Copper Classic

2019 — UT/US
Final Places
Copper Classic
Open Congress
Tiebreak Set 1
Place Code Name Rk Rcp ERk ERcp PJP Ballots
1st Providence Hall MC Monique Cauley 49 7.44 0 0 0 R1873(18)R2112(4)R3211(4)R43946*1(23)
2nd Davis CV Cameron Valentine 60 5.24 0 0 0 R1312(6)R2833(14)R3413(8)R45288*9(32)
3rd Copper Hills MC Matthew Cuthbert 61 5.87 0 0 0 R1251(8)R2544(13)R3221(5)R41799*9(35)
4th Woods Cross JG Jake Garrard 62 5.58 0 0 0 R1124(7)R2495(18)R3937(19)R44191*3(18)
5th Providence Hall HM Hailee Martin 68 5.13 0 0 0 R1124(7)R2399(21)R3142(7)R49929*4(33)
6th Park City LRo Lance Rothchild 69 3.91 0 0 0 R1445(13)R2216(9)R3534(12)R46499*7(35)
7th Park City TP Tom Perret 74 4.87 0 0 0 R1311(5)R21293(24)R3653(14)R42992*9(31)
8th Copper Hills SN Seth Nielsen 79 3.77 0 0 0 R1163(10)R2156(12)R348(12)R49999*9(45)
9th Logan AS Aidan Sowder-Sinor 84 2.78 0 0 0 R1638(17)R2785(20)R3365(14)R47699*2(33)
10th Logan OW Owen Waugh 90 3.35 0 0 0 R1759(21)R2831(12)R3472(13)R48999*9(44)
11th Cottonwood MG Mac Gough 92 3.23 0 0 0 R1219(12)R2673(16)R3917(26)R412939*5(38)
12th Copper Hills AB Alyssa Beckstead 94 3.06 0 0 0 R1563(14)R2451(10)R3999(27)R411969*8(43)
13th SLC West OH Olivia Hoffmann 95 3.54 0 0 0 R12179(37)R2212(5)R393(12)R415953*9(41)
14th Woods Cross KM Kimball Mumford 96 2.31 0 0 0 R1339(15)R23137(23)R336(9)R413999*9(49)
15th Copper Hills AH Adrian Hernandez 98 2.19 0 0 0 R1648(18)R2376(16)R3588(21)R410999*6(43)
16th SLC West TS Tyler Shumway 100 4.25 0 0 0 R19910(28)R2122(5)R3999(27)R418319*9(40)
17th Mountain Crest GD Greydon Durrant 102 3.76 0 0 0 R1421(7)R2591(15)R3618(24)R420999*9(56)
18th Alta DR Daniel Ross 102 2.76 0 0 0 R1462(12)R2597(21)R3826(16)R422994*9(53)
19th Park City KS Kyle Sedgwick 107 1.91 0 0 0 R1944(17)R2745(16)R3920(29)R49999*9(45)
20th Summit TS Toby Sowell 109 2.02 0 0 0 R118116(35)R21034(17)R384(12)R417595*9(45)
21st Timpview LO Linnea Oscarson 116 1.97 0 0 0 R19311(23)R21164(21)R3769(22)R416979*9(50)
22nd Hunter SA Stockton Archuleta 117 1.87 0 0 0 R116159(40)R2428(14)R399(18)R49999*9(45)
23rd Park City KSc Kristina Schiffman 120 2.03 0 0 0 R19810(27)R210512(27)R3344(11)R419999*9(55)
24th Ridgeline SS Samantha Sampson 121 2.54 0 0 0 R114139(36)R211912(32)R312(3)R414999*9(50)
25th Green Canyon CE Claire England 122 1.62 0 0 0 R17136(26)R2998(26)R3979(25)R49999*9(45)
26th Alta MZ Mauraya Zilka 123 1.69 0 0 0 R1889(25)R2667(19)R3997(25)R421897*9(54)
27th Hillcrest FZ Fatima Zaidi 130 2.72 0 0 0 R1996(24)R213213(28)R3199(19)R423999*9(59)
Tiebreak Set 2
Place Code Name PRk PRcp PJP PPRk Ballots
Prelim Green Canyon JB Jacob Brandley 73 1.14 0 0 R1597(21)R2799(25)R3999(27)
Prelim Bonneville OS Olivia Stephens 74 1 0 0 R1559(19)R28811(27)R3919(28)
Prelim Copper Hills BM Bruce Mortensen 77 1.42 0 0 R1295(16)R29916(34)R3999(27)
Prelim Brighton EE Ethan Eggleton 81 1.04 0 0 R19912(30)R29910(28)R3995(23)
Prelim Brighton ZA Zach Adams 82 1.01 0 0 R1977(23)R214910(33)R3998(26)
Prelim Waterford CN Chi Nguyen 87 1.3 0 0 R19921(39)R22811(21)R3999(27)
Prelim Alta OG Olivia Greer 88 0.74 0 0 R11189(28)R215159(39)R3912(21)
Prelim Hillcrest AA Ayat Almisfer 89 0.75 0 0 R115169(40)R2131010(33)R397(16)
Prelim Mountain Crest KW Kaitlyn Warner 91 0.94 0 0 R19914(32)R26917(32)R3999(27)
Prelim Hunter SK Skyler Kingsbury 93 0.91 0 0 R191111(31)R217912(38)R3699(24)
Prelim Davis PK Parker Kimball 93 0.75 0 0 R117189(44)R29615(30)R3910(19)
Prelim Cottonwood JW Jaxon Wright 95 0.89 0 0 R19915(33)R21898(35)R3999(27)
Prelim Hunter SM Seviah Morgan 98 0.9 0 0 R191212(33)R222711(40)R3799(25)
Prelim Green Canyon BC Bryan Christiansen 98 0.85 0 0 R191013(32)R216915(40)R3899(26)
Prelim Waterford PB Peter Beall 98 0.67 0 0 R119109(38)R2121113(36)R3915(24)
Prelim Timpview SO Stella Ottoson 99 0.75 0 0 R12095(34)R2141414(42)R3914(23)
Prelim Green Canyon MS Morgan Sisson 101 1.37 0 0 R110172(29)R2181920(57)R3213(15)
Prelim Alta FK Fazar Kamran 101 0.84 0 0 R191414(37)R210918(37)R3999(27)
Prelim Hunter JT Javier Tejeda 101 0.84 0 0 R19916(34)R217914(40)R3999(27)
Prelim Green Canyon AL Alyssa Luthy 101 0.81 0 0 R113913(35)R215915(39)R3999(27)
Prelim Bonneville HI Hudson Iverson 101 0.79 0 0 R16218(35)R2191617(52)R395(14)
Prelim SLC West AS Austin Shumway 102 0.87 0 0 R19919(37)R29920(38)R3999(27)
Prelim Skyridge AA Alexis Andrist 102 0.86 0 0 R19918(36)R29921(39)R3999(27)
Prelim Brighton CG Chloe Grennon 102 0.75 0 0 R17199(35)R2161718(51)R3511(16)
Prelim Timpview KL Kodiak Lewis 103 0.95 0 0 R19917(35)R219418(41)R3999(27)
Prelim Ridgeline SB Shyanne Blankenship 104 0.86 0 0 R19922(40)R29919(37)R3999(27)
Prelim Park City GMu Grant Murray 104 0.68 0 0 R112147(33)R2201216(48)R3716(23)
Prelim Cottonwood JPo Justen Powell 105 0.87 0 0 R191818(45)R215913(37)R3959(23)
Prelim American Leadership EE Eric Ellison 105 0.86 0 0 R19920(38)R29922(40)R3999(27)
Prelim American Leadership DH Destiny Hernandez 105 0.81 0 0 R191515(39)R211919(39)R3999(27)
Prelim Skyline MR Madeleine Richardson 107 1.49 0 0 R113129(34)R2212121(63)R391(10)
Prelim Bonneville TF Tanner Frost 109 0.8 0 0 R191616(41)R212920(41)R3999(27)
Prelim Brighton SW Sage Whittaker 113 0.76 0 0 R191717(43)R213921(43)R3999(27)
Prelim Timpview RD Ryan Deng 118 0.8 0 0 R192121(51)R220914(43)R3996(24)
Prelim Ridgeline DR Dallin Roberts 120 0.76 0 0 R192020(49)R219916(44)R3999(27)
Prelim Brighton TS Tyler Sunde 121 0.58 0 0 R18209(37)R2171819(54)R3921(30)
Prelim Mountain Crest NA Nicole Arzate 123 0.74 0 0 R191919(47)R218922(49)R3999(27)
Prelim Cottonwood TL Tanner Lopez 126 0.73 0 0 R192222(53)R221917(47)R3989(26)