45th Harvard National Forensics Tournament

2019 — Cambridge, MA/US
NDCA Dukes and Bailey Points
45th Harvard National Forensics Tournament
VLD
Tiebreak Set 1
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
Evanston Twp QH Quinn Hughes IL 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep PC Parker Cohen FL 66 2 33 1 100 2
Lake Mary HS Hannah Swalina FL 34 1 17 1 100 2
Desert Vista AM Armando Montero AZ 100 3 50 1 100 2
Lexington SG Simran Gandhi MA 233 5 83 1.4 100 2
McDowell AN Adi Nikolova PA 100 3 50 1 100 2
Woodlands LW Lulu Whitson TX 100 3 50 1 100 2
Ft Lauderdale VM Venishca Moriah FL 100 3 50 1 100 2
Achievement First Brooklyn DS Dorien Steadman NY 34 1 17 1 100 2
King AN Aniruth Narayanan FL 134 4 67 1 100 2
Pembroke Pines Charter MO Michael Omole FL 134 4 67 1 100 2
Hunter DS David Solecki NY 66 2 33 1 100 2
Carnegie Vanguard AB Arnav Burudgunte TX 148 4 67 1.1 100 2
Westlake AL Andrew Lee TX 134 4 67 1 100 2
Desert Vista SY Shawn Yousefelahi AZ 100 3 50 1 100 2
Poly Prep Country Day DB David Bogner NY 100 3 50 1 100 2
King AK Arjan Kang FL 161 4 67 1.2 100 2
Marcus NK Noor Khader TX 66 2 33 1 100 2
Houston Memorial JS Joshua Sucec TX 100 3 50 1 100 2
Chaminade CW Charles Weiler NY 100 3 50 1 100 2
Bronx HS Of Science WF William Freedman NY 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST RK Rishabh Krishnan VA 148 4 67 1.1 100 2
Westlake AC Amanda Chen TX 100 3 50 1 100 2
Pine View AD Alex Dixneuf FL 66 2 33 1 100 2
Louis D. Brandeis SR Saba Rajput TX 0 0 1 100 2
Chaminade CB Christian Borruso NY 66 2 33 1 100 2
American Heritage Plantation PB Peregrine Beckett FL 183 5 83 1.1 100 2
Montgomery Blair PZ Peter Zhang MD 134 4 67 1 100 2
Newtown SC Stephanie Cobb CT 34 1 17 1 100 2
Acton-Boxborough CX Chris Xu MA 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley AJ Animesh Joshi IA 183 5 83 1.1 100 2
North Allegheny Sr AD Akshana Dassanaike PA 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian ZL Zachary Lihn NJ 100 3 50 1 100 2
La Salle IM Ian Mattson PA 134 4 67 1 100 2
Acton-Boxborough ML Matthew Liu MA 200 5 83 1.2 100 2
Success Academy Manhattan SB Silma Bathily NY 100 3 50 1 100 2
Ridge KT Kevin Tang NJ 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep AA Ahad Ansari FL 66 2 33 1 100 2
Paradise Valley XA Xander Agnello AZ 66 2 33 1 100 2
Ft Lauderdale ST Sherise Tracey FL 100 3 50 1 100 2
Acton-Boxborough VH Varun Harish MA 34 1 17 1 100 2
West Broward EM Ethan Massa FL 200 5 83 1.2 100 2
Westborough KP Kael Pelletier MA 0 0 1 100 2
McClintock CM Carter Miller AZ 100 3 50 1 100 2
Ridge TN Tanvi Namjoshi NJ 66 2 33 1 100 2
George Ranch MS Mohammad Sheikh TX 134 4 67 1 100 2
Homewood-Flossmoor NK Nala King IL 0 0 1 100 2
Hunter KC Kenneth Chen NY 134 4 67 1 100 2
Houston Memorial AQ Andrew Qin TX 183 5 83 1.1 100 2
Stoneman Douglas WB William Berk FL 34 1 17 1 100 2
Westview Independent RS Rohith Sudhakar OR 221 6 100 1.1 100 2
Hunter MN Michael Ning NY 266 5 83 1.6 100 2
Lake Highland Prep RG Rohith Ganjam FL 100 3 50 1 100 2
Needham ZL Zachary Lu MA 183 5 83 1.1 100 2
Woodlands AH Andrew Harding TX 100 3 50 1 100 2
Houston Memorial JM Julia Meraji TX 34 1 17 1 100 2
All Saints Episcopal GL Gabrielle Lea TX 183 5 83 1.1 100 2
Ft Lauderdale GR Gemma Rovshan FL 66 2 33 1 100 2
Henry W Grady EH Emmaline Harmon GA 66 2 33 1 100 2
Needham SC Samuel Cogen MA 100 3 50 1 100 2
Stuyvesant SP Sarai Pridgen NY 100 3 50 1 100 2
Cherokee SH Sean Howell GA 66 2 33 1 100 2
Plano West Sr SW Shishir Waghgray TX 66 2 33 1 100 2
Pembroke Pines Charter RH Robert Hershey FL 100 3 50 1 100 2
Lexington JM Janet Mariadoss MA 148 4 67 1.1 100 2
Edgemont HL Helena Lew-Kiedrowska NY 100 3 50 1 100 2
Byram Hills LG Luke Gastelu NY 134 4 67 1 100 2
Stoneman Douglas TH Todd Hewling FL 66 2 33 1 100 2
Bronx HS Of Science HW Howard Wang NY 34 1 17 1 100 2
Westlake SM Shampurna Mitra TX 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp OJ Owen Janssen IL 66 2 33 1 100 2
Lexington DY Derek Ying MA 66 2 33 1 100 2
Lexington VR Vedant Roy MA 183 5 83 1.1 100 2
Blair AC Arjun Chopra NJ 100 3 50 1 100 2
Freehold Township NL Nelson Lin NJ 183 5 83 1.1 100 2
Marcus KL Kyle Lleras TX 134 4 67 1 100 2
New Trier TS Thomas Serrino IL 100 3 50 1 100 2
McNeil AR Abhishek Rao TX 100 3 50 1 100 2
Nova FM Farah Mohammed FL 66 2 33 1 100 2
Harrison GC Giovanni Cutri NY 148 4 67 1.1 100 2
Lake Highland Prep MS Mimi Sawhney FL 66 2 33 1 100 2
McDowell SA Sandy Askins PA 66 2 33 1 100 2
New Trier CS Caroline Siebert IL 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST VB Vikram Bala VA 100 3 50 1 100 2
Montgomery Blair CZ Clark Zhang MD 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit College Prep WH Wyatt Hatfield TX 183 5 83 1.1 100 2
Princeton DS Daniel Shahab NJ 200 5 83 1.2 100 2
Evanston Twp JA Joshua Ahn IL 100 3 50 1 100 2
Bronx HS Of Science AW Annie (Yijing) Wang NY 134 4 67 1 100 2
Tulsa Washington SR Sam Robson OK 148 4 67 1.1 100 2
Houston Memorial AO Alejo Orvananos TX 66 2 33 1 100 2
Success Academy Manhattan TR Tajaih Robinson NY 280 6 100 1.4 100 2
American Heritage Boca/Delray NT Nikita Tanguturi FL 100 3 50 1 100 2
Cardinal Newman JA Joseph Arrigo FL 34 1 17 1 100 2
Stuyvesant AY Alvin Yao NY 66 2 33 1 100 2
Syosset JL Jason Lan NY 100 3 50 1 100 2
Harrison AK Anthony Kang NY 134 4 67 1 100 2
New Trier EM Emma Mansour IL 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep PA Parnika Agrawal FL 100 3 50 1 100 2
Keller JB Jada Bourne TX 148 4 67 1.1 100 2
Lexington JC Jeong-Wan Choi MA 134 4 67 1 100 2
Ridgewood HS - Ridgewood, NJ NF Nathan Fallin NJ 66 2 33 1 100 2
New Trier PT Patrick Tolan IL 134 4 67 1 100 2
Lake Highland Prep SS Sachin Shah FL 183 5 83 1.1 100 2
Tuloso-Midway JS John Henry Stearns TX 100 3 50 1 100 2
Louis D. Brandeis JT Johncarlos Talamantez TX 34 1 17 1 100 2
Henry W Grady SD Swagatam Das GA 34 1 17 1 100 2
Walt Whitman DH Daniel Harris MD 280 6 100 1.4 100 2
Millburn AW Arthur Wayne NJ 134 4 67 1 100 2
Cherokee AG Anne Greer GA 100 3 50 1 100 2
Cardinal Gibbons AD Alex Dumas FL 100 3 50 1 100 2
Roslyn AG Andrew Goldberg NY 148 4 67 1.1 100 2
Phillips Academy Andover JJ Junah Jang MA 66 2 33 1 100 2
Chanhassen GL Grace Lynch MN 134 4 67 1 100 2
McClintock EB Eli Botham AZ 66 2 33 1 100 2
Newsome DB Dylan Burke FL 148 4 67 1.1 100 2
Bridgewater RM Riya Mehta NJ 134 4 67 1 100 2
McDowell SK Shane Karnes PA 134 4 67 1 100 2
Thomas Jefferson HSST MR Muhurto Rahman VA 66 2 33 1 100 2
Immaculata La Salle IP Isabella Perez FL 66 2 33 1 100 2
Walt Whitman BW Benjamin Waldman MD 148 4 67 1.1 100 2
Larcher Independent BL Beckett Larcher TX 200 5 83 1.2 100 2
Hill NL Nethmin Liyanage PA 66 2 33 1 100 2
King VK Varun Kanneganti FL 66 2 33 1 100 2
Lake Travis BO Blake Ochoa TX 148 4 67 1.1 100 2
Bergen County Academies EL Elizabeth (Hye In) Lee NJ 134 4 67 1 100 2
Lake Highland Prep JD Jaya Dayal FL 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian ST Stacey Tkachuk NJ 34 1 17 1 100 2
Abington Heights CD Clare Della Valle PA 66 2 33 1 100 2
Carrollton RT Ryan Talley GA 0 0 1 100 2
Newtown LD Lauren Davis CT 34 1 17 1 100 2
Charlotte Latin JS Justin Smith NC 66 2 33 1 100 2
Woodlands CM Camryn Manley TX 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley CT Conal Thomas-McGinnis IA 240 6 100 1.2 100 2
All Saints Episcopal AF Asher Fanous TX 100 3 50 1 100 2
William G. Enloe TG Tej Gedela NC 183 5 83 1.1 100 2
Plano East Senior WZ William Zhang TX 100 3 50 1 100 2
James Bowie TW Tate Weston TX 148 4 67 1.1 100 2
Lexington JG Jeffrey Gu MA 134 4 67 1 100 2
La Salle TW Tyler Wood PA 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep AV Arjun Verma FL 134 4 67 1 100 2
Success Academy Manhattan BC Bintou Cisse NY 183 5 83 1.1 100 2
Evanston Twp HE Henry Eberhart IL 100 3 50 1 100 2
JPII BP Breigh Plat TX 100 3 50 1 100 2
Thomas Jefferson HSST TB Teja Buddhavarapu VA 100 3 50 1 100 2
Hunter NK Nate Kruger NY 183 5 83 1.1 100 2
Paul J Hagerty SC Sarah Cooke FL 0 0 1 100 2
Brophy CT Calvin Tyler AZ 66 2 33 1 100 2
Tuloso-Midway IL Ivin Lam TX 34 1 17 1 100 2
Plano East Senior HN Hari Namdhari TX 66 2 33 1 100 2
Harrison RA Rebecca Anderson NY 66 2 33 1 100 2
Asheville MG Maeve Goldberg NC 34 1 17 1 100 2
St Pius X Catholic JT Joseph Tarnowski GA 100 3 50 1 100 2
Edgemont RG Riya Ganpati NY 240 6 100 1.2 100 2
Paul J Hagerty SA Serenity Anderson FL 34 1 17 1 100 2
Roslyn DG Daleep Grewal NY 134 4 67 1 100 2
Cardinal Gibbons ZD Zach Dumas FL 66 2 33 1 100 2
North Allegheny Sr JF Joy Fu PA 134 4 67 1 100 2
Sequoyah EM Elijah Moore GA 66 2 33 1 100 2
Phillips Academy Andover TC Tiffany Chang MA 200 5 83 1.2 100 2
Stuyvesant CL Claire Liu NY 183 5 83 1.1 100 2
Lake Highland Prep AG Alexander George FL 100 3 50 1 100 2
Scarsdale ZS Zachary Siegel NY 100 3 50 1 100 2
Success Academy Manhattan CE Chase Earland NY 233 5 83 1.4 100 2
Montville AS Aditya Sharma NJ 66 2 33 1 100 2
Ft Lauderdale EP Elijah Pitt FL 134 4 67 1 100 2
Myers Park BM Brandi Martin NC 66 2 33 1 100 2
Lake Mary SG Sterling Goudrian FL 34 1 17 1 100 2
Roslyn BL Brandon Lee NY 148 4 67 1.1 100 2
Westview Independent RSu Reetesh Sudhakar OR 183 5 83 1.1 100 2
Scarsdale AS Aanya Schoetz NY 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit AM Arun Mehra TX 183 5 83 1.1 100 2
Natrona County SK Stephen Koch WY 66 2 33 1 100 2
Henry W Grady GR Griffin Richie GA 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit JP Joshua Porter TX 100 3 50 1 100 2
William G. Enloe AC Anthony Cui NC 100 3 50 1 100 2
Walt Whitman CBr Clarissa Branson MD 66 2 33 1 100 2
Roslyn WB William Borges NY 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian PT Pranay Tsappidi NJ 34 1 17 1 100 2
Strake Jesuit College Prep DH David Herrera TX 134 4 67 1 100 2
Southlake Carroll TR Tarun Ratnasabapathy TX 100 3 50 1 100 2
William G. Enloe KH Kaitlyn Han NC 134 4 67 1 100 2
Pembroke Pines Charter MC Mariana Colicchio FL 66 2 33 1 100 2
Desert Vista JM Jason Mittelman AZ 66 2 33 1 100 2
Westford DT David Towers MA 66 2 33 1 100 2
Harrison JW Justin Wilson NY 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian SG Steven George NJ 66 2 33 1 100 2
George Ranch AA Asad Ahmed TX 100 3 50 1 100 2
Millburn AJ Arnold Jia NJ 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman FL 134 4 67 1 100 2
Achievement First Brooklyn CP Christopher Pascall NY 34 1 17 1 100 2
Charles W Flanagan KH Keara Hardy FL 0 0 1 100 2
Lake Highland Prep JW Julia Wu FL 183 5 83 1.1 100 2
Plano West Sr AG Anirudh Garg TX 66 2 33 1 100 2
Strake Jesuit College Prep VL Vincent Liu TX 148 4 67 1.1 100 2
Harrison EV Ethan Voskoff NY 148 4 67 1.1 100 2
Walt Whitman CB Cassandra Branson MD 100 3 50 1 100 2
Chaminade SL Sean Lochner NY 66 2 33 1 100 2
Scarsdale FH Felicity Huang NY 66 2 33 1 100 2
Cooper City AM Ashwin Mathi FL 100 3 50 1 100 2
BASIS Mesa HS Harris Shadmany AZ 134 4 67 1 100 2
Timothy Christian JM Joshua Matthew NJ 100 3 50 1 100 2
Millburn AG Ashna Gaglani NJ 100 3 50 1 100 2
Montville AP Aaron Pottinger NJ 66 2 33 1 100 2
Durham BD Bennett Dombcik NC 134 4 67 1 100 2
St. Andrew's Episcopal BM Bain McHale MS 100 3 50 1 100 2
Scarsdale SB Sanjana Bhatnagar NY 134 4 67 1 100 2
Cambridge Rindge and Latin AG Andrew Garber MA 382 5 83 2.3 100 2
Lexington MP Megha Prasad MA 100 3 50 1 100 2
Lexington CL Christina Li MA 134 4 67 1 100 2
Paul J Hagerty SP Shannon Pitts FL 100 3 50 1 100 2
Harrison AZ Ava Zinman NY 148 4 67 1.1 100 2
Harrison EL Eli Lapkin NY 100 3 50 1 100 2
Clear Lake SM Sneha Mokkala TX 100 3 50 1 100 2
Needham WC Will Conway MA 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep AM Abby Morris FL 183 5 83 1.1 100 2
Harley School, The ZK Zeynep Koseoglu NY 34 1 17 1 100 2
Syosset MW Michael Wang NY 134 4 67 1 100 2
Mountain Brook MC Marielle Cornes AL 100 3 50 1 100 2
Puyallup DB David Blynov WA 66 2 33 1 100 2
Newtown BB Bryce Bisset CT 34 1 17 1 100 2
NSU SF Sebastian Frazier FL 148 4 67 1.1 100 2
American Heritage Plantation RG Robert Gillespie FL 266 5 83 1.6 100 2
Harrison MR Molly Ryan NY 66 2 33 1 100 2
Millburn AH Amanda Huang NJ 183 5 83 1.1 100 2
American Heritage Plantation AD Anika Dham FL 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp LT Luis Toro IL 100 3 50 1 100 2
Hill JM Juliana Ma PA 66 2 33 1 100 2
American Heritage Plantation BG Benjamin Geller FL 100 3 50 1 100 2
Palo Alto HS Independent EH Ethan Hwang CA 100 3 50 1 100 2
Plano East Senior HG Hamsika Gorty TX 100 3 50 1 100 2
Millburn JL Joy Luo NJ 66 2 33 1 100 2
Paradise Valley EM Emily Marquez AZ 34 1 17 1 100 2
Needham SR Sasha Rieser MA 34 1 17 1 100 2
Strake Jesuit College Prep BE Ben Erdmann TX 148 4 67 1.1 100 2
Trinity Prep AS Alexandre Spallone FL 134 4 67 1 100 2
Scarsdale WC Wolf Cukier NY 100 3 50 1 100 2
George Ranch DD Danielle Dunk TX 66 2 33 1 100 2
Chaminade PV Peter Vouthas NY 148 4 67 1.1 100 2
New Trier WT William Thornton IL 100 3 50 1 100 2
Freehold Township SA Shubhum Agrawal NJ 100 3 50 1 100 2
Hunter SK Scott Klein NY 183 5 83 1.1 100 2
Walt Whitman AB Alex Brodie MD 66 2 33 1 100 2
Manchester Essex AC Abigail Conway MA 34 1 17 1 100 2
Strake Jesuit BB Brendan Barrett TX 100 3 50 1 100 2
Syosset RD Ronit Dhulia NY 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit College Prep JH Joshua Herrera TX 148 4 67 1.1 100 2
Walt Whitman HW Heather Wang MD 100 3 50 1 100 2
St. Andrew's Episcopal IB Ishan Bhatt MS 299 5 83 1.8 100 2
Nova VA Vishnu Anand FL 34 1 17 1 100 2
Ft Lauderdale STa Syed Tahir FL 66 2 33 1 100 2
North Allegheny Sr ED Elijah Duckworth PA 100 3 50 1 100 2
Timothy Christian MR Mark Ruta NJ 34 1 17 1 100 2
Princeton VC Vedansh Chauhan NJ 66 2 33 1 100 2
Bergen County Academies MS Maria Savransky NJ 148 4 67 1.1 100 2
McClintock LK Logan Kraver AZ 66 2 33 1 100 2
Natrona County CF Chandra Frank WY 100 3 50 1 100 2
Stuyvesant GP Gallo Patel NY 66 2 33 1 100 2
BASIS Mesa AC Amrita Chakladar AZ 134 4 67 1 100 2
148 4 67 1.1 100 2
Cherokee MT Morgan Trusch GA 34 1 17 1 100 2
Marcus UO Uma Obalapuram TX 34 1 17 1 100 2
Myers Park ZM Zoe Macomber NC 66 2 33 1 100 2
Lake Mary MH Matthew Hochfelder FL 34 1 17 1 100 2
Collegiate CW Christopher Wong NY 134 4 67 1 100 2
St. Andrew's Episcopal FY Faraaz Yousuf MS 100 3 50 1 100 2
Scarsdale BY Brandon Yazdi NY 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit College Prep AMe Aneel Mehra TX 183 5 83 1.1 100 2
Thomas Jefferson HSST YC Yukta Chidanadan VA 100 3 50 1 100 2
Pembroke Pines Charter KF Kylie Fernandez FL 100 3 50 1 100 2
Charlotte Catholic DE David Edwards NC 183 5 83 1.1 100 2
Lexington EL Evan Li MA 221 6 100 1.1 100 2
Success Academy Manhattan LD Lala Diallo NY 148 4 67 1.1 100 2
St. Andrew's Episcopal OE Osose Ewaleifoh MS 100 3 50 1 100 2
Ft Lauderdale PC Peyton Carpen FL 100 3 50 1 100 2
West Broward AC Amanda Ciocca FL 183 5 83 1.1 100 2
Clear Lake JC Jay Collura TX 66 2 33 1 100 2
Charlotte Catholic LC Louis Ciano NC 66 2 33 1 100 2
Plano East Senior AK Ameera Khan TX 100 3 50 1 100 2
King MB Manish Bhatta FL 134 4 67 1 100 2
Ridge AL Alan Liu NJ 148 4 67 1.1 100 2
Walt Whitman JM Jp Marquardt MD 34 1 17 1 100 2
Scarsdale CC Curtis Chang NY 183 5 83 1.1 100 2
Lexington PS Pranathi Srirangam MA 100 3 50 1 100 2
James Bowie JB Joseph Bridges TX 66 2 33 1 100 2
Harrison MW Matt Wilson NY 100 3 50 1 100 2
Pembroke Pines Charter JD Jayvyn Dacas FL 66 2 33 1 100 2
Thomas Jefferson HSST AD Avyuk Dixit VA 134 4 67 1 100 2
Strake Jesuit College Prep JG Joseph Georges TX 134 4 67 1 100 2
Lake Highland Prep SL Serena Lyou FL 66 2 33 1 100 2
Newtown JK Justin Kahn CT 100 3 50 1 100 2
Brophy SA Saif Agha AZ 34 1 17 1 100 2
Collegiate AM Aniket Mukherji NY 66 2 33 1 100 2
Millburn KW Kevin Wang NJ 100 3 50 1 100 2
Chantilly Independent TM T.J. Maher VA 100 3 50 1 100 2
McDowell KP Kirtan Patel PA 34 1 17 1 100 2
Evanston Twp JB Jaime Berkovich IL 134 4 67 1 100 2