National Speech and Debate Tournament

2018 — Fort Lauderdale, FL/US

Policy Paradigms

Paradigm First Last School State
Aaron Aaeng Fairview HS CO
Austin Ahlman Central MN
Pirzada Ahmad Cypress Bay HS FL
Jonathan Alston Newark Science NJ
Ameena Amdahl-Mason Ashland HS OR
Corey Anderson Perry HS OH
Nicholas Aranda Eagan HS MN
Jean Baker Arapahoe HS CO
Tim Baldwin Liberty Sr HS MO
Perry Beard Cy-Fair High School TX
Molly Beck Ladue Horton Watkins HS MO
Ian Beier College Prep CA
Jacob Bell Midway High School TX
Chris Biswell Shawnee Mission West HS KS
Kristopher Boatman Century HS ID
Mia Bonitto Kapaun Mount Carmel HS KS
Bonnie Bonnette Elkins TX
Madison Boswell Classical Academy HS CA
Andrew Botwin Clovis North HS CA
Brian Box Blue Valley North KS
Shawn Briscoe Ladue Horton Watkins HS MO
Cathy Brown Apopka High School FL
Kaley Brown Chesterton HS IN
Zach Brown Wichita East KS
Dan Carlson Millard North HS NE
Layne Carter Morgan High School UT
Ty Cedars Bolton HS LA
Matt Cekanor Marquette Univ HS WI
Jenny Chang Dougherty Valley CA
Allie Chase Blue Valley Southwest HS KS
Jason Clarke Fort Collins HS CO
Sarah Cleveland Dulles HS TX
David Coates Gunn Sr HS CA
Morgan Coffin Bozeman HS MT
Abby Connolly Glacier HS MT
Betsy Connor Rocky Mountain HS CO
Lori Crawford Norman North HS OK
Travis Dahle Washington HS SD
Victor Damm Round Rock HS TX
Patrick Daniels Baltimore City College HS MD
Parker Davis George Washington HS CO
Braeden Decker Washington HS SD
Philip DiPiazza Ronald Reagan HS TX
Peter Dong IL Math And Science Academy IL
Rick Dorn Worland HS WY
Sean Duff Lansing Sr HS KS
Andrew Durkin La Salle College HS PA
Kristen East Gig Harbor WA
Keith Eddins Oak Hill School OR
Tim Edstrom Edina HS MN
Kay Edwards North Lamar HS TX
Nevin Elden La Cueva HS NM
Tim Ellis Washburn Rural HS KS
Julian Erdmann Mildred TX
Jennifer Farris Valparaiso HS IN
Ryan Ferdowsian Chandler Preparatory Academy AZ
Debi Flores Punahou School HI
Chris Flowers Cabot High School AR
Justin Flynn Brookfield East WI
Russell French Blue Valley West HS KS
Chris Fry Blue Valley Southwest HS KS
Andrew Garcia W B Ray HS TX
Jessica Garcia Union OK
Drew Gartner Iowa City HS IA
Bryan Gaston Heritage Hall School OK
Dylan Gentilcore Carmel HS IN
Jordanne Gizzarelli Lexington HS MA
Nate Graziano Kent Denver School CO
Josh Greene Lee's Summit West HS MO
Timothy Greening Woodgrove VA
Kathryn Gross Detroit Loyola HS MI
Robert Groven Eagan HS MN
Larry Gusman Dominion HS VA
Doug Hale Pittsburg HS KS
Aubree Hansen La Cueva HS NM
Andrew Hart Parkview HS MO
Susan Hayes Wilmington Charter School DE
Timothy Haynes Central TX
Colter Heirigs Aberdeen Central HS SD
Steven Helman Kamiak High School WA
Sonya Hohnstein Glendale MO
Robert Holmes Glenbrook North IL
Shelia Holt Independence Chrisman HS MO
Randal Horobik Kamehameha HI
Laura Hosman Denver East HS CO
Theresa Humke Raymore-Peculiar HS MO
Juan Igarzabal Central MN
Regina Ingram Dulles HS TX
Denise Johnson Fargo Davies HS ND
Amber Jones Green Valley High School NV
Makayla Jordan-Diemler Jefferson City HS MO
Jeff Joseph Kent Denver School CO
Elizabeth Juarez Newton KS
Will Katz Washburn Rural HS KS
Steven Kayo Prosper HS TX
Michael Kelleher St John's Jesuit HS OH
Nicole Kelso The Davidson Academy Of Nevada NV
Steven Kennedy Munster HS IN
Patrick Kenney Liberty Sr HS MO
Ken King Shawnee Mission Northwest KS
Kevin Kinsella Sumner Academy KS
Derrick Knight Ben Davis HS IN
Kevin Kuswa Berkeley Preparatory School FL
Daniel Lanini Oak Hill School OR
Jack Lassiter Berkeley Preparatory School FL
Sean Lavelle Saint Ignatius HS OH
Michael Leizerman St John's Jesuit HS OH
Tim Lewis Damien HS CA
Mark Little Oregon Episcopal School OR
Chris Lowery Chesterton HS IN
Richard Lucas Centaurus HS CO
Mike Magee Carlsbad HS CA
Tanya Mahadwar Dougherty Valley CA
Darin Maier St. Andrew's Episcopal School MS
Aaron Marineau Woodrow Wilson HS OR
Erin Martin Century HS ID
Hunter Martin Charlotte Latin School NC
Austin Martin-Likes Mayfield HS NM
Tony Martinet Sioux Falls SD
Elise Matton Isidore Newman School LA
Rachel Mauchline Carthage HS MO
Michael McCabe La Salle College HS PA
Chase McCool Theodore Roosevelt High School IA
Ryan McFarland Kapaun Mount Carmel HS KS
Joseph Mitchell Dixie HS UT
Parker Mitchell Shawnee Mission East HS KS
Aly Mithani Hendrickson HS TX
Paul Montreuil Centennial ID
L Moore Moore HS OK
Damon Morales Polytechnic School CA
Josh Munro Glacier HS MT
Ryan Nassif Clear Lake TX
Kathleen Nelson Hillcrest HS ID
Ben Niewoehner Rock Bridge HS MO
Tara Norick Wilmington Charter School DE
Michaela Northrop Leland High School CA
Janet Novack Lexington HS MA
Christian Novak Fargo North HS ND
Eric Oddo Niles West High School IL
Ariel Olsen Trinity Preparatory School FL
Jennifer Owen Lincoln HS OR
Miles Owens George Washington HS CO
Erin Pack-Jordan Green Canyon High School UT
Alexander Parini Woodrow Wilson HS OR
Taylor Parks Kickapoo HS MO
John Peluso Valparaiso HS IN
Donald Peters Damien HS CA
Leigh Petty Highland ISD TX
Seth Phillips Prosper HS TX
Graham Phlieger North Lamar HS TX
Sally Pies Brookings SD
Allen Pino Cheyenne East HS WY
Jeffrey Pope Cheyenne East HS WY
Logan Potter Renaissance HS ID
Kevin Pucci Saint Ignatius HS OH
Scott Pyle Pekin Comm HS IL
Shawn Rafferty Jenks High School OK
Ryan Ray Henry Clay High School KY
Matthew Reichle Ronald Reagan HS TX
Alex Rivera Ridge High School NJ
Chris Roberds Amicitia American School Fes MC
Jonathan Robertson Sudan HS TX
Jo Rohde Irma Rangel Young Women TX
Chris Rothgeb Parkview HS MO
Christine Rouleau Maccio Detroit Loyola HS MI
Juan Salamance Central MN
John Samqua Hayden HS KS
Daniel Saunders Derby KS
Aaron Schoeneman Dowling Catholic HS IA
Jennifer Schraeder Palos Verdes Peninsula HS CA
Melinda Schulz Boise HS ID
Kate Scolaro Isidore Newman School LA
Daniel Shatzkin Millard North HS NE
Sarah Sherwood College Prep CA
Eric Short Niles West High School IL
Rohan Singh Berkeley Preparatory School FL
Katrese Skinner El Campo HS TX
Tommy Snider Casady School OK
Keiv Spare Fort Scott HS KS
Warren Sprouse Washington IA
Jeremy Starkweather Penn HS IN
Brent Steele Clovis North HS CA
Dovie Stem Mountain Brook HS AL
Rachel Stevens Lincoln East HS NE
Michael Stewart Green Valley High School NV
Kristen Stout Greenwood Laboratory School MO
Brandon Sumner Brophy College Prep AZ
Melissa Swauncy Wichita East KS
Andrea Tarbox El Dorado HS CA
Ruthie Taylor St. Andrew's Episcopal School MS
Rylee Taylor Green Valley High School NV
James Thompson Chapin HS TX
Aaron Timmons Greenhill School TX
Misty Tippets Berkeley Preparatory School FL
Robert Tokunaga Punahou School HI
Adam Tomasi Cypress Bay HS FL
Kate Totz Los Angeles Center For Enriched Studies CA
Hayden Uihlein Edina HS MN
Rosie Valdez Little Rock Central AR
Teja Vepa Polytechnic School CA
Tim Vincent Chesterton HS IN
Carrie Walker Kamiak High School WA
David Watkins Neosho HS MO
Judith Watson Valparaiso HS IN
Wendy Watson Laramie HS WY
Nick Webster McDowell HS PA
Peg Wefald Washburn Rural HS KS
David Wells Bakersfield HS CA
Scott Wheeler Palos Verdes Peninsula HS CA
Carina White Green River High School WY
Caitlyn Wicks Independence Truman HS MO
Grady Wiedeman Lincoln HS NE
Aurelia Williams Grapevine High School TX
David Williams Newton KS
Mary (Lisa) Willoughby Henry W Grady HS GA
Moriah Windus Mountain Brook HS AL
Angela Winn Jenks High School OK
Mark Woodhead Archbishop Mitty High School CA
Chaz Wyche Newark Science NJ
LeaDan Yee Kamehameha HI
Austen Yorko Montgomery Bell Academy TN
Tamera Yost Unionville PA
Harry Yu Memorial TX
Karen Zimmer Perry HS OH
Jared Zuckerman Blue Valley Southwest HS KS