La Costa Canyon Winter Classic

2019 — Carlsbad, CA/US

Cumulative Results: CX

Michalak & Sinsioco, Peninsula High School 1st Seed 6 232.7 348.7 2.33 116.1 349.47 8.11
Round Opponent Judge Decision
1 New Design Charter School-University Park LR
Jared Burke
W
2 Classical CM
Imogene Adams
W
3 Elizabeth Learning Center OR
Jake Melton
W
4 Classical LV
Yardley Rosas
W
5 Downtown Magnets AJ
Sarah Kim
W
6 Elizabeth Learning Center PR
John Melton
W
Semi Peninsula MS
Jared Burke
Sarah Kim
Jake Melton
W
W
W
Lipps & Ramireddy, Peninsula High School 2nd Seed 5 232.3 349 2.67 115.9 347.73 3.69
Round Opponent Judge Decision
1 Classical MP
Imogene Adams
W
2 Carlsbad GP
Sarah Kim
W
3 Advanced Technologies Acad GS
Joseph Flores
W
4 Elizabeth Learning Center PR
Jake Melton
L
5 Advanced Technologies Acad BB
John Melton
W
6 Downtown Magnets CM
Elvis Pineda
W
Quar Peninsula LR
John Melton
Brandon West
Vontrez White
L
W
W
Rhoades & Sridevan, Peninsula High School 3rd Seed 5 232 348.1 3.17 116 348.17 8.94
Round Opponent Judge Decision
1 Advanced Technologies Acad BB
Jake Melton
W
2 Canyon Crest NZ
John Melton
W
3 Downtown Magnets CM
Sarah Kim
W
4 Downtown Magnets AJ
Elvis Pineda
L
5 Advanced Technologies Acad GS
Alex Tseng
W
6 Classical MP
Carlos Carrasco
W
AGBEDE & Jussim, Downtown Magnets High School 4th Seed 5 231.8 348.3 3.83 115.9 351.27 8.34
Round Opponent Judge Decision
1 Coronado RR
Norma Delgado
W
2 Peninsula RY
Jake Melton
W
3 Peninsula CS
Jared Burke
W
4 Peninsula RS
Elvis Pineda
W
5 Peninsula MS
Sarah Kim
L
6 CHAMPS Charter FR
Javier Hernandez
W
Quar Peninsula CS
Sarah Kim
Jake Melton
Jared Burke
W
W
W
Semi Downtown Magnets AJ
Jared Burke
Sarah Kim
Jake Melton
L
L
L
Chen & Shimada, Peninsula High School 5th Seed 5 228.1 340.1 2.83 114.1 341.56 6.95
Round Opponent Judge Decision
1 CHAMPS Charter FR
Sarah Kim
W
2 Coronado RR
Joseph Flores
W
3 Downtown Magnets AJ
Jared Burke
L
4 Canyon Crest NZ
Alex Tseng
W
5 Elizabeth Learning Center OR
Vontrez White
W
6 Advanced Technologies Acad GS
Jake Melton
W
Quar Downtown Magnets AJ
Sarah Kim
Jake Melton
Jared Burke
L
L
L
Lee & Omidvar, Peninsula High School 6th Seed 4 223.8 332.5 2.83 112.2 337.7 8.81
Round Opponent Judge Decision
1 Carlsbad LP
Joseph Flores
W
2 Downtown Magnets CM
Jared Burke
W
3 Elizabeth Learning Center PR
Vontrez White
W
4 Advanced Technologies Acad GS
Brandon West
L
5 Classical MP
Elvis Pineda
L
6 Elizabeth Learning Center OR
Isaiah Salgado
W
Pacheco & Rosas, Elizabeth Learning Center 7th Seed 3 230.3 345.9 3.33 115.3 344.54 8.14
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula DS
Yardley Rosas
L
2 Classical LV
Elvis Pineda
W
3 Peninsula LO
Vontrez White
L
4 Peninsula LR
Jake Melton
W
5 Coronado RR
Carlos Carrasco
W
6 Peninsula MS
John Melton
L
Quar Peninsula LR
John Melton
Brandon West
Vontrez White
W
L
L
Dee & Sims, Peninsula High School 8th Seed 3 229.9 343.9 2.67 115 342.19 3.88
Round Opponent Judge Decision
1 Elizabeth Learning Center PR
Yardley Rosas
W
2 Advanced Technologies Acad GS
Vontrez White
L
3 Advanced Technologies Acad BB
Alex Tseng
W
4 Elizabeth Learning Center OR
John Melton
L
5 CHAMPS Charter FR
Imogene Adams
L
6 Classical CM
Sarah Kim
W
Rosca & Yang, Peninsula High School 9th Seed 3 229.6 344.6 2.33 114.9 344.02 7.28
Round Opponent Judge Decision
1 Advanced Technologies Acad GS
Carlos Carrasco
L
2 Downtown Magnets AJ
Jake Melton
L
3 New Design Charter School-University Park LR
John Melton
W
4 Advanced Technologies Acad BB
Imogene Adams
L
5 Classical LV
Jared Burke
W
6 Carlsbad GP
Joseph Flores
W
Ortega & Rivera, Elizabeth Learning Center 10th Seed 3 229.5 343.5 3.5 114.8 341.82 0.51
Round Opponent Judge Decision
1 Classical CM
Elvis Pineda
W
2 Carlsbad LP
Chris Tai
W
3 Peninsula MS
Jake Melton
L
4 Peninsula DS
John Melton
W
5 Peninsula CS
Vontrez White
L
6 Peninsula LO
Isaiah Salgado
L
Marchesino & Pabari, Classical Academy HS 11th Seed 3 228.1 341.8 3.33 114 341.08 2.78
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula LR
Imogene Adams
L
2 CHAMPS Charter FR
Yardley Rosas
L
3 Carlsbad LP
Norma Delgado
W
4 Carlsbad GP
Javier Hernandez
W
5 Peninsula LO
Elvis Pineda
W
6 Peninsula RS
Carlos Carrasco
L
Gentleman & Self, Advanced Technologies Acad 12th Seed 3 228.1 340.1 4.17 113.9 343.34 9.69
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula RY
Carlos Carrasco
W
2 Peninsula DS
Vontrez White
W
3 Peninsula LR
Joseph Flores
L
4 Peninsula LO
Brandon West
W
5 Peninsula RS
Alex Tseng
L
6 Peninsula CS
Jake Melton
L
CASTELLON & MANGANDI-ESCOBAR, Downtown Magnets High School 13th Seed 3 227.9 341.4 3.17 114.4 343.54 3.6
Round Opponent Judge Decision
1 Classical LV
Javier Hernandez
W
2 Peninsula LO
Jared Burke
L
3 Peninsula RS
Sarah Kim
L
4 Carlsbad LP
Isaiah Salgado
W
5 Canyon Crest NZ
Chris Tai
W
6 Peninsula LR
Elvis Pineda
L
Flores & Rojas, CHAMPS Charter H.S. 14th Seed 3 227.2 342.8 3.17 113.6 340.87 2.88
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula CS
Sarah Kim
L
2 Classical MP
Yardley Rosas
W
3 Canyon Crest NZ
Carlos Carrasco
L
4 Coronado RR
Chris Tai
W
5 Peninsula DS
Imogene Adams
W
6 Downtown Magnets AJ
Javier Hernandez
L
Behnke & Balanovsky, Advanced Technologies Acad 15th Seed 3 226.3 339.5 3.17 114 342.44 4.43
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula RS
Jake Melton
L
2 New Design Charter School-University Park LR
Christian Schock
W
3 Peninsula DS
Alex Tseng
L
4 Peninsula RY
Imogene Adams
W
5 Peninsula LR
John Melton
L
6 Canyon Crest NZ
Atul Jalan
W
Nagaram & Zhai, Canyon Crest Academy 16th Seed 2 226.1 335.7 3.33 113.7 335.67 4.94
Round Opponent Judge Decision
1 Carlsbad GP
Dhruv Sudesh
W
2 Peninsula RS
John Melton
L
3 CHAMPS Charter FR
Carlos Carrasco
W
4 Peninsula CS
Alex Tseng
L
5 Downtown Magnets CM
Chris Tai
L
6 Advanced Technologies Acad BB
Atul Jalan
L
Lynaugh & Planchon, Carlsbad HS 17th Seed 2 225.5 340.2 2.5 111.9 341.93 5.46
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula LO
Joseph Flores
L
2 Elizabeth Learning Center OR
Chris Tai
L
3 Classical MP
Norma Delgado
L
4 Downtown Magnets CM
Isaiah Salgado
L
5 Classical CM
Atul Jalan
W
6 Coronado RR
Vontrez White
W
Grosely & Park, Carlsbad HS 18th Seed 1 226.9 340.1 2.5 113.4 336.66 3.08
Round Opponent Judge Decision
1 Canyon Crest NZ
Dhruv Sudesh
L
2 Peninsula LR
Sarah Kim
L
3 Classical LV
Atul Jalan
L
4 Classical MP
Javier Hernandez
L
5 New Design Charter School-University Park LR
Jake Melton
W
6 Peninsula RY
Joseph Flores
L
Raiter & Ryerson, Coronado HS 19th Seed 1 226.8 339.5 3.17 113.2 338.69 0.71
Round Opponent Judge Decision
1 Downtown Magnets AJ
Norma Delgado
L
2 Peninsula CS
Joseph Flores
L
3 Classical CM
Dhruv Sudesh
W
4 CHAMPS Charter FR
Chris Tai
L
5 Elizabeth Learning Center PR
Carlos Carrasco
L
6 Carlsbad LP
Vontrez White
L
LaFrance & Vetlesen, Classical Academy HS 20th Seed 1 226 339.3 2.83 113 336.33 0.73
Round Opponent Judge Decision
1 Downtown Magnets CM
Javier Hernandez
L
2 Elizabeth Learning Center PR
Elvis Pineda
L
3 Carlsbad GP
Atul Jalan
W
4 Peninsula MS
Yardley Rosas
L
5 Peninsula RY
Jared Burke
L
6 New Design Charter School-University Park LR
Imogene Adams
L
Choi & Mendiola, Classical Academy HS 21st Seed 1 225.8 338.3 2.67 112.9 335.62 4.64
Round Opponent Judge Decision
1 Elizabeth Learning Center OR
Elvis Pineda
L
2 Peninsula MS
Imogene Adams
L
3 Coronado RR
Dhruv Sudesh
L
4 New Design Charter School-University Park LR
Norma Delgado
W
5 Carlsbad LP
Atul Jalan
L
6 Peninsula DS
Sarah Kim
L
Lopez & Reyes, New Design Charter School-University Park 22nd Seed 1 224.1 336.4 2.5 111.3 335.08 8.85
Round Opponent Judge Decision
1 Peninsula MS
Jared Burke
L
2 Advanced Technologies Acad BB
Christian Schock
L
3 Peninsula RY
John Melton
L
4 Classical CM
Norma Delgado
L
5 Carlsbad GP
Jake Melton
L
6 Classical LV
Imogene Adams
W