Reagan Great Communicator Debate Northeastern Qualifier

2019 — Mineola, NY/US
Final Places
Reagan Great Communicator Debate Northeastern Qualifier
Debate
Tiebreak Set 1
Place Code Name School State Round Ballots
1st 104 Nick Simila William Tennent PA Champion R1W91.0R2W92.0R3L88.0R4W88.0R5WWL(2-1)R6WR7WWW(3-0)R8WWL(2-1)
2nd 111 Miles Ventura Chaminade NY Finals R1W91.0R2W92.0R3L93.0R4L97.0R5LWW(2-1)R6WLW(2-1)R7WWL(2-1)R8LLW(1-2)
Semis 128 Aron Ravin Stamford CT Semis R1W92.0R2W95.0R3W98.0R4W90.0R5WWW(3-0)R6WWL(2-1)R7LLW(1-2)
Semis 120 Sean Lochner Chaminade NY Semis R1W85.0R2W91.0R3L92.0R4L90.0R5WR6WWW(3-0)R7LLL(0-3)
Quarters 102 Ethan Knox William Tennent PA Quarters R1L93.0R2L91.0R3W90.0R4W84.0R5LWW(2-1)R6L
Quarters 115 Michael Bellia Chaminade NY Quarters R1W88.0R2W98.0R3W89.0R4L89.0R5WR6LLW(1-2)
Quarters 124 Diya Chadha Syosset NY Quarters R1W88.0R2L83.0R3W91.0R4W92.0R5WWL(2-1)R6LLL(0-3)
Quarters 125 Asher Gladstone Syosset NY Quarters R1L88.0R2W94.0R3W97.0R4L87.0R5WWW(3-0)R6LWL(1-2)
Octos 122 Grant Allen Chaminade NY Octos R1L84.0R2W91.0R3W86.0R4W92.0R5L
Octos 110 Charles Weiler Chaminade NY Octos R1W89.0R2W91.0R3W90.0R4W88.0R5WLL(1-2)
Octos 114 Kristijan Barnjak Chaminade NY Octos R1W88.0R2L88.0R3L90.0R4W91.0R5LLL(0-3)
Octos 109 Paul Caruso Chaminade NY Octos R1W94.0R2W86.0R3W90.0R4W90.0R5L
Octos 121 Harris Cherpelis Chaminade NY Octos R1W89.0R2W80.0R3W86.0R4W90.0R5LLL(0-3)
Octos 138 Nick Chuckas Academy of Information Tech and Engineering CT Octos R1W90.0R2W90.0R3W97.0R4L86.0R5WLL(1-2)
Octos 137 Julia Kempton Academy of Information Tech and Engineering CT Octos R1W88.0R2W86.0R3L87.0R4W98.0R5LLW(1-2)
Octos 136 Daniel Sorial Academy of Information Tech and Engineering CT Octos R1L86.0R2W87.0R3W93.0R4W78.0R5LLW(1-2)
Tiebreak Set 2
Place Code Name School State WinPm PtsPm -1HL PtsPm OpWPm Ballots
Prelim 108 Ranen Miao Millburn NJ 2 178 356 2.25 R1L91.0R2W88.0R3W90.0R4L87.0
Prelim 117 Peter Vouthas Chaminade NY 2 177 353 2 R1W80.0R2W90.0R3L96.0R4L87.0
Prelim 106 Aakash Sunkari North Attleboro MA 2 175 353 1.75 R1L81.0R2L83.0R3W97.0R4W92.0
Prelim 118 Jack Viscuso Chaminade NY 2 175 343 2.5 R1W88.0R2W87.0R3L80.0R4L88.0
Prelim 130 Isabella Sorial Stamford CT 2 174 350 2.75 R1W95.0R2L85.0R3W81.0R4L89.0
Prelim 113 Nathaniel Bernich Chaminade NY 2 173 348 2 R1W90.0R2L85.0R3L85.0R4W88.0
Prelim 112 Shane Cody Chaminade NY 2 169 336 2.25 R1W92.0R2W81.0R3L88.0R4L75.0
Prelim 123 John O'Hara Chaminade NY 1 175 355 1.75 R1L84.0R2L87.0R3L88.0R4W96.0
Prelim 133 Eszter Morvay Hunter NY 1 174 346 2.5 R1L78.0R2L94.0R3W87.0R4L87.0
Prelim 126 Ed Zelikman Stamford CT 1 172 351 2 R1L86.0R2L86.0R3W93.0R4L86.0
Prelim 105 Andrew Masek North Attleboro MA 1 172 350 1.75 R1L87.0R2L79.0R3L85.0R4W99.0
Prelim 103 Sierra Marelia William Tennent PA 1 172 344 1.75 R1L89.0R2L83.0R3L85.0R4W87.0
Prelim 116 James Cullen Chaminade NY 1 172 343 2 R1L86.0R2L91.0R3W86.0R4L80.0
Prelim 127 Krishma Gewali Stamford CT 1 170 343 2.25 R1L85.0R2L85.0R3L88.0R4W85.0
Prelim 134 Christopher Pascall Achievement First Brooklyn NY 0 170 338 2.5 R1L89.0R2L85.0R3L79.0R4L85.0
Prelim 101 Michela Allen William Tennent PA 0 165 334 2.25 R1L80.0R2L82.0R3L89.0R4L83.0
Prelim 129 Emmy Sigtryggsson Stamford CT 0 165 333 2.25 R1L81.0R2L75.0R3L84.0R4L93.0
Prelim 135 Javon Williams Achievement First Brooklyn NY 0 157 314 2 R1L79.0R2L78.0R3L72.0R4L85.0