Apple Valley MinneApple Debate

2018 — Apple Valley, MN/US

NDCA Dukes and Bailey Points in Varsity LD

Code Name Institution Points Wins Pct Elim Field Geo
St. Andrew's Episcopal IB Ishan Bhatt St. Andrew's Episcopal Independent 382 5 83 2.3 100 2
Greenhill AM Anna Myers Greenhill 360 6 100 1.8 100 2
Harrison EL Eli Lapkin Harrison 266 5 83 1.6 100 2
Newark Science OS Osmane Sanogo Newark Science 240 6 100 1.2 100 2
Greenhill BZ Brian Zhou Greenhill 233 5 83 1.4 100 2
Greenhill MR Mihir Rai Greenhill 233 5 83 1.4 100 2
Halstrom RA Ronak Ahuja Halstrom 233 5 83 1.4 100 2
Anderson SJ Sesh Joe Anderson 221 6 100 1.1 100 2
Santa Monica RE Rex Evans Santa Monica 215 4 67 1.6 100 2
Lake Travis BL Beckett Larcher Lake Travis (Independent) 200 5 83 1.2 100 2
Loyola JC John Choi Loyola 200 5 83 1.2 100 2
Quarry Lane ZD Zachary Davis Quarry Lane 200 5 83 1.2 100 2
West Des Moines Valley AJ Animesh Joshi West Des Moines Valley 200 5 83 1.2 100 2
Harrison AZ Ava Zinman Harrison 188 4 67 1.4 100 2
Cambridge Rindge and Latin AG Andrew Garber Cambridge Rindge and Latin 183 5 83 1.1 100 2
KAPS BT Ben Thomas KAPS 183 5 83 1.1 100 2
Lexington EL Evan Li Lexington 183 5 83 1.1 100 2
Loyola AO Andrew Overing Loyola 183 5 83 1.1 100 2
Needham ZL Zachary Lu Needham 183 5 83 1.1 100 2
Pennsbury CZ Carolyn Zou Pennsbury 183 5 83 1.1 100 2
Strake Jesuit JH Joshua Herrera Strake Jesuit College Prep 183 5 83 1.1 100 2
Strake Jesuit VL Vincent Liu Strake Jesuit College Prep 183 5 83 1.1 100 2
West Des Moines Valley CT Conal Thomas-McGinnis West Des Moines Valley 183 5 83 1.1 100 2
West Des Moines Valley LB Lucas Bryant West Des Moines Valley 183 5 83 1.1 100 2
Charlotte Catholic DE David Edwards Charlotte Catholic 161 4 67 1.2 100 2
Kamiak NB Niko Battle Kamiak 161 4 67 1.2 100 2
Quarry Lane SK Saianurag Karavadi Quarry Lane 161 4 67 1.2 100 2
Appleton East MM Matthew Moorhead Appleton East 148 4 67 1.1 100 2
Dougherty Valley KK Kavin Kumaravel Dougherty Valley 148 4 67 1.1 100 2
Edina KS Kathleen Scoggin Edina 148 4 67 1.1 100 2
Evanston Twp HE Henry Eberhart Evanston Twp 148 4 67 1.1 100 2
Evanston Twp QH Quinn Hughes Evanston Twp 148 4 67 1.1 100 2
Lake Highland Prep JW Julia Wu Lake Highland Prep 148 4 67 1.1 100 2
McNeil AR Abhishek Rao McNeil 148 4 67 1.1 100 2
Newark Science SB Simone Braithwaite Newark Science 148 4 67 1.1 100 2
Newark Science TS Thanalini Sivanesan Newark Science 148 4 67 1.1 100 2
Northland Christian ABr Austin Broussard Northland Christian 148 4 67 1.1 100 2
Scarsdale CC Curtis Chang Scarsdale 148 4 67 1.1 100 2
Scarsdale WC Wolf Cukier Scarsdale 148 4 67 1.1 100 2
Strake Jesuit BE Ben Erdmann Strake Jesuit College Prep 148 4 67 1.1 100 2
Strake Jesuit College Prep JG Joseph Georges Strake Jesuit College Prep 148 4 67 1.1 100 2
Strake Jesuit JP Joshua Porter Strake Jesuit College Prep 148 4 67 1.1 100 2
Strake Jesuit WH Wyatt Hatfield Strake Jesuit College Prep 148 4 67 1.1 100 2
Success Academy Manhattan SB Silma Bathily Success Academy Manhattan 148 4 67 1.1 100 2
West Des Moines Valley LG Lauren Gilbert West Des Moines Valley 148 4 67 1.1 100 2
William G. Enloe TG Tej Gedela William G. Enloe 148 4 67 1.1 100 2
BASIS Mesa AC Amrita Chakladar BASIS Mesa 100 3 50 1 100 2
Carroll TR Tarun Ratnasabapathy Carroll 100 3 50 1 100 2
Cypress Falls RK Rajveer Kindra Cypress Falls 100 3 50 1 100 2
Dougherty Valley AY Amanda Yang Dougherty Valley 100 3 50 1 100 2
Dougherty Valley VB Vikram Balasubramanian Dougherty Valley 100 3 50 1 100 2
Eagan AI Arush Iyer Eagan 100 3 50 1 100 2
Eagan AK Ankitha Kumar Eagan 100 3 50 1 100 2
Eagan JB Jacob Berran Eagan 100 3 50 1 100 2
Edina MR Matthew Ruppert Edina 100 3 50 1 100 2
Edina SO Stella Olken-Hunt Edina 100 3 50 1 100 2
Episcopal School of Dallas ZH Zan Haq Episcopal School of Dallas 100 3 50 1 100 2
Evanston Twp JA Joshua Ahn Evanston Twp 100 3 50 1 100 2
Greenhill AZ Anais Zhang Greenhill 100 3 50 1 100 2
Harrison GC Giovanni Cutri Harrison 100 3 50 1 100 2
Homewood-Flossmoor TS Tiana Sharpe Homewood-Flossmoor 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep AM Abby Morris Lake Highland Prep 100 3 50 1 100 2
Lake Highland Prep JA Jaden Ackerman Lake Highland Prep 100 3 50 1 100 2
Lakeville North AC Anna Carow Lakeville North 100 3 50 1 100 2
Lakeville North ST Shashwot Tripathy Lakeville North 100 3 50 1 100 2
Lakeville South LS Logan Stenzel Lakeville South 100 3 50 1 100 2
Lakeville South NB Nina Baker Lakeville South 100 3 50 1 100 2
Lexington AF Avery Fortier Lexington 100 3 50 1 100 2
Lexington KY Kevin Yang Lexington 100 3 50 1 100 2
Lexington PS Pranathi Srirangam Lexington 100 3 50 1 100 2
Lexington SG Simran Gandhi Lexington 100 3 50 1 100 2
Loyola CL Connor Lindquist Loyola 100 3 50 1 100 2
Millard North AA Aanya Agarwal Millard North 100 3 50 1 100 2
Mission San Jose MS Meera Sehgal Mission San Jose 100 3 50 1 100 2
Needham SC Sam Cogen Needham 100 3 50 1 100 2
Northland Christian AB Aaron Barcio Northland Christian 100 3 50 1 100 2
Northland Christian JQ Jack Quisenberry Northland Christian 100 3 50 1 100 2
Pinnacle KA Kristen Arnold Pinnacle 100 3 50 1 100 2
Rosemount MQ Michelle Quan Rosemount 100 3 50 1 100 2
Scarsdale SH Sally Ho Scarsdale 100 3 50 1 100 2
Scarsdale WM Will Musoff Scarsdale 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit AM Arun Mehra Strake Jesuit College Prep 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit AMe Aneel Mehra Strake Jesuit College Prep 100 3 50 1 100 2
Strake Jesuit College Prep DH David Herrera Strake Jesuit College Prep 100 3 50 1 100 2
Success Academy Manhattan CE Chase Earland Success Academy Manhattan 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley BK Braedon Kirkpatrick West Des Moines Valley 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley CB Caleb Bray West Des Moines Valley 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley IN Isabella Nadel West Des Moines Valley 100 3 50 1 100 2
West Des Moines Valley JM James Meng West Des Moines Valley 100 3 50 1 100 2
Westlake HS (Austin) AL Andrew Lee Westlake HS (Austin) 100 3 50 1 100 2
Appleton East SM Sophia Mast Appleton East 66 2 33 1 100 2
Chanhassen NW Natalie Williamson Chanhassen 66 2 33 1 100 2
Dougherty Valley AR Anurag Rao Dougherty Valley 66 2 33 1 100 2
Eagan AA Aadarsh Akula Eagan 66 2 33 1 100 2
Eagan AS Aarushi Sen Eagan 66 2 33 1 100 2
East Ridge AR Athena Roscoe East Ridge 66 2 33 1 100 2
Eastview JR Jyotsna Rathinam Eastview 66 2 33 1 100 2
Eastview MS Maxwell Schaefer Eastview 66 2 33 1 100 2
Eastview SM Sanjana Molleti Eastview 66 2 33 1 100 2
Edina AV Ananth Veluvali Edina 66 2 33 1 100 2
Edina EM Ellen Mi Edina 66 2 33 1 100 2
Edina RM Rahil Modi Edina 66 2 33 1 100 2
Evanston Twp LT Luis Toro Evanston Twp 66 2 33 1 100 2
Harrison AK Anthony Kang Harrison 66 2 33 1 100 2
Homewood-Flossmoor GW George Waddell Homewood-Flossmoor 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep AG Alexander George Lake Highland Prep 66 2 33 1 100 2
Lake Highland Prep PC Parker Cohen Lake Highland Prep 66 2 33 1 100 2
Lakeville South MH Morgyn Hibbard Lakeville South 66 2 33 1 100 2
Lincoln East SB Sasha Belashchenko Lincoln East 66 2 33 1 100 2
Los Osos Independent RN Ron Nath Los Osos Independent 66 2 33 1 100 2
Millard North BL Ben Lampman Millard North 66 2 33 1 100 2
Mission San Jose SC Sreetama Chowdhury Mission San Jose 66 2 33 1 100 2
New Trier TS Thomas Serrino New Trier 66 2 33 1 100 2
Quarry Lane MD Mackenzie Davis Quarry Lane 66 2 33 1 100 2
Roseville Area DT Daley Tubbs Roseville Area 66 2 33 1 100 2
Roseville Area EC Elyse Colihan Roseville Area 66 2 33 1 100 2
Scarsdale KL Karen Lee Scarsdale 66 2 33 1 100 2
Scarsdale VG Vivian Guo Scarsdale 66 2 33 1 100 2
Scarsdale ZS Zachary Siegel Scarsdale 66 2 33 1 100 2
Sioux Falls RO Rachel Overstreet Sioux Falls 66 2 33 1 100 2
Westlake HS (Austin) CR Cassidy Reynolds Westlake HS (Austin) 66 2 33 1 100 2
Arizona College Prep NP Niklas Pearce Arizona College Prep - Erie Campus 34 1 17 1 100 2
Duchesne Academy AM Anika Miro Quesada Duchesne Academy of the Sacred Heart 34 1 17 1 100 2
Duchesne Academy SV Sofia Varner Duchesne Academy of the Sacred Heart 34 1 17 1 100 2
Eagan AC Ashley Chen Eagan 34 1 17 1 100 2
Eagan KP Kayla Patyk Eagan 34 1 17 1 100 2
Edina AJ Atman Jahagirdar Edina 34 1 17 1 100 2
Lake Highland Prep RG Rohith Ganjam Lake Highland Prep 34 1 17 1 100 2
Lakeville North GR Gianna Roy Lakeville North 34 1 17 1 100 2
Lincoln East LP Lori Peer Lincoln East 34 1 17 1 100 2
McNeil KK Kartikeya Kotamraju McNeil 34 1 17 1 100 2
New Trier CS Caroline Siebert New Trier 34 1 17 1 100 2
New Trier KM Keara McLaughlin New Trier 34 1 17 1 100 2
Sioux Falls MP Maximilian Peters Sioux Falls 34 1 17 1 100 2
West Des Moines Valley JW Jalyn Wu West Des Moines Valley 34 1 17 1 100 2
East Ridge MR Minerva Roscoe East Ridge 0 0 1 100 2
Homewood-Flossmoor AB Aggie Butvilas Homewood-Flossmoor 0 0 1 100 2
West Des Moines Valley AJo Ayden Johnson West Des Moines Valley 0 0 1 100 2