The Jeff Williams Memorial Tournament

2017 — New York City, NY/US

Cumulative Results: APDA

Fahad Alam, CUNY Seed
Fahad Alam; 102.5 18.75 64.5 12 0 0 67.15
Michael Chininin;
Round Opponent Judge Decision Fahad Alam Michael Chininin
1 187
Nathan Kreher
L
24 - 4
28 - 3
2 223
Ata Leblebici
L
23 - 4
24 - 3
3 193
Matthew Simons
L
20 - 4
23 - 2
4 242
Yerv Melkonyan
L
15 - 3
15 - 4
Leon Leeds, Northeastern Seed
Ian Kupchik;
Leon Leeds; 118.33 16.66 72 9 0 0 21.66
Round Opponent Judge Decision Ian Kupchik Leon Leeds
1 248
Ryan Eppolito
L
27 - 4
30 - 3
2 196
david glaser
L
27 - 3
24 - 4
3 183
alexander keefe
L
17 - 3
NYU Zahrmanie, NYU Seed
Zahra Khan;
Melanie Perkins;
Round Opponent Judge Decision Zahra Khan Melanie Perkins
1 240
Cameron Davis
L
20 - 4
23 - 3
2 197
david glaser
W
28 - 2
29 - 1
Andy & April, Brandeis University Seed
Ellis London;
Yiwen Luo;
Round Opponent Judge Decision Ellis London Yiwen Luo
4 190
Vance Kelley
FFT
03
04
CVS A, CUNY Seed
Vy Vu; 103.75 18.75 67.5 12 0 0 84.77
Saira Ahmed; 103.75 16.25 66 9 0 0 73.04
Round Opponent Judge Decision Vy Vu Saira Ahmed
1 213
Zach Bakal
L
14 - 4
15 - 3
2 248
Laura Coughlin
L
22 - 3
20 - 4
3 186
Jared Gaby-Biegel
L
23 - 4
24 - 3
4 245
soraya beheshti
L
24 - 4
24 - 3
Stanford ES, Stanford 1st Seed 5 333 15 202 12 0 9.98
Harry Elliot; 167 7 102 4 34 1 71.83 4th speaker
David Slater; 166 8 100 5 33 2 33.53 5th speaker
Round Opponent Judge Decision Harry Elliot David Slater
1 226
Michael Pusic
W
30 - 2
31 - 1
2 179
Mary Ryan
W
35 - 1
35 - 2
3 243
Sravya Nallaganchu
W
34 - 1
33 - 2
4 191
Taronish Irani
W
35 - 1
34 - 2
5 222
Yidi Wu
W
33 - 2
33 - 1
Harvard DH, Harvard 2nd Seed 5 327 18 196 14 0 5.02
Danny DeBois; 173 6 101 3 33 1 91.22 2nd speaker
Archie Hall; 154 12 95 8 32 3 80.43 27th speaker
Round Opponent Judge Decision Danny DeBois Archie Hall
1 178
Christopher Meyer
W
33 - 1
32 - 2
2 213
Adrian Ivashkiv
W
36 - 1
31 - 3
3 220
Yidi Wu
W
31 - 1
26 - 3
4 182
Katie Haynes
W
32 - 2
32 - 1
5 188
Anirudh Dasarathy
W
41 - 1
33 - 3
Swarthmore 1221 Days, Swat 3rd Seed 5 323 20 200 15 0 8.33
Nate Urban; 153 15 95 9 32 3 26.47 29th speaker
Miriam Pierson; 170 5 105 3 35 1 30.91 3rd speaker
Round Opponent Judge Decision Nate Urban Miriam Pierson
1 183
Max Neuman
W
24 - 2
29 - 1
2 209
Kara Hurley
W
34 - 4
35 - 1
3 211
Katherine Bogomolova
W
29 - 3
34 - 1
4 208
Laura Coughlin
W
32 - 2
36 - 1
5 219
Nathan Raab
W
34 - 4
36 - 1
Harvard Xander and Willow, Harvard 4th Seed 4 334 17 205 13 0 3.92
Mars He; 160 10 96 6 32 2 28.65 16th speaker
Sophia Caldera; 174 7 106 3 35 1 89.57 1st speaker
Round Opponent Judge Decision Mars He Sophia Caldera
1 193
Megan Wilson
W
30 - 2
36 - 1
2 192
Russell Leibowitz
W
32 - 2
38 - 1
3 182
Taronish Irani
W
34 - 2
35 - 1
4 212
Yidi Wu
W
29 - 2
30 - 1
5 214
Nathan Raab
L
35 - 2
35 - 3
Penn/Rutgers Young Pharoah, Penn/Rutgers 5th Seed 4 326 17 193 13 0 4.08
Alex Johnson; 161 10 96 6 33 2 30.13 15th speaker
Pasha Temkin; 165 7 98 4 33 1 26.02 6th speaker
Round Opponent Judge Decision Alex Johnson Pasha Temkin
1 217
Caleb Foote
W
29 - 2
31 - 1
2 240
Aaron Schaffer-Neitz
W
36 - 2
37 - 1
3 212
Megan Wilson
L
30 - 3
30 - 2
4 220
Kara Hurley
W
33 - 2
34 - 1
5 236
William Meyer
W
33 - 1
33 - 2
GW VW, GW 6th Seed 4 323 19 192 14 0 5.34
Nik Venkatasubramanian; 162 9 97 6 32 2 21.74 10th speaker
David Wang; 161 10 98 5 33 1 64.85 14th speaker
Round Opponent Judge Decision Nik Venkatasubramanian David Wang
1 235
Katherine Bogomolova
W
30 - 2
31 - 1
2 241
Rahul Gosain
W
32 - 2
34 - 1
3 201
Caleb Foote
W
31 - 2
33 - 1
4 247
Miguel O'Malley
W
35 - 1
35 - 3
5 218
Anirudh Dasarathy
L
34 - 2
28 - 4
Brown Impromptu Mafia, Brown 7th Seed 4 321 17 190 13 0 2.43
Jonah Goldberg; 162 7 96 4 32 1 63.35 9th speaker
Malik Jarvis; 159 10 94 6 31 2 99.79 19th speaker
Round Opponent Judge Decision Jonah Goldberg Malik Jarvis
1 224
Maggie Mallernee
W
32 - 1
31 - 2
2 214
Kara Hurley
L
35 - 2
34 - 3
3 234
Aaron Schaffer-Neitz
W
31 - 1
31 - 2
4 248
Adrian Ivashkiv
W
31 - 2
31 - 1
5 175
Sravya Nallaganchu
W
33 - 1
32 - 2
(A)rrogant, Brandeis University 8th Seed 4 319 21 193 16 0 3.29
Kevin Healey; 164 6 100 3 33 1 45.07 7th speaker
Ravi Simon; 155 15 93 9 31 3 33.12 24th speaker
Round Opponent Judge Decision Kevin Healey Ravi Simon
1 176
Aaron Schaffer-Neitz
W
32 - 1
31 - 2
2 177
Caleb Foote
W
29 - 1
27 - 2
3 207
Maggie Mallernee
W
35 - 1
33 - 4
4 188
Miguel O'Malley
L
35 - 2
35 - 4
5 238
Taronish Irani
W
33 - 1
29 - 3
Princeton SH, Princeton 9th Seed 4 319 17 193 12 0 3.13
Bharath Srivatsan; 161.25 8.75 99 3 0 0 17.81 11th speaker
Jamie Hintson; 157.5 12.5 93 7.5 0 0 33.35 21st speaker
Round Opponent Judge Decision Bharath Srivatsan Jamie Hintson
2 242
Megan Wilson
W
31 - 1
31 - 2
3 214
Katherine Bogomolova
L
26 - 4
31 - 2
4 176
Max Neuman
W
37 - 1
30 - 3
5 213
Katie Haynes
W
35 - 1
34 - 3
Brown Good Shit, Brown 10th Seed 4 317 18 189 13 0 1.88
Reca Sarfati; 159 9 94 4 31 1 54.29 17th speaker
Jack Glaser; 158 9 95 6 32 2 21.01 20th speaker
Round Opponent Judge Decision Reca Sarfati Jack Glaser
1 239
Hilary Song
W
31 - 2
32 - 1
2 180
Henry Snow
W
35 - 1
33 - 2
3 221
Adrian Ivashkiv
W
31 - 1
30 - 2
4 222
Sravya Nallaganchu
L
32 - 4
33 - 2
5 212
Laura Coughlin
W
30 - 1
30 - 2
Harvard HZ, Harvard 11th Seed 4 310 21 186 16 0 2.26
Catherine Zheng; 161 8 98 3 33 1 58.12 13th speaker
John Hunt; 149 13 91 8 30 3 99.48 35th speaker
Round Opponent Judge Decision Catherine Zheng John Hunt
1 238
William Meyer
W
33 - 1
31 - 2
2 215
Taronish Irani
W
33 - 1
26 - 3
3 190
Rahul Gosain
W
32 - 1
30 - 2
4 210
Sravya Nallaganchu
W
33 - 1
32 - 3
5 229
Yidi Wu
L
30 - 4
30 - 3
Harvard R-I-P, Harvard 12th Seed 4 306 19 188 14 0 5.57
Tejal Patwardhardan; 154 9 95 4 32 1 4.63 25th speaker
Sarah Ryan; 152 10 93 6 31 2 88.19 31st speaker
Round Opponent Judge Decision Tejal Patwardhardan Sarah Ryan
1 206
Caleb Foote
L
26 - 4
27 - 3
2 246
Krishna Kahn
W
32 - 1
30 - 2
3 239
Anna Lu
W
33 - 1
32 - 2
4 244
Henry Snow
W
33 - 1
32 - 2
5 201
Nicolas Cathcart
W
30 - 2
31 - 1
Princeton :O, Princeton 13th Seed 4 306 21 185 16 0 3.69
Pragya Malik; 154 9 91 4 30 1 89.32 26th speaker
Jaewon Kim; 152 12 93 8 31 3 23.39 33rd speaker
Round Opponent Judge Decision Pragya Malik Jaewon Kim
1 231
Adrian Ivashkiv
W
34 - 1
31 - 3
2 185
William Meyer
W
31 - 2
32 - 1
3 189
Nicolas Cathcart
W
29 - 1
27 - 3
4 229
Taronish Irani
L
30 - 4
32 - 3
5 216
Patrick Holland
W
30 - 1
30 - 2
NU MF, Northeastern 14th Seed 4 299 21 178 16 0 2.66
Ben Muschol; 155 8 94 4 31 1 91.48 23rd speaker
Mario Fiandeiro; 144 13 86 8 29 3 47.84 42nd speaker
Round Opponent Judge Decision Ben Muschol Mario Fiandeiro
1 196
Cameron Davis
W
28 - 2
29 - 1
2 206
Aaron Schaffer-Neitz
L
30 - 3
29 - 4
3 230
Hilary Song
W
31 - 1
28 - 3
4 243
Rahul Gosain
W
33 - 1
31 - 2
5 207
Caleb Foote
W
33 - 1
27 - 3
Aggressive Freeriders, GW 15th Seed 4 295 19 175 14 0 4.79
Joey Schnide; 147 8 88 3 29 1 56.97 37th speaker
Lydia Kim; 148 11 87 6 29 2 97.06 36th speaker
Round Opponent Judge Decision Joey Schnide Lydia Kim
1 223
Henry Snow
W
29 - 1
28 - 2
2 195
Michael Pusic
W
29 - 1
29 - 2
3 191
Nicolas Cathcart
L
26 - 4
28 - 2
4 233
Adem Sengal
W
33 - 1
33 - 2
5 208
Adrian Ivashkiv
W
30 - 1
30 - 3
Brown Wants Nick Back, Brown 16th Seed 3 316 24 187 19 0 2.98
Sandy Greenberg; 157 14 92 8 31 3 96.18 22nd speaker
Elaine He; 159 10 95 5 32 1 26.45 18th speaker
Round Opponent Judge Decision Sandy Greenberg Elaine He
1 202
Jose Alan Esparza
W
31 - 3
33 - 1
2 203
Katie Haynes
W
31 - 2
32 - 1
3 216
Miguel O'Malley
W
35 - 3
35 - 1
4 214
Laura Coughlin
L
30 - 4
30 - 3
5 189
Adrian Ivashkiv
L
30 - 2
29 - 4
BU WP, Boston University 17th Seed 3 308 18 186 13 0 8.88
Jasper Primack; 162.5 7.5 99 4.5 0 0 3.12 8th speaker
Teddy Wyman; 145 15 85.5 9 0 0 0.28 39th speaker
Round Opponent Judge Decision Jasper Primack Teddy Wyman
1 184
Zach Bakal
W
29 - 1
25 - 2
2 218
Adrian Ivashkiv
L
35 - 2
27 - 4
4 187
Aaron Schaffer-Neitz
W
32 - 1
30 - 2
5 211
Katie Haynes
L
34 - 2
34 - 4
White Guys with glasses, Brandeis/TCNJ 18th Seed 3 305 23 185 18 0 3.53
Eric Tannenbaum; 161 7 98 4 33 1 78.68 12th speaker
Ben Feshbach; 144 16 86 9 29 3 49.92 43rd speaker
Round Opponent Judge Decision Eric Tannenbaum Ben Feshbach
1 175
Jared Gaby-Biegel
W
33 - 1
30 - 3
2 205
Patrick Holland
W
35 - 1
29 - 3
3 247
Maggie Mallernee
L
34 - 2
33 - 3
4 221
Nicolas Cathcart
W
28 - 1
25 - 3
5 240
Caleb Foote
L
31 - 2
27 - 4
EV, Stanford 19th Seed 3 296 22 182 17 0 1.65
Emily Hu; 153 10 94 5 32 2 48.63 28th speaker
Vignesh Valliyur; 143 12 85 7 28 2 70.94 46th speaker
Round Opponent Judge Decision Emily Hu Vignesh Valliyur
1 207
Jared Gaby-Biegel
L
32 - 2
28 - 4
2 226
Max Neuman
W
34 - 1
28 - 2
3 177
Adem Sengal
W
25 - 2
27 - 1
4 192
Katherine Bogomolova
W
32 - 1
29 - 2
5 209
Sravya Nallaganchu
L
30 - 4
31 - 3
NU Punzi Scheme, Northeastern 20th Seed 3 292 22 173 17 0 5.42
Tanay Patri; 143 12 85 7 27 2 20.24
Dennis Su; 149 10 89 5 31 2 14.69 34th speaker
Round Opponent Judge Decision Tanay Patri Dennis Su
1 222
William Meyer
L
26 - 3
25 - 4
2 235
Hilary Song
W
32 - 1
32 - 2
3 205
Chiara Caraccio
W
33 - 2
35 - 1
4 201
Michael Pusic
W
25 - 2
26 - 1
5 247
Taronish Irani
L
27 - 4
31 - 2
Fanon's Army, UChicago 21st Seed 3 292 24 171 19 0 6.67
Jay Gibbs; 140 14 81 8 25 3 94.74
Andrew Harrington; 152 10 90 5 30 1 38.01 32nd speaker
Round Opponent Judge Decision Jay Gibbs Andrew Harrington
1 233
Katie Haynes
W
31 - 3
33 - 1
2 183
Nikhil Dominic
W
25 - 2
30 - 1
3 208
Miguel O'Malley
L
35 - 2
35 - 4
4 241
Caleb Foote
W
24 - 3
27 - 1
5 191
Patrick Holland
L
25 - 4
27 - 3
Slightly Tipsy in the Library, NYU 22nd Seed 3 291 26 179 21 0 8.17
Anika Matin; 139 17 84 11 28 4 23.09
Monica Chin; 152 9 93 5 31 1 25.07 30th speaker
Round Opponent Judge Decision Anika Matin Monica Chin
1 244
Laura Coughlin
L
25 - 4
26 - 3
2 186
Ryan Eppolito
W
26 - 4
33 - 1
3 228
Ata Leblebici
W
30 - 2
31 - 1
4 215
Hannah Healy
W
28 - 3
31 - 1
5 206
William Meyer
L
30 - 4
31 - 3
Princeton/UPenn HR, Princeton/UPenn 23rd Seed 3 290 19 174 14 0 0.93
Lena Hu; 146.25 11.25 87 6 0 0 34.49 38th speaker
Vijay Ramanujan; 143.75 12.5 87 7.5 0 0 74.44 44th speaker
Round Opponent Judge Decision Lena Hu Vijay Ramanujan
1 216
Katie Haynes
L
32 - 2
30 - 4
2 227
Grace Panetta
W
28 - 2
29 - 1
3 232
Hannah Healy
W
27 - 2
27 - 1
4 189
Adem Sengal
L
30 - 3
29 - 4
Brown Radical Freedom, Brown 24th Seed 3 283 23 170 18 0 8.02
Abraar Chaudry; 144 9 86 5 29 1 57.49 40th speaker
Christina Ge; 139 14 84 8 28 2 13.67
Round Opponent Judge Decision Abraar Chaudry Christina Ge
1 228
Danny Haidar
L
26 - 3
25 - 4
2 229
Mary Ryan
L
29 - 3
28 - 4
3 245
Jose Alan Esparza
W
30 - 1
30 - 2
4 183
Lucy Kirichenko
W
32 - 1
30 - 2
5 182
Kara Hurley
W
27 - 1
26 - 2
Brown !Xóō, Brown 25th Seed 3 281 24 169 19 0 9.67
Claire Fishman; 143 11 84 7 28 2 60.19 45th speaker
Sam Orenstein; 138 13 81 8 27 2 81.58
Round Opponent Judge Decision Claire Fishman Sam Orenstein
1 247
Aaron Schaffer-Neitz
L
28 - 3
27 - 4
2 193
Angela Kang
W
27 - 3
28 - 2
3 181
Daniel Charnis
W
26 - 1
26 - 2
4 211
Max Neuman
L
33 - 2
26 - 4
5 248
Dan Driscoll
W
29 - 2
31 - 1
Swarthmore Halal Things, Swat 26th Seed 3 279 22 163 17 0 6.04
Matt Donaghy; 140 11 82 6 27 2 94.03
Hamza Hashim; 139 11 81 6 26 2 62.89
Round Opponent Judge Decision Matt Donaghy Hamza Hashim
1 236
Laura Coughlin
W
29 - 2
30 - 1
2 212
Nicolas Cathcart
L
24 - 4
25 - 2
3 195
david glaser
W
27 - 1
26 - 2
4 217
Henry Snow
L
26 - 3
25 - 4
5 220
Lucy Kirichenko
W
34 - 1
33 - 2
Brown Yidi's Toddlers, Brown 27th Seed 3 277 26 166 21 0 0.22
Ann Garth; 142 10 85 6 28 2 68.46
Taja Hirata-Epstein; 135 16 81 10 27 3 55.07
Round Opponent Judge Decision Ann Garth Taja Hirata-Epstein
1 181
Adem Sengal
W
27 - 1
25 - 3
2 219
Russell Leibowitz
L
28 - 3
27 - 4
3 178
Angela Kang
W
31 - 1
29 - 2
4 175
Katherine Bogomolova
L
26 - 3
25 - 4
5 205
Michael Pusic
W
30 - 2
29 - 3
Princeton AL, Princeton 28th Seed 3 274 27 162 22 0 2.58
Sam Arnesen; 140 10 82 5 27 1 59.54
An-Lanh Le; 134 17 80 10 26 3 73.57
Round Opponent Judge Decision Sam Arnesen An-Lanh Le
1 180
Lucy Kirichenko
W
27 - 1
25 - 3
2 244
Nicolas Cathcart
W
26 - 1
25 - 3
3 206
Megan Wilson
W
32 - 1
29 - 4
4 219
Yidi Wu
L
27 - 3
26 - 4
5 210
Laura Coughlin
L
28 - 4
29 - 3
Penn Big Tasty, Penn 29th Seed 3 272 22 157 17 0 6.37
Sonya Huang; 133 14 77 8 25 2 4.83
Stephanie Wu; 139 8 81 4 27 1 37.24
Round Opponent Judge Decision Sonya Huang Stephanie Wu
1 192
Adem Sengal
L
24 - 4
26 - 2
2 202
Cameron Davis
W
25 - 2
27 - 1
3 176
Daniel Charnis
L
25 - 4
25 - 3
4 194
Jose Alan Esparza
W
32 - 2
33 - 1
5 203
Max Neuman
W
27 - 2
28 - 1
Swarthmore Alliteration, Swat 30th Seed 3 270 23 160 18 0 4.39
Shiloh Sumanthiran; 135 11 81 6 27 2 30.87
Annie Abruzzo; 135 12 80 7 26 2 95.21
Round Opponent Judge Decision Shiloh Sumanthiran Annie Abruzzo
1 195
Jacob Bortner
L
26 - 3
25 - 4
2 217
Krishna Kahn
L
25 - 4
28 - 3
3 180
Yerv Melkonyan
W
27 - 1
26 - 2
4 177
Grace Panetta
W
29 - 2
30 - 1
5 241
Katherine Bogomolova
W
28 - 1
26 - 2
Crying Warhorse, GW 31st Seed 3 264 23 153 18 0 5.89
Matt Cryer; 135 10 80 5 27 1 33.89
Brandon Wu; 129 13 73 7 24 2 80.01
Round Opponent Judge Decision Matt Cryer Brandon Wu
1 199
Nathan Kreher
W
35 - 1
33 - 2
2 182
Yidi Wu
L
20 - 4
23 - 2
3 203
Liza Bukingolts
W
26 - 1
25 - 2
4 213
Aaron Schaffer-Neitz
L
27 - 3
24 - 4
5 231
Hilary Song
W
27 - 1
24 - 3
Harvard AC, Harvard 32nd Seed 3 263 19 158 14 0 2.81
Cameron Comrie; 127.5 13.75 78 9 0 0 12.45
Fay Asimakopoulos; 135 10 81 6 0 0 6.47
Round Opponent Judge Decision Cameron Comrie Fay Asimakopoulos
2 245
Miguel O'Malley
W
28 - 1
25 - 2
3 210
Adrian Ivashkiv
L
25 - 4
27 - 3
4 207
Nicolas Cathcart
L
22 - 4
27 - 2
5 186
Rahul Gosain
W
27 - 2
29 - 1
Stanford BP, Stanford 33rd Seed 3 260 22 160 17 0 0.53
Andrew Bempah; 133 11 82 7 27 2 92.53
Ben Penchas; 127 11 76 6 25 2 26.44
Round Opponent Judge Decision Andrew Bempah Ben Penchas
1 203
david glaser
L
21 - 3
23 - 2
2 194
Jared Gaby-Biegel
W
30 - 1
26 - 3
3 240
Hilary Song
L
30 - 2
25 - 4
4 225
Angela Kang
W
27 - 3
28 - 1
5 228
Adem Sengal
W
25 - 2
25 - 1
Swarthmore Flat Earthers, Swat 34th Seed 3 260 23 162 18 0 6.6
Eddie Jones; 130 12 79 7 26 2 76.47
Sam Wang; 130 11 82 6 27 1 46.84
Round Opponent Judge Decision Eddie Jones Sam Wang
1 225
Ata Leblebici
W
27 - 2
29 - 1
2 228
Maggie Mallernee
W
26 - 2
27 - 1
3 229
Sravya Nallaganchu
L
29 - 3
28 - 4
4 240
Rahul Gosain
L
22 - 3
19 - 4
5 202
Aaron Schaffer-Neitz
W
26 - 2
27 - 1
NU whatever mia/diana writes, Northeastern 35th Seed 3 255 26 153 21 0 4.87
Mia Scholes; 122 16 74 10 25 3 78.13
Diana Zlotea; 133 10 80 6 27 2 71.08
Round Opponent Judge Decision Mia Scholes Diana Zlotea
1 210
Hilary Song
L
22 - 4
28 - 3
2 224
Katherine Bogomolova
W
25 - 2
25 - 1
3 217
Anna Lu
L
23 - 4
25 - 3
4 195
Ata Leblebici
W
26 - 3
27 - 2
5 215
Henry Snow
W
26 - 3
28 - 1
BDS&M, UChicago 36th Seed 2 279 24 169 19 0 7.22
Zachary Lemonides; 144 11 88 6 30 2 48.78 41st speaker
Madi Norman; 135 13 82 8 27 2 32.57
Round Opponent Judge Decision Zachary Lemonides Madi Norman
1 190
Kara Hurley
W
30 - 1
29 - 2
2 222
Taronish Irani
L
31 - 2
23 - 4
3 185
Grace Panetta
W
28 - 2
30 - 1
4 236
Hannah Healy
L
30 - 2
27 - 4
5 239
Henry Snow
L
25 - 4
26 - 2
Tufts Toasters, Tufts 37th Seed 2 275 28 163 23 0 3.37
John Goulandris; 139 13 84 8 28 3 93.94
Roberto Breitman; 136 15 79 9 26 3 35.17
Round Opponent Judge Decision John Goulandris Roberto Breitman
1 186
Taronish Irani
W
30 - 1
26 - 4
2 237
Adem Sengal
W
25 - 1
25 - 2
3 218
Yidi Wu
L
26 - 4
26 - 2
4 206
Kara Hurley
L
28 - 3
27 - 4
5 244
Lucy Kirichenko
L
30 - 4
32 - 3
Testicular Torsion, Hamilton College 38th Seed 2 266 26 162 21 0 3.06
Wynston Pennybacker; 132 13 80 7 26 2 68.72
Teddy McKenna; 134 13 81 8 27 3 21.33
Round Opponent Judge Decision Wynston Pennybacker Teddy McKenna
1 234
Patrick Holland
W
23 - 2
24 - 1
2 191
William Meyer
L
26 - 4
28 - 3
3 215
Grace Panetta
L
26 - 3
26 - 4
4 203
Jared Gaby-Biegel
L
29 - 2
27 - 4
5 226
Angela Kang
W
28 - 2
29 - 1
MIT Grotieck, MIT 39th Seed 2 263 21 160 16 0 7.45
Ashwin Datta; 126.25 17.5 76.5 12 0 0 73.05
Aidan Faustina; 136.25 8.75 84 4.5 0 0 10.83
Round Opponent Judge Decision Ashwin Datta Aidan Faustina
1 245
Rahul Gosain
W
22 - 2
23 - 1
2 207
Patrick Holland
L
25 - 4
30 - 2
3 238
Chiara Caraccio
L
26 - 4
26 - 3
5 192
Michael Pusic
L
28 - 4
30 - 1
Turtleneck& Chains, West Point 40th Seed 2 262 27 159 22 0 3.44
Nathan Frederickson; 132 12 80 8 27 3 24.82
Nicholas Ges; 130 15 78 10 27 4 46.22
Round Opponent Judge Decision Nathan Frederickson Nicholas Ges
1 179
Danny Haidar
W
27 - 2
28 - 1
2 243
Maggie Mallernee
L
26 - 3
24 - 4
3 236
Ata Leblebici
L
28 - 3
27 - 4
4 223
Tomas Esteve
W
27 - 1
27 - 2
5 230
Adem Sengal
L
24 - 3
24 - 4
Fordham Kourt K, Fordham 41st Seed 2 262 16 157 11 0 1.33
Meghan Kelly; 128.33 16.66 75 12 0 0 96.64
Emily Gerace; 133.33 10 81 6 0 0 35.75
Round Opponent Judge Decision Meghan Kelly Emily Gerace
2 230
Jared Gaby-Biegel
L
25 - 4
27 - 2
3 204
Claudia Polgar
W
24 - 2
24 - 1
4 181
Jose Alan Esparza
L
28 - 4
29 - 3
They Call Us Chillers, Hamilton College 42nd Seed 2 260 23 158 18 0 1.96
Estella Brenneman; 131 10 82 5 28 2 93.24
Jim Abbott; 129 13 77 8 26 3 32.86
Round Opponent Judge Decision Estella Brenneman Jim Abbott
1 220
Taronish Irani
L
28 - 2
27 - 3
2 236
Ryan Eppolito
L
29 - 2
29 - 3
3 184
Jared Gaby-Biegel
W
29 - 1
26 - 2
4 232
Anna Lu
W
25 - 1
23 - 2
5 221
Rahul Gosain
L
20 - 4
24 - 3
Michael Vetter, UChicago 43rd Seed 2 259 23 175 18 0 7.22
Michael Vetter; 128 13 76 8 25 3 28.17
Owen Eagan;
Round Opponent Judge Decision Michael Vetter Owen Eagan
1 208
Jose Alan Esparza
L
30 - 4
32 - 2
2 181
Cameron Davis
L
23 - 4
24 - 3
3 242
soraya beheshti
W
25 - 1
4 234
david glaser
W
28 - 1
5 243
Aaron Schaffer-Neitz
L
22 - 3
Stanford LM, Stanford 44th Seed 2 258 24 155 19 0 1.63
Bobbi Leet; 140 8 83 5 26 2 35.46
Nan Munger; 118 16 72 10 24 3 92.28
Round Opponent Judge Decision Bobbi Leet Nan Munger
1 191
Adrian Ivashkiv
L
33 - 2
26 - 4
2 225
Anna Lu
L
24 - 2
20 - 3
3 235
Krishna Kahn
W
26 - 1
24 - 2
4 193
Cameron Davis
W
31 - 1
26 - 3
5 187
Hilary Song
L
26 - 2
22 - 4
Fordham Kim K, Fordham 45th Seed 2 257 26 156 21 0 0.78
Jack Dresser; 120 17 71 10 24 3 55.81
Elicia Bates; 137 9 85 4 28 1 46.93
Round Opponent Judge Decision Jack Dresser Elicia Bates
1 219
Megan Wilson
L
21 - 3
20 - 4
2 176
Angela Kang
L
24 - 4
30 - 1
3 199
Matthew Simons
W
22 - 3
27 - 1
4 231
Cameron Davis
L
25 - 4
28 - 2
5 224
Jared Gaby-Biegel
W
28 - 3
32 - 1
On many sides, West Point 46th Seed 2 256 27 191 22 0 2.34
Daniel Berardino; 107 12 74 7 25 3 63.08
George Ngoh; 106 15 74 9 24 3 36.72
Round Opponent Judge Decision Daniel Berardino George Ngoh
1 197
Ryan Eppolito
W
33 - 1
32 - 2
2 184
Laura Coughlin
W
25 - 1
24 - 2
4 209
Adrian Ivashkiv
L
24 - 3
23 - 4
5 176
Dan Driscoll
L
25 - 4
27 - 3
NYU Bathke's Children, NYU 47th Seed 2 254 25 150 20 0 6.68
Aditya Pandey; 124 15 72 10 24 4 21.61
Rahul Rai; 130 10 78 6 26 2 30.37
Round Opponent Judge Decision Aditya Pandey Rahul Rai
1 246
Jacob Bortner
W
29 - 1
27 - 2
2 189
Michael Pusic
L
24 - 4
24 - 3
3 244
david glaser
L
24 - 4
25 - 3
4 239
Ata Leblebici
L
23 - 4
28 - 1
5 235
Cameron Davis
W
24 - 2
26 - 1
NU Oppressive Cartography, Northeastern 48th Seed 2 253 27 149 22 0 2.11
Sarah Bernt; 127 12 77 7 26 2 70.45
Elizabeth Eigner; 126 15 74 10 25 3 55.87
Round Opponent Judge Decision Sarah Bernt Elizabeth Eigner
1 232
Chiara Caraccio
W
29 - 2
29 - 1
2 188
Rahul Gosain
L
27 - 3
26 - 4
3 237
Cameron Davis
W
26 - 1
23 - 3
4 216
Caleb Foote
L
24 - 2
23 - 4
5 246
Katherine Bogomolova
L
21 - 4
25 - 3
CUNY Res Cogitans, CUNY 49th Seed 2 252 25 150 20 0 5.97
Trevor Colliton; 125 12 74 7 24 2 58.71
Justin Roach; 127 13 77 8 26 2 85.36
Round Opponent Judge Decision Trevor Colliton Justin Roach
1 227
Anna Lu
W
28 - 2
29 - 1
2 220
Adem Sengal
L
24 - 3
21 - 4
3 241
Cameron Davis
L
24 - 2
22 - 4
4 224
Krishna Kahn
L
23 - 4
29 - 2
5 183
Grace Panetta
W
26 - 1
26 - 2
TBD, UChicago 50th Seed 2 251 30 148 25 0 6.67
Fred Goldstein-Rose; 120 17 72 10 24 3 53.07
Maya Dutta; 131 13 79 8 26 3 70.64
Round Opponent Judge Decision Fred Goldstein-Rose Maya Dutta
1 230
david glaser
W
20 - 4
30 - 1
2 208
Katie Haynes
L
25 - 4
26 - 3
3 187
Liza Bukingolts
L
23 - 3
22 - 4
4 185
Jared Gaby-Biegel
W
28 - 3
30 - 1
5 181
Max Neuman
L
24 - 3
23 - 4
Ron and Hermione, Brandeis University 51st Seed 2 248 29 149 24 0 5.49
Arman Entizar; 129 12 77 8 27 3 67.15
Jeremy Segal; 119 17 73 11 25 4 63.45
Round Opponent Judge Decision Arman Entizar Jeremy Segal
1 205
Rahul Gosain
L
21 - 3
18 - 4
2 221
Miguel O'Malley
L
20 - 3
20 - 4
3 179
Jose Alan Esparza
L
29 - 3
28 - 4
4 184
soraya beheshti
W
27 - 1
25 - 2
5 225
Ryan Eppolito
W
32 - 2
28 - 3
Last Minute Changes, Brandeis University 52nd Seed 2 245 24 144 19 0 2.18
Sage Tvizer; 137.5 12.5 78 9 0 0 83.44
Roland Blanding; 107.5 17.5 64.5 12 0 0 95.09
Round Opponent Judge Decision Sage Tvizer Roland Blanding
2 204
Zach Bakal
W
33 - 1
25 - 2
3 188
Caleb Foote
L
27 - 3
22 - 4
4 238
Michael Pusic
L
25 - 3
18 - 4
5 217
Nicolas Cathcart
L
25 - 3
21 - 4
Bahgul Elitists, Hamilton College 53rd Seed 2 242 29 146 24 0 4.71
Casey Macolino; 115 18 70 11 23 4 19.24
Anna Warrell; 127 11 76 7 24 3 66.39
Round Opponent Judge Decision Casey Macolino Anna Warrell
1 242
Nicolas Cathcart
W
17 - 3
20 - 1
2 187
Yidi Wu
W
22 - 3
24 - 1
3 219
Taronish Irani
L
28 - 4
31 - 3
4 218
Katie Haynes
L
25 - 4
28 - 3
5 179
Kara Hurley
L
23 - 4
24 - 3
Fordham North and Reign, Fordham 54th Seed 2 228 28 136 23 0 9.12
Fiona O'Connor; 117.5 12 70.5 7 0 3 70.39
Lindsay Stall; 110 16 64.5 10 0 3 47.96
Round Opponent Judge Decision Fiona O'Connor Lindsay Stall
1 204
Russell Leibowitz
W
24 - 1
21 - 3
2 247
Caleb Foote
L
23 - 3
20 - 4
3 175
Adem Sengal
L
23 - 3
22 - 4
4 246
Grace Panetta
L
24 - 4
25 - 3
5 223
Jose Alan Esparza
BYE
1
2
NYU LW, NYU 55th Seed 2 217 25.33 129 19.33 0 0.38
Edward Liu; 106.66 16.66 60 12 0 0 74.16
Tytus Wilam; 110 15 66 9 0 0 82.16
Round Opponent Judge Decision Edward Liu Tytus Wilam
1 185
Patrick Holland
L
20 - 4
22 - 3
3 209
Aaron Schaffer-Neitz
L
20 - 4
21 - 3
4 202
david glaser
L
24 - 2
23 - 3
Dyjuan Tatro, CUNY 56th Seed 2 185 13 137 9 0 4.24
Dyjuan Tatro; 87.5 11.66 0 9 0 0 5.03
Malik Milligen;
Round Opponent Judge Decision Dyjuan Tatro Malik Milligen
1 215
Kara Hurley
L
9 - 4
13 - 3
3 222
Rahul Gosain
L
26 - 3
4 200
Vance Kelley
BYE
0
Ernest Heminigway of twitter, West Point 57th Seed 1 242 30 184 25 0 8.4
Annmarie Moolenaar; 93 19 67 12 24 4 80.08
Kalista Schauer; 109 11 77 6 26 2 0.77
Round Opponent Judge Decision Annmarie Moolenaar Kalista Schauer
1 243
Ata Leblebici
L
24 - 4
26 - 3
2 231
Anna Lu
W
17 - 4
24 - 1
4 230
Angela Kang
L
26 - 4
27 - 2
5 245
Ryan Eppolito
L
26 - 4
32 - 1
Leaders Recon, West Point 58th Seed 1 242 26 177 21 0 4.55
Reed Johnson; 100 17.5 73.5 10.5 0 0 94.15
Willy Rayl; 101.25 15 70.5 10.5 0 0 24.59
Round Opponent Judge Decision Reed Johnson Willy Rayl
1 237
Anna Lu
L
24 - 3
23 - 4
2 233
Grace Panetta
L
25 - 3
24 - 4
4 180
Ryan Eppolito
W
31 - 4
34 - 1
Pitt/CMU YC, University of Pittsburgh/Carnegie Mellon 59th Seed 1 236 31 182 26 0 0.61
Grace Yu; 108 12 78 8 26 3 28.75
Kyle Coopersmith; 89 19 65 12 22 4 55.45
Round Opponent Judge Decision Grace Yu Kyle Coopersmith
1 209
Maggie Mallernee
L
26 - 3
22 - 4
2 239
Katherine Bogomolova
L
22 - 3
20 - 4
4 237
Krishna Kahn
W
30 - 1
23 - 3
5 193
Jared Gaby-Biegel
L
30 - 2
24 - 4
Pitt LC, University of Pittsburgh 60th Seed 1 225 31 173 26 0 1.16
Alison Chan; 93.75 15 73.5 10 0 3 33.87
Morgan Lennon; 93.75 16 72 10 0 3 77.45
Round Opponent Judge Decision Alison Chan Morgan Lennon
1 189
Henry Snow
L
24 - 3
23 - 4
2 199
Ata Leblebici
W
26 - 1
25 - 2
4 228
Tomas Esteve
L
25 - 4
27 - 3
5 177
Jose Alan Esparza
FFT
4
3
Team Lit, Hamilton College 61st Seed 1 224 31 135 26 0 4.16
Emma Belanger; 114 16 70 11 23 4 93.42
Hannah Young; 110 15 65 9 21 3 68.47
Round Opponent Judge Decision Emma Belanger Hannah Young
1 214
Max Neuman
L
23 - 3
19 - 4
2 216
Nikhil Dominic
L
17 - 4
17 - 3
3 197
alexander keefe
W
22 - 1
21 - 2
4 179
Lucy Kirichenko
L
27 - 4
28 - 3
5 237
Grace Panetta
L
25 - 4
25 - 3
Fordham Kendall and Kylie, Fordham 62nd Seed 1 216 30 133 25 0 8.57
Abe Ahmad; 111 14 69 9 24 3 45.38
Diana Ybarra; 105 16 63 10 21 3 11.49
Round Opponent Judge Decision Abe Ahmad Diana Ybarra
1 218
Christopher Meyer
L
24 - 4
25 - 3
2 232
Lucy Kirichenko
L
21 - 2
18 - 4
3 192
Angela Kang
L
26 - 3
24 - 4
4 226
Mia Nicenko
L
16 - 4
17 - 3
5 242
Krishna Kahn
W
24 - 1
21 - 2
Slick Willy, West Point 63rd Seed 1 211 31 163 26 0 5.65
Rudy Ogburn; 90 15 65 10 23 3 42.85
Collin Keogh; 86 16 63 10 21 3 69.16
Round Opponent Judge Decision Rudy Ogburn Collin Keogh
1 229
Michael Pusic
L
23 - 3
20 - 4
2 175
Max Neuman
L
18 - 4
21 - 3
4 178
Mia Nicenko
W
25 - 1
23 - 2
5 185
Angela Kang
L
24 - 3
22 - 4
CUNY Exempli Gratia, CUNY 64th Seed 1 209 31 124 26 0 9.83
Sam Eluto; 101 17 60 12 21 4 22.22
Shlomo Grun; 108 14 64 9 23 3 86.74
Round Opponent Judge Decision Sam Eluto Shlomo Grun
1 188
Katherine Bogomolova
L
22 - 4
24 - 3
2 238
Hilary Song
L
25 - 4
27 - 3
3 231
Krishna Kahn
L
16 - 4
17 - 3
4 204
Daniel Charnis
W
17 - 1
17 - 2
5 195
Cameron Davis
L
21 - 4
23 - 3
CUNY Nulli Secondus, CUNY 65th Seed 1 203 25 121 20 0 1.48
Sujana Shifon; 93.75 17.5 54 10.5 0 0 47.84
Haziq Naeem; 108.75 13.75 66 9 0 0 52.54
Round Opponent Judge Decision Sujana Shifon Haziq Naeem
1 241
Chiara Caraccio
L
24 - 3
23 - 4
2 178
Lucy Kirichenko
W
18 - 3
23 - 1
3 233
Hannah Healy
L
15 - 4
20 - 3
4 186
Anna Lu
L
18 - 4
21 - 3
Korra and Asami, Brandeis University 66th Seed 1 190 28 110 23 0 7.7
Craig Diskin; 93 14 55 9 19 3 97.55
Zeyu Liu; 97 14 57 8 19 3 75.01
Round Opponent Judge Decision Craig Diskin Zeyu Liu
1 182
Nicolas Cathcart
L
16 - 4
18 - 2
2 211
Megan Wilson
L
20 - 3
19 - 4
3 202
soraya beheshti
L
23 - 2
23 - 3
4 199
Yerv Melkonyan
W
19 - 1
17 - 2
5 178
Krishna Kahn
L
15 - 4
20 - 3
Fordham Khloé, Fordham 67th Seed 0 253 25 150 19 0 7.47
Ali Ryan; 125 16.25 75 10.5 0 0 47.72
Victoria Negrea; 127.5 15 73.5 9 0 0 11.75
Round Opponent Judge Decision Ali Ryan Victoria Negrea
1 212
Lucy Kirichenko
L
26 - 2
24 - 4
2 210
Henry Snow
L
19 - 4
20 - 3
3 246
Yerv Melkonyan
L
24 - 4
25 - 3
4 227
Ryan Eppolito
L
31 - 3
33 - 2
Galois, MIT 68th Seed 0 199 27 121 21 0 8.01
Caroline Mack; 101.25 15 63 9 0 0 92.69
Adis Ojeda; 97.5 18.75 58.5 12 0 0 31.97
Round Opponent Judge Decision Caroline Mack Adis Ojeda
1 177
Russell Leibowitz
L
22 - 2
19 - 4
2 201
Zach Bakal
L
20 - 3
20 - 4
3 194
Claudia Polgar
L
22 - 4
22 - 3
4 235
Daniel Charnis
L
17 - 3
17 - 4