Golden Gate Invitational 2016

2016 — CA/US

Cumulative Results: Open

Bull & Kelly, Washburn University 1st Seed 5 229.5 114 345 8.83 349.21 1.01
Round Opponent Judge Decision
1 Parli at Berkeley YJ
Jonathan Bruce
W
2 Oregon Gm
Will Van Treuren
L
3 Lewis and Clark BK
Kevin Yanofsky
W
4 Lewis and Clark MP
Reed Ramsey
W
5 Pacific GJ
Alexander James
W
6 Lewis and Clark WR
Ryan Hang
W
Quarters Washburn BK
Thomas Schally
Kevin Yanofsky
Joe Gantt
W
W
W
Semis Washburn BK
Michael Dittmer
Kevin Yanofsky
Thomas Schally
W
W
W
Finals Washburn BK
Steven Farias
Reed Ramsey
Alexander James
W
W
W
Brown & Starks, Washburn University 2nd Seed 5 227.8 113.5 342.3 10.5 343.81 8.55
Round Opponent Judge Decision
1 Lewis and Clark RG
Reed Ramsey
W
2 FresnoCC OR
Jonathan Bruce
W
3 Parli at Berkeley KL
Alexander James
W
4 Lewis and Clark WR
Eric Fletcher
W
5 Lewis and Clark McP
Michael Dittmer
W
6 Pacific PV
Jake Glendenning
L
Quarters Lewis and Clark McP
Marvin Carter
Jonathan Bruce
Jake Glendenning
W
W
W
Semis Washburn BS
Steven Farias
Reed Ramsey
Alexander James
L
L
L
Kadie & Liao, Parliamentary Debate at Berkeley 3rd Seed 5 226.9 113.8 338.9 12.83 343.23 6.32
Round Opponent Judge Decision
1 FresnoCC BC
Thomas Schally
W
2 Pacific PV
Allen ALLEN
W
3 Washburn BS
Alexander James
L
4 FresnoCC OS
Steve Doubledee
W
5 Pacific CL
Andrea Adams
W
6 Lewis and Clark McP
Reed Ramsey
W
Quarters Lewis and Clark WR
Andrea Adams
Steve Doubledee
Steven Farias
L
W
W
Semis Washburn BS
Steven Farias
Reed Ramsey
Alexander James
W
W
W
Finals Washburn BK
Steven Farias
Reed Ramsey
Alexander James
L
L
L
Phillips & Villa, University of the Pacific 4th Seed 4 231.2 115.7 346.1 9.5 343.57 5.41
Round Opponent Judge Decision
1 Parli at Berkeley KS
Steve Doubledee
W
2 Parli at Berkeley KL
Allen ALLEN
L
3 Parli at Berkeley YJ
Joe Gantt
W
4 Oregon Gm
Kevin Yanofsky
W
5 Lewis and Clark MP
Matthew Hogan
L
6 Washburn BS
Jake Glendenning
W
Octs Lewis and Clark BK
Matthew Hogan
Alexander James
Eric Fletcher
W
W
W
Quarters Pacific PV
Alexander James
Michael Dittmer
Matthew Hogan
W
W
W
Semis Washburn BK
Michael Dittmer
Kevin Yanofsky
Thomas Schally
L
L
L
Mathieson & Parsons, Lewis and Clark 5th Seed 4 230.9 114.9 345.1 10 341.78 3.1
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn DW
Michael Dittmer
W
2 Pacific JM
Alexander James
W
3 Washburn PM
Jake Glendenning
W
4 Washburn BK
Reed Ramsey
L
5 Pacific PV
Matthew Hogan
W
6 Oregon Gm
Steven Farias
L
Octs Parli at Berkeley YJ
Andrea Adams
Reed Ramsey
Steve Doubledee
W
W
L
Quarters Pacific PV
Alexander James
Michael Dittmer
Matthew Hogan
L
L
L
Woods & Roth, Lewis and Clark 6th Seed 4 230 115.2 343.2 9.33 345.02 0.9
Round Opponent Judge Decision
1 Pacific GJ
Jake Glendenning
W
2 Parli at Berkeley GT
Andrea Adams
W
3 Washburn WB
Michael Dittmer
W
4 Washburn BS
Eric Fletcher
L
5 Washburn PM
Kevin Yanofsky
W
6 Washburn BK
Ryan Hang
L
Octs UNR AM
Marvin Carter
Jonathan Bruce
Sheelah Bearfoot
W
W
W
Quarters Lewis and Clark WR
Andrea Adams
Steve Doubledee
Steven Farias
W
L
L
Waters & Burns, Washburn University 7th Seed 4 228.7 114.2 343.3 15.16 341.79 6.08
Round Opponent Judge Decision
1 UNR AM
Steven Farias
W
2 FresnoCC BC
Ryan Hang
W
3 Lewis and Clark WR
Michael Dittmer
L
4 Pacific GJ
Matthew Hogan
L
5 FresnoCC OS
Reed Ramsey
W
6 Ohlone CA
Kevin Yanofsky
W
Octs Washburn WB
Kevin Yanofsky
Steven Farias
Ryan Hang
L
L
W
Gesick & ᔐckean, University of Oregon 8th Seed 4 226.5 113.5 336.7 10.5 336.72 4.69
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn HB
Alexander James
W
2 Washburn BK
Will Van Treuren
W
3 Lewis and Clark McP
Andrea Adams
L
4 Pacific PV
Kevin Yanofsky
L
5 Washburn CT
Jake Glendenning
W
6 Lewis and Clark MP
Steven Farias
W
Octs Pacific GJ
Duncan Stewart
Michael Dittmer
Joe Gantt
L
W
L
Gerdes & Javed, University of the Pacific 9th Seed 4 226.1 113 337.3 11.16 336.49 8.01
Round Opponent Judge Decision
1 Lewis and Clark WR
Jake Glendenning
L
2 Washburn CT
Michael Dittmer
W
3 Washburn DW
Sheelah Bearfoot
W
4 Washburn WB
Matthew Hogan
W
5 Washburn BK
Alexander James
L
6 Washburn PM
Marvin Carter
W
Octs Pacific GJ
Duncan Stewart
Michael Dittmer
Joe Gantt
W
L
W
Quarters Washburn BK
Thomas Schally
Kevin Yanofsky
Joe Gantt
L
L
L
McDonagh & Picton, Lewis and Clark 10th Seed 4 222.9 111.8 333.9 10.5 333.74 8.3
Round Opponent Judge Decision
1 Pacific JM
Kevin Yanofsky
W
2 Ohlone CA
Jake Glendenning
W
3 Oregon Gm
Andrea Adams
W
4 UNR AM
Alexander James
W
5 Washburn BS
Michael Dittmer
L
6 Parli at Berkeley KL
Reed Ramsey
L
Octs Washburn WB
Kevin Yanofsky
Steven Farias
Ryan Hang
W
W
L
Quarters Washburn BS
Marvin Carter
Jonathan Bruce
Jake Glendenning
L
L
L
Armbrust & Miller, University of Nevada Reno 11th Seed 4 222.3 111.3 333.8 13.33 335.7 0.22
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn WB
Steven Farias
L
2 Lewis and Clark RG
Marvin Carter
W
3 Ohlone CA
Eric Fletcher
W
4 Lewis and Clark McP
Alexander James
L
5 Lewis and Clark BK
Sherris Minor
W
6 Washburn DW
Andrea Adams
W
Octs UNR AM
Marvin Carter
Jonathan Bruce
Sheelah Bearfoot
L
L
L
Brothersen & Kalman, Lewis and Clark 12th Seed 3 226 112.7 333.5 14.16 329.91 0.5
Round Opponent Judge Decision
1 Pacific CL
Marvin Carter
W
2 Washburn PM
Sheelah Bearfoot
L
3 Washburn BK
Kevin Yanofsky
L
4 Washburn HB
Ryan Hang
W
5 UNR AM
Sherris Minor
L
6 FresnoCC OS
Michael Dittmer
W
Octs Lewis and Clark BK
Matthew Hogan
Alexander James
Eric Fletcher
L
L
L
Yang & Jin, Parliamentary Debate at Berkeley 13th Seed 3 225.3 113.4 337.3 14.5 337.41 7.19
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn BK
Jonathan Bruce
L
2 Washburn HB
Sherris Minor
W
3 Pacific PV
Joe Gantt
L
4 FresnoCC OR
Thomas Schally
W
5 Washburn DW
Steven Farias
L
6 Washburn CT
Alexander James
W
Octs Parli at Berkeley YJ
Andrea Adams
Reed Ramsey
Steve Doubledee
L
L
W
Dweik & Williams, Washburn University 14th Seed 3 224.4 112.1 335.2 12.16 337.07 1.15
Round Opponent Judge Decision
1 Lewis and Clark MP
Michael Dittmer
L
2 Pacific CL
Eric Fletcher
W
3 Pacific GJ
Sheelah Bearfoot
L
4 Pacific JM
Jake Glendenning
W
5 Parli at Berkeley YJ
Steven Farias
W
6 UNR AM
Andrea Adams
L
Riddle & Gesik, Lewis and Clark 15th Seed 3 223 111.9 334.3 15.5 337.05 1.03
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn BS
Reed Ramsey
L
2 UNR AM
Marvin Carter
L
3 Pacific CL
Ryan Hang
L
4 FresnoCC BC
Andrea Adams
W
5 Parli at Berkeley GT
Jonathan Bruce
W
6 Pacific JM
Sheelah Bearfoot
W
Parnell & Manny, Washburn University 16th Seed 3 220.1 111.2 328.7 12 324.46 3.61
Round Opponent Judge Decision
1 FresnoCC OS
Ryan Hang
W
2 Lewis and Clark BK
Sheelah Bearfoot
W
3 Lewis and Clark MP
Jake Glendenning
L
4 Parli at Berkeley GT
Steven Farias
W
5 Lewis and Clark WR
Kevin Yanofsky
L
6 Pacific GJ
Marvin Carter
L
Jauregui & Munoz, University of the Pacific 17th Seed 2 221.3 111.7 331 15.5 334.21 3.07
Round Opponent Judge Decision
1 Lewis and Clark McP
Kevin Yanofsky
L
2 Lewis and Clark MP
Alexander James
L
3 FresnoCC OR
Matthew Hogan
W
4 Washburn DW
Jake Glendenning
L
5 FresnoCC BC
Duncan Stewart
W
6 Lewis and Clark RG
Sheelah Bearfoot
L
Chatelain & Lesaca, University of the Pacific 18th Seed 2 221.1 110.8 332 14.33 327.99 0.47
Round Opponent Judge Decision
1 Lewis and Clark BK
Marvin Carter
L
2 Washburn DW
Eric Fletcher
L
3 Lewis and Clark RG
Ryan Hang
W
4 Ohlone CA
Duncan Stewart
W
5 Parli at Berkeley KL
Andrea Adams
L
6 Washburn HB
Thomas Schally
L
Oaks & Smith, Fresno City College 19th Seed 2 218.9 109.6 326.7 14.5 321.22 4.48
Round Opponent Judge Decision
1 Washburn PM
Ryan Hang
L
2 Parli at Berkeley KS
Duncan Stewart
W
3 Washburn CT
Will Van Treuren
W
4 Parli at Berkeley KL
Steve Doubledee
L
5 Washburn WB
Reed Ramsey
L
6 Lewis and Clark BK
Michael Dittmer
L
Hockett & Balram, Washburn University 20th Seed 2 217.5 108.6 326.7 16.5 326.15 2.15
Round Opponent Judge Decision
1 Oregon Gm
Alexander James
L
2 Parli at Berkeley YJ
Sherris Minor
L
3 Parli at Berkeley KS
Steven Farias
W
4 Lewis and Clark BK
Ryan Hang
L
5 Ohlone CA
Sheelah Bearfoot
L
6 Pacific CL
Thomas Schally
W
Gao & Tang, Parliamentary Debate at Berkeley 21st Seed 2 214.9 106.3 323 17.2 328.58 2.13
Round Opponent Judge Decision
2 Lewis and Clark WR
Andrea Adams
L
3 FresnoCC BC
Steve Doubledee
W
4 Washburn PM
Steven Farias
L
5 Lewis and Clark RG
Jonathan Bruce
L
6 FresnoCC OR
Duncan Stewart
W
Campbell & Avery, Ohlone College 22nd Seed 2 214.2 107 320.5 15.16 319.77 4.59
Round Opponent Judge Decision
1 FresnoCC OR
Will Van Treuren
W
2 Lewis and Clark McP
Jake Glendenning
L
3 UNR AM
Eric Fletcher
L
4 Pacific CL
Duncan Stewart
L
5 Washburn HB
Sheelah Bearfoot
W
6 Washburn WB
Kevin Yanofsky
L
Carlson & Toothaker, Washburn University 23rd Seed 2 214.1 107.1 321.5 15 319.09 9.68
Round Opponent Judge Decision
2 Pacific GJ
Michael Dittmer
L
3 FresnoCC OS
Will Van Treuren
L
4 Parli at Berkeley KS
Sherris Minor
W
5 Oregon Gm
Jake Glendenning
L
6 Parli at Berkeley YJ
Alexander James
L
Bradford & Cuevas, Fresno City College 24th Seed 1 221.9 111 332.2 12.6 329.26 4.35
Round Opponent Judge Decision
1 Parli at Berkeley KL
Thomas Schally
L
2 Washburn WB
Ryan Hang
L
3 Parli at Berkeley GT
Steve Doubledee
L
4 Lewis and Clark RG
Andrea Adams
L
5 Pacific JM
Duncan Stewart
L
Reed & Ott, Fresno City College 25th Seed 1 212.4 106.3 315.2 16.83 320.18 9.42
Round Opponent Judge Decision
1 Ohlone CA
Will Van Treuren
L
2 Washburn BS
Jonathan Bruce
L
3 Pacific JM
Matthew Hogan
L
4 Parli at Berkeley YJ
Thomas Schally
L
5 Parli at Berkeley KS
Allen ALLEN
W
6 Parli at Berkeley GT
Duncan Stewart
L
Khalaf & Sakiyama, Parliamentary Debate at Berkeley 26th Seed 0 211.8 105.8 316.9 18.2 316.77 9.66
Round Opponent Judge Decision
1 Pacific PV
Steve Doubledee
L
2 FresnoCC OS
Duncan Stewart
L
3 Washburn HB
Steven Farias
L
4 Washburn CT
Sherris Minor
L
5 FresnoCC OR
Allen ALLEN
L