Cal Invitational UC Berkeley

2019 — Berkeley, CA/US
NDCA Dukes and Bailey Points
Cal Invitational UC Berkeley
Varsity LD
Tiebreak Set 1
Place Code Name State Points Wins Pct Elim Field Geo
Harvard-Westlake LL Lauren LaPorta CA 53 2 33 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood WA Wyatt Alpert CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake JZ Joie Zhang CA 53 2 33 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood MW Maximillian Wolf-Valdes CA 108 4 67 1 100 1.6
Cypress Bay IV Isabella Viera FL 53 2 33 1 100 1.6
Anderson SJ Sesh Joe TX 186 5 83 1.4 100 1.6
S. Eugene H. S HW Helena Wehr OR 53 2 33 1 100 1.6
Bellarmine College Prep SM Shoban Mangla CA 53 2 33 1 100 1.6
Archbishop Mitty LK Lukas Krause CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Cypress Woods FP Fiorella Pulido TX 28 1 17 1 100 1.6
Lynbrook NB Nitish Bansal CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake JG Jessa Glassman CA 192 6 100 1.2 100 1.6
Harvard-Westlake SiLe Simon Lee CA 28 1 17 1 100 1.6
Magnet AN Avery Ngo CA 108 4 67 1 100 1.6
Davis Senior ET Elise Turkovich CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley VB Vikram Balasubramanian CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake AG Andrew Gong CA 257 6 100 1.6 100 1.6
Presentation NB Niha Bozza CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola LH Lucas Hunter CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Notre Dame AB Arushi Bansal CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake SM Samantha McLoughlin CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Dougherty Valley AS Albert Sun CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Canyon Crest SN Saanvi Nagaram CA 0 0 1 100 1.6
Milpitas SJ Sana Jaffery CA 80 3 50 1 100 1.6
Overland EC Ebony Carter CO 53 2 33 1 100 1.6
Archbishop Mitty IV Ishir Vaidyanath CA 80 3 50 1 100 1.6
Northland Christian JQ Jack Quisenberry TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Copper Hills AR Asia Rowell UT 53 2 33 1 100 1.6
Torrey Pines Independent JS Jungwoo Seo CA 53 2 33 1 100 1.6
Beckman SG Sameer Ghai CA 53 2 33 1 100 1.6
Denver East TH Talia Hart CO 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake GM Gus Mingst CA 28 1 17 1 100 1.6
Lynbrook SM Shreeram Modi CA 53 2 33 1 100 1.6
Marlborough SD Sophia Danielpour CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Cypress Woods MT Maya Trivedi TX 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JuIm Julia Im CA 80 3 50 1 100 1.6
Halstrom RA Ronak Ahuja CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake MG Matthew Gross CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Newark Science OS Osmane Sanogo NJ 108 4 67 1 100 1.6
Monta Vista RJ Rachel Jiang CA 53 2 33 1 100 1.6
Anderson AR Aseel Rawashdeh TX 80 3 50 1 100 1.6
Harker RM Rahul Mulpuri CA 80 3 50 1 100 1.6
Hamilton AM Aatmik Mallya AZ 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake OF Olivia Feldman CA 80 3 50 1 100 1.6
Torrey Pines Independent WP William Phong CA 108 4 67 1 100 1.6
Harker SS Sachin Shah CA 108 4 67 1 100 1.6
Greenhill BZ Brian Zhou TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Quarry Lane ZD Zachary Davis CA 129 4 67 1.2 100 1.6
Interlake MW Megan Wu WA 129 4 67 1.2 100 1.6
Dougherty Valley AM Anish Maram CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola RB Ryan Beckman CA 80 3 50 1 100 1.6
Oak Hall KZ Kumail Zaidi FL 147 5 83 1.1 100 1.6
Northwood RD Rutvik Deo CA 53 2 33 1 100 1.6
Kamiak NB Niko Battle WA 147 5 83 1.1 100 1.6
Greenhill AM Anna Myers TX 147 5 83 1.1 100 1.6
Mission San Jose EZ Emily Zou CA 53 2 33 1 100 1.6
Newark Science SBa Shah Bano NJ 53 2 33 1 100 1.6
Winston Churchill JE Jackson Economou TX 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake AL Allie Landecker CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley KD Kabir Dubey CA 108 4 67 1 100 1.6
Dougherty Valley DS David Si CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Loyola BM Braden Masih CA 80 3 50 1 100 1.6
Greenhill MR Mihir Rai TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Kent Denver RC Rory Callison CO 53 2 33 1 100 1.6
Newark Science TOg Temitope Ogundare NJ 108 4 67 1 100 1.6
Holy Cross BZ Blake Ziegler LA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake CC Claire Conner CA 53 2 33 1 100 1.6
Monta Vista AS Aditi Singh CA 53 2 33 1 100 1.6
Hamilton KM Komal Matharu AZ 80 3 50 1 100 1.6
Archbishop Mitty TK Tanish Kumar CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Davis SC Steven Clift UT 53 2 33 1 100 1.6
St Francis VS Vedikas Sridharan CA 53 2 33 1 100 1.6
Loyola DB Daniel Beck CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley KK Kavin Kumaravel CA 108 4 67 1 100 1.6
St Francis KN Katia Nagarajan CA 80 3 50 1 100 1.6
S. Eugene H. S TH Tiffany Huang OR 53 2 33 1 100 1.6
Northwood VA Viren Abhyankar CA 186 5 83 1.4 100 1.6
Brentwood SR Sophie Rubin CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley AGa Arjun Garg CA 80 3 50 1 100 1.6
Marlborough CL Cameron Lange CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake JN Jaya Nayar CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Dougherty Valley AY Amanda Yang CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Beckman AW April Wang CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake IM Idalis McZeal CA 28 1 17 1 100 1.6
Presentation HM Harshini Manian CA 53 2 33 1 100 1.6
Interlake RW Ronald Wang WA 53 2 33 1 100 1.6
Quarry Lane SK Saianurag Karavadi CA 160 5 83 1.2 100 1.6
Lincoln AW Alex Wei OR 80 3 50 1 100 1.6
Sprague LW Lindsey Williams OR 80 3 50 1 100 1.6
Bellarmine College Prep AR Ashok Ramkumar CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola BC Benjamin Cortez CA 108 4 67 1 100 1.6
St Francis AF Annalisa Federighi CA 28 1 17 1 100 1.6
Oak Hill AS Aubra Scott-Hinkle OR 28 1 17 1 100 1.6
Harvard-Westlake ML Marissa Lee CA 53 2 33 1 100 1.6
Monta Vista RB Rukmini Banerjee CA 80 3 50 1 100 1.6
Peninsula JN Jacob Namgung CA 53 2 33 1 100 1.6
Quarry Lane MD Mackenzie Davis CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker AT Aditya Tadimeti CA 108 4 67 1 100 1.6
Presentation IC Isha Chadalavada CA 80 3 50 1 100 1.6
Cherry Creek JR Jillian Romps CO 28 1 17 1 100 1.6
Mission San Jose AB Advika Bhike CA 80 3 50 1 100 1.6
Presentation SD Shreya Deshpande CA 28 1 17 1 100 1.6
Pinnacle KA Kristen Arnold AZ 147 5 83 1.1 100 1.6
Brentwood SH Sierra Houegban CA 80 3 50 1 100 1.6
Peninsula RM Rhys Moon CA 80 3 50 1 100 1.6
Independent Troy LG Lavanaya Garg CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest SZ Shera Zhong CA 80 3 50 1 100 1.6
Mission San Jose KG Katherine Guo CA 80 3 50 1 100 1.6
Katy Taylor AP Ann Popovici TX 147 5 83 1.1 100 1.6
Kent Denver DS Dhruv Sharma CO 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake VC Vishan Chaudhary CA 368 6 100 2.3 100 1.6
Marlborough GN Grace Nelson CA 80 3 50 1 100 1.6
Chatfield Senior KM Kate Marin CO 147 5 83 1.1 100 1.6
Bellarmine College Prep EG Eric Gottlieb CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Dougherty Valley SP Shray Patel CA 53 2 33 1 100 1.6
Bellarmine College Prep AP Ashwin Pillai CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake NR Nathan Russell CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Dougherty Valley SK Shravan Konduru CA 80 3 50 1 100 1.6
Beckman KM Kenichi Matsuo CA 53 2 33 1 100 1.6
Mountain House AS Aashril Shazar CA 80 3 50 1 100 1.6
Loyola AO Andrew Overing CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake AM Alexandra Mork CA 224 6 100 1.4 100 1.6
Northland Christian ABr Austin Broussard TX 80 3 50 1 100 1.6
Davidson Academy Of Nevada BP Brandon Pan NV 28 1 17 1 100 1.6
Greenhill AZ Anais Zhang TX 129 4 67 1.2 100 1.6
Peninsula CY Christine Youn CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook YM Yash Mishra CA 80 3 50 1 100 1.6
Harker AR Anshul Reddy CA 108 4 67 1 100 1.6
Cypress Bay NB Nicole Buckley FL 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley PT Pooja Tallapaneni CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Mission San Jose EL Elaine Leiyoung CA 53 2 33 1 100 1.6
Immaculate Heart LM Lena Mizrahi CA 240 5 83 1.8 100 1.6
Loyola NT Nicholas Tan CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake AD Ari Davidson CA 257 6 100 1.6 100 1.6
Marlborough JS Julia Steinberg CA 80 3 50 1 100 1.6
Anderson MR Malik Rawashdeh TX 28 1 17 1 100 1.6
Mira Loma AA Ananyaa Arvind CA 80 3 50 1 100 1.6
Monta Vista VL Victor Li CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake WB Will Berlin CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Mountain House MD Matthew Dean CA 80 3 50 1 100 1.6
Harker AC Akhilesh Chegu CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest SX Samuel Xiong CA 80 3 50 1 100 1.6
Denver East OD Owen Dehmler-Buckley CO 0 0 1 100 1.6
Lynbrook SCh Siddharth Chattoraj CA 28 1 17 1 100 1.6
Harvard-Westlake MP Matthew Paul CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Brentwood DL Dylan Liu CA 80 3 50 1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood MC Monie Choi CA 80 3 50 1 100 1.6
Overland RC Rhiannon Chasansky CO 28 1 17 1 100 1.6
Northwood KK Karthik Krishnan CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Cypress Bay IM Isabella Mason FL 80 3 50 1 100 1.6
S. Eugene H. S LR Luzia Rode OR 80 3 50 1 100 1.6
Brentwood HG Harper Green CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake LH Louis Hess CA 28 1 17 1 100 1.6
Golden State RS Ritvik Sriram CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake SP Spencer Paul CA 192 6 100 1.2 100 1.6
Harvard-Westlake LP Landon Poon CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harker QC Quentin Clark CA 80 3 50 1 100 1.6
Overland ES Elena Simpson CO 0 0 1 100 1.6
Nova 42 AY Alvis Yang CA 53 2 33 1 100 1.6
Immaculate Heart VN Vivian Nguyen CA 53 2 33 1 100 1.6
Cypress Bay PS Pranav Sattaraju FL 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake StKo Steven Ko CA 28 1 17 1 100 1.6
Cypress Woods YW Yohan Wang TX 53 2 33 1 100 1.6
Cypress Woods AK Allison Kerstein TX 108 4 67 1 100 1.6
Canyon Crest JY Jason Yang CA 80 3 50 1 100 1.6
Winston Churchill MD Maggie Davis TX 80 3 50 1 100 1.6
Harker ASh Ansh Sheth CA 80 3 50 1 100 1.6
Kent Denver AA Ariana Aghevli CO 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley JL Justin Lee CA 80 3 50 1 100 1.6
Davis JR Jackson Ridges UT 108 4 67 1 100 1.6
S. Eugene H. S WK Wiley Kohler OR 108 4 67 1 100 1.6
Golden State KR Keshav Rastogi CA 80 3 50 1 100 1.6
Immaculate Heart FP Felicity Park CA 108 4 67 1 100 1.6
Hamilton SP Sajni Patel AZ 80 3 50 1 100 1.6
Lynbrook AD Arnav Dixit CA 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley SM Sarim Mundres CA 53 2 33 1 100 1.6
Hamilton RM Ria Manathkar AZ 80 3 50 1 100 1.6
Hamilton NK Nivea Krishnan AZ 80 3 50 1 100 1.6
Harker NL Nika Lebedev CA 53 2 33 1 100 1.6
Mountain View VP Varun Paranjpe CA 186 5 83 1.4 100 1.6
Mira Loma SM Shree Madan CA 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley AP Aayush Patel CA 80 3 50 1 100 1.6
Harker SA Selin Aras CA 53 2 33 1 100 1.6
Hamilton DS Dev Singhania AZ 53 2 33 1 100 1.6
Cherry Creek MR Maya Robbins CO 53 2 33 1 100 1.6
Harker AM Akshay Manglik CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Canyon Crest EL Edward Li CA 108 4 67 1 100 1.6
Saratoga CF Chris Feng CA 28 1 17 1 100 1.6
Arcadia JC Jason Chan CA 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake HS Hope Shinderman CA 80 3 50 1 100 1.6
Beckman BC Bryan Choi CA 80 3 50 1 100 1.6
Mira Loma HV Harish Vasanth CA 53 2 33 1 100 1.6
Beckman LJ Lucy Jiwu CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake GZ George Zhang CA 118 4 67 1.1 100 1.6
PHS (Independent) AS Amitoj Singh CA 80 3 50 1 100 1.6
Cypress Bay GB Garrett Bishop FL 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook AM Ayush Mishra CA 28 1 17 1 100 1.6
Brentwood RY Ryan Younger CA 118 4 67 1.1 100 1.6
St Francis DJ Deepankar Joshi CA 108 4 67 1 100 1.6
Monta Vista AAg Arushi Agastwar CA 53 2 33 1 100 1.6
St Francis AN Anirudh Natarajan CA 53 2 33 1 100 1.6
Evergreen Valley YV Yuvraj Virk CA 53 2 33 1 100 1.6
Cypress Bay ML Matthew Leboffe FL 28 1 17 1 100 1.6
Episcopal School of Dallas ZH Zan Haq TX 147 5 83 1.1 100 1.6
Archbishop Mitty JP Joanne Park CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Lynbrook SC Shreya Chilukuri CA 28 1 17 1 100 1.6
Monta Vista AA Avishi Agastwar CA 28 1 17 1 100 1.6
Cherry Creek TE Tiana Emmert CO 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake BW Ben Weinberg CA 108 4 67 1 100 1.6
Kent Denver RH Rorrik Holmes CO 53 2 33 1 100 1.6
Davidson Academy Of Nevada RM Rhiannon Moore NV 80 3 50 1 100 1.6
Lincoln NW Natalie Wang OR 53 2 33 1 100 1.6
Brentwood LE Linus Epstein CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Northland Christian AB Aaron Barcio TX 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake JC Jonathan Cosgrove CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Presentation MS Monica Schneck CA 108 4 67 1 100 1.6
Brentwood EB Emma Blum CA 177 6 100 1.1 100 1.6
Harvard-Westlake JIM Joanna Im CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley NB Neda Bahrani CA 53 2 33 1 100 1.6
Harvard-Westlake AtMe Athalia Meron CA 80 3 50 1 100 1.6
Cypress Bay HL Haziq Latif-Jangda FL 28 1 17 1 100 1.6
Lynbrook SR Sidhant Rajadnya CA 28 1 17 1 100 1.6
Quarry Lane VG Vineela Gogineni CA 53 2 33 1 100 1.6
Marlborough ST SarahMae Tuohy CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Dougherty Valley PC Pranav Chillappagari CA 108 4 67 1 100 1.6
Brentwood EL Ethan Liu CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake SK Spencer Klink CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Harker RT Rohan Thakur CA 108 4 67 1 100 1.6
Saratoga UK Ujjwal Krishnamurthi CA 108 4 67 1 100 1.6
Brentwood KR Katie Raphaelson CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Kinkaid HS Hannah Shi TX 118 4 67 1.1 100 1.6
Mount Vernon JT Jaylin Talmadge WA 53 2 33 1 100 1.6
Copper Hills AT Anastacia Tennant UT 53 2 33 1 100 1.6
Loyola CL Connor Lindquist CA 118 4 67 1.1 100 1.6
Los Altos PD Parth Dhanotra CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Cypress Woods AZ Angela Zhong TX 108 4 67 1 100 1.6
Brentwood JS Joel Stern CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook KD Keshav Dandu CA 53 2 33 1 100 1.6
Monta Vista VA Varun Ayyappan CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker KMa Krish Maniar CA 80 3 50 1 100 1.6
Flintridge Prep AL Aaron Lee CA 53 2 33 1 100 1.6
Dougherty Valley AG Arya Goel CA 108 4 67 1 100 1.6
Harker AD Arnav Dani CA 80 3 50 1 100 1.6
Cupertino HK Haritha Kumar CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Arcadia ML Michelle Lee CA 80 3 50 1 100 1.6
Dougherty Valley AR Anurag Rao CA 80 3 50 1 100 1.6
Peninsula AR Anish Ramireddy CA 108 4 67 1 100 1.6
Beckman RC Ruby Choi CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker KS Kelly Shen CA 108 4 67 1 100 1.6
Loyola JC John Choi CA 177 6 100 1.1 100 1.6
S. Eugene H. S WR Willie Race OR 28 1 17 1 100 1.6
Kinkaid SM Shreya Mehta TX 108 4 67 1 100 1.6
Monta Vista RR Rishabh Ranjan CA 80 3 50 1 100 1.6
OCSA Independent NA Nihar Abhyankar CA 53 2 33 1 100 1.6
Lynbrook NS Naman Singhal CA 53 2 33 1 100 1.6
Harker ALa Alexander Lan CA 53 2 33 1 100 1.6
Northwood SA Sasha Anand CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest CW Catherine Wang CA 80 3 50 1 100 1.6
Canyon Crest JS Jacob Spiegelman CA 108 4 67 1 100 1.6
Lynbrook AR Achintya Rajan CA 28 1 17 1 100 1.6
S. Eugene H. S DS Dover Sikes OR 80 3 50 1 100 1.6
Harvard-Westlake AK Anika Kumar CA 28 1 17 1 100 1.6
Santa Monica RE Rex Evans CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Archbishop Mitty JL John Lee CA 108 4 67 1 100 1.6
Harvard-Westlake MK Matthew Ko CA 28 1 17 1 100 1.6
Mission San Jose MS Meera Sehgal CA 108 4 67 1 100 1.6
Westlake EE Ethan Elasky CA 108 4 67 1 100 1.6
Immaculate Heart MC Madeleine Conrad-Mogin CA 147 5 83 1.1 100 1.6
Oakwood School - North Hollywood SM Sarah Mostow CA 80 3 50 1 100 1.6