State Speech and Congress Finals

2019 — Acton-Boxborough, MA/US
Final Places
State Speech and Congress Finals
Childrens Literature
Tiebreak Set 1
Place Code Name School Rk FRk FJP FRcp Pts Ballots
1st 121 Benjamin Chipman Catholic Memorial 7 4 0 2.5 523 R1129R21100R31100R42981961100(4,294)
2nd 106 Balwant Singh Acton-Boxborough 12 6 0 1.83 585 R1397R2199R3299R4199295396(6,290)
3rd 115 Jason Stein Needham 16 11 0 0.86 508 R1228R2198R3298R4397394593(11,284)
4th 120 Kiran Maypole Newton South 18 12 0 0.9 575 R1294R2198R3398R4595592298(12,285)
5th 132 Bridget Dwyer Ursuline Academy - Dedham, MA 20 14 0 0.66 568 R1195R2298R3394R4496691494(14,281)
6th 117 Bella Coe Ursuline Academy - Dedham, MA 21 16 0 0.57 569 R1197R2297R3298R4694493690(16,277)
Tiebreak Set 2
Place Code Name School Rk Rcp Pts Ballots
Prelim 123 Patrick Smyth Catholic Memorial 7 1.75 286 R1494R2293R3199
Prelim 113 Grace Zhang Acton-Boxborough 7 1.66 293 R1397R2397R3199
Prelim 124 Harini Shanmugam Shrewsbury 8 1.7 287 R1199R2693R3295
Prelim 114 Lily Koplan Needham 8 1.16 280 R1390R2392R3298
Prelim 122 Kyle Peterson Catholic Memorial 9 1.53 289 R1693R2397R3199
Prelim 104 Chloe Selavka Bancroft 9 1.53 288 R1199R2593R3396
Prelim 135 Anna Sheehan Montrose 9 1.53 288 R1395R2694R3199
Prelim 101 Zoe Shleifer MiltonAcademy 9 1.5 286 R1197R2496R3493
Prelim 112 Liam Welch Walpole 9 1.08 282 R1298R2491R3393
Prelim 133 Kathryn Gu Acton-Boxborough 10 1.45 287 R1594R2497R3196
Prelim 118 ByungJun Kim Newton South 10 1.45 284 R1595R2199R3490
Prelim 107 Aarti Jeslani Acton-Boxborough 10 1.45 281 R1494R2194R3593
Prelim 129 Kendra Miller Ursuline Academy - Dedham, MA 10 1.03 288 R1694R2299R3395
Prelim 111 Aish Velu Walpole 10 1.03 287 R1693R2297R3397
Prelim 116 Jocelyn Canton Newton South 11 0.95 283 R1298R2495R3690
Prelim 125 Preston Karp Shrewsbury 11 0.95 282 R1296R2494R3592
Prelim 127 Sophie Habecker Natick 11 0.95 215 R1425R2298R3592
Prelim 105 Lydia Fitzgerald Mount Alvernia 12 0.9 282 R1295R2592R3695
Prelim 108 Christina Forester Walpole 12 0.9 278 R1587R2595R3296
Prelim 102 Nicole Bell Acton-Boxborough 12 0.78 270 R1488R2396R3686
Prelim 103 Riya Shah Acton-Boxborough 12 0.78 212 R1524R2395R3493
Prelim 109 Ava Jingozian Walpole 12 0.78 212 R1326R2691R3495
Prelim 100 Victoria Cheng MiltonAcademy 12 0.75 284 R1496R2494R3494
Prelim 130 Sophia Maher Ursuline Academy - Dedham, MA 13 0.73 285 R1395R2594R3596
Prelim 126 Isha Chug Shrewsbury 13 0.73 275 R1686R2398R3691
Prelim 128 Maye Sohboff Natick 13 0.7 283 R1496R2590R3497
Prelim 110 Sheridan Nossal Walpole 15 0.6 280 R1595R2595R3590
Prelim 119 Samuel Lee Newton South 15 0.6 274 R1690R2694R3690
Prelim 136 Theresa Marcucci Montrose 15 0.6 270 R1591R2692R3587