Glenbrooks Speech and Debate Tournament

2019 — Northbrook and Glenview, IL/US
NDCA Dukes and Bailey Points
Varsity Lincoln Douglas
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
McNeil AR Abhishek Rao TX 157 5 71 1.1 100 2
American Heritage Plantation PG Prateek Gupta FL 114 4 57 1 100 2
Bronx Science AW Annie (Yijing) Wang NY 114 4 57 1 100 2
Greenhill KD Krutin Devesh TX 114 4 57 1 100 2
Miami Beach Sr MD Mitchell Diaz FL 29 1 14 1 100 2
Greenhill VG Varsha Gande TX 86 3 43 1 100 2
Marquette Univ SL Sam Larson WI 157 5 71 1.1 100 2
Oak Hall KZ Kumail Zaidi FL 320 7 100 1.6 100 2
Immaculate Heart FP Felicity Park CA 142 5 71 1 100 2
New Trier IV Izaak Van Til IL 86 3 43 1 100 2
Houston Memorial DX Daniel Xu TX 114 4 57 1 100 2
Lake Highland Prep JD Jaya Dayal FL 142 5 71 1 100 2
American Heritage Plantation EM Emilin Mathew FL 114 4 57 1 100 2
Moore ES Ethan Seabourn OK 86 3 43 1 100 2
Isidore Newman JH Jackson Haber LA 114 4 57 1 100 2
Barrington ANy Austin Nye IL 58 2 29 1 100 2
John F. Kennedy AS Andrew Shea IA 29 1 14 1 100 2
Appleton East SM Sophia Mast WI 86 3 43 1 100 2
Evanston Twp HE Henry Eberhart IL 114 4 57 1 100 2
Hill NL Nethmin Liyanage PA 114 4 57 1 100 2
McDowell SA Sandy Askins PA 58 2 29 1 100 2
Edina MK Matt Kumar-Montei MN 58 2 29 1 100 2
Mountain Brook CG Christian Glenos AL 86 3 43 1 100 2
Houston Memorial AS Aiden Sherwood TX 86 3 43 1 100 2
Chesterton IQ Ian Quinn IN 58 2 29 1 100 2
Durham JP Jacob Palmer NC 142 5 71 1 100 2
Hunter NK Nate Kruger NY 142 5 71 1 100 2
Cypress Bay GB Garrett Bishop FL 29 1 14 1 100 2
Harvard-Westlake GZ George Zhang CA 114 4 57 1 100 2
Whitmer KI Kathleen Inman OH 86 3 43 1 100 2
Okoboji TA TJ Ascherl IA 86 3 43 1 100 2
Cypress Bay IM Isabella Mason FL 58 2 29 1 100 2
Iowa City West MG M.C. (Mengcheng) Guo IA 86 3 43 1 100 2
Westlake AL Andrew Lee TX 114 4 57 1 100 2
Immaculate Heart JL Jane Lichtman CA 86 3 43 1 100 2
Bergen County Academies MS Maria Savransky NJ 114 4 57 1 100 2
American Heritage Plantation NR Nicholas Randazzo FL 114 4 57 1 100 2
McNeil KK Kartikeya Kotamraju TX 86 3 43 1 100 2
McDowell KP Kirtan Patel PA 86 3 43 1 100 2
Hunter MD Maximilian Dittgen NY 114 4 57 1 100 2
Dulles AS Abhinav Sinha TX 114 4 57 1 100 2
Harrison AZ Ava Zinman NY 157 5 71 1.1 100 2
West Des Moines Valley TK Thomas Knudsen IA 86 3 43 1 100 2
Flintridge Prep AL Aaron Lee CA 86 3 43 1 100 2
Meadows AP Alex Pasha NV 58 2 29 1 100 2
Bellarmine EG Eric Gottlieb CA 171 5 71 1.2 100 2
Evanston Twp GK Gabe Karsh IL 58 2 29 1 100 2
Charlotte Catholic DE David Edwards NC 320 7 100 1.6 100 2
Immaculate Heart SO Shelby O'Connell CA 86 3 43 1 100 2
Scarsdale WC Wolf Cukier NY 114 4 57 1 100 2
New Trier TS Thomas Serrino IL 114 4 57 1 100 2
Barrington OG Om Gandhi IL 58 2 29 1 100 2
Lakeville South LS Logan Stenzel MN 114 4 57 1 100 2
West Des Moines Valley AA Alyssa Ashmore IA 86 3 43 1 100 2
Cypress Bay PS Pranav Sattaraju FL 114 4 57 1 100 2
Scarsdale VG Vivian Guo NY 114 4 57 1 100 2
Strake Jesuit JP Josh Porter TX 157 5 71 1.1 100 2
Isidore Newman LB Lia Bu LA 86 3 43 1 100 2
Green Canyon RI Rebecca Ivans UT 86 3 43 1 100 2
Thomas Jefferson HSST TG Tarushii Goel VA 58 2 29 1 100 2
Southlake Carroll TR Tarun Ratnasabapathy TX 207 6 86 1.2 100 2
Little Rock Central GR Glenna Ratcliff AR 29 1 14 1 100 2
Blair AC Arjun Chopra NJ 114 4 57 1 100 2
Episcopal School of Dallas ZH Zan Haq TX 86 3 43 1 100 2
Barrington RS Ranya Sharma IL 58 2 29 1 100 2
Scarsdale CC Curtis Chang NY 157 5 71 1.1 100 2
Newark Science SB Simone Braithwaite NJ 199 5 71 1.4 100 2
Vestavia Hills RC Ryan Conn AL 114 4 57 1 100 2
Harrison GC Giovanni Cutri NY 190 6 86 1.1 100 2
Strake Jesuit BE Ben Erdmann TX 207 6 86 1.2 100 2
Harker KM Krishna Mysoor CA 114 4 57 1 100 2
Los Osos RN Ron Nath CA 114 4 57 1 100 2
Houston Memorial SC Sebastian Cho TX 86 3 43 1 100 2
Lexington SG Simran Gandhi MA 190 6 86 1.1 100 2
Harvard-Westlake AG Andrew Gong CA 157 5 71 1.1 100 2
American Heritage Boca/Delray NT Nikita Tanguturi FL 86 3 43 1 100 2
Minnetonka NT Nolan Trinh MN 58 2 29 1 100 2
Newark Science TO Temitope Ogundare NJ 114 4 57 1 100 2
Lake Highland Prep AG Alexander George FL 86 3 43 1 100 2
Archbishop Mitty JP Joanne Park CA 157 5 71 1.1 100 2
Archbishop Mitty JL John Lee CA 114 4 57 1 100 2
American Heritage Plantation AD Anika Dham FL 114 4 57 1 100 2
Edgemont RG Riya Ganpati NY 207 6 86 1.2 100 2
Harker AR Anshul Reddy CA 114 4 57 1 100 2
Harker AV Aditi Vinod CA 86 3 43 1 100 2
Chanhassen SA Sarah Aspelin MN 29 1 14 1 100 2
Isidore Newman DA David Adler LA 86 3 43 1 100 2
Harvard-Westlake AM Alexandra Mork CA 241 6 86 1.4 100 2
Durham AA Adam Astrachan NC 86 3 43 1 100 2
Evanston Twp AM Anna Lou Marty IL 58 2 29 1 100 2
Scarsdale BM Bohan Ma NY 58 2 29 1 100 2
St. Andrew's Episcopal OE Osose Ewaleifoh MS 86 3 43 1 100 2
Archbishop Mitty LK Lukas Krause CA 157 5 71 1.1 100 2
Santa Monica RE Rex Evans CA 396 6 86 2.3 100 2
West Des Moines Valley AJ Animesh Joshi IA 310 6 86 1.8 100 2
Marquette Univ SP Siddharth Patel WI 58 2 29 1 100 2
St. Andrew's Episcopal AH Alisa Hill MS 58 2 29 1 100 2
Strake Jesuit JGe Joseph Georges TX 142 5 71 1 100 2
Charlotte Latin DA Dilan Amin NC 58 2 29 1 100 2
Lake Highland Prep PC Parker Cohen FL 86 3 43 1 100 2
Brophy CT Calvin Tyler AZ 114 4 57 1 100 2
Harvard-Westlake SK Spencer Klink CA 171 5 71 1.2 100 2
Appleton North MU Mihir Uberoi WI 114 4 57 1 100 2
Westlake FD Faizaan Dossani TX 114 4 57 1 100 2
Katy Taylor AP Ann Popovici TX 142 5 71 1 100 2
Westwood AZ Alice Zhang TX 142 5 71 1 100 2
Strake Jesuit AM Arun Mehra TX 190 6 86 1.1 100 2
Presentation HM Harshini Manian CA 86 3 43 1 100 2
West Des Moines Valley CG Claire Gilbert IA 86 3 43 1 100 2
Minnetonka PB Priscilla Bunday MN 86 3 43 1 100 2
Bronx Science JB Julian Bekong NY 86 3 43 1 100 2
Fishers RB Rishabh Bhadouriya IN 29 1 14 1 100 2
Houston Memorial AQ Andrew Qin TX 157 5 71 1.1 100 2
Brophy BF Bennett Fees AZ 86 3 43 1 100 2
Kinkaid SM Shreya Mehta TX 157 5 71 1.1 100 2
Poly Prep Country Day DB David Bogner NY 86 3 43 1 100 2
Thomas Jefferson HSST AP Atin Pothiraj VA 86 3 43 1 100 2
Bronx Science WF William Freedman NY 86 3 43 1 100 2
Greenhill AZ Anais Zhang TX 114 4 57 1 100 2
Episcopal School of Dallas FG Francisco Gomez-Quinonez TX 86 3 43 1 100 2
Strake Jesuit AMe Aneel Mehra TX 207 6 86 1.2 100 2
Westlake EE Ethan Elasky CA 142 5 71 1 100 2
Harrison RA Rebecca Anderson NY 114 4 57 1 100 2
Crescenta Valley AT Asher Towner CA 241 6 86 1.4 100 2
Immaculate Heart LB Lucia Botham CA 58 2 29 1 100 2
West Des Moines Valley TH Tony Holm IA 86 3 43 1 100 2
Apple Valley MA Morgen Allen MN 58 2 29 1 100 2
Seven Lakes RR Rohan Rao TX 114 4 57 1 100 2
Westwood SM Saavan Myneni TX 142 5 71 1 100 2
Loyola LH Lucas Hunter CA 157 5 71 1.1 100 2
Harvard-Westlake CC Claire Conner CA 86 3 43 1 100 2
New Trier CS Caroline Siebert IL 29 1 14 1 100 2
Rosemount Sr CP Cierra Phillips MN 86 3 43 1 100 2
Fishers EA Emma Atwood IN 29 1 14 1 100 2
Portola Bulldogs AS Amitoj Singh CA 114 4 57 1 100 2
Newark Science VA Victoria Ajayi NJ 86 3 43 1 100 2
Fusion KS Kyle Stephens TX 86 3 43 1 100 2
Green Canyon BW Brooklyn Weight UT 29 1 14 1 100 2
Harvard-Westlake SM Samantha McLoughlin CA 199 5 71 1.4 100 2
Meadows CA Claire Adamson NV 58 2 29 1 100 2
Evanston Twp CC Celia Chambers IL 58 2 29 1 100 2
Oakland Catholic LW Lauren Weiss PA 86 3 43 1 100 2
Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman FL 86 3 43 1 100 2
Harker QC Quentin Clark CA 114 4 57 1 100 2
Whitmer MZ Michelle Zheng OH 86 3 43 1 100 2
Cardinal Gibbons AD Alex Dumas FL 86 3 43 1 100 2
Lake Highland Prep AV Arjun Verma FL 114 4 57 1 100 2
Park City CM Carly McAleer UT 58 2 29 1 100 2
American Heritage Plantation PB Peregrine Beckett FL 157 5 71 1.1 100 2
Oakland Catholic HH Hannah Hoffmann PA 114 4 57 1 100 2
McDowell AG Aashka Gupta PA 58 2 29 1 100 2
Loyola BC Benjamin Cortez CA 142 5 71 1 100 2
William G. Enloe TG Tej Gedela NC 207 6 86 1.2 100 2
Denver East TH Talia Hart CO 114 4 57 1 100 2
Lexington EL Evan Li MA 157 5 71 1.1 100 2
Harker AT Aditya Tadimeti CA 114 4 57 1 100 2
NSU SF Sebastian Frazier FL 142 5 71 1 100 2
Presentation NB Niha Bozza CA 86 3 43 1 100 2
Minnetonka SW Steven Wang MN 58 2 29 1 100 2
Neenah MO Megan O'Keefe WI 58 2 29 1 100 2
Anderson BC Brett Cryan TX 114 4 57 1 100 2
Hunter SK Scott Klein NY 142 5 71 1 100 2
West Des Moines Valley KC Kauaii Cua IA 114 4 57 1 100 2
North Allegheny ED Elijah Duckworth PA 114 4 57 1 100 2
Loyola JC John Choi CA 114 4 57 1 100 2
Park City ES Emma Stockwell UT 86 3 43 1 100 2
Brophy SA Saif Agha AZ 58 2 29 1 100 2
Pine Crest Prep LS Lakshmi Singh FL 29 1 14 1 100 2
Immaculate Heart ZB Zofia Barr CA 58 2 29 1 100 2
Harker AM Akshay Manglik CA 114 4 57 1 100 2
Immaculate Heart RR Riley Rees CA 29 1 14 1 100 2
Presentation MS Monica Schneck CA 114 4 57 1 100 2
Munster AM Anushka Majety IN 58 2 29 1 100 2
Strake Jesuit ZD Zion Dixon TX 171 5 71 1.2 100 2
Research Triangle OS Ollie Stoneman NC 86 3 43 1 100 2
Cardinal Gibbons ZD Zachary Dumas FL 58 2 29 1 100 2
Westlake EA Ethan Abraham TX 58 2 29 1 100 2
Interlake AS Andrew Shaw WA 114 4 57 1 100 2
Nova VA Vishnu Anand FL 29 1 14 1 100 2
Interlake AX Anthony Xie WA 86 3 43 1 100 2
Denver East SB Serena Barish CO 58 2 29 1 100 2
Chanhassen GL Grace Lynch MN 86 3 43 1 100 2
Scarsdale ZS Zachary Siegel NY 114 4 57 1 100 2