.0
Prelim Houston Memorial AS Aiden Sherwood TX 3 86.3 144.1 2.2 28.8 R1L28.0R2W27.9R3L28.8R4W29.5R5W29.9
Prelim Hebron PN Philip Ng TX 3 86.3 143.3 3 28.8 R1W29.5R2W29.0R3W28.5R4L27.5R5L28.8
Prelim Katy Taylor AP Ann Popovici TX 3 86.3 143.1 3 28.9 R1W27.8R2W29.0R3L28.9R4L28.5R5W28.9
Prelim Northland Christian AB Aaron Barcio TX 3 86.2 143.3 2.6 28.7 R1W27.9R2L28.7R3W29.2R4L28.5R5W29.0
Prelim Dulles TJ Tony Jha TX 3 86 143.5 3 28.7 R1W28.0R2L28.0R3W29.3R4W28.7R5L29.5
Prelim Round Rock SG Sreya Gandra TX 3 85.9 143.6 2.6 28.5 R1L28.9R2W29.3R3L28.4R4W28.5R5W28.5
Prelim Seven Lakes CG Chengxi Gang TX 3 85.8 142.2 2.6 28.5 R1L28.4R2W27.0R3W29.4R4W28.9R5L28.5
Prelim Cypress Woods AK Allison Kerstein TX 3 85.7 143.9 2.6 28.6 R1L28.6R2W28.6R3W28.5R4W28.5R5L29.7
Prelim Garland IR Ishan Rereddy TX 3 85.5 143 2 28.6 R1L28.4R2L28.4R4W28.5R5W29.1
Prelim Heights AA Alfonso Arreola TX 3 85.5 142.5 2.5 28.5 R1W28.7R2W29.0R3L28.0R4L28.3R5W28.5
Prelim Fusion KS Kyle Stephens TX 3 85.5 142.2 2 28.7 R1L27.8R2L29.0R3W29.7R4W27.0R5W28.7
Prelim Hebron LC Lucas Chan TX 3 85.4 143 2 28.3 R1L29.0R2L28.1R3W29.6R4W28.0R5W28.3
Prelim Dulles AJ Anshumi Jhaveri TX 3 85.4 142.8 2.2 28.4 R1L28.4R2L29.4R3W29.0R4W28.0R5W28.0
Prelim Kinkaid KG Karm Ghei TX 3 85.4 142.5 3 28.5 R1L28.2R2W28.7R3W28.5R4W28.9R5L28.2
Prelim Plano West Sr SW Shishir Waghray TX 3 84.4 141.6 2.6 28 R1W30.0R2L27.2R3W28.4R4L28.0R5W28.0
Prelim Coppell NB Natasha Banga TX 2 86.4 144.1 2.6 29 R1L27.7R2W30.0R3L28.4R4W29.0R5L29.0
Prelim Isidore Newman JH Jackson Haber LA 2 86.4 144.1 2.6 28.8 R1L28.8R2W28.6R3L29.0R4W28.2R5L29.5
Prelim Alief Taylor SS Sherrod Session TX 2 86.3 144.4 2.2 28.9 R1W28.4R2L29.0R3L29.9R4W28.9R5L28.2
Prelim Stratford DS Devon Schwartz TX 2 86.3 144.3 2 28.8 R1L28.5R2L28.8R3L28.0R4W30.0R5W29.0
Prelim Dulles SZ Sophia Zhao TX 2 86.3 144 2.6 28.5 R1W28.3R2L28.5R3W29.5R4L27.9R5L29.8
Prelim Garland WA Will Ashcraft TX 2 86.2 143.7 2.2 28.6 R1W29.0R2L28.6R3L28.6R4W28.5R5L29.0
Prelim Lovejoy AR Ashley Rihani TX 2 86 142.8 3.6 28.6 R1L28.8R2W28.8R3W28.0R4L28.6R5L28.6
Prelim Marvin Baker MB Mahir Bansal CA 2 85.9 143.4 3 28.7 R1W28.2R2W29.3R3L28.9R4L28.3R5L28.7
Prelim Westwood AL Alex Lee TX 2 85.8 143 2 28.6 R1L28.6R2L28.5R3W28.7R4W28.5R5L28.7
Prelim Montgomery CD Cyprian Dumas AL 2 85.7 143.5 2 28.5 R1L27.8R2W28.7R3L28.5R4L28.5R5W30.0
Prelim Jenks NC Noah Coffman OK 2 85.6 142.6 2.8 28.5 R1W28.1R2L28.5R3L29.0R4W29.2R5L27.8
Prelim Coppell VS Vishal Sivamani TX 2 85.5 142.5 2.4 28.5 R1L27.5R2W29.5R3W30.0R4L28.5R5L27.0
Prelim Plano West Sr DJ Dylan Jones TX 2 85.4 142.8 2.8 28.5 R1L29.4R2W28.5R3W28.6R4L28.0R5L28.3
Prelim Greenhill AA Arush Adabala TX 2 85.3 141.8 2.8 28.3 R1W28.3R2W29.5R3L27.9R4L29.1R5L27.0
Prelim Northland Christian LB Lilly Broussard TX 2 85 142.2 2.4 28.3 R1L28.2R2L28.2R3W28.3R4W29.0R5L28.5
Prelim Greenhill PM Pranav Mukund TX 2 85 141.2 2.2 28.1 R1L28.0R2L28.9R3L29.0R4W27.2R5W28.1
Prelim Duchesne Academy of the Sacred Heart AQ Anika Quesada TX 2 84.8 142.3 1.8 28.3 R1L28.3R2L28.0R3W28.5R4L28.0R5W29.5
Prelim Plano East SH Sanjana Hiremath TX 2 84.8 140.9 2.4 28.3 R1L27.5R2W28.5R3L28.3R4L28.0R5W28.6
Prelim Coppell RR Rahul Rajamani TX 2 84.7 141.2 3 28.3 R1L29.0R2L27.5R3W28.4R4W28.0R5L28.3
Prelim Oak Grove NW Noah Williamson MS 2 84.7 141.1 2.2 28.3 R1W27.9R2L27.7R3L28.3R4W28.5R5L28.7
Prelim Plano West Sr DH Dylan Herrick TX 2 84.7 140.7 2.6 28.2 R1L28.5R2W28.5R3L27.5R4W28.2R5L28.0
Prelim McNeil KK Kartikeya Kotamraju TX 2 84.7 139.8 1.8 28.3 R1L29.1R2W28.3R3L28.0R4L26.0R5W28.4
Prelim Plano Senior AJ Aryan Jasani TX 2 84.6 140.6 1.6 28.1 R1L28.0R2L28.5R3W29.0R4L27.0R5W28.1
Prelim McNeil WP William Park TX 2 84.5 141.5 1.8 28.1 R1W28.1R2L27.9R3L27.5R4L29.5R5W28.5
Prelim Greenhill HZ Hannah Zhou TX 2 84.5 141 2.4 28 R1L28.0R2W27.5R3L29.0R4W28.0R5L28.5
Prelim Hebron NS Nicholas Schuefler TX 2 84.4 140.9 2.2 28.2 R1L28.2R2L28.2R3L27.0R4W29.5R5W28.0
Prelim Westlake FD Faizaan Dossani TX 2 84.4 139.2 2.2 28.1 R1W28.7R2L26.0R3L28.1R4W27.6R5L28.8
Prelim Holy Cross TJ Tahj Johnson 2 84.3 140.9 2.8 27.9 R1W27.8R2L28.6R3W29.0R4L27.9R5L27.6
Prelim Jenks MC Maya Chandwaney OK 2 84 140 2.4 28 R1L28.0R2L28.0R3W29.0R4W27.0R5L28.0
Prelim Cypress Woods FP Fiorella Pulido TX 2 83.9 139.9 2.25 28 R1L28.0R2L27.5R3L28.5R5W27.9
Prelim Houston Memorial SC Sebastian Cho TX 2 83.4 139 2.6 27.8 R1L27.0R2W27.6R3L27.8R4L28.6R5W28.0
Prelim Jenks TR Taylor Rafferty OK 2 83.4 137.8 1.8 27.9 R1L26.0R2L28.4R3W27.9R4L28.0R5W27.5
Prelim Plano Senior SH Sahil Hameed TX 2 82.6 138.5 2 27.1 R1L28.5R2L27.1R3W28.9R4L27.0R5W27.0
Prelim Heights LC Lee Carter TX 1 87 145 2.2 29 R1L28.0R2L30.0R3L28.0R4L30.0R5W29.0
Prelim Heights SA Sebastian Arreola TX 1 86.4 144 2 28.4 R1L27.6R2L28.4R3L30.0R4W30.0R5L28.0
Prelim Trinity AA Asim Adhikari TX 1 85.8 143.1 2.4 28.5 R1L28.8R2L28.5R3L27.5R4W28.5R5L29.8
Prelim Plano East HG Hamsika Gorty TX 1 85.8 142.9 1.6 28.6 R1L27.6R2L28.7R3L28.6R4L29.5R5W28.5
Prelim LC Anderson MR Malik Rawashdeh TX 1 84.7 138.9 2.8 28.2 R1L28.2R2L28.0R3W28.5R4L29.4R5L24.8
Prelim Plano East HN Hari Namdhari TX 1 84.7 140.4 2.25 28.1 R1FORFEITR2W28.6R3L27.0R4L28.7R5L28.0
Prelim Episcopal School Of Dallas FG Francisco Gomez-Quinonez TX 1 84.6 141.3 2.8 28.3 R1W27.9R2L28.0R3L28.8R4L28.3R5L28.3
Prelim Hebron SV Shunnar Virani TX 1 84.5 139.6 2.6 28 R1L28.6R2L28.5R3L28.0R4W28.0R5L26.5
Prelim Houston Memorial DX Daniel Xu TX 1 84.4 138.2 2.4 27.9 R1L27.8R2L24.0R3W29.8R4L27.9R5L28.7
Prelim Trinity Valley KG Kelly Goss TX 1 84.3 140.3 2.6 28.1 R1L28.2R2L28.0R3L28.5R4W28.1R5L27.5
Prelim Holy Cross ND Nicholas Davillier 1 84.3 139.5 2 28.1 R1L28.2R2L27.0R3W28.0R4L28.1R5L28.2
Prelim Winston Churchill JE Jackson Economou TX 1 84.2 140.7 2.6 28 R1W27.8R2L28.2R3L28.0R4L28.7R5L28.0
Prelim Isidore Newman EP Elly Patron. LA 1 83.8 140.3 2.2 27.5 R1L28.8R2L27.5R3L29.0R4W27.5R5L27.5
Prelim Alief Taylor SO Sefiat Ologundudu TX 1 83.8 139.9 2.4 27.8 R1L27.5R2L27.8R3W28.6R4L27.6R5L28.4
Prelim Barbers Hill CB Christopher Bowers TX 1 83.8 139.8 2.2 28 R1L28.3R2L28.0R3L27.5R4L27.0R5W29.0
Prelim Cypress Woods RM Ruhi Mukherjee TX 1 83.7 139.3 2.33 27.7 R2L28.0R3L28.1R4L27.5
Prelim McNeil AR Adrita RayChaudhuri TX 1 83.5 138.4 1.6 28 R1L28.0R2L28.0R3L28.4R4L26.5R5W27.5
Prelim Lovejoy TB Tanay Bawa TX 1 83.4 140.4 2.6 27.9 R1L27.9R2L28.5R3W30.0R4L27.0R5L27.0
Prelim Bixby HG Hayden Grubbs OK 1 83.4 138.2 1.6 27.8 R1L26.8R2L27.8R3L28.0R4L28.0R5W27.6
Prelim Alief Taylor JC Jilson Carbajal TX 1 83.3 138.3 2 27.7 R1L27.0R3W28.0R4L27.6R5L28.0
Prelim Trinity AB Amber Bendersky TX 1 81.8 136.2 2.4 27.8 R1L27.8R2W26.0R3L28.4R4L26.0R5L28.0
Prelim Westside SH Spiro Hoxha TX 0 84.7 141.3 2.2 28.2 R1L28.0R2L28.2R3L28.5R4L28.6R5L28.0
Prelim Bixby DS Daniel Sandoval OK 0 84 139.9 2 28 R1L28.0R2L28.0R3L28.0R4L27.9R5L28.0
Prelim Westside EN Ethan Nguyen TX 0 82.4 136.9 2.4 28.4 R1L28.4R2L25.0R3L29.5R4L29.0R5L25.0
Prelim Heights AV Ashlyn Veach TX 0 81 133.5 2.2 27.3 R1L26.0R2L27.7R3L28.5R4L24.0R5L27.3