Heart of Texas Invitational

2018 — Dallas, TX/US

Final Places in LD

Place Code Name Institution Round Ballots
1st Harvard-Westlake AD Ari Davidson Harvard-Westlake Champion
2nd Greenhill AM Anna Myers Greenhill Finals
Semis Harvard-Westlake JN Jaya Nayar Harvard-Westlake Semis
Semis Harvard-Westlake AM Alexandra Mork Harvard-Westlake Semis
Quarters Harvard-Westlake SP Spencer Paul Harvard-Westlake Quarters
Quarters Harvard-Westlake SK Spencer Klink Harvard-Westlake Quarters
Quarters Greenhill BZ Brian Zhou Greenhill Quarters
Quarters Immaculate Heart MC Madeleine Conrad-Mogin Immaculate Heart Quarters
Octas Harvard-Westlake VC Vishan Chaudhary Harvard-Westlake Octas
Octas Harvard-Westlake SM Samantha McLoughlin Harvard-Westlake Octas
Octas Harvard-Westlake MG Matthew Gross Harvard-Westlake Octas
Octas Anderson SJ Sesh Joe Anderson Octas
Octas Morrison KC Kevin Cheng Morrison Octas
Octas West Des Moines Valley LB Lucas Bryant West Des Moines Valley Octas
Octas Carroll SM Samir Mohsin Carroll Octas
Octas Strake Jesuit College Prep JP Joshua Porter Strake Jesuit College Prep Octas
Doubles Harvard-Westlake WB Will Berlin Harvard-Westlake Doubles
Doubles Harvard-Westlake JG Jessa Glassman Harvard-Westlake Doubles
Doubles Greenhill MR Mihir Rai Greenhill Doubles
Doubles Harker AM Akshay Manglik Harker Doubles
Doubles Harker AR Anshul Reddy Harker Doubles
Doubles Harker AT Aditya Tadimeti Harker Doubles
Doubles Village AIy Aditya Iyer Village Doubles
Doubles Westlake HS (Austin) AL Andrew Lee Westlake HS (Austin) Doubles
Doubles Prosper AA Alecxander Antonakakis Prosper Doubles
Doubles Carroll GI Gautam Iyer Carroll Doubles
Doubles Carroll TR Tarun Ratnasabapathy Carroll Doubles
Doubles Strake Jesuit College Prep JH Joshua Herrera Strake Jesuit College Prep Doubles
Doubles Strake Jesuit College Prep VL Vincent Liu Strake Jesuit College Prep Doubles
Doubles Westwood SM Saavan Myneni Westwood Doubles
Doubles McMillen NG Nevin Gera McMillen Doubles
Doubles Montgomery GC Grayson Constantine Montgomery Doubles

Final Places in LD

Place Code Name Institution PWin PPts -1HL PPts PPts -2HL PZ1 Ballots
Prelim Cypress Ranch MZ Michael Zhou Cypress Ranch 4 114 171.2 57.2 171.96
Prelim Strake Jesuit College Prep AM Arun Mehra Strake Jesuit College Prep 3 116.4 173.8 58.2 174.8
Prelim Immaculate Heart LM Lena Mizrahi Immaculate Heart 3 115.9 173.8 58 174.74
Prelim Lovejoy CM Collins Morgan Lovejoy 3 115.7 165.2 57.9 170.86
Prelim Colleyville Heritage SM Sarah Manjee Colleyville Heritage 3 115.6 173.5 57.9 173.35
Prelim Strake Jesuit College Prep AMe Aneel Mehra Strake Jesuit College Prep 3 115.3 173 57.6 173.12
Prelim Colleyville Heritage CW Celine Wei Colleyville Heritage 3 115.1 172.7 57.5 171.65
Prelim Harker AV Aditi Vinod Harker 3 115 172.6 57.4 171.55
Prelim Village AFa Adnan Fatakdawala Village 3 114.9 172.9 57.4 171.52
Prelim Kinkaid SM Shreya Mehta Kinkaid 3 114.9 172.3 57.6 173.65
Prelim Strake Jesuit College Prep BEr Ben Erdmann Strake Jesuit College Prep 3 114.9 172.3 57.5 171.79
Prelim Meadows KS Kobby Sarfo Meadows 3 114.8 172.3 57.5 171.39
Prelim McNeil AR Abhishek Rao McNeil 3 114.7 171.4 57.4 171.78
Prelim Greenhill AZ Anais Zhang Greenhill 3 114.6 171.8 57.3 171.23
Prelim Hebron PN Philip Ng Hebron 3 114.5 171.6 57.2 169.07
Prelim Greenhill RZ Reid Zlotky Greenhill 3 114.4 170.5 57.5 171.12
Prelim Hebron AS Aashir Sanjrani Hebron 3 114.3 171.7 57.1 168.9
Prelim Westwood AL Alex Lee Westwood 3 114.3 171 57.1 170.61
Prelim Harker SS Sachin Shah Harker 3 114.1 170.2 57.1 169.96
Prelim McNeil KK Kartikeya Kotamraju McNeil 3 114 171.2 56.9 167.86
Prelim Northland Christian ABr Austin Broussard Northland Christian 3 113.9 171 56.7 171.39
Prelim Trinity Valley KK Kishan Kalaria Trinity Valley 3 113.9 170.9 57.2 171.37
Prelim Kinkaid JS Jack Scofield Kinkaid 3 113.7 170.5 56.6 170.12
Prelim Winston Churchill MD Maggie Davis Winston Churchill 3 113.7 170.4 56.9 171.77
Prelim Anderson AR Aseel Rawashdeh Anderson 3 113.7 170.4 56.9 169.87
Prelim Northland Christian AB Aaron Barcio Northland Christian 3 113.6 170.3 56.8 168.57
Prelim Harker AD Arnav Dani Harker 3 112.8 169.1 56.4 169.91
Prelim Colleyville Heritage IN Itbaan Nafi Colleyville Heritage 2 115.3 172.6 57.6 169.16
Prelim Keller JB Jada Bourne Keller 2 114.8 173.2 57.5 173.6
Prelim Marlborough ST SarahMae Tuohy Marlborough 2 114.76 171.36 57.26 170.43
Prelim Marlborough JS Julia Steinberg Marlborough 2 114.7 171.8 57.4 172.62
Prelim Immaculate Heart FP Felicity Park Immaculate Heart 2 114.6 172.1 57.3 171.26
Prelim Hockaday AS Adley Sykes Hockaday 2 114.6 172 57.3 171.43
Prelim Northland Christian JQ Jack Quisenberry Northland Christian 2 114.4 171.1 57.1 170.81
Prelim St Francis AF Annalisa Federighi St Francis 2 114.3 171.4 57.6 171.82
Prelim Grapevine MT Micah Thode Grapevine 2 114.2 171.4 57.2 171.83
Prelim Montgomery DH Devin Hernandez Montgomery 2 113.9 171.4 57 171.34
Prelim Austin SFA AR Anevay Ramirez Austin SFA 2 113.8 170.7 56.7 169.57
Prelim Montgomery LC Lauren Cotton Montgomery 2 113.4 171.2 56.9 171.03
Prelim Immaculate Heart VN Vivian Nguyen Immaculate Heart 2 113.4 170.1 56.7 170.24
Prelim St Francis DJ Deepankar Joshi St Francis 2 113.2 169.9 56.4 169.75
Prelim Grapevine RM Riya Mohan Grapevine 2 112.74 168.84 56.34 167.08
Prelim Hockaday MP Madeline Petrikas Hockaday 2 112.6 169.1 56.4 169.7
Prelim Harker AN Ayan Nath Harker 2 112.6 168.8 56.1 169.62
Prelim Morrison EC Eric Chang Morrison 2 112.46 168.96 56.16 168.24
Prelim Anderson MR Malik Rawashdeh Anderson 2 112 168.2 56 165.31
Prelim Westlake HS (Austin) AR Abhinav Rachakonda Westlake HS (Austin) 2 111.6 166.1 55.6 167.11
Prelim Trinity Valley RB Raj Baweja Trinity Valley 2 111.3 167.7 55.7 167.76
Prelim Hebron ZR Zoha Rizvi Hebron 1 113.4 169.5 56.8 168.8
Prelim Cypress Ranch MQ Mingrui Qian Cypress Ranch 1 112.7 169.2 56.2 168.28
Prelim Winston Churchill SM Sophia Mora Winston Churchill 1 112.2 168.2 56.2 168.31
Prelim Austin SFA JH James Hartline Austin SFA 1 112 167.9 56 168.56
Prelim Westlake HS (Austin) EAb Ethan Abraham Westlake HS (Austin) 1 112 166.6 56.1 166.02
Prelim Keller AR Alexis Rangel Keller 1 111.9 166.6 55.9 168.06
Prelim Harker SG Sophia Gottfried Harker 1 111.8 167.5 56.2 165.95
Prelim West Des Moines Valley TH Tony Holm West Des Moines Valley 1 110.5 165 55.5 166.51
Prelim Cypress Ranch CG Christian Gamez Cypress Ranch 1 109.8 165 55 162.91
Prelim Richardson AK Arlin Khan Richardson 0 111.8 167.8 56 167.06
Prelim Austin SFA ZJ Zoe Jones Austin SFA 0 111.4 166.4 55.8 165.97